فواید شگفت‌آور عرق کاسنی

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » فواید شگفت‌آور عرق کاسنی
عرق کاسنی یک نوشیدنی گیاهی بسیار مغذی است که خواص و فواید بسیاری به خصوص برای دستگاه گوارش دارد.

عرق کاسنی از گیاهی چوبی و علفی گرفته می‌شود که فواید زیادی برای سلامتی دارد. از فواید عرق کاسنی می‌توان توانایی آن در تسکین مشکلات گوارشی و معده، کاهش درد آرتروز، جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش احتمال بیماری‌های قلبی را نام برد. همچنین یک آرامبخش طبیعی است که می‌تواند با سنگ کلیه مقابله کرده و باعث کاهش وزن شود. در مجموع، این گیاه کوچک یک افزودنی قدرتمند برای هر نوع رژیم غذایی است. در این مقاله خواص عرق کاسنی را بررسی می‌کنیم.

از جمله خواص عرق کاسنی، رفع مشکلات گوارشی و کاهش خطر حملات قلبی و سرطان است.

عرق کاسنی چیست؟

عرق کاسنی از یک گیاه مدیترانه‌ای گرفته می‌شود که به دلیل استفاده در سالادها و کاربردهای دارویی کشت شده است. در بسیاری از شرایط آب و هوایی به خوبی رشد می‌کند و معمولاً در حاشیه جاده‌های به راحتی یافت می‌شود. برگ‌ها، جوانه‌ها و ریشه‌ها همه از فواید خاصی برخوردار هستند. در بسیاری از فرهنگ‌ها از برگ‌ها به جای اسفناج استفاده می‌شود. ریشه اغلب به صورت پودر خرد شده و به عنوان جایگزین قهوه استفاده می‌شود. کاسنی صدها سال به عنوان داروی گیاهی برای بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته و امروز نیز ارزش خود را ثابت می‌کند.

ارزش غذایی عرق کاسنی

طبق USDA FoodData Cental ، کاسنی منبع خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، اسید فولیک آهن و پتاسیم و همچنین ویتامین A ، B6 ، C ، E و K است. تمام عوامل اصلی سلامتی در کاسنی هستند.

ValueNutrient
۸۰آب  [g]
۷۲کالری
۳۰۳انرژی  [kJ]
۱٫۴پروتیین  [g]
۰٫۲چربی ها  [g]
۰٫۸۹خاکستر  [g]
۱۷٫۵۱کر بو هیدرات  [g]
۱٫۵فیبر  [g]
۸٫۷۳قند ها  [g]
۴۱کلسیم  Ca [mg]
۰٫۸آهن  Fe [mg]
۲۲منیزیم  Mg [mg]
۶۱فسفر  P [mg]
فواید عرق کاسنی به خصوص در رفع مشکلات گوارشی بسیار زیاد است

فواید عرق کاسنی

فواید این گیاه برای سلامتی شامل موارد زیر است:

۱- خواص عرق کاسنی؛ به هضم غذا کمک می‌کند

کاسنی برای سلامتی گوارشی فواید بسیاری دارد زیرا حاوی اینولین (یک پروبیوتیک قدرتمند) است. پری بیوتیک یک دسته بندی از باکتری‌هاست که به جای بیماری، مزایایی برای میزبان دارند. اینولین برای مقابله با تعدادی از مشکلات روده ای و گوارشی، از جمله ریفلاکس اسید، سوء هاضمه و سوزش معده استفاده می‌شود زیرا به طور فعال خاصیت اسیدی معده را کاهش می‌دهد. بنابراین، کاسنی نقش مهمی در تسهیل هضم غذا دارد.

۲- فواید عرق کاسنی؛ سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

اینولین نه تنها برای سیستم هضم مفید است، بلکه نشان می‌دهد که سطح کلسترول LDL که به آن کلسترول بد نیز می‌گویند را کاهش می‌دهد. این نوع کلسترول یکی از دلایل اصلی آترواسکلروز و فشار خون است زیرا وقتی به عروق و رگ‌ها متصل می‌شود جریان خون را مسدود می‌کند. در نتیجه می‌تواند احتمال سکته‌های قلبی و مغزی را کم کند. جالب توجه است، مسیر شیمیایی که اینولین برای کاهش کلسترول LDL فعال می‌کند به ندرت فعال است. مگر اینکه فرد مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کند؛ بنابراین این مزیت کاسنی اثر کمی کمتری دارد.

