اختلال در خوردن با پرخوری چه تفاوتی دارد؟ ( فایل صوتی)

رژیم لاغری، عادات غذایی، مقالات

  دانلود