آیا خطر چاقی متصل به مغز است؟

خانه » اخبار » آیا خطر چاقی متصل به مغز است؟

آیا خطر چاقی متصل به مغز است؟

آیا خطر چاقی متصل به مغز است؟

تحقیقات جدید نشان می دهد برخی افراد به این دلیل چاق می شوند که هوسشان به غذا خوردن در درون شکل می گیرد.
دو تیم تحقیقاتی استرالیایی و اسپانیایی با همکاری هم این تحقیق را انجام دادند. آنها از مغز افراد در واکنش به عکس غذاها اسکن MRI گرفتند. آنها متوجه شدند، فعالیت های مربوط به هوس غذایی در مغز افراد چاق با افرادی که وزن طبیعی دارند متفاوت است.
بیش از یک سوم افراد بالغ در آمریکا از چاقی رنج می برند. دانشمندان می گویند ممکن است خطر چاقی بسته به مغز فرد باشد، چنین فرضیه ای می تواند به خوبی این موضوع را که برخی افراد در کاهش وزن و پیروی از برنامه غذایی نسبت به دیگران بیشتر دچار مشکل می شوند را توضیح دهد.
دیگر تحقیقات نشان داده اند نحوه ی واکنش افراد چاق به غذا شبیه به کسانی است که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارند.
تیم تحقیقاتی از دانشگاه گرانادا اسپانیا و دانشگاه موناش استرالیا به ۳۹ فرد چاق و ۴۲ فرد با وزن طبیعی بوفه غذایی دادند. سپس در همان حین از این افراد اسکن مغزی گرفته شد تا واکنش مغزشان به غذاها مورد بررسی قرار بگیرد.
فعالیت های خاصی در قسمت های مختلف مغز دیده شد که به نظر می آید به وزن فرد مربوط می شود. در گروه چاق ها، ارتباط قوی بین قسمت dorsal caudate و somatosensory cortex وجود داشت – قسمت هایی از مغز که با پاداش، عادات، و غذاهای پر کالری سرو کار دارد.
در گروهی که وزن طبیعی داشتند، ارتباط در قسمت هایی که مربوط به تصمیم گیری بود بیشتر دیده شد.

اعتیاد غذایی

بر سر اینکه چاقی یک نوع اعتیاد به غذا است یا خیر بحث بسیار است.
اما در واقع تحقیقات کمی درباره درستی یا غلط بودن این فرضیه انجام شده است. اورن کنترراس رودریگز، سرپرست این تحقیق می گوید: یافته های ما در این تحقیق این فرضیه را حمایت می کند که فرآیند پاداش دهی در افراد چاق درست مانند تغییراتی است که در افراد معتاد به مواد مخدر اتفاق می افتد.
اما همچنان باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا بتوان بیشتر به عمق این رابطه پی برد. در صورت موفقیت تحقیقات می توان با اسکن مغز متوجه شد مشکل از کجاست و سپس از درمان های دارویی یا تحریک مغزی برای درمان چاقی استفاده کرد.
کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )
منبع:

European College of Neuropsychopharmacology, Aug. 29 – Sept. 1, 2015, Amsterdam. HSCIC: "Statistics on Obesity, Physical Activity and Diet."

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*