اختلال حافظه در پیری نتیجه تنش‌های دوران جوانی است

محققان آمریکایی می‌گویند: افرادی که با تنش‌های روزانه زندگی می‌کنند سلول‌های مغزی‌شان در سالخوردگی آسیب دیده و دچار اختلال حافظه می‌شوند. به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه آیووا در آمریکا اعلام کردند: تنش موجب اختلال حافظه در سال‌های 65 سالگی به بعد می‌شود. افرادی که روزانه با تنش زندگی می‌کنند نشانه‌هایی نظیر دل درد، خستگی و […]

اختلال حافظه در پیری نتیجه تنش‌های دوران جوانی است - 2 - - اخبار
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 3 دقیقه

تعداد بازدید 1099

تاریخ انتشار

اختلال حافظه در پیری نتیجه تنش‌های دوران جوانی است - 4 - - اخبار محققان آمریکایی می‌گویند: افرادی که با تنش‌های روزانه زندگی می‌کنند سلول‌های مغزی‌شان در سالخوردگی آسیب دیده و دچار اختلال حافظه می‌شوند.
به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه آیووا در آمریکا اعلام کردند: تنش موجب اختلال حافظه در سال‌های 65 سالگی به بعد می‌شود.
افرادی که روزانه با تنش زندگی می‌کنند نشانه‌هایی نظیر دل درد، خستگی و بیخوابی را تجربه می‌کنند اما سال‌ها بعد دچار تخریب حافظه نیز می‌شوند. محققان می‌گویند: زمانی که تنش داریم همانند زمانی که احساس خطر می‌کنیم هورمون استرس (کورتیزول) در بدن ترشح می‌شود.
استرس بیش از اندازه و به دنبال آن افزایش هورمون کورتیزول سبب ایجاد مشکلات گوارشی، اضطراب، اضافه وزن و فشار خون می‌شود.

استرس سلول‌های مغزی را نیز بی تاثیر نمی‌گذارد؛ سطح بالای کورتیزول سیناپس‌های بخش کورتکس جلوی پیشانی که فرماندهی حافظه کوتاه مدت را بر عهده دارد تحت تاثیر قرار می‌دهد.
کورتیزول زیادی موجب فرسوده شدن اتصالات مغزی که کار ضبط و ذخیره اطلاعات را بر عهده دارند، می‌شود.
با فرا رسیدن پیری استرس به حدی سیناپس‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در نهایت از بین می‌روند و زوال حافظه را به همراه می‌آورند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*