آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

هر 28 روز خانم ها دچار تغییرات احساسی هورمونی و پریود می شوند. قاعدگی نشانه این است که یک زن باردار نیست. اگر این چرخه قطع شود به چه معناست؟ اگر دوره قاعدگی تان بدون اینکه انتظارش را داشته باشید جا بیفتد چه؟ دلایل متعددی ممکن است باعث چنین اختلالی شوند. آیا کاهش وزن می […]

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 92815

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟
میانگین امتیاز 4.4 از 5

آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟

هر 28 روز خانم ها دچار تغییرات احساسی هورمونی و پریود می شوند. قاعدگی نشانه این است که یک زن باردار نیست. اگر این چرخه قطع شود به چه معناست؟ اگر دوره قاعدگی تان بدون اینکه انتظارش را داشته باشید جا بیفتد چه؟ دلایل متعددی ممکن است باعث چنین اختلالی شوند. آیا کاهش وزن می تواند یکی از مواردی باشد که روی قاعدگی تان تاثیر می گذارد؟

آیا کاهش وزن روی قاعدگی تاثیر می گذارد؟

پروژسترون و استروژن دو هورمون اصلی هستند که روی چرخه قاعدگی خانم ها تاثیر می گذارند. استروژن به کامل شدن تخمک ها قبل از تخم گذاری و رشد و کامل شدن پوشش داخلی رحم کمک می کند. پروژسترون از سوی دیگر به طور عمده ساخت دیواره داخل رحم را کنترل می کند و در طول بارداری به رشد و تثبیت دیواره ی آن کمک می کند. اگر بارداری اتفاق نیفتد، سطح سلول های پروژسترون افت می کند و دیواره رحم می ریزد که همان قاعدگی است.

بنابراین آیا کاهش وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟ کاهش وزن بالا می تواند باعث شود قاعدگی تان عقب بیفتد. کاهش وزن به دلیل رژیم گرفتن یا اختلال تغذیه ای می تواند باعث ایجاد نوساناتی در غده تیروئید شود که به نوبه خود منجر به کاهش این هورمون های تولید مثلی می شوند. همین باعث از دست دادن قاعدگی می شود، شرایطی که به آن آمنوره ثانویه می گویند. آمنور با کاهش 10 درصد از وزن بدن در مدت زمانی کوتاه ممکن است اتفاق بیفتد. این یعنی کاهش پنج کیلو در کسی که وزن فعلی اش 54 کیلو است و منجر به چنین اتفاقی می شود.

خانم هایی که کمبود وزن دارند به اندازه کافی استروژن تولید نمی کنند. بعلاوه اگر به اندازه کافی چربی نداشته باشید سلول ها قادر نخواهند بود کلسترول را تبدیل به استروژن کنند. به خاطر داشته باشید برای ساخت دیواره رحم و منظم شدن قاعدگی به استروژن کافی نیاز دارید. بنابراین خانم هایی که چربی کمی در بدن خود دارند کمتر پریود می شوند و مدت زمان بیشتری بدون تخمک گذاری باقی می مانند.

اضافه کردن وزن می تواند تاثیری روی قاعدگی داشته باشد؟

همانطور که در بالا خواندید کاهش وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد اما آیا درباره اضافه شدن وزن هم همینطور است؟ پاسخ این سوال نیز بله است. اما چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ استروژن ضعیف که استرون نام دارد می تواند از ترکیبات کلسترول اساسی موجود در چربی ها تشکیل شود. خانم های چاق یا دارای اضافه وزن که چربی اضافه زیادی دارند واحد تشکیل استرون کوچکی دارند که تاثیری استروژنیک روی غدد دارند. این استروژن اضافی می تواند باعث اختلال در قاعدگی شود. خانمی که اضافه وزن بالا دارد، ممکن است ماه ها تخمک گذاری نکند حتی با وجود اینکه پوشش داخل رحمی در حال انباشته شدن باشد. این مرحله تا جایی ادامه پیدا می کند که پوشش بی ثبات شود. در نتیجه یک خانم در این شرایط ممکن است قاعدگی بسیار سنگین و شدیدی را به همراه خونریزی تجربه کند.