تحقیقات بیشتری در حال بررسی این است که چگونه کاسنی می‌تواند از راه‌های دیگر به سلامت قلب کمک کند. کاسنی همچنین دارای فنل‌های گیاهی است که به طور گسترده به عنوان عوامل ضد ترومبوتیک و ضد آریتمی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. آن‌ها آنتی اکسیدان محسوب می‌شوند و مطالعات نشان داده است که قهوه با پایه کاسنی می‌تواند تعادل خون و پلاسما را در بدن به طور قابل توجهی بهبود بخشد که احتمال بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

۳- خواص عرق کاسنی؛ پتانسیل ضد سرطان

عصاره کاسنی در مطالعات انواع مختلف سرطان با کاهش رشد تومور مرتبط است. گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که این به دلیل فروکتان‌های موجود در کاسنی است که دارای کیفیت ضد تومور و خواص آنتی اکسیدانی هستند. براساس مطالعه تأثیر اینولین بر سرطان پستان و رشد تومور منتشر شده در مجله تغذیه، استفاده از پلی فنول‌ها و مواد فیتوشیمیایی در کاسنی نیز ممکن است یک روش آسان و بدون خطر برای پیشگیری از انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان پستان و روده بزرگ باشد.

۴- فواید عرق کاسنی؛ درد آرتروز را کاهش می‌دهد

کاسنی به طور سنتی به عنوان درمانی برای آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرد و مطالعات نشان داده است که خاصیت ضد التهابی دارد. به همین دلیل درد را در شرایطی مانند آرتروز کاهش می‌دهد. در مطالعه ای ۷۰ درصد افراد مورد آزمایش که تحت درمان با کاسنی قرار گرفته بودند، بهبود قابل توجهی در درد مرتبط با شرایط آرتروز را گزارش کردند. کاسنی همچنین می‌تواند به عنوان یک عامل ضد التهابی عمومی برای دردهای عضلانی و مفاصل استفاده شود.

۵- خواص عرق کاسنی؛ کاهش وزن

کاسنی منبع خوبی از الیگو فروکتوز است که به کاهش و مدیریت وزن کمک می‌کند. هر دوی این‌ها به تنظیم گرلین، یک اسید آمینه که در درجه اول با احساس گرسنگی و رفتار بدنبال غذا همراه است، کمک می‌کنند. گزارشی مربوط به تحقیقی درباره تأثیر کاسنی بر کل روند کاهش وزن موش صحرایی در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. براساس نتیجه گیری این تحقیق، کاسنی می‌تواند با کاهش میزان هورمون گرلین، شانس پرخوری را کاهش داده و باعث سیری یا احساس سیری شود. بنابراین به کاهش وزن کمک می‌کند.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

۶- فواید عرق کاسنی؛ یبوست را درمان می‌کند

یک بار دیگر، نقش اینولین به عنوان یک فیبر طبیعی، یکی از فواید بزرگ برای طرفداران عرق کاسنی محسوب می‌شود! این فیبر با افزایش حجم مدفوع، به حرکات روده کمک می‌کند و حرکات پریستالتیک و ترشح شیره معده را تقویت می‌کند. به این صورت فرآیند هضم بهبود می‌یابد و یبوست نیز بسیار کاهش می‌یابد. کاسنی با حفظ روند هضم نرم و منظم، احتمال ابتلا به تعدادی از مشکلات و بیماری‌های گوارشی را کاهش می‌دهد.

۷- فواید عرق کاسنی؛ سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

عرق کاسنی دارای تعدادی از ویژگی‌های مفید است که آن را به عنوان یک تقویت کننده قوی سیستم ایمنی بدن تبدیل می‌کنند. از جمله کاسنی اثرات ضد باکتریایی روشنی را روی تعدادی از گونه‌های خطرناک باکتری دارد. همچنین مواد فیتوشیمیایی موجود در آن به عنوان آنتی اکسیدان عمل و بیشتر رادیکال‌های آزاد را از جریان خون خارج می‌کنند. این امر احتمال ابتلا به تعدادی از بیماری را کاهش می‌دهد.

۸- خواص عرق کاسنی؛ اضطراب را برطرف می‌کند

کاسنی دارای خصوصیات آرام بخشی است که تصور می‌شود اضطراب را کاهش و ذهن را تسکین می‌دهد؛ در نتیجه استرس و اثرات خطرناک آن بر بدن کم می‌شود. گزارشی در سال ۲۰۱۶  بر اساس ارتباط بین تغذیه و سلامت روان نشان داد که از عصاره ریشه کاسنی به دلیل کیفیت آرام بخشی می‌تواند به عنوان یک خواب آور نیز استفاده شود و بسیار سالم‌تر از بسیاری از داروهای خواب آور مرسوم در بازار است. تسکین استرس و اضطراب همچنین می‌تواند به کاهش احتمال بیماری قلبی، اختلالات هورمونی، بی‌خوابی، کاهش شناختی و پیری زودرس کمک کند.

۹- فواید عرق کاسنی؛ به درمان اختلالات کلیه کمک می‌کند

عصاره ریشه کاسنی به عنوان ادرار آور استفاده می‌شود که باعث حجم ادرار را بالا می‌برد. تکرر ادرار می‌تواند به دفع سمومی که بدن در کبد و کلیه‌ها ذخیره می‌کند، کمک کرده و از شرایط خطرناکی که هنگام ماندن مواد سمی در بدن رخ می‌دهد، جلوگیری کند. ادرار مکرر می‌تواند وزن اضافی آب را از بین ببرد و حتی باعث کاهش چربی شود؛ زیرا ۴ درصد ادرار معمولاً رسوبات چربی است که در غیر این صورت در جای دیگری از بدن ذخیره می‌شود.

عرق کاسنی به دلیل افزایش ادرار، باعث دفع هر چه بهتر و سریعتر سموم از بدن و به دنبال آن، کاهش مشکلات کلیوی می شود.

۱۰- خواص عرق کاسنی؛ ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد

فیبر ریشه کاسنی ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد به خصوص در افرادی که دیابت دارند. این ممکن است به دلیل انولین موجود در آن باشد. انولین به رشد باکتری‌های مفید در روده ی بزرگ، تجزیه کربوهیدرات به قند، افزایش حساسیت به قند و جذب قند از خون کمک می‌‌کند. فیبر ریشه کاسنی همچنین دارای ترکیباتی مانند اسیدهای کاسنی و کلروژنیک است که در مطالعات جوندگان باعث افزایش حساسیت عضلات به انسولین می‌شوند.

یک مطالعه ۲ ماهه روی ۴۹ زن مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که مصرف ۱۰ گرم اینولین در روز منجر به کاهش قابل توجه‌ای در سطح قند خون و هموگلوبین A1c در مقایسه با مصرف دارونما می‌شود. قابل ذکر است که اینولین استفاده شده در این مطالعه به عنوان اینولین با عملکرد بالا شناخته و اغلب به عنوان جایگزین قند به کالاهای پخته و نوشیدنی اضافه می‌شود که دارای ترکیب شیمیایی کمی متفاوت از انواع دیگر اینولین است.

عوارض جانبی عرق کاسنی

استفاده از عرق کاسنی برای سلامتی شما فواید زیادی دارد اما نباید بیش از حد آن را مصرف کنید.

  • اگر باردار هستید احتمال تحریک خون ریزی و سقط جنین وجود دارد.
  • زنان در حین شیردهی نباید کاسنی مصرف کنند زیرا در مورد انتقال ترکیبات آن از مادر به کودک از طریق شیر مادر تحقیقات کمی انجام شده است.
  • این گیاه ارتباط نزدیکی با گل محمدی، گل همیشه بهار و گل مروارید دارد؛ بنابراین واکنش‌های آلرژیک غیرمعمول نیستند. خصوصاً اگر قبلاً به این گونه ها حساسیت داشته باشید.
  • اگر سنگ کیسه صفرا دارید، کاسنی زیاد می‌تواند این مشکل را تشدید کند؛ بنابراین اگر در گذشته دچار مشکل کیسه صفرا شده اید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

در این مقاله درباره فواید عرق کاسنی صحبت کردیم. یکی از راه‌های خوب برای استفاده بردن از خواص عرق کاسنی ریختن آن در قهوه است. از طعم عرق کاسنی در قهوه خود مطمئنا لذت خواهید برد. به یا داشته باشید که اصل تعادل را در مصرف همه مواد غذایی رعایت کنید تا دچار عوارض جانبی آن نشوید.

Sending
User Review
3.91 (190 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

رنج وری ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

عرق کاسنی چاق میکنه یا لاغر؟

کارشناس به اندام ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

عرق کاسنی کالری نداره دوست خوبم

پروانه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام بهترین زمان مصرف عرق کاسنی چه زمانی هست آیا باید معده خالی باشه ؟

کارشناس به اندام ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

فرقی نمی کنه دوست عزیز

حبیب اله ناصری ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

با سلام و عرض ادب واقعا مطالب مفیدی بود خیلی لذت بخش و تاثیر گذار

زهرا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

ممنون از توضیحات خوبتون عرق کاسنی فوق‌العاده است واقعا