آیا شما به رژیم گرفتن اعتیاد پیدا کرده‌اید؟ (قسمت اول)

اقدام برای رژیم، رژیم لاغری، روانشناسی تغذیه، عادات غذایی، مقالات
  چرا مردم به گرفتن رژیم‌هایی که کارساز نیستند ادامه می‌دهند؟ طبیعی است که آن‌ها می‌خواهند لاغر شوند . ماه‌ها و یا سال‌ها پس از شکست رژیم تازه به فکر می‌افتید که دست از تلاش بردارید . در این شیوة رفتار، نشانه‌ای بسیار گویا از نوعی اعتیاد یا رفتارهای وسواسی وجود دارد.

  اجازه بدهید قمار را مثال بیاوریم . اکثر قماربازهای افراطی موفقیت عظیمی ندارند . برای همین است که آن‌ها میلیونر نمی‌شوند، و آخر سر دست از قمار می‌کشند . بسیاری از آنان در واقع بسیار فقیرند و ممکن است این عادت آن‌ها را از پای درآورده و سبب بیماریشان شود .

  در روانشناسی مکتبی هست که می‌گوید ما به رفتاری گرایش داریم که موفقیت های متناوب داشته باشد . این است که، وقتی موفقیتی اتفاقی، نه دایمی، و به صورت کاملاً تصادفی، به دست می‌آید، رفتاری که موجب این موفقیت بی‌ثبات شده است استحکام بیشتری می‌یابد و از بین بردن آن بسیار دشوار خواهد بود .

  و این به یقین به نوعی رفتار قماربازی و جنبه عادتی آن نیز به گونه‌ای از رفتار رژیمی شبیه است . برخی از رژیم‌ها آسان‌تر از رژیم‌های دیگر رفتار عادتی ایجاد می‌کنند؛ و برخی نتیجه بهتری به بار می‌آورند . در آغاز یک رژیم جدید بهیچوجه نمی‌توان پیش بینی کرد که نتیجه‌ای خواهد داشت یا نه؛ یا موفقیت زیادی به همراه خواهد داشت یا فقط کمی؛ آیا این هفته کاهش وزن آشکاری پیدا خواهید کرد یا هفتة دیگر، یا اصلاً تغییری رخ نخواهد داد؟ بعضی از رژیم‌ها اصلاً نتیجه‌ای ندارند، اما بعضی دیگر نتیجه‌بخش هستند، حتی اگر فقط برای مدّتی کوتاه باشد . حاصل کار همیشه تا حدی تردید با خود به همراه دارد . بدین ترتیب، شما تلاش می‌کنید، تلاش می‌کنید و تلاش می‌کنید .

  اگر رژیم صحیحی را مدتی طولانی دنبال کنید، دیگر کنار گذاشتن آن دشوار خواهد بود، و در واقع نتیجه خواهید گرفت که کنترل خوب وزن بدون توسل به یک رژیم اختصاصی، همانند رژیمی که در پیش گرفته‌اید، مشکل است (و از این روی، این یک مانع روند عادی زندگی است، که باز باید کنار گذاشته شود) .
  با این وجود، شما می‌توانید روش تغییر رفتار غذایی را به گونه‌ای بیاموزید و عمل کنید که پیوسته لاغر اندام باشید، حداکثر سلامتی را به دست آورید و از ترکیب بدنی خوب برخوردار شوید .

  ولی شما وقتی می‌توانید به کسب موفقیت نائل شوید که فقط در راه درستی گام بردارید

  در این باره بعضی از اصول بسیار بنیادی روانشناسی وجود دارد . اول آن که، شما فقط وقتی احتمال موفقیت در هر کاری را دارید که بتوانید به آسانی به سوی هدف گام بردارید . هنگامی ادامه یک رژیم غذایی جدید برای شما آسان خواهد بود که بتوانید به هر چقدر وقت که لازم باشد به آن وفادار بمانید، رژیم‌هایی که حاوی غذاها یا نوشیدنی‌های غیر عادی باشند، یا چنین چیزهایی پیوسته در آن تکرار شوند، زمینه‌ای برای موفقیت در درازمدت ندارند . به همان ترتیب، شما هر رژیمی را که نتایج اولیة ناخوشایندی داشته باشد (مثلاً با گرسنگی‌های سختی همراه باشد و شما اغلب به فکر غذا باشید) بدون تردید به کنار خواهید گذاشت . رژیم غذایی جدید شما نباید ارتباطات اجتماعی یا پذیرش غذا از دست دیگران را برای شما مانع شود . شما در هر حال باید بتوانید غذاهایی را که دوست دارید بخورید .