آیا قاعدگی روی وزن تاثیر می گذارد؟

چرخه قاعدگی یک خانم می تواند روی کاهش و افزایش وزن او تاثیر بگذارد. با این حال برعکس این نیز ممکن است پیش بیاید. بیشتر به نظر می رسد در این موعد بخصوص از ماه خانم ها مقدار وزن اضافه می کنند. با این حال ممکن است قاعدگی دلیل تغییر در وزن نباشد. ممکن است ارتباط ثانویه چرخه قاعدگی باعث افزایش یا کاهش وزن شود و تاثیر مستقیم نباشد.

سندروم پیش از قاعدگی (PMS ) با هوس غذایی و بالا رفتن اشتها خود را نشان می دهد که می تواند روی وزن تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده خانم ها در فازهای مختلف قاعدگی کالری بیشتری مصرف می کنند. برخی خانم ها همچنین ورم کردگی را تجربه می کنند که یکی از علائم موقت PMS است و باعث می شود وزن بالاتر برود. غذاهای نمکی باعث احتباس مایعات در بدن می شوند که به صورت موقت باعث بالا رفتن اعداد روی ترازو می شود. بسیار مهم است که در طول قاعدگی و بعد از آن از غذاهایی که خیلی نمکی هستند استفاده نکنید. به برنامه غذایی خود مقدار زیادی میوه و سبزیجات اضافه کنید و همچنین مقدار زیادی آب بنوشید تا احساس ورم کردگی کاهش پیدا کند.

دیگر عواملی که می توانند روی قاعدگی تاثیر بگذارند:

به غیر از کاهش و افزایش وزن، موارد دیگری نیز هستند که می توانند روی چرخه قاعدگی تاثیر بگذارند و این موارد عبارتند از:

1- داروها: گاهی اوقات داروها با قاعدگی تداخل پیدا می کنند. اگر در پی استفاده از یک دارو دچار مشکلاتی در قاعدگی شدید حتما با پزشک صحبت کنید.

2- استرس: چرخه و تکامل قاعدگی گاهی ممکن است به دلیل سطح استرس بالا دچار اختلال شود. به تعویق افتادن تخمک گذاری ممکن است باعث پریود دیرهنگام شود. اگر اصلا تخمک گذاری نکنید ممکن است به کلی قاعدگی را از دست بدهید.

3- ورزش: چربی پایین بدن یا استرس وارد شده روی بدنتان به دلیل فشار بالای ورزش ممکن است باعث تداخل در چرخه قاعدگی تان شود.

4- بیماری تیروئید: تیروئید کم کار می تواند باعث تغییر در تولید برخی هورمون های خاص شود و در نتیجه قاعدگی انجام نشود.

5- تغییر در شیفت کاری: اگر خیلی ناگهانی شیفت کاری خود را از روز به شب تغییر دهید و یا کارتان طوری بود که دائم در حال تغییر شیفت بودید، ممکن است تغییراتی در چرخه قاعدگی تان نیز صورت بگیرد.

6- شیردهی: هورمون هایی که تولید شیر کمک می کنند می توانند گاهی تخمک گذاری را متوقف کنند یا به مرور باعث ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی شوند و قاعدگی را متوقف می کنند.

7- پیشگیری از بارداری: نامرتب بودن قاعدگی همچنین می تواند به علت پیشگیری از بارداری باشد. برخی از داروهای ضد بارداری خونریزی را تغییر می دهند طوری که گویا قاعدگی تان عقب افتاده و برخی نیز باعث می شوند قاعدگی تان یک یا چند ماه و حتی یک سال عقب بیفتد.

