آنچه باید درباره ماده ای مغذی به نام کولین بدانید

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » آنچه باید درباره ماده ای مغذی به نام کولین بدانید
کولین چیست؟

کولین یکی از مواد مغذی است که شاید نامش را به اندازه ویتامین D یا آهن نشنیده باشید اما نقش ویژه اش در عملکرد بدن متقاعدتان خواهد کرد که بیشتر به آن توجه کنید.

کولین چیست؟

کولین چیست؟

کولین یک ماده مغذی محلول در آب است که به تازگی مورد توجه قرار گرفته. کولین در واقع مانند پسر عموی ویتامین های B از جمله فولیک اسید و ریبوفلاوین  است چون به ساخت غشای سلولی کمک می کند و مواد مغذی را به طرف داخل و خارج  منتقل می کند. کولین یک متیل دنور است، یعنی برای انجام فرآیندهای مختلف فیزیولوژیکی از جمله سوخت و ساز بدن، انتقال چربی ها، متیلاسیون و سنتز انتقال دهنده عصبی به آن نیاز داریم.

کولین چه کاری برای ما می کند؟

کولین چه کاری برای ما می کند؟

هرچند این ماده مغذی تا مدت زمان زیادی ناشناخته باقی مانده بود، اما نقش حمایتی فوق العاده ای در بدن ایفا می کند. به رشد مغزی، رشد عضلانی و حرکتی، عملکرد سیستم عصبی و سوخت و ساز مناسب چربی های خوراکی و کلسترول کمک می کند. کولین با توانا ساختن مسیر کبد و سیستم سم زدایی بدن عملکرد کبد را بهبود می بخشد. بدن به مقدار زیادی مولکول های محلول نیاز دارد که به سموم بچسبند و ایجاد یک ماده محلول کنند تا این سموم به راحتی از طریق ادرار، صفرا یا به شکل مدفوع از بدن خارج شوند.

کولین و ایجاد ارتباط بین سلول ها

کولین و ایجاد ارتباط بین سلول ها

کولین دوست دارد با کمک به تثبیت تمامیت سلول ها، دیگر غشاهای سلولی بدنتان را زیر نظر بگیرد تا مطمئن شود آنها به درستی کار می کنند. کولین با چندین روش به ارتباط بین سلول ها کمک می کند. به همین دلیل تحقیقات اخیر درباره کولین روی بیماری های شناختی و عصبی خاص مانند زوال عقل متمرکز شده است. برای مثال یافته های اخیر نشان داده وقتی محققان به مردی که دچار سکته مغزی شده است برای درمان، دوز مناسبی سیتیکولین ( مشتق کولین ) داده اند پس از مدتی بهبود قابل توجهی در عملکرد شناختی، احساسی و رفتاری او مشاهده کرده اند. پس از شش ماه دریافت سیتیکولین، عملکرد توجه اجرایی و گرایش زمانی افرادی که دچار سکته مغزی شده اند بهبود می یابد. این بهبودها با ادامه ۱۲ ماه مصرف سیتیکولین بیشتر هم می شود.

به چه مقدار کولین نیاز داریم؟

به چه مقدار کولین نیاز داریم؟

بدن مقدار کمی کولین در کبد می سازد ولی ما باید کولین را بیشتر را از غذاها دریافت کنیم. حقیقت این است که دقیقا نمی دانیم چقدر بیشتر. با این حال توصیه می شود آقایان در سنین ۱۴ سال به بالا روزانه ۵۵۰ میلی گرم، خانم های غیر باردار در سنین ۱۹ به بالا ۴۲۵ میلی گرم و خانم های باردار ۴۵۰ گرم در روز کولین دریافت کنند.

چکونه کولین دریافت کنیم؟

چکونه کولین دریافت کنیم؟

خوشبختانه کولین را می توانیم با خوردن غذاهایی که دوستشان داریم دریافت کنیم. منابع کلیدی کولین عبارتند از زرده تخم مرغ، میگو، گوشت گاو، بادام زمینی، کلم، گل کلم و غلات. منابع حیوانی معمولا غلظت کولین بیشتری دارند. بنابراین اگر گیاه خوار هستید سعی کنید مقدار زیادی سبزیجات چلیپایی نظیر بروکلی، کلم و کلم بروکسل میل کنید. با مصرف این غذاها تنها کولین دریافت نمی کنید بلکه احتمال ابتلای خود به سرطان را نیز کاهش می دهید.
برای دریافت هرچه بیشتر کولین در برنامه غذایی خود به سراغ این غذاها بروید: ۸۵ گرم جگر گاو ۳۵۶ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان جوانه گندم ۲۰۲ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان نخود ۱۹۸ میلی گرم کولین دارد. یک تخم مرغ بزرگ ۱۴۷ میلی گرم کولین دارد، ۸۵ گرم گوشت گاو ۹۷ میلی گرم کولین دارد. ۸۵ گرم گوشت سینه مرغ ۷۳ میلی گرم کولین دارد. ۸۵ گرم سالمون ۷۵ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان کلم بروکسل ۶۳ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان بروکلی ۶۳ میلی گرم کولین دارد. ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی ۲۰ میلی گرم کولین دارد.

کولین برای بارداری

کولین برای بارداری

فولیک اسید، کلسیم و آهن مواد مغذی ای هستند که خانم های باردار زیاد درباره شان شنیده اند. این مواد مغذی برای رشد، تکامل کودک و جلوگیری از نقص لوله عصبی که شامل آنانسفالی و اسپینا بیفیدا است بسیار قابل توجه هستند. تحقیقات جدید به ما نشان داده که شاید کولین نیاز به توجه بیشتری داشته باشد.
با این حال از قدیم به خانم های باردار توصیه می شده که مکمل های ویتامین قبل از زایمان را که حاوی کولین است مصرف کنند تا از نقص لوله عصبی پیشگیری شود. کولین به فرمول بعضی از شیر خشک ها برای نوزادان نیز اضافه می شود. تحقیقات نشان داده مقدار مناسبی از کولین نیاز است تا مغز بتواند به رشد و تکامل برسد. کولین همچنین به هوش، حافظه و حتی خلق و خو نیز کمک می کند.

اگر به اندازه کافی کولین دریافت نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر به اندازه کافی کولین دریافت نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

کمبود کولین می تواند باعث بروز بیماری کبدی غیر الکلی شود. این تجمع چربی در کلیه می تواند به مرور تبدیل به وضعیتی بدتر به نام استئاتوهپاتیت غیرالکلی شود که می تواند باعث التهاب و آسیب های فراوان به سلول های کبد شود. این وضعیت حتی می تواند باعث افزایش خطر سیروز یا سرطان کبد هم بشود.


کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

mary ۱۳ بهمن ۱۳۹۵

ظاهرا تا حالا در حالت عادی روزانه کولین مصرف می کردیم...