  اگر از آن دسته افرادی نیستید که حساب واحدهای کالری یا چربی را دارند، و رژیمی را بگیرید که در آن این مسایل منظور شده باشد، عاقبت آن رژیم شکسته خواهد شد . رژیم غذایی جدید شما باید حتماً با رفتار فعلی، و با تمایلات شخصی خاص شما هماهنگ باشد . سخت کردن چیزها هیچ مزیّتی برای شما ندارد . معنای این حرف آن است که وقتی شما مثلاً از پنیر یا جگر بیزار هستید، لزومی ندارد که این غذاها را چون شنیده‌اید برای شما مفیدند، یا به آن علّت که در فهرست غذاهای رژیم آورده شده‌اند، در برنامة خود بگنجانید . اگر شما غذایی را دوست ندارد، نخورید . بی‌پرده، شما می‌گویید، حالا چند نفر را می‌توان یافت که غذاهایی را در رژیم خود وارد کرده‌اند که اگر رژیم نمی‌گرفتند، در خواب هم آن‌ها را نمی‌خوردند؟ هیچ رژیم شگفت‌انگیزی شکست نمی‌خورد! نتیجه آن که اگر شما بغضی غذاها مانند کیک یا چیپس را مطلقاً دوست دارید، هیچ‌گاه، حتی برای یک هفته، آن‌ها را از زندگی خود دور نسازید .

  رژیم‌گیرنده‌ها اغلب احساس می‌کنند که غذاهای بسیار چرب و بسیار شیرین به قدری بد هستند که باید کاملاً‌ از برنامة تغذیة سالم کنار گذاشته شوند . با این وجود، علیرغم گرایش زاید الوصفی که برای محدود ساختن غذا وجود دارد، رژیم‌گیرنده‌ها اغلب نسبت به غذاهای ممنوع ناپرهیزی خواهد کرد . اگر چیزی را دوست دارید اصلاً‌ نباید گفته شود که شما نمی‌تونید آن را بخورید و یا بنوشید . شما هر آنچه را که دوست دارید و از آن لذّت می‌برید، بدون احساس گناه بخورید . آنچه که مهم است حداکثر تعادل رژیم غذایی است، و مقدار معینی از هر غذا یا نوشیدنی می‌تواند نقشی در این تعادل داشته باشد .

  یک بسته شکلات برای اکثر مردم لذّت‌بخش است و لطمه‌ای به سلامتی نمی‌زند . البته، برخی از رژیم‌گیرنده‌ها می‌گویند، نمی‌تونند در مورد چنین غذاهایی ناپرهیزی روا دارند . هیچ کس تردید نمی‌کند که خوردن پنج بسته شکلات به هنگام شام یک غذا خوردن ناسالم است . با این وجود، معمولاً این گونه غذا خوردن نتیجة محدودیت شدید گذشته، گرسنگی‌های بسیار سخت و پرهیز کردن از بسیاری از غذاهای مطلوب است . بستة پنجم، دهم، یا پانزدهم شکلات در یک ناپرهیزی، واقعاً لذت‌بخش بوده است، و مزه شگفت‌انگیز آن برای ارضای گرسنگی‌های تند و زودگذر بوده است؟ و یا نوعی قورت‌دادن سریع بوده است، پیش از آن که کسی پیدا شود و شما را به ناپرهیزی متهم سازد؟ این‌گونه عادات ناپرهیزی باید حتماً به کنار گذاشته شوند . تصور می‌شود اکثر رژیم‌گیرنده‌ها این کار را کرده‌اند؛ این حالت رفتاری است که در اثر محدودیت سخت غذایی بروز می‌کند . شما فقط هنگامی موفق می‌شوید وزن خود را در درازمدت کنترل کنید که غذاهای لذت‌بخش را به عنوان بخشی از تعادل رژیم غذایی در برنامه خود بگنجانید . این نیز اهمیت اساسی دارد که شما آن قدر گرسنگی نکشید که کنترل خود را از دست دهید .

  ادامه دارد…

  جمع آوری گروه تغذیه به اندام(دکتر کرمانی)

   

  در حال ارسال
  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  0 (0 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *