آیا فست فود ها تنها باعث چاقی و اضافه وزن می شوند؟

فست فود

 

فست فودها معمولا کالری بسیار بالا و مواد مغذی کمی دارند . اگر فست فود یکی از اجزای همیشگی برنامه غذایی تان است، به مرور زمان درگیر مشکلات سلامتی و بیماری های زیادی می شوید که چاقی فقط یکی از این مشکلات است!

مصرف بیش از حد فست فودها، مضرات زیادی برایتان به دنبال خواهد داشت، از جمله: اضافه وزن، افزایش ناگهانی قند خون، مقاومت به انسولین، احساس سنگینی، فشار خون و کلسترول بالا، نفخ و احساس پف کردگی، فشار روی قلب، نفس کم آوردن، سردرد، افسردگی، آکنه و فشار روی دندان ها.
پس مهم است که پیش از آنکه سلامتی تان به خطر بیفتد، مصرف فست فود ها را کاهش دهید و تغذیه تان را بهبود ببخشید.

فست فود چه تاثیری بر روی بدن دارد؟

غذا سوخت بدن است و تاثیر مستقیمی بر روی احساس و سلامت کلی بدنمان دارد. فست فودها ضرورتا بد نیستند اما در بیشتر موارد، به شدت فرآوری شده و حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات، قند اضافه شده، چربی های ناسالم و نمک هستند.

وقتی فست فودها مرتب جایگزین غذاهایی می شوند که ارزش غذایی بالایی دارند ممکن است به مرور منجر به فقر مواد مغذی، ضعف در سلامت و افزایش وزن شوند. آزمایشات روی حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است حتی مصرف مرتب فست فودها برای زمانی کوتاه نیز می تواند تاثیرات منفی بگذارد. داشتن اضافه وزن، یکی از عوامل خطر برای انواع بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی، دیابت و سکته مغزی است.

بر اساس آمار، بیشتر افراد مقدار کالری ای که از فست فودها دریافت می کنند را دستِ کم می گیرند. در تحقیقی که سال 2013 انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند که کودکان و نوجوانان در فست فودها و دیگر رستوران ها، بیشتر از خانه کالری دریافت می کنند. خوردن غذا در رستوران ها 160 تا 310 کالری اضافه در روز به همراه دارد.

سیستم گوارش و قلبی و عروقی

بسیاری از نوشیدنی های فست فودها سرشار از کربوهیدرات و کالری هستند. سیستم گوارش کربوهیدرات ها را تبدیل به قند
( گلوکز) می کند که در جریان خون آزاد می شود. برای انتقال قندها به سلول ها، انسولین مورد نیاز است و پانکراس با آزاد کردن انسولین واکنش نشان می دهد. با جذب شدن قند ها، سطح قند خون تان کاهش می یابد. وقتی قند خون پایین می رود، پانکراس تان هورمون دیگری به نام گلوکان آزاد می کند که به کبد دستور می دهد از قند ذخیره شده استفاده کند.

در حالت معمول، وقتی همه چیز هماهنگ با یکدیگر در بدن کار می کند، قند خون در سطح طبیعی باقی می ماند. اما وقتی مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف می کنید، قند خون به شدت افزایش می یابد که می تواند پاسخ طبیعی انسولین را تغییر دهد. بالا رفتن شدید قند به صورت مداوم، می تواند عاملی موثر بر مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 باشد.

قند و چربی

قند اضافه شده هیچ گونه ارزش تغذیه ای ندارد، اما سرشار از کالری است. بر اساس آمار، بسیاری از مردم بیش از حد مجاز روزانه قند مصرف می کنند. تمام این کالری های اضافه باعث بالا رفتن وزن و در نهایت منجر به بیماری قلبی می شود.

چربی های ترانس، چربی های ساخته شده ای هستند که هیچ گونه ارزش غذایی ندارند. این نوع چربی ها بسیار ناسالم هستند طوری که بعضی از کشورها آنها را ممنوع اعلام کرده اند. این نوع چربی ها که معمولا در فست فودها یافت می شوند، افزایش دهنده LDL ( کلسترول بد ) هستند و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نیز افزایش می دهند. همچنین این چربی ها می توانند سطح HDL که کلسترول خوب نام دارد را نیز کاهش دهند.

  سدیم

مقدار زیاد سدیم می تواند باعث احتباس مایعات در بدن و نفخ و پف کردگی شود. اما این حداقل آسیبی است که غذاهای نمکی می توانند به بدن وارد کنند. سدیم می تواند مشکل فشار خون را بدتر یا عضله ی قلب را بزرگ تر کند. اگر دچار نارسایی احتقانی قلب، سیروز یا بیماری کلیوی هستید، نمک بیش از حد می تواند باعث احتباس مایعاتی خطرناک شود. نمک اضافی همچنین می تواند خطر ساخته شدن سنگ کلیه، بیماری کلیه و سرطان معده را نیز افزایش دهد.
کلسترول بالا و فشار خون بالا از جمله عوامل افزایش خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار دارند.

دستگاه تنفسی

چاقی همراه با افزایش مشکلات تنفسی است. حتی بدون تشخیص مشکلات پزشکی، چاقی می تواند باعث وقفه در تنفس و حتی خس خس سینه شود. چاقی حتی می تواند باعث افزایش احتمال بروز آپنه خواب شود، شرایطی که در آن، فرد در خواب، با قطع تنفس روبرو می شود.

تحقیقات جدید اظهار کرده اند کودکانی که حداقل سه بار در هفته فست فود می خورند، در خطر ابتلا به آسم و ورم غشاء مخاطی بینی قرار دارند.

سیستم عصبی مرکزی

یک تحقیق که در ژورنال تغذیه بهداشت عمومی منتشر شد، نشان داد خوردن شیرینی های غیر خانگی و فست فودها می تواند با افسردگی در ارتباط باشد. این تحقیق نشان داد افرادی که فست فود می خورند، 51 درصد بیشتر از کسانی که کمتر فست فود استفاده می کنند و یا اصلا نمی خورند در خطر افسردگی قرار دارند. همچنین مشخص شد شرکت کنندگان در تحقیق، هرچه بیشتر فست فود مصرف می کنند، احتمال ابتلایشان به افسردگی نیز افزایش پیدا می کند.

برنامه غذایی که در آن فست فود و غذاهای بی ارزش زیاد باشد می تواند روی سیناپس های مغز و مولکول هایی که مربوط به حافظه و یادگیری هستند نیز تاثیر بگذارد. بر اساس تحقیقاتی که در ژورنال نیچر منتشر شد، آزمایش روی حیوانات نیز تاثیراتی مشابه را نشان داده بود. موش هایی که مدتی برنامه غذایی با چربی بالا ( نزدیک به برنامه ای سرشار از فست فود ) مصرف کرده بودند، در حل مارپیچی که قبلا آن را یاد گرفته بودند دچار مشکل شدند.

پوست و استخوان ها

شکلات و غذاهای چرب را معمولا عامل ایجاد آکنه می دانیم اما آن ها مقصران اصلی نیستند. بر اساس تحقیقات کلینیک مایو، کربوهیدرات ها را باید مقصر ایجاد آکنه دانست، چون غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند سطح قند خون را افزایش می دهند و ممکن است آکنه را نیز تحریک کنند. همچنین تحقیقات نشان داده خطر ابتلا به اگزما در میان کودکانی که زیاد از فست فودها استفاده می کنند بسیار بالا است. وقتی غذایی استفاده می کنید که کربوهیدرات و قند بالایی دارد، باکتری ها در اسیدی که دهان تولید کرده ساکن می شوند. این اسیدها می توانند مینای دندان را خراب کنند و از این رو یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان به حساب آیند. وقتی مینای دندان از بین می رود، دیگر نمی توان آن را جایگزین کرد.
ضعف سلامت دهان و دندان می تواند باعث بروز دیگر مشکلات برای سلامت نیز بشود. همچنین نمک اضافی موجود در فست فودها نیز می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد.

 

همان طور که در این مقاله خواندید، فست فودها فقط باعث چاقی و اضافه وزن نمی شوند. مصرف بیش از حد آنها می تواند روی گوارش، سیستم قلبی عروقی، حافظه و دستگاه تنفسی شما هم تاثیر گذار باشد.

اگر از جمله افرادی هستید که نمی توانید از فست فودها دل بکنید و پیتزا جزء غذای ثابت تان است، قبل از آنکه سلامتی تان به خطر بیفتد، رژیم غذایی تان را با جایگزین کردن غذاهای سالم و کم کالری اصلاح کنید و تجربیات تان را برای افرادی که رفتارهای مشابهی دارند، به اشتراک بگذارید.

 

نویسندگان: آنه پیترآنجلو و الئایی کری


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

-