آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

هر 28 روز خانم ها دچار تغییرات احساسی هورمونی و پریود می شوند. قاعدگی نشانه این است که یک زن باردار نیست. اگر این چرخه قطع شود به چه معناست؟ اگر دوره قاعدگی تان بدون اینکه انتظارش را داشته باشید جا بیفتد چه؟ دلایل متعددی ممکن است باعث چنین اختلالی شوند. آیا کاهش وزن می تواند یکی از مواردی باشد که روی قاعدگی تان تاثیر می گذارد؟

آیا کاهش وزن روی قاعدگی تاثیر می گذارد؟

پروژسترون و استروژن دو هورمون اصلی هستند که روی چرخه قاعدگی خانم ها تاثیر می گذارند. استروژن به کامل شدن تخمک ها قبل از تخم گذاری و رشد و کامل شدن پوشش داخلی رحم کمک می کند. پروژسترون از سوی دیگر به طور عمده ساخت دیواره داخل رحم را کنترل می کند و در طول بارداری به رشد و تثبیت دیواره ی آن کمک می کند. اگر بارداری اتفاق نیفتد، سطح سلول های پروژسترون افت می کند و دیواره رحم می ریزد که همان قاعدگی است.

بنابراین آیا کاهش وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟ کاهش وزن بالا می تواند باعث شود قاعدگی تان عقب بیفتد. کاهش وزن به دلیل رژیم گرفتن یا اختلال تغذیه ای می تواند باعث ایجاد نوساناتی در غده تیروئید شود که به نوبه خود منجر به کاهش این هورمون های تولید مثلی می شوند. همین باعث از دست دادن قاعدگی می شود، شرایطی که به آن آمنوره ثانویه می گویند. آمنور با کاهش 10 درصد از وزن بدن در مدت زمانی کوتاه ممکن است اتفاق بیفتد. این یعنی کاهش پنج کیلو در کسی که وزن فعلی اش 54 کیلو است و منجر به چنین اتفاقی می شود.

خانم هایی که کمبود وزن دارند به اندازه کافی استروژن تولید نمی کنند. بعلاوه اگر به اندازه کافی چربی نداشته باشید سلول ها قادر نخواهند بود کلسترول را تبدیل به استروژن کنند. به خاطر داشته باشید برای ساخت دیواره رحم و منظم شدن قاعدگی به استروژن کافی نیاز دارید. بنابراین خانم هایی که چربی کمی در بدن خود دارند کمتر پریود می شوند و مدت زمان بیشتری بدون تخمک گذاری باقی می مانند.

اضافه کردن وزن می تواند تاثیری روی قاعدگی داشته باشد؟

همانطور که در بالا خواندید کاهش وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد اما آیا درباره اضافه شدن وزن هم همینطور است؟ پاسخ این سوال نیز بله است. اما چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ استروژن ضعیف که استرون نام دارد می تواند از ترکیبات کلسترول اساسی موجود در چربی ها تشکیل شود. خانم های چاق یا دارای اضافه وزن که چربی اضافه زیادی دارند واحد تشکیل استرون کوچکی دارند که تاثیری استروژنیک روی غدد دارند. این استروژن اضافی می تواند باعث اختلال در قاعدگی شود. خانمی که اضافه وزن بالا دارد، ممکن است ماه ها تخمک گذاری نکند حتی با وجود اینکه پوشش داخل رحمی در حال انباشته شدن باشد. این مرحله تا جایی ادامه پیدا می کند که پوشش بی ثبات شود. در نتیجه یک خانم در این شرایط ممکن است قاعدگی بسیار سنگین و شدیدی را به همراه خونریزی تجربه کند.

آیا قاعدگی روی وزن تاثیر می گذارد؟

چرخه قاعدگی یک خانم می تواند روی کاهش و افزایش وزن او تاثیر بگذارد. با این حال برعکس این نیز ممکن است پیش بیاید. بیشتر به نظر می رسد در این موعد بخصوص از ماه خانم ها مقدار وزن اضافه می کنند. با این حال ممکن است قاعدگی دلیل تغییر در وزن نباشد. ممکن است ارتباط ثانویه چرخه قاعدگی باعث افزایش یا کاهش وزن شود و تاثیر مستقیم نباشد.

سندروم پیش از قاعدگی (PMS ) با هوس غذایی و بالا رفتن اشتها خود را نشان می دهد که می تواند روی وزن تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده خانم ها در فازهای مختلف قاعدگی کالری بیشتری مصرف می کنند. برخی خانم ها همچنین ورم کردگی را تجربه می کنند که یکی از علائم موقت PMS است و باعث می شود وزن بالاتر برود. غذاهای نمکی باعث احتباس مایعات در بدن می شوند که به صورت موقت باعث بالا رفتن اعداد روی ترازو می شود. بسیار مهم است که در طول قاعدگی و بعد از آن از غذاهایی که خیلی نمکی هستند استفاده نکنید. به برنامه غذایی خود مقدار زیادی میوه و سبزیجات اضافه کنید و همچنین مقدار زیادی آب بنوشید تا احساس ورم کردگی کاهش پیدا کند.

دیگر عواملی که می توانند روی قاعدگی تاثیر بگذارند:

به غیر از کاهش و افزایش وزن، موارد دیگری نیز هستند که می توانند روی چرخه قاعدگی تاثیر بگذارند و این موارد عبارتند از:

1- داروها: گاهی اوقات داروها با قاعدگی تداخل پیدا می کنند. اگر در پی استفاده از یک دارو دچار مشکلاتی در قاعدگی شدید حتما با پزشک صحبت کنید.

2- استرس: چرخه و تکامل قاعدگی گاهی ممکن است به دلیل سطح استرس بالا دچار اختلال شود. به تعویق افتادن تخمک گذاری ممکن است باعث پریود دیرهنگام شود. اگر اصلا تخمک گذاری نکنید ممکن است به کلی قاعدگی را از دست بدهید.

3- ورزش: چربی پایین بدن یا استرس وارد شده روی بدنتان به دلیل فشار بالای ورزش ممکن است باعث تداخل در چرخه قاعدگی تان شود.

4- بیماری تیروئید: تیروئید کم کار می تواند باعث تغییر در تولید برخی هورمون های خاص شود و در نتیجه قاعدگی انجام نشود.

5- تغییر در شیفت کاری: اگر خیلی ناگهانی شیفت کاری خود را از روز به شب تغییر دهید و یا کارتان طوری بود که دائم در حال تغییر شیفت بودید، ممکن است تغییراتی در چرخه قاعدگی تان نیز صورت بگیرد.

6- شیردهی: هورمون هایی که تولید شیر کمک می کنند می توانند گاهی تخمک گذاری را متوقف کنند یا به مرور باعث ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی شوند و قاعدگی را متوقف می کنند.

7- پیشگیری از بارداری: نامرتب بودن قاعدگی همچنین می تواند به علت پیشگیری از بارداری باشد. برخی از داروهای ضد بارداری خونریزی را تغییر می دهند طوری که گویا قاعدگی تان عقب افتاده و برخی نیز باعث می شوند قاعدگی تان یک یا چند ماه و حتی یک سال عقب بیفتد.

8- داروهای ضدافسردگی یا ضد روان پریشی: داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی باعث افزایش تولید هورمون پرولاکتین می شوند که با دیگر هورمون های مربوط به چرخه قاعدگی تان تداخل به وجود می آورد.

9- سیگار کشیدن: سیگار کشیدن ممکن است سطح پروژستورن، استروژن، تستوسترون و دیگر هورمون هایی که چرخه تان را تنظیم می کنند کاهش دهد. خانم هایی که سیگار می کشند PMS بیشتری را تجربه می کنند و نسبت به غیر سیگاری ها چرخه کوتاه تر و نامنظم تری دارند.

10- دیگر عوامل: دیگر عواملی که باعث قاعدگی نامنظم یا قطع آن می شوند عبارتند از مشکلات ارگان لگن مانند سندروم آشرمن، سندروم تخمدان پلی کیستیک، روش های کنترل بارداری، مسافرت، استفاده از داروهای غیرمجاز، مشکلات هورمونی که با مشکلات هورمونی قاعدگی تداخل پیدا می کنند. نارسایی زودرس تخمدان ناشی از اشعه درمانی، شیمی درمانی یا جراحی روی شکم یا لگن و بیماری هایی نظیر بیماری های کبدی، سل، دیابت و سندروم روده تحریک پذیر هم تاثیر دارند.


کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

4.5/5 - (38 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-حلیمه سادات 1402/06/22

سلام خسته نباشید من مجردم ۴۲سال سن بر اثر سنگ کلیه الان ۴ماه هست پریود نشدم تو این مدت مدام آمپول وقرص خوردم و زنم هم کم شده ایا تاثیر این عوامل هست

کارشناس به اندام 1402/06/23

سلاام سلامت باشید بله عزیزم کمبود ویتامین بدن روی قاعدگی اثر داره

- 1402/06/17

سلام من قرص ال دی مصرف میکنم و هرماه سرموقع پریود میشدم الان ۲هفته اس از پودر چاقی استفاده میکنم و این ماه کلا پریود نشدم یعنی دلیلش میتونه پودر باشه

کارشناس به اندام 1402/06/18

سلام بله عزیزم واحتمالا با دارو تداخل داشته

سحر 1402/06/06

سلام .. من از وقتیکه رژیم آقای دکتر رو.گرفتم ودر عرض یکماه 8 کیلو وزن کم کردم پریودم قطع شد همه جور آزمایش وسونو گرافی دادم همه چیز نرمال وطبیعی بود .. دکترا میگن هنوز یائسه نشدی و بخاطر تغییر ناگهانیه وزن شک به بدنت وارد شده و من هر چند ماه یکباربا زوره آمپول دارم پریود میشم😔

کارشناس به اندام 1402/06/07

سلام عزیزم مولتی ویتامین مینرال رو روزانه استفاده کنید

-pari 1402/05/30

سلام خسته نباشید....من ۱۳ سالم هست و هنوز پریود نشدم...وزنم ۳۲ قدم ۱۵۰....و سینه هام در حد متوسط رشد کرده.......چجوری زودتر پریود بشم؟؟ آیا از الان باید برم دکتر؟

کارشناس به اندام 1402/05/31

سلام عزیزم نیازی به مراجعه نیست ژنتیک رو هم لحاظ کنید غیرطبیعی نیست

-ffff 1402/05/29

سلام خسته نباشید من ۱۳ سالمه از پارسال اردیبهشت پریود میشدم منظم وزنم هم ۴۲ قدم ۱۵۶ تا اینکه رژیم گرفتم و کالری شماری کردم خیلی کم میخوردم در حد سه با چهار ماه خودمو به ۳۳ رسوندم پریودم هم از دی ماه پارسال قطع شده سونوگرافی دادم سالم بودم.خیلی استرس دارم که کلا پریودم قطع شده باشه علتش ممکنه برای کاهش وزنم باشه ؟ ممکنه کلا قطع شده باشه دیگه نشم؟ بایدچند کیلو اضافه کنم تا پریودم شروع شه؟

کارشناس به اندام 1402/05/30

سلام سلامت باشید عزیزم بله بخاطر کم کردن وزن میشه رژیم درست نبوده و بدن دچار کمبود ویتامین شده مکمل ویتامین رو مصرف کنید حدود 4 5 کیلو هم وزن بالاتر بره

-ناشناس 1402/05/25

من ۳۹ روز پیش پریود شدم ولی اضافه وزن دارم و اینکه ۱۶ سالمه و خیلی استرس دارم جتی درد دارم ولی خونریزی ندارم باید چیکار‌کنم؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/05/26

عزیزم احتمال وجود کیست هست میتونین با پزشک زنان مشورت کنید اما حتما وزن وکاهش بدین کم شدن چربی دور شکم به بهبود شرایط کمک میکنه

مینا 1402/05/20

سلام وقت بخیر من ۱۵ سالمه و وزنم ۵۶ کیلوعه حدود یکی دو سالی هست که پریودیم عقب افتاده و زود تر از وقت خودم پریود میشم خواستم بپرسم که طبیعی هستش لطفا میشه خودتون یه راهنمایی کنید ممنونم

کارشناس به اندام 1402/05/21

سلام بله عزیزم میتونه طبیعی باشه

ساناز 1402/05/11

سلام خسته نباشید من دو سال اصلا پریود نشدم الان ۱۵ سالمه پریود نمیشم خيلی نگرانم میشه راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1402/05/12

سلام سلامت باشید عزیزم بامتخصص زنان بایدمشورت کنید

-فاطمه 1402/04/31

سلام، من این ماه سر موقع بجای پریودی،لکه بینی برنگ قهوه‌ای دارم،مجردم،اضافه وزن دارم در حد ۱۳کیلو و سه هفته ست ک بدنسازی کار میکنم و ظاهراً کاهش وزن داشتم در حد دو کیلو تقریبا،ممکنه این لکه بینی و پریود نشدن بعلت کاهش وزنم باشه؟باید چیکار کرد؟

کارشناس به اندام 1402/05/01

سلام بله میشه عزیزم روزانه یک عدد مولتی ویتامین مینرال استفاده کنید

-اکرم 1402/04/27

سلام. دخترم ۱۳ سالشه. وهنوز پریود نشده باید وزن برای پریودی کمترین مقدارش چقدر باشه؟

کارشناس به اندام 1402/04/28

سلام عزیزم نگران نباشید ژنتیک هم مهمه عدد خاصی نیست تقریبا 40 45 کیلو باید باشه

ـ 1402/03/25

سلام، ممکن هست خانمی چند سال به دلیل درصد چربی پایین بدن پریود نشه بعد چربی بدن رو افزایش بده و پریود بشه؟

کارشناس به اندام 1402/03/26

سلام عزیزم دلایل زیادی ازجمله اختلال هورمونی وداره باید توسط متخصص بررسی بشه

زهرا 1402/02/26

سلام من همونم ک گفتم قبلا50کیلوبودم و الان20کیلو اضافه کردم...باید دارویی مصرف کنم برای منظم شدن ؟چکاری باید انجام بدم؟

کارشناس به اندام 1402/02/27

سلام عزیزم تشخیص مصرف دارویی به عهده پزشک معالج هست

- 1402/02/25

واقعا مرسی از وقتی ک میذارین.خب چ توصیه ای برای منظم شدنش دارین؟دارویه خاصی باید مصرف کنم؟

کارشناس به اندام 1402/02/26

ممنون ازتوجه شما عزیزم علت نا منظمی مهمه اگر بخاطر رژیم کاهش وزن هست میتونین روزانه مولتی ویتامین مینرال مصرف کنید

زهرا 1402/02/22

سلام ممنون از پاسخ های دقیقتون ببخشید من 20سالمه و قبلا50کیلوبودمو از دی ماه شروع ب چاقی کردم با افزایش اشتهاباسویق و نزدیک 20کیلواضافه کردم و الان هرماه پریودم یک هفته عقب میوفته ینی همون تاریخی ک پریودم تموم شده ماه بعد همون تاریخ پریود میشم..و الانم خیلی نگرانم توصیتون چیه؟

کارشناس به اندام 1402/02/23

سلام تشکر ازشما عزیزم چربی وچاقی شکمی میتونه یکی از علتهاش باشه وزن بالا روی قاعدگی تاثیر گذار هست

narges 1402/02/11

-سلام ببخشید اگه وزنمون ۸۱ کیلو باشد ایا ممکن هست قاعدگی عقب بیفته و پریود نشویم مثل برای دختر ۱۲ ساله که دیر تر پریود بشه

کارشناس به اندام 1402/02/12

سلام عزیزم بله چاقی شکمی میتونه روی قاعدگی تاثیر گذار باشه حتما برای کاهش وزن وکم شدن چربی شکمی اقدام کنید میتونین برای رژیم روی لینک بزنید وثبت نام انجام بدین

. 1402/01/18

سلام وقت بخیر دختر من ۱۴ سالشه برای اولین بار پریود شد ، بعد از دو سه دفعه رژیم لاغری سخت گرفت ۱۵ کیلو وزن کم کرد و از اون موقع تا الان ۹ ماه هست که پریود نشده درمانش چیه؟

کارشناس به اندام 1402/01/19

سلام عزیزم مولتی ویتامین مینرال رو باید استفاده کنن وحتما با متخصص زنان هم مشورت کنید

عسل 1401/11/17

سلام من چرا اینجوری شدم دارن میترسم دو ماه پیش پنج کیلو کم کردم با ورزشو رژیم بعد ریزش مو گرفتم اون ماه پریودم حدودا نه روز عقب افتاد که با قرص پریود شدم ماه بعدش منظم بود حالا باز سه روز عقب افتاده و پریود نشدم ایا مشکلیه؟ از وقتی که ورزش کردمو وزنمو کم کردم اینجوری شده چکار کنم هر روز بیست دقیقه حلقه هولاهوپ میزدم

کارشناس به اندام 1401/11/18

سلام عزیزم رژیم وکمبود ویتامین میتونه روی قاعدگی تاثیر بزاره حلقه تاثیری در لاغری نداره وبه مهره کمر هم میتونه فشار وارد کنه مولتی ویتامین مینرال و استفاده کنید

Fariba 1401/10/24

سلام آیا برای چاق شدن از پودراپل خوبه استفاده کنم یا عوارض داره ؟؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1401/10/25

سلام عزیزم پودر ودارویی برای چاق شدن توصیه وتایید نمیشه ترکیبات نامعلومی داره و میتونه عوارضی رو به همراه داشته باشه

معصومه 1401/10/19

سلام من قرص چاقی مکث فت استفاده میکنم پروئید نشدم احتمال داره از مصرف قرص باشه

کارشناس به اندام 1401/10/20

سلام بله عزیزم داروهایی که تحت عنوان چاقی و لاغری هستن عوارض زیادی دارن

بهار 1401/10/05

سلام . من یه ۴ ماه رژیم سرخود گرفتم نون و لرنج نمیخورم و ۱۳ کیلو کم کردم . ۱۵ سالمه و قدم ۱۵۸ هست . در ماه ۲ یا ۳ بار پریود میشم . خیلی استرس هم بخاطر درس ها دارم و واسه ی درسا من مجبورم تا ساعت ۳ صب لیدار باشم و دوباره ۶ صبح پاشم و خوالم بسیار نامنظمه. به نظرتون چه کار کنم ؟ خیلی اوضاع بدیه زیاد پریود میشم؟

کارشناس به اندام 1401/10/13

سلام بهار جان استرس خواب نامنظم رژیم نادرست وکمبود ویتامین باعث بهم خوردن قاعدگی میشه ازبین بردن استرس تغذیه خوب خواب کافی ومناسب میتونه کمکتون کنه برای درس برنامه ریزی کنید زودتر بخوابید اما صبح سرحالتر بلند بشید ومطالعه کنید رژیم لاغری هم باید اصولی باشه تا به بدنت اسیب نرسه این موارد ورعایت کن مشکل رفع نشد با متخصص زنان مشورت کن باری دریافت رژیم اصولی میتونی از این لینک ثبت نام رو انجام بدی عزیزم