8- داروهای ضدافسردگی یا ضد روان پریشی: داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی باعث افزایش تولید هورمون پرولاکتین می شوند که با دیگر هورمون های مربوط به چرخه قاعدگی تان تداخل به وجود می آورد.

9- سیگار کشیدن: سیگار کشیدن ممکن است سطح پروژستورن، استروژن، تستوسترون و دیگر هورمون هایی که چرخه تان را تنظیم می کنند کاهش دهد. خانم هایی که سیگار می کشند PMS بیشتری را تجربه می کنند و نسبت به غیر سیگاری ها چرخه کوتاه تر و نامنظم تری دارند.

10- دیگر عوامل: دیگر عواملی که باعث قاعدگی نامنظم یا قطع آن می شوند عبارتند از مشکلات ارگان لگن مانند سندروم آشرمن، سندروم تخمدان پلی کیستیک، روش های کنترل بارداری، مسافرت، استفاده از داروهای غیرمجاز، مشکلات هورمونی که با مشکلات هورمونی قاعدگی تداخل پیدا می کنند. نارسایی زودرس تخمدان ناشی از اشعه درمانی، شیمی درمانی یا جراحی روی شکم یا لگن و بیماری هایی نظیر بیماری های کبدی، سل، دیابت و سندروم روده تحریک پذیر هم تاثیر دارند.


کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

آیا وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر بگذارد؟ - 5 - - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.4 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1396/01/15

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
زهرا 1403/04/17

سلام وقت بخیر 28سالمه متاهلم حدود بیست روز از پودر چاقی استفاده کردم الان دوهفته از تاریخ پریودم گذشته میتونه بخاطر همین پودر باشه چون من اصلا قاعدگی نامنظم نداشتم

کارشناس به اندام 1403/04/18

سلام بله عزیزم میتونه به این دلیل باشه

-ظاهری 1403/03/12

من‌ قبلا یه ماه پریود نشدم دوباره ماه بعد پریود شدم خیلی هم درد داشتم حالا این دوماه ک پریود نشدم قرس چاقی هم استفاده میکردم جریان چیه

کارشناس به اندام 1403/03/13

عزیزم عوارض داروها میتونه باشه

- 1403/02/27

سلام وقت بخیر من دخترم ۱۹ سالمه پریودیم منظم نیست هر ی دو ماه یا هر ماهی بیست روزه پریود میشم چ کار کنم ک پریودیم منظم شه

کارشناس به اندام 1403/02/28

سلام وقت بخیر عزیزم در این خصوص باید با متخصص زنان مشورت کنید اختلال هورمونها کیست تنبلی تخمدان و..عامل بهم خوردن دوره قاعدگی هست

-زهرا 1403/02/13

سلام وقتتون بخیر من ۲۶ سالمه و هشت سالی هست ک مدام و سر خود رژیم میگرفتم و بسیار کم خوراک شده بودم لاغر کردم و یک دوره ای ب دلیل مصرف قرص اعصاب چاق شدم و حدود ۶یا ۷ کیلو ب وزنم اضافه شد و مجددا رژیم گرفتم و قرص های لاغری مصرف کردم الان یک سالی هست ک ب صورت طبیعی پریود نمیشم و فقط با قرص مدروکسی پروژسترون ک دکتر تجویز کرد و قرص دوفاستون پریود شدم و وقتی قرص رو کنار گذاشتم مجددا ماه بعدش بدون قرص پریود شدم و آزمایش و سونو مشکلی نداشتم من باید چ کار کنم ک بدنم پریود بشه بدون مصرف هیچ قرصی لطفا راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1403/02/14

سلام وقت بخیر باید تحت نظر متخصص زنان‌ باشیدعزیزم

... 1403/02/09

سلام من دختر 14 ساله هستم من اضافه وزن دارم ولی هنوز پریود نشدم نمی‌دونم چکار کنم

