آموزش می تواند روزه گرفتن را برای کسانی که دیابت نوع ۲ دارند بی خطر کند

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » آموزش می تواند روزه گرفتن را برای کسانی که دیابت نوع ۲ دارند بی خطر کند

بر اساس تحقیقات جدید مسلمانانی که با وجود ابتلا به دیابت نوع ۲ می خواهند روزه بگیرند می توانند با برنامه آموزش خاصی این کار را بدون خطر انجام دهند.

رمضان ماه نهم از تقویم مسلمانان است، ماهی که قرآن برای بار اول نازل شد. با شروع این ماه مسلمانان سراسر دنیا از طلوع تا غروب آفتاب روزه می گیرند. بر اساس با اینکه افراد دیابتی بر اساس قوانین اسلام از روزه گرفتن معاف هستند، اما بسیاری دوست دارند همچنان روزه بگیرند.

ماموریت ما جلوگیری از آنها نیست، بلکه باید به این افراد کمک کنیم تا جایی که ممکن است روزه ای بی خطر بگیرند. روزه گرفتن در طول ماه رمضان برای افرادی که دیابت نوع ۲ دارند دو خطر را ممکن است به همراه داشته باشد. اولین آنها همراه است با عوارضی از جمله کاهش قند خون، افزایش قند خون، کتواسیدوز ( عدم تعادل متابولیک که می تواند کشنده باشد ) کم آب شدن بدن و لخته شدن خون. دومین مشکل این است که افراد در وعده ی افطار بیش از حد پرخوری می کنند و این موجب افزایش وزنشان می شود.

تصمیم به روزه در واقع بین سه چیز در فعل و انفعال است – خوده شخص، مرجع تقلیدش، و مشاور پزشکی او – افرادی که دیابت نوع یک دارند و باید انسولین تزریق کنند نباید روزه بگیرند، کودکانی بسیار کم سن و سال نباید روزه بگیرند، و البته زنانی که دیابت دارند و باردار هساتد به هیچ وجه نباید روزه بگیرند.

متخصصان توصیه می کنند افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند و تصمیم به روزه گرفتن دارند باید آموزش ببینند تا روزه ای بی خطر را سپری کنند. در یک تحقیق که روی ۷۴۴ مرد و زن مبتلا به دیابت نوع ۲ که سال پیش برنامه ریزی کرده بودند روزه بگیرند انجام شد، شرکت کنندگان در تحقیق به ۱۶ کلینیک در مصر، ایران، اردن و عربستان سعودی مراجعه کردند، نیمی از این کلینیک ها آموزش های مخصوص و انفرادی را ارائه کرده بودند و نیمی دیگر همان آموزش های معمول و کلی را.

برنامه آموزشی مخصوص برنامه ی غذایی، فعالیت فیزیکی، نظارت بر قند خون، و عوارض متابولیک حاد را در نظر گرفته بود و بر این اساس یک طرح درمان دیابت فردی را ارائه می کرد.

بعد از ماه رمضان محققان متوجه شدند شرکت کنندگانی که برنامه انفرادی و مخصوص را دریافت کرده بودند برنامه درمانی خود در طول رمضان را بیشتر اصلاح کرده اند، آنها دوبار در روز تست قند خون می دادند و شناخت بهتری از نشانه های کاهش قند خون داشتند. آنها همچنین به طور قابل توجهی bmi خود را پایین آورده بودند و کنترل قند خون را نیز بهبود بخشیده بودند. این گروه موارد کاهش قند خون خفیف یا متوسط را تجربه کردند اما موارد شدید آن را به حداقل رساندند.

محققان این تحقیق به این نکته نیز اشاره کردند که شرکت کنندگان در این تحقیق انسولین استفاده نمی کردند و با دیابت خود مشکل زیادی نداشتند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*