آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟
آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

هر 28 روز خانم ها دچار تغییرات احساسی هورمونی و پریود می شوند. قاعدگی نشانه این است که یک زن باردار نیست. اگر این چرخه قطع شود به چه معناست؟ اگر دوره قاعدگی تان بدون اینکه انتظارش را داشته باشید جا بیفتد چه؟ دلایل متعددی ممکن است باعث چنین اختلالی شوند. آیا کاهش وزن می تواند یکی از مواردی باشد که روی قاعدگی تان تاثیر می گذارد؟

آیا کاهش وزن روی قاعدگی تاثیر می گذارد؟

پروژسترون و استروژن دو هورمون اصلی هستند که روی چرخه قاعدگی خانم ها تاثیر می گذارند. استروژن به کامل شدن تخمک ها قبل از تخم گذاری و رشد و کامل شدن پوشش داخلی رحم کمک می کند. پروژسترون از سوی دیگر به طور عمده ساخت دیواره داخل رحم را کنترل می کند و در طول بارداری به رشد و تثبیت دیواره ی آن کمک می کند. اگر بارداری اتفاق نیفتد، سطح سلول های پروژسترون افت می کند و دیواره رحم می ریزد که همان قاعدگی است.

بنابراین آیا کاهش وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟ کاهش وزن بالا می تواند باعث شود قاعدگی تان عقب بیفتد. کاهش وزن به دلیل رژیم گرفتن یا اختلال تغذیه ای می تواند باعث ایجاد نوساناتی در غده تیروئید شود که به نوبه خود منجر به کاهش این هورمون های تولید مثلی می شوند. همین باعث از دست دادن قاعدگی می شود، شرایطی که به آن آمنوره ثانویه می گویند. آمنور با کاهش 10 درصد از وزن بدن در مدت زمانی کوتاه ممکن است اتفاق بیفتد. این یعنی کاهش پنج کیلو در کسی که وزن فعلی اش 54 کیلو است و منجر به چنین اتفاقی می شود.

خانم هایی که کمبود وزن دارند به اندازه کافی استروژن تولید نمی کنند. بعلاوه اگر به اندازه کافی چربی نداشته باشید سلول ها قادر نخواهند بود کلسترول را تبدیل به استروژن کنند. به خاطر داشته باشید برای ساخت دیواره رحم و منظم شدن قاعدگی به استروژن کافی نیاز دارید. بنابراین خانم هایی که چربی کمی در بدن خود دارند کمتر پریود می شوند و مدت زمان بیشتری بدون تخمک گذاری باقی می مانند.

اضافه کردن وزن می تواند تاثیری روی قاعدگی داشته باشد؟

همانطور که در بالا خواندید کاهش وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد اما آیا درباره اضافه شدن وزن هم همینطور است؟ پاسخ این سوال نیز بله است. اما چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ استروژن ضعیف که استرون نام دارد می تواند از ترکیبات کلسترول اساسی موجود در چربی ها تشکیل شود. خانم های چاق یا دارای اضافه وزن که چربی اضافه زیادی دارند واحد تشکیل استرون کوچکی دارند که تاثیری استروژنیک روی غدد دارند. این استروژن اضافی می تواند باعث اختلال در قاعدگی شود. خانمی که اضافه وزن بالا دارد، ممکن است ماه ها تخمک گذاری نکند حتی با وجود اینکه پوشش داخل رحمی در حال انباشته شدن باشد. این مرحله تا جایی ادامه پیدا می کند که پوشش بی ثبات شود. در نتیجه یک خانم در این شرایط ممکن است قاعدگی بسیار سنگین و شدیدی را به همراه خونریزی تجربه کند.

آیا قاعدگی روی وزن تاثیر می گذارد؟

چرخه قاعدگی یک خانم می تواند روی کاهش و افزایش وزن او تاثیر بگذارد. با این حال برعکس این نیز ممکن است پیش بیاید. بیشتر به نظر می رسد در این موعد بخصوص از ماه خانم ها مقدار وزن اضافه می کنند. با این حال ممکن است قاعدگی دلیل تغییر در وزن نباشد. ممکن است ارتباط ثانویه چرخه قاعدگی باعث افزایش یا کاهش وزن شود و تاثیر مستقیم نباشد.

سندروم پیش از قاعدگی (PMS ) با هوس غذایی و بالا رفتن اشتها خود را نشان می دهد که می تواند روی وزن تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده خانم ها در فازهای مختلف قاعدگی کالری بیشتری مصرف می کنند. برخی خانم ها همچنین ورم کردگی را تجربه می کنند که یکی از علائم موقت PMS است و باعث می شود وزن بالاتر برود. غذاهای نمکی باعث احتباس مایعات در بدن می شوند که به صورت موقت باعث بالا رفتن اعداد روی ترازو می شود. بسیار مهم است که در طول قاعدگی و بعد از آن از غذاهایی که خیلی نمکی هستند استفاده نکنید. به برنامه غذایی خود مقدار زیادی میوه و سبزیجات اضافه کنید و همچنین مقدار زیادی آب بنوشید تا احساس ورم کردگی کاهش پیدا کند.

دیگر عواملی که می توانند روی قاعدگی تاثیر بگذارند:

به غیر از کاهش و افزایش وزن، موارد دیگری نیز هستند که می توانند روی چرخه قاعدگی تاثیر بگذارند و این موارد عبارتند از:

1- داروها: گاهی اوقات داروها با قاعدگی تداخل پیدا می کنند. اگر در پی استفاده از یک دارو دچار مشکلاتی در قاعدگی شدید حتما با پزشک صحبت کنید.

2- استرس: چرخه و تکامل قاعدگی گاهی ممکن است به دلیل سطح استرس بالا دچار اختلال شود. به تعویق افتادن تخمک گذاری ممکن است باعث پریود دیرهنگام شود. اگر اصلا تخمک گذاری نکنید ممکن است به کلی قاعدگی را از دست بدهید.

3- ورزش: چربی پایین بدن یا استرس وارد شده روی بدنتان به دلیل فشار بالای ورزش ممکن است باعث تداخل در چرخه قاعدگی تان شود.

4- بیماری تیروئید: تیروئید کم کار می تواند باعث تغییر در تولید برخی هورمون های خاص شود و در نتیجه قاعدگی انجام نشود.

5- تغییر در شیفت کاری: اگر خیلی ناگهانی شیفت کاری خود را از روز به شب تغییر دهید و یا کارتان طوری بود که دائم در حال تغییر شیفت بودید، ممکن است تغییراتی در چرخه قاعدگی تان نیز صورت بگیرد.

6- شیردهی: هورمون هایی که تولید شیر کمک می کنند می توانند گاهی تخمک گذاری را متوقف کنند یا به مرور باعث ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی شوند و قاعدگی را متوقف می کنند.

7- پیشگیری از بارداری: نامرتب بودن قاعدگی همچنین می تواند به علت پیشگیری از بارداری باشد. برخی از داروهای ضد بارداری خونریزی را تغییر می دهند طوری که گویا قاعدگی تان عقب افتاده و برخی نیز باعث می شوند قاعدگی تان یک یا چند ماه و حتی یک سال عقب بیفتد.

8- داروهای ضدافسردگی یا ضد روان پریشی: داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی باعث افزایش تولید هورمون پرولاکتین می شوند که با دیگر هورمون های مربوط به چرخه قاعدگی تان تداخل به وجود می آورد.

9- سیگار کشیدن: سیگار کشیدن ممکن است سطح پروژستورن، استروژن، تستوسترون و دیگر هورمون هایی که چرخه تان را تنظیم می کنند کاهش دهد. خانم هایی که سیگار می کشند PMS بیشتری را تجربه می کنند و نسبت به غیر سیگاری ها چرخه کوتاه تر و نامنظم تری دارند.

10- دیگر عوامل: دیگر عواملی که باعث قاعدگی نامنظم یا قطع آن می شوند عبارتند از مشکلات ارگان لگن مانند سندروم آشرمن، سندروم تخمدان پلی کیستیک، روش های کنترل بارداری، مسافرت، استفاده از داروهای غیرمجاز، مشکلات هورمونی که با مشکلات هورمونی قاعدگی تداخل پیدا می کنند. نارسایی زودرس تخمدان ناشی از اشعه درمانی، شیمی درمانی یا جراحی روی شکم یا لگن و بیماری هایی نظیر بیماری های کبدی، سل، دیابت و سندروم روده تحریک پذیر هم تاثیر دارند.


کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

4.5/5 - (34 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

Fariba ۲۴ دی ۱۴۰۱

سلام آیا برای چاق شدن از پودراپل خوبه استفاده کنم یا عوارض داره ؟؟؟؟؟

کارشناس به اندام ۲۵ دی ۱۴۰۱

سلام عزیزم پودر ودارویی برای چاق شدن توصیه وتایید نمیشه ترکیبات نامعلومی داره و میتونه عوارضی رو به همراه داشته باشه

معصومه ۱۹ دی ۱۴۰۱

سلام من قرص چاقی مکث فت استفاده میکنم پروئید نشدم احتمال داره از مصرف قرص باشه

کارشناس به اندام ۲۰ دی ۱۴۰۱

سلام بله عزیزم داروهایی که تحت عنوان چاقی و لاغری هستن عوارض زیادی دارن

بهار ۰۵ دی ۱۴۰۱

سلام . من یه ۴ ماه رژیم سرخود گرفتم نون و لرنج نمیخورم و ۱۳ کیلو کم کردم . ۱۵ سالمه و قدم ۱۵۸ هست . در ماه ۲ یا ۳ بار پریود میشم . خیلی استرس هم بخاطر درس ها دارم و واسه ی درسا من مجبورم تا ساعت ۳ صب لیدار باشم و دوباره ۶ صبح پاشم و خوالم بسیار نامنظمه. به نظرتون چه کار کنم ؟ خیلی اوضاع بدیه زیاد پریود میشم؟

کارشناس به اندام ۱۳ دی ۱۴۰۱

سلام بهار جان استرس خواب نامنظم رژیم نادرست وکمبود ویتامین باعث بهم خوردن قاعدگی میشه ازبین بردن استرس تغذیه خوب خواب کافی ومناسب میتونه کمکتون کنه برای درس برنامه ریزی کنید زودتر بخوابید اما صبح سرحالتر بلند بشید ومطالعه کنید رژیم لاغری هم باید اصولی باشه تا به بدنت اسیب نرسه این موارد ورعایت کن مشکل رفع نشد با متخصص زنان مشورت کن باری دریافت رژیم اصولی میتونی از این لینک ثبت نام رو انجام بدی عزیزم

نلی ۰۶ آذر ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر، من در یکماه چهار کیلو کم کردم ریزش مو و گرفتم پریودمم هم عقب افتاد چیکار کنم ریزش مو درست بشه؟ کم کردن وزن در قایدگی تاثیر داره؟ منظور عقب افتادن شانزده ساله

کارشناس به اندام ۰۸ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .هر شب مولتی ویتامین مینرال استفاده کنید آب بیشتری بنوشید پروتئین کافی استفاده کنید استرس کنترل بشه خوابتون منظم باشه همه این موارد روی کنترل ریزش مو تاثیر داره .عقب افتادن پریودتون هم طبیعیه تنظیم میشه

کریمی ۰۹ آبان ۱۴۰۱

سلام من زیر نظر دکتر تغذیه در یک ماه شش کیلو اضافه کردم و حدود یک ماه هست که پریودی به تاخیر افتاده و اصلا سابقه نداشتم همیشه منظم بوده میخواستم بدونم الان باید چیکار کنم تاپریود بشم

کارشناس به اندام ۱۰ آبان ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .عزیزم در این مورد بهتره با متخصص زنان مشورت کنید .

شریفه_ ۲۰ مهر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر ببخشید من ۱۸ سالمه از همین سال اولای خرداد ماه پریود شدم بعدش ۴ ماه ک تا الان پریود نمیشم بخاطر درسم مجبورم دیر بخوابم و زیاد بشینم کتاب بخونم و این باعث شده اضافه وزن بگیرم ایا ممکنه اینها باعث شده پریودم نامنظم بشه و باید چیکار کنم که منظم بشه میشه لطفا کمکم کنید من به پزشک هم مراجعه کردم و ازمایش خون برام نوشت وقتی نتجه رو بهش نشون دادم گفت مشکلی نداری باید چیکارکنم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.

کارشناس به اندام ۲۴ مهر ۱۴۰۱

سلام عزیزم .بله شرایطی که دارید میتونه علت این قاعده گی نامنظم باشه .برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این لینک مراجعه کنید

یلدا ش ۲۰ مهر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر ببخشید من ۱۸ سالمه از همین سال اولای خرداد ماه پریود شدم بعدش ۴ ماه ک تا الان پریود نمیشم بخاطر درسم مجبورم دیر بخوابم و زیاد بشینم کتاب بخونم و این باعث شده اضافه وزن بگیرم ایا ممکنه اینها باعث شده پریودم نامنظم بشه و باید چیکار کنم که منظم بشه میشه لطفا کمکم کنید من به پزشک هم مراجعه کردم و ازمایش خون برام نوشت وقتی نتجه رو بهش نشون دادم گفت مشکلی نداری باید چیکارکنم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.

کارشناس به اندام ۲۴ مهر ۱۴۰۱

سلام عزیزم .بله شرایطی که دارید میتونه علت این قاعده گی نامنظم باشه .برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این لینک مراجعه کنید

آنی ۳۱ مرداد ۱۴۰۱

سلام من شونزده سالمه و چهل و نه کیلو وزن داشتم رژیم سرخود گرفتم و الان چهل و دو کیلو هستم ولی سه چهار ماهه پریود نشدم باید چیکار کنم مثل قبل شه پریودیم اصلا درست میشه؟مشکلات جدی ندارع؟

کارشناس به اندام ۰۱ شهریور ۱۴۰۱

سلام عزیزم .باید به متخصص زنان مراجعه کنی .

دخترر ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

سلام من قدم ۱۶۰ تقریبا و وزنم ۴۵ ۱۵ سالمه و لاغرم تقریبا ۵۰ تا ۶۰ روز یک بار پریود میشم و پریودم هم نامنضم مثلا دفعه قبل ۱۵ روز طول کشید ایا لاغر بودنم ربطی به پریود نامنظمم داره و یا مشکلی دارم که کاهش وزن دارم و پریودمم نامنظمه کمکم کنید ممنون

کارشناس به اندام ۳۱ مرداد ۱۴۰۱

سلام عزیزم شما برای اختلال هورمونی که برات پیش اومده باید به متخصص زنان مراجعه کنی و بعد از اون میتونی برای دریافت رژیم افزایش وزن به این لینک مراجعه کنی

زیبا ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید ۲۰سالمه ووزنم پایینه ۴۹ کیلو هستم ومیخوام اضافه وزن کنم لطفا دارویی گیاهی یاچیزی را بم معرفی کنید ممنونم

کارشناس به اندام ۳۱ مرداد ۱۴۰۱

سلام زیبای عزیز.توصیه ما برای افزایش وزن داشتن برنامه غذایی مناسب هست تا بتونید سالم وزن اضافه کنید .برای اطلاعات یشتر به این لینک مراجعه کنید

مهرناز ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

سلام ووقت بخیر من به شدت به کمک شما احتیاج دارم من 12 سالمه و وزنم 55 و قدم 158بود و یه رژیم سر خود گرفتم و 11 کیلو کم کردم این رژیم یه 5 ماهی میشه شایدم بیشتر الانم نزدیک 3 یا 4 ماهه که پریود نشدم تروخدا کمکم کنید ممکنه که این تغییر وزنم باعث بشه در آینده نتونم بچه دار بشم؟ آخه خیلی نگرانم این رژیم هم کمکم دارم ترک میکنم ولی چون بهش عادت کردم و نگرانم که دوباره چاق شم نمیتونم ترکش کنم چون من خیلی چاق بودم دور کمرم 86 بود و الان 70 هستش همه بهم میگن لاغر مردنی میشه کمکم کنید؟؟ چون مامانم گفته ممکنه در آینده نتونم بچه دار شم

کارشناس به اندام ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

سلام مهرناز عزیز رژیم برای شما در این سن خیلی باید اصولی باشه برای این که مشکلی که برات پیش اومده رو حل کنی پیشنهاد می‌کنیم از یه رژیم اصولی استفاده کنی که در اون بتونی از تمام مواد غذایی استفاده کنی رژیمی که مناسب سنت باشه و به رشد سالمت کمک کنه بهترین رژیم برای شما در حاضر رژیم کودک و نوجوان دکتر کرمانی هست که این مشخصات رو داره برای دریافت رژیم کودک و نوجوان دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

فرنوش ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام ، من ۱۲ سالگی پریود شدم و ۷ روز ادامه داشت اما بعد از اون یک ساله پریود نشدم و الان ۱۳ سالمه ( من از بچگی ورزش میکردم * شنا و ژیمناستیک * اما الان به خاطر کرونا نتونستم باشگاه برم و خیلی وزن اضافه کردم آیا این تاثیر داره روی اینکه پریود نشدم؟

کارشناس به اندام ۱۸ خرداد ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم بله اضافه وزن روی چربیهای تخمدان اثر میذاره و ممکنه زمان پریود رو به تاخیر بندازه با کاهش وزنت پریودت هم منظم می‌شه مصرف نان و برنج و قند و شکر و تنقلات ناسالم و شیرینی‌هارو کم کن ورزش منظم و پیاده روی روزانه داشته باش و از همه مهم‌تر از یه رژیم اصولی کاهش وزن استفاده کن که مناسب سنت باشه برای دریافت رژیم کاهش وزن کودک و نوجوان دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن

خدیجه ۰۴ اسفند ۱۴۰۰

سلام من خدیجم من الان 13 سالمه و پریود نشدم و من خیلی کوتاهم و وزنم 60هست بخاطر وزنه یا بخاطر کوتاهم

کارشناس به اندام ۰۵ اسفند ۱۴۰۰

سلام خدیجه جان این مورد به عوامل مختلفی مثل ژنتیک شما بستگی داره بهتره به پزشک زنان مراجعه کنی تا اگر نیاز باشه بهت دارو‌های تقویتی بده

سارا ۲۵ دی ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر. ببخشید من یه رژیم سر خود گرفتم و لاغر شدم. و به خاطر اون پریود من قطع شده. میشه یه راه حل سریع بگید. چیکار کنم سریع تر پریود بشم دوباره؟ لطفا کمکم کنید.

کارشناس به اندام ۲۸ دی ۱۴۰۰

سلام سارا خانم عزیز اون رژیم رو سریع قطع کنید تمام گروه مواد غذایی رو تو رژیمتون بذارید از مولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کنید مصرف پروتئین و تخم مرغ رو فراموش نکنید و برای کاهش وزن از یه رژیم اصولی استفاده کنید که در اون بتونید از تمام مواد غذایی استفاده کنید

محیا ۰۷ آذر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر21سالمه من دوماهه که ورزش میکنم ماه پیش به موقع پریود شدم وتوی یک ماه 3کیلو نیم کم کردم ولی این ماه 4 روز که پریودم عقب افتاده و تقریبا پریود منظمی دارم وزنم 99 بوده

کارشناس به اندام ۲۰ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممکنه دچار اختلال در هورمونهای تخمدان شده باشید بهتره به پزشک زنان مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید

الهام ۲۵ آبان ۱۴۰۰

سلام من توی دوهفته 5 کیلو وزن کم کردم امروز باید پریود میشدم نشدم امکانش هست بخاطر این رژیم باشه 34 سالمه

کارشناس به اندام ۱۱ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم اگر رژیمتون غیر اصولی باشه صد در صد به همین دلیله کاهش وزن 5 کیلو در 2 هفته غیر منطقی و غیر اصولیه و برای بدنتون خطرناک و آسیب زننده هست

آوا ۱۸ مهر ۱۴۰۰

سلام من ۱۸سالمه و سه ماهه پریود نشدم از پودر چاقی اپل استفاده میکنم آیا ممکنه ب خاطر استفاده از پودر چاقیه باشه؟ و اینکه ی سوال! من الان چند روز ترشحاتم قهوه‌ای و سیاه وچسبناک شده دقیق از تاریخ ۹همین ماه تا الان در ضمن من دخترم یعنی این ترشحات همون خون های قبلی و کثیف جامونده توی رحممه یا خیر توروخدا جواب سوالم رو بدین من خیلی نگرانم که نکنه بیماری چیزی گرفته باشم ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۰۸ آبان ۱۴۰۰

سلام آوا خانم عزیز ممکنه دلیلش استفاده از همون پودرهای چاقی باشه باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو که براتون تجویز میشه انجام بدید

Sara ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

سلام من ۱۴ سالمه و الان نزدیک شیش یا فهت ماهی میشه که رژیم گرفتم و ۱۴ کیلو کم کردم قبلا خودم رژیم میگرفتم ولی الان ی ماهی میشه که زیر نظر دکتر تغذیه هستم و الان نزدیک فک کنم سه ماهی هست که پریود نشدم میشه بهم دلیلشو بگین😞😕

کارشناس به اندام ۱۰ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز احتمالا نظم هورمونهاتون به هم ریخته این موضوع رو با پزشک تغذیتون در میون بذارید

Elham ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام من ماه پیش 8 کیلو وزن اضاف کردم و الان دو ماهه پریود نشدم آیا تاثیر وزن است؟ و اینکه آیا پریود میشم یا ممکنه دیگه نشم؟

کارشناس به اندام ۰۶ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم بله اضافه وزن بدن رو دچار اختلال هورمونی میکنه وبا آب شدن چربیهای اضافه و کاهش وزن نظم همرمونی به بدنتون برمیگرده

سارا ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام ۲۳سالمه دوماهه پریود نشدم کرونا گرفتم امکان داره بخاطر کرونا باشه؟

کارشناس به اندام ۰۳ مهر ۱۴۰۰

سلام سارا خانم عزیز بله ممکنه بدنت با این ویروس مقابله کرده و سیستم ایمنی بدنت ضعیف شده و تاخیر افتاده در پریودت