ویتامین B12 چه تاثیری بر کاهش وزن دارد؟

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » ویتامین B12 چه تاثیری بر کاهش وزن دارد؟
آیا مصرف ویتامین B12 به کاهش وزن کمک می کند؟ رژیم دکتر کرمانی

به تازگی پزشکان و متخصصان بسیاری مصرف ویتامین B12 را با کاهش وزن و تقویت انرژی مرتبط می دانند اما آیا این ادعا حقیقت دارد؟ ویتامین B12 در بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن، از جمله سنتز DNA و تشکیل سلول های قرمز خونی نقشی اساسی دارد و چربی ها و پروتئین ها را  به انرژی در بدن تبدیل و به تجزیه کربوهیدرات ها کمک می کند.

کمبود کربوهیدرات سبب بیماری های زیادی از جمله کم خونی مگالوبلاستیک می شود که به دلیل کاهش تعداد سلول های قرمز خونی اتفاق می افتد. یکی از شایع ترین علائم کم خونی مگالوبلاستیک، احساس خستگی است. این نوع از کم خونی و دیگر مشکلات سلامت مرتبط با کمبود ویتامین B12 با تزریق این ویتامین به سادگی درمان می شوند.

ادعای اینکه ویتامین B12 انرژی را تقویت و به کاهش وزن کمک می کند، از یک مقایسه اشتباه می آید. افراد مدعی این مطلب در واقع فکر می کنند همان تاثیری که ویتامین B12 روی مبتلایان به کم خونی مگالوبلاستیک دارد، در مورد کسانی که دچار کمبود B12 نیستند صادق است.

آیا مصرف ویتامین B12 به کاهش وزن کمک می کند؟ رژیم دکتر کرمانی

از چه منابعی می توانیم B12 دریافت کنیم؟

بسیاری از افراد، ویتامین B12 را از طریق برنامه غذایی خود دریافت می کنند. این ویتامین به صورت طبیعی در برخی غذاها بر پایه پروتئین حیوانی یافت می شوند که عبارتند از:

 • گوشت قرمز و مرغ
 • تخم مرغ
 • شیر و دیگر محصولات لبنی

منابع گیاهی B12 عبارتند از:

 • شیر برخی از گیاهان که با ویتامین B12 غنی شدند.
 • مخمر خوراکی
 • غلات غنی شده

چه کسانی کمبود ویتامین B12 دارند؟

از آنجا که بیشتر منابع ویتامین B12 را غذاهای حیوانی تشکیل دادند. می توان به سادگی حدس زد که کمبود این ویتامین در میان گیاه خواران و وگان ها شایع است. اگر گوشت استفاده نمی کنید توصیه می شود حداقل از غذاهای غنی شده با B12 یا مکمل های این ویتامین استفاده کنید. دیگر گروه هایی که ممکن است در خطر کمبود ویتامین B12 باشند عبارتند از:

 • کهنسالان
 • افرادی که HIV مثبت هستند.
 • کهنسالان و افرادی که تحت عمل جراحی گوارشی قرار گرفتند معمولا سطح اسید معده شان پایین است که سبب کاهش جذب ویتامین B12 از غذاهای حیوانی می شود.برای چنین افرادی B12 موجود در غذاهای غنی شده و مکمل ها ممکن است انتخاب بهتری باشد.
 • افرادی که به مشکلات خاص گوارشی، مخصوصا بیماری کرون و سلیاک مبتلا هستند.سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن نسبت به گلوتن مقاومت می کند.
 • افرادی مبتلا به دیابت که متفورمین مصرف می کنند بیشتر در خطر کمبود B12 قرار دارند.

علائم کمبود ویتامین B12

۱٫ خستگی دائمی

خستگی یکی از اولین نشانه های کمبود ویتامین B12 است. دلیلش هم این است که بدنتان برای ساخت سلول های قرمز خونی وابسته به ویتامین هاست، که اکسیژن را به بخش های دیگر بدن حمل می کنند. بنابراین، نبود اکسیژن کافی در سلول ها باعث احساس خستگی می شود، حتی اگر هم زیاد خوابیده باشید. خستگی می تواند چندین معنا داشته باشد، پس فقط به خاطر خستگی مزمن نمی توانید برای خود ویتامین B12 تجویز کنید. پزشکان با مشاهده خستگی و چند نشانه ی دیگر کمبود B12 را تشخیص می دهند.

 

۲٫ ضعف بدنی

بدون دریافت اکسیژن، عضلات احساس ضعف می کنند. افرادی که چنین نشانه ای دارند، فکر کنند مشکل از خستگی یا نخوردن غذای کافی است. اما یک آزمایش می تواند نشان دهد که مشکل اصلی کمبود ویتامین B12 است. با دریافت ویتامین B12 این ضعف از بین می رود.

 

۳٫ بی حسی و سوزن سوزن شدن بدن

برخی افراد که کمبود B12 دارند می گویند: احساس می کنم یک جریان برق از سر تا پایم در حرکت است. همچنین در بدن احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن دارید. تمام این احساسات عجیب به دلیل آسیب وارد شدن به سیستم عصبی است، که با کاهش اکسیژن در سلول ها تحریک می شود.

 

۴٫ فراموشی

فراموش کار یا حواس پرت شده اید، نام دوستتان را به خاطر نمی آورید، شاید نگران شوید که به آلزایمر زودرس مبتلا شده اید، اما گاهی کمبود  B12 مقصر اصلی است. دربرخی بیماران که سنشان بالاست گاهی کمبود B12 را با آلزایمر اشتباه می گیرند. از چنین بیمارانی تست خون گرفته می شود و همین پایین بود ن سطح ویتامین B12 تشخیص داده شد پزشک مکمل ویتامین B12 تجویز می کند تا این نشانه ها از بین بروند.

 

۵٫ احساس گیجی

داشتن سرگیجه یکی دیگر از علام کمبود B12 است. اما، سرگیجه همیشه نمی تواند علامت کمبود این ویتامین باشد و بهتر است تشخیص را به پزشک واگذار کنید.

 

۶٫ رنگ پریدگی پوست

اگر متوجه شدید که رنگ پوستتان رو به زردی می رود، ممکن است علتش کمبود B12 باشد. وقتی کمبود این ویتامین را دارید سلول های قرمز به آسانی شکسته می شوند، که باعث زرد شدن رنگ پوست می شود.

 

۷٫ زبانی صاف و قرمز 

نصف کسانی که کمبود شدید ویتامین B12 دارند برآمدگی های ریز روی زبانشان را از دست می دهند، مخصوصا آنهایی که دور لبه ی زبان هستند. همچنین بیماران از سوزش زبان، خصوصا پشت زبان شکایت می کنند. از آنجا که بیشتر این برآمدگی های ریز حاوی غدد چشایی هستند اگر مقدار زیادی از دست بدهید دیگر حتی غذاهای مورد علاقه تان نیز بی مزه می شوند. در واقع خانم هایی که ویتامین B12 بدنشان پایین است، می توانند راحت تر وزن کم کنند چون غذاها دیگر برایشان طعمی ندارند، اما این اصلا روش عاقلانه ای برای کاهش وزن نیست.

 

۸٫ اضطراب و افسردگی

بیشتر از هر وقت دیگری احساس اضطراب و پایین بودن دارید؟ کمبودB12 روی خلق و خو نیز اثر می گذارد و فرد را به سمت افسردگی و اضطراب هدایت می کند.

 

۹٫ ضعف بینایی

در موارد حاد، کمبود B12 می تواند روی عروق خونی در شبکیه چشم تاثیر بگذارد. در نتیجه، تاری دید، دو بینی، حساسیت به نور و حتی از دست دادن بینایی اتفاق می افتد. در برخی بیماران کمبود B12 به شبکیه چشم آسیب می رساند، کم کم در دید افراد یک سایه مشاهده می شود تا وقتی که سطح B12 بدن را بالا بردند و علائم متوقف شده است.

 

B12 بیشتری را وارد برنامه غذایی خود کنید

مکمل ها

برای کسانی که در خطر کمبود ویتامین B12 هستند، راه های زیادی وجود دارد تا این ویتامین را به برنامه خود اضافه کنند. درست مانند تمام ویتامین ها و مواد معدنی موجود در بازار، B12 نیز در داروخانه ها به صورت مکمل در دسترس است. B12 در مکمل های B کمپلکس نیز وجود دارد که در این مکمل ها تمام هشت ویتامین B ضروری هست. از راه تزریق، مقدار زیادی ویتامین B12 را وارد بدن می کنید. معمولا در هنگام کاهش وزن، پزشک توصیه می کند از این طریق مکمل را استفاده کنید.

پزشکان معمولا در مواردی که فرد دچار کم خونی مگالوبلاستیک و یا دیگر مشکلات مرتبط با کمبود B12 است. دوزی را تجویز می کند که بالاتر از حدِ معمول است. این نوع از تزریق ها معمولا به تجویز پزشک نیاز دارد.

 

برنامه غذایی

توصیه می شود تمام افراد بالای ۱۴ سال، روزانه ۲٫۴ میکرو گرم ویتامین B12 دریافت کنند. تفاوتی بین مقدار نیاز روزانه مردان و زنان وجود ندارد. بارداری دوز توصیه شده برای خانم ها را افزایش می دهد. این افزایش دوز، در صورتی که مادر شیرده باشد نیز ادامه خواهد داشت.

غذاهایی مانند غلات صبحانه که به صورت طبیعی ویتامین B12 را ندارند، غنی سازی کنید. چنین روشی به افرادی که در خطر کمبود B12 هستند کمک می کند. به برچسب اطلاعات تغذیه ای روی بسته های غذایی نگاه کنید تا مطمئن شوید غنی سازی شده است یا خیر.

 

آیا تزریق B12 به کاهش وزن کمک می کند؟

تزریق لیپوتروپیک با نام های تزریق لیپو، تزریق لیپوتروپیک MIC یا تزریق لیپوتروپیک B12 هم شناخته می شود. این ترکیب توسط آمپول تزریق می شود تا سوخت و ساز، چربی و سلامت بدن را بهبود ببخشد. معمولا برای افرادی که قصد کاهش وزن را دارند توصیه می شود. تزریق ها معمولا با یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی ترکیب می شود تا سبب کاهش وزن فرد شود.

 

تزریق لیپوتروپیک چیست؟

لیپوتروپیک ها موادی هستند که روی سوخت و ساز چربی ها در بدن تاثیر می گذارند و به تجزیه چربی ها در کبد کمک می کنند. طرفداران این ترزیق ادعا می کنند با استفاده از آن سوخت و ساز بدنشان افزایش و چربی هایشان کاهش یافته است در نتیجه کاهش وزن داشتند.

لیپوتروپیک به چه معنا است؟

عبارت لیپوتروپیک برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ توسط دانشمندانی که روی سوخت و ساز چربی در کبد کار می کردند به کار برده شد. سال ها بعد عبارت «شاخص لیپوتروپیک » برای توضیح ماده ای به کار رفت که از تجمع چربی اضافی در کبد پیشگیری می کرد یا آنها را از بین می برد. شاخص های لیپوتروپیک مختلفی مورد تحقیق قرار گرفتند و طی سالها ارزیابی شدند.

 

در تزریق لیپوتروپیک چه چیزی وجود دارد؟

در سال های اخیر تزریق لیپوتروپیک  برای کاهش وزن و گاهی افزایش انرژی رواج یافته است. بسیاری از کلینیک ها و مراکز زیبایی ترکیبات خاصی را ساختند که به عنوان تزریق لیپو به فروش می رسانند. با اینکه کلینیک های مختلف فرمول های متفاوتی دارند اما برخی موارد هستند که به صورت استاندارد در همه آنها وجود دارد:

 • ویتامین B12 ( کبالالین ) گاهی اوقات آن را ویتامین انرژی می دانند. این ویتامین محلول در آب به سالم ماندن عصب های بدن و سلول های خونی کمک می کند. همچنین به پیشگیری از بروز کم خونی که سبب خستگی و ضعف می شود نیز کمک می کند.
 • متیونین یک آمینواسید ضروری است که نقش مهمی در سوخت و ساز ایفا می کند.
 • Inositol یک قند طبیعی ویتامین شکل است که با خانواده ویتامین های B در ارتباط است. این ماده به سوخت و ساز چربی و بهبود عملکرد انسولین در بدن کمک می کند.
 • کولین یک ماده مغذی ضروری است که با ویتامین های گروه B در ارتباط است. مسئولیت کولین سوخت و ساز و انتقال چربی است و کارهای دیگری هم در بدن دارد که با ساختار غشایی سلولی و دیگر عملکردها در ارتباط است.

چون بیشتر تزریق های لیپوتروپیک شامل موارد بالا هستند بسیاری از ارائه دهندگان لیپوتروپیک، تزریق آن را MIC ( متیونین + Inositol + کولین ) می نامند. بسته به ارائه دهنده این نوع تزریق ممکن است دیگر ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها را در تزریق خود دریافت کنید.

تزریق لیپوتروپیک چگونه کار می کند؟

اگر می خواهید تزریق لیپوتروپیک انجام دهید باید ابتدا مرکز تایید شده را پیدا کنید که آن را ارائه دهد. معمولا چنین خدماتی را در کلینیک های کاهش وزن پیدا می کنید. انجام این تزریق سخت نیست و کافی است از پزشک وقت قبلی بگیرید. همچنین توصیه می شود در کنار تزریق لیپوتروپیک از رژیم غذایی و برنامه ورزشی هم استفاده کنید.

بسیاری از ارائه دهندگان این نوع تزریق می گویند مراجعین شان بلافاصله نتیجه می گیرند اما این افراد به درستی اشاره نمی کنند که نتایج بیشتر درونی است. برای مثال یک فرد پس از تزریق لیپوتروپیک ممکن است بلافاصله احساس سلامتی بکند اما تا به حال گزارش نشده کسی به سرعت شاهد کاهش وزن خود باشد.

 

تحقیقات درباره تزریق لیپو

تحقیقات روی تزریق لیپوتروپیک برای گذشته های دور است و بیشتر این تحقیقان نیز روی جوندگان انجام شده است. یکی از جدیدترین بررسی ها روی لیپوتروپیک مربوط به سال ۱۹۸۶ است که در آن نیز تمرکز روی تاثیر لیپوتروپیک روی برخی بیماری های مزمن از جمله سرطان کبد بود. در این پژوهش هیچ صحبتی از تاثیر تزریق لیپوتروپیک برای کاهش وزن به میان نیامده است. بیشتر پژوهش ها درباره تاثیر محافظت کننده شاخص لیپوتروپیک روی کبد صحبت کردند.

این به چه معناست؟

اگر به دنبال مدرکی علمی جهت تایید تاثیر تزریق لیپو روی کاهش وزن هستید باید بگوییم شانس چندانی ندارید که چنین چیزی را پیدا کنید. با اینکه پژوهشگران به نقش لیپوتروپیک در سوخت و ساز چربی مخصوصا در کبد پی بردند اما هنوز مدرک قابل توجهی که نشان دهد این تزریق سبب کاهش وزن می شود وجود ندارد.

 

عوارض جانبی و خطرهای تزریق لیپوتروپیک

تا به حال ادعاهای زیادی درباره عوارض جانبی تزریق لیپوتروپیک گزارش و منتشر نشده است اما هرکسی که این تزریق را انجام دهد ممکن است در محل تزریق کمی احساس ناراحتی یا تحریک شدن پوست را تجربه کند. برخی از کلینیک ها لیستی از عوارض جانبی را به صورت لیستی اماده کردند که عبارتند از:

 • مشکلات معده یا ادراری
 • خستگی و ضعف
 • احساس درد بدون دلیل در هر کدام از قسمت های بدن
 • ایجاد واکنش آلرژیک، احساس خارش، جوش، کهیر، تنگی قفسه سینه، تنگی نفس، ورم گلو، لب ها، دهان و زبان

بسیاری از کلینیک ها می گویند مواد درون این تزریق بی خطر هستند چون این مواد به صورت طبیعی در بدن وجود دارند. برای مثال ویتامین B12 و کولین هیچ خطری برای بدن ندارد. حتی تداخل دارویی با این مواد هم مشاهده نشده است.

 

آیا تزریق لیپوتروپیک تاثیر گذار است؟

بسیاری از مراکزی که تزریق لیپوتروپیک را برای کاهش وزن ارائه می دهند توصیه می کنند در کنار آن یک برنامه غذایی و ورزشی را نیز دنبال کنید تا سبک زندگی تان تغییر کند. اگر می خواهید به سراغ تزریق لیپوتروپیک بروید ابتدا مطمئن شوید که از یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی متعادل پیروی می کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که می خواهید لیپوتروپیک را امتحان کنید بهتر است با رژیم گرفتن و ورزش کردن شروع کنید. کالری دریافتی خود را کاهش دهید و مقدار کالری که در روز با فعالیت بدنی می سوزانید را افزایش دهید. همین روش به خوبی سبب کاهش وزن می شود و پژوهش های زیادی تاثیر آن روی کاهش وزن را تایید کردند.

با یک پزشک تغذیه صحبت کنید تا متوجه شوید آیا دچار کمبود در ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسید ها هسستید یا خیر. امروزه بسیاری از مردم به اندازه ویتامین B12 دریافت می کنند. اما اگر به مقدار بیشتری نیاز دارید گوشت گاو، جگر، ماهی، گوشت گوسفند، مرغ، شیر و دیگر محصولات لبنی را که سرشار از ویتامین B12 هستند مصرف کنید. برخی از بهترین منابع ویتامین B12 کمک می کنند مقدار دریافت کولین تان تقویت شود.

 

سخن پایانی

شاید با تزریق لیپوتروپیک بتوانید وزن کم کنید اما هیچ مدرک علمی قوی وجود ندارد که تاثیر این نوع درمان را تایید کند. مانند همیشه قبل از انجام هر کاری حتما ابتدا به پزشک خود صحبت کنید تا بهترین و بی خطر ترین راه را به شما معرفی کند و بدانید که روش جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد.

خوشبختانه دریافت دوز بالای ویتامین B12، خطری در پی ندارد. بنابراین آنهایی که به امید کاهش وزن، تزریق B12 انجام داده اند نگران نباشند. به خاطر داشته باشید هیچ مدرک و گزارشی وجود ندارد که نشان دهد دریافت ویتامین B12 می تواند به کاهش وزن کمک می کند. اما وجود به اندازه این ویتامین در بدن برای همه لازم است.

آنهایی که می خواهند سبک زندگی سالم تری داشته باشند و یا مقداری از وزنشان را کم کنند، باید مواظب مکمل هایی که ادعای  کاهش وزن را دارند، باشند. چون این کار بدون تغییر در سبک زندگی، برنامه غذایی و ورزش امکان پذیر نیست.

۴٫۵/۵ - (۲ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

زهرا ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

سلام من موهام سفید میشه خیلی نزدیک ۳۰ تا مویه سفید دارم ویتامین ب ۱۲ خوبه ؟

کارشناس به اندام ۱۹ مهر ۱۴۰۰

سلام زهرا خانم عزیز نگفتی چند سالته ولی بله ویتامینهای گروه ب مناسبن

امیر ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام .. من توی یه ماه ۷ الی ۸ کیلو کم کردم ... بیشتر فکر میکنم بخاطر آلرژی هست ک به گرمای تابستون دارم .... اگ ویتامین ب ۱۲ بخورم خوب میشم؟

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز مولتی ویتامینها در افزایش اشتها و افزایش وزن تاثیر دارن

مجید ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام من تیرویید کم کار دارم روزی ۲عدد قرص می خورم ویتا مین بی ۱۲ خوبه برام بخورم متشکرم

کارشناس به اندام ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم مصرف مکمل ویتامین B-12 ممکن است در ترمیم برخی از آسیب های کم کاری تیروئید ایجاد شده به شما کمک کنه ویتامین B-12 می تونه در رفع خستگی ناشی از بیماری تیروئید کمک کنه

ایدا ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سلام خسته نباشین من دوازده کیلو کم کردم اما الان بعد از دوماه موقع ک سرپاام یا نشسته یهو سرم گیج میره و چشمم سیاهی میره بنظرتون از ویتامینه یا چشمم مشکل داره یا میتونه موجب نابینایی بشه خیلی خیلی نگرانم‌!

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

دوست عزیز کاهش وزن تو مدت کوتاه مضرات زیادی داره و به بدن آسیب می رسونه ممکنه به خاطر ضعف شدید یا افت فشار خون باشه بهتره یک چکاپ کلی بدین

زهرا ۱۰ بهمن ۱۳۹۹

سلام من رژیم گرفتم و ۱۷ کیلو کاهش داشتم بعد آزمایش نشون داد که ویتامین b12 بدنم کمه ک دکتر برام مکمل b12 1000 و تجویز کرد ایا باعث اضافه وزن میشه؟

کارشناس به اندام ۲۳ بهمن ۱۳۹۹

زهرای عزیز، نگران نباشید.باعث افزایش وزن نمی شود.

جمشید ۰۳ بهمن ۱۳۹۹

سلام من وز وز گوش دارم B12 برای این درمان خوبه یا نه

کارشناس به اندام ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

دوست عزیز، برای رفع این مشکل ابتدا باید علت اون رو پیدا و رفع کنید. پیشنهاد میکنیم به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

* ۳۱ تیر ۱۳۹۹

سلام کمبود B12 میتونه باعث سفیدی مو و پراشتهایی هم بشه؟

کارشناس به اندام ۰۱ مرداد ۱۳۹۹

دوست عزیز، ویتامین‌‎های خانواده B همگی در تقویت مو تاثیر دارن و ویتامین‌های B5 و B9 به صورت ویژه‌ای در حفظ رنگدانه مو نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنن. اما این ویتامین ارتباط مستقیمی با کاهش یا افزایش اشتها نداره.

سیدی ۱۰ بهمن ۱۳۹۸

سلام من بیست یک ساله ام خیلی دستام مومور میکنه بچه هم شیر میدام اگه از ویتامین به 12استفاده کنم خوبه خیلی لاغر م وزنم بالامیره خیلی چیبخور م خوبه خواهش میکنم بگین

کارشناس به اندام ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام دوست خوبم. شما ابتدا باید با انجام آزمایش علت این مور مور شدن رو تشخیص بدین و بعد اقدام به مصرف دارو کنید. ممکنه علتش کم خونی، کمبود ویتامین، مشکلات عصبی و یا اختلال هورمونی باشه. بعد از انجام آزمایش پزشک می تونه مشکل رو تشخیص بده و برای درمانتون دارو تجویز کنه

شهرزاد ۱۰ تیر ۱۳۹۸

سلام.من ٢٢ سالمه و رزمی کارم کمبود وزن خیلی دارم الان ٤٣ کیلوم بنظر شما این ویتامین میتونه کمکم کنه؟‌

کارشناس به اندام ۰۹ شهریور ۱۳۹۸

سلام و وقت بخیر. از اونجا که کمبود ویتامین B12 باعث کاهش اشتها می شه، بنابراین مصرفش به افزایش اشتها کمک می کنه و می تونه تا حدودی کمبود وزن رو جبران کنه.