آیا واقعاً رژیم کاهش وزن اعصاب را به هم می ریزد ؟!

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » آیا واقعاً رژیم کاهش وزن اعصاب را به هم می ریزد ؟!

خانم چاق : آقای دکتر می گویند هر کسی که وزن کم کند اعصاب ش به هم میریزد و حالت عصبانیت و کج خلقی ایجاد می کند .آیا این امر حقیقت است یا توهم ؟
دکتر کرمانی : معنی رژیم چیست و چرا آن را به اعصاب مرتبط می دانند ؟!

رژیم غذایی در حقیقت یک نوع تلاش در راه تغییر عادت غذایی می باشد ، انسان های فربه یک عمر عادت کردند که هرچه دیدن بخورند و هرچه چشیدن بخورند و هرچه بوئیدن بخورند و چون خوردن برای چاق بهترین لذت و عشق بحساب می آید بنا بر این عادت های بخور ، بخور عادت های لذت بخشی حساب می آمد .

امروز یک تصمیم جدی گرفتند که عادت های غذای لذت بخش که سالها به آن عادت کرده عوض کنند ، تغییر عادت های معمولی کار سختی است چه برسد به تغییر عادت های راحت و لذت بخش به عادت ناراحت کنند و رنج آور و خلاف میل و خلاف عادات روزمره .

عادت دیدی بخور که هنگام دیدن غذاها برای او صادر می شد را تبدیل کند به فرمان دیدی نخور . اینگونه تغییرات اگر فقط برای مدت محدودی بود مشکل نداشت و شاید قابل تحمل می بود . مثلا هنگام یک سرماخوردگی و سرفه …. پزشک به بیمار توصیه می کند که مایعات زیاد مصرف کند ، بیشتر از سوپ استفاده کند و غذاهای سرخ کرده و بودار را نخورد ، بیمار با نگرانی از پزشک سؤال می کند دکتر تا چند روز پرهیز را ادامه بدهم . متاسفانه خبر یک هفته پرهیز را با ناراحتی تلقی می کند . وبا ناراضایتی این فرمان ها را می پذیرد ، و شاید حتی در اجرا نافرمانی کند .

 • احساس لذت برای افراد گوناگون متفاوت است…
 • لذت برای بعضی ها تجارت وجمع کردن پول است ،
 • دیگری لذت در پست ومقام و ریاست است .
 • و برای یک جوان ، نشستن پشت فرمان ماشین اسپورت و رانندگی باسرعت در خیابانهای شهر است .
 • اما معتادین به مواد مخدر لذّت شان و عشقشان در منقل و مواد مخدر است.

از تک تک آن افراد هر چیزی می خواهی بگیر غیر از آن چیزی که به آن عشق می ور زند .

 • از سیاست مدار پست و مقام
 • از تاجر دارایی
 • از معتاد منقل
 • و از عاشق معشوق
 • و از جوان ماشین اسپورت
 • و از فربه خوراکهای لذت بخش

اگر جلو این عشق ها را بگیرید اینگونه افراد اوج اختلالات عصبی و تعادل روانی را از دست می دهد . فربه ها بالاترین عشق را در خوردن غذاها می دانند ، این لذت به حد اعتیاد می رسد ، و اعتیاد به خوردن چاق ها بالاترین انواع اعتیاد به حساب می آید . عشقشان در خوراکی های خوشمزه و شیرینی های پر کالری و نان های خامهای و شکلات های خوشمزه . حال اگر یکی بیاید غذاها و شیرینیجات و شکلات را از فربه ها بگیرد نتیجه این اقدام ها نارضایتی شدید از خود نشان خواهد داد . مهمترین عکس عمل آنان در این حالت ، عصبانیت و بی قراری می باشد زیرا آنان را از عشق شان جدا کردی و عادت های لذت بخش آنان به عادت های ناپسند( در نظر خودشان ) تبدیل کردی .

آنان اگر می خواهند عادت های شادی بخش خود را تبدیل به عادت های ناپسند کنند ، هیچ راهی جز تحمل و صبر ندارد . معتاد مواد مخدر باید در مرحله ناراحتی مرور کند که از این عادت کثیف پاک شود همچنان چاق های عزیز … آنان عادت کردن که اگر چیز خوشمزه ای ببینید باید آن را بخورند ، آنان ژنهای ارثی دارند که به آنان همیشه می گوید هرچه دیدی بخور هرچه چشیده ای بخور و هر بوی غذای خوشبو را که بوئیدی سراغ او برو و آن را بخور و هر وقتی عصبانی شدی ناراحتی ترا در خوردن تلافی کن . فربه ای که یک عمر به فرمان های ارثی لبیک گفته مگر آسان است ، که از امروز تصمیم بگیرد که ” نه ” بگوید .همچنان که می دانید اراده توانایی گفتن نه در وقت مناسب است .

چاق های عزیز بدانید که گذر از این مرحله صبر و برد باری می طلبد ،چون سلامتی وخوش اندامی گنج است و (نادیده رنج گنج میسر نمی شود )

دکتر محمد صادق کرمانی
ن.پ : ۱۸۹۴۴

 

۲٫۷/۵ - (۳ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*