کارشناس به اندام 1403/02/10

سلام عزیزم برای پریودی با پزشک زنان مشورت کنید وزن بالا رو هم باید رژیم بگیرید کاهش وزن میتونه به تنظیم شدن هورمون کمک کنه برای رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام انجام بدین

- 1403/01/15

سلام

کارشناس به اندام 1403/01/16

سلام عزیزم

- 1403/01/15

سلام وقتتون بخیر خداقوت و خسته نباشید میگم و سپاس فراوان از فرصتی که میزارید و کمک هایی که میکنید من ی دختر ۲۰ ساله ام لاغر بودم ولی باز رژیم سرخود گرفتم و خیلی لاغر شدم پریودم همیشه منظم بود بعد رژیم سخت و کاهش وزن شدیدم دیگه پریود نشدم میشه راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1403/01/16

سلام وقت بخیر عزیزم بدن کمبود ویتامین شدید داره حتما به طور منظم مولتی ویتامین مینرال و مصرف کنید با متخصص زنان هم مشورت کنید

-....... 1402/12/24

سلام من ۱۵ سالمه و رژیمم الان ۱ماهو۲۰روز پریود نشدم و با وجود اینکه هیچی نمیخورم وزنم داره خیلی سریع اضافه میشه

کارشناس به اندام 1402/12/25

سلام عزیزم چون رژیم درستی ندارین بدن با کمبود ویتامین پیدا کرده باید وعده هارو بخورید اما به قاعده مولتی ویتامین هم کنار رژیم اصولی باید باشه

-حسنا 1402/12/12

سلام من 14 سالمه . تا سال پیش به صورت منظم و خیلی طبیعی هر ماه پریود میشدم . تا اینکه بخاطر اضافه وزنی که داشتم خودم سرخود 30 کیلو وزن کم کردم . بعد از کاهش وزن دیگه پریود نشدم و الان حدود 6 ماه میشه که پریود نشدم . چیکار کنم که دوباره پریود بشم؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/12/13

سلام عزیزم مولتی ویتامین مینرال و استفاده کنید و با متخصص زنان هم مشورت کنید

آسیه 1402/11/19

سلام من قرص گین آپ مصرف کردم 23سالمه مجردم و آخرین بار حدود 5ماه پیش پریود شدم اونم لکه بوده الان باید چیکار کنم

کارشناس به اندام 1402/11/20

سلام عزیزم میتونه عارضه قرص باشه با متخصص زنان هم مشورت کنید

-فاطمه 1402/11/08

سلام خسته نباشید من از قرص چاقی استفاده کردم و 1برج. پریود نشدم آیا تاثیر داره بر قاعدگی یا خیر و چند روزی هست حالت تهو دارم مشکل چیست؟!

کارشناس به اندام 1402/11/09

سلام سلامت باشید عزیزم عوارض دارو هست ومصرف وقطع کنید

- 1402/10/28

سلام من ۱۵ سالمه وقتی که پریود شودم ماه بعد که قاعده منظم داشتم اما ۲۱ روز بعد به جای پریود دچار لکه بینی شودم و چهارماه است که به جای پریود دچار لکه بینی می شوم و وزنم هم خیلی کم و۳۰ کیلو است نشانه چیست

کارشناس به اندام 1402/10/29

سلام عزیزم ضعیفی بدن کیست تخمدان و...خیلی طبیعیه میتونین با زنان هم مشورت کنید

- 1402/10/22

سلام خسته نباشید مصرف پودر چاقی جوانه گندم درتاخیری پریود اثر داره ؟

کارشناس به اندام 1402/10/23

سلام سلامت باشید عزیزم خودجوانه نه اما پودر اگر ازجای مطمئن تهیه نشده باشه میتونه ترکیباتی داشته باشه که روی بدن وفعالیتهاش تاثیرگذار باشه

- 1402/10/20

سلام من۴۸ سالمه برای لاغر پییش دکتر طب سوزنی میرم۱۰۶ کیلو بودم الان۹۴ کیلو شدم ولی دوماه پریود نشدم بعد تویکماه ۳بار شدید شدم داروهام هم پودر دینه برن با ضد افسردگی باقرص معده هم میخورم احتمال خونریزی از کاهش وزن وداروهام هست..ممنون میشم راهنمایی کننید.

کارشناس به اندام 1402/10/21

سلام عزیزم به هر دودلیل میتونه باشه حتما روزانه مولتی ویتامین مینرال رو استفاده کنید

باران 1402/10/12

سلام وقت بخیر من ۱۲.۱۳سالمه و تقریبا از ۲سال پیش پریود میشم و از قبل عید پارسال (۱۴۰۱)شروع کردم سالم خواری و تا الان (۱۴۰۲/دی/۱۲)فکر کنم ‌۱۰‌.۱۱کیلو کم کردم و از شهریور هست پریود نشدم قبلش هم پریود های نامنظم داشتم ولی تاحالا نشده بود نشم به دکتر هم مراجعه کردم و گفت چیز خاصی نیست من تا ۳ماه هم هیچ روغنی مصرف نکردم و کاهش وزن غیر اصولی داشتم الان ۲.۳ماهه تصحیح کردم از وزن ۶۸فکر کنم به ۵۶ رسیدم ممکنه به خاطر کاهش وزن یا رژیم غیر اصولی باشه؟ .

کارشناس به اندام 1402/10/13

سلام وقت بخیر بله بخاطر کاهش وزن هست مولتی ویتامین مینرال روزانه استفاده کنید

-مهشید 1402/10/09

سلام خسته نباشید من ماه قبل پودر چاقی مصرف کردم ترکیباتش هم بد نبود مثل کتیرا،مغز بادام،نشاسته و... و توی اون ماه دوبار پریود شدم با فاصله ی یک هفته الان می‌خوام دوباره مصرف کنم به نظرتون دوباره همون اتفاق میوفته؟

کارشناس به اندام 1402/10/10

سلام سلامت باشید بله عزیزم مصرف نکنید عوارض داره

- 1402/10/02

سلام من 15سالمه وزنم ۴۷ وقدم۱۶٠هست ورزش سنگینی دارمو دوماهونیمه پریودنمیشم و همچنین بشدت کم اشتهام

کارشناس به اندام 1402/10/03

سلام عزیزم در مورد قاعدگی باید با پزشک زنان مشورت کنید شدت ورزش و کمتر کنید شاید همین مورد دلیلش باشه

-حلیمه سادات 1402/06/22

سلام خسته نباشید من مجردم ۴۲سال سن بر اثر سنگ کلیه الان ۴ماه هست پریود نشدم تو این مدت مدام آمپول وقرص خوردم و زنم هم کم شده ایا تاثیر این عوامل هست

کارشناس به اندام 1402/06/23

سلاام سلامت باشید بله عزیزم کمبود ویتامین بدن روی قاعدگی اثر داره

- 1402/06/17

سلام من قرص ال دی مصرف میکنم و هرماه سرموقع پریود میشدم الان ۲هفته اس از پودر چاقی استفاده میکنم و این ماه کلا پریود نشدم یعنی دلیلش میتونه پودر باشه

کارشناس به اندام 1402/06/18

سلام بله عزیزم واحتمالا با دارو تداخل داشته

سحر 1402/06/06

سلام .. من از وقتیکه رژیم آقای دکتر رو.گرفتم ودر عرض یکماه 8 کیلو وزن کم کردم پریودم قطع شد همه جور آزمایش وسونو گرافی دادم همه چیز نرمال وطبیعی بود .. دکترا میگن هنوز یائسه نشدی و بخاطر تغییر ناگهانیه وزن شک به بدنت وارد شده و من هر چند ماه یکباربا زوره آمپول دارم پریود میشم😔

کارشناس به اندام 1402/06/07

سلام عزیزم مولتی ویتامین مینرال رو روزانه استفاده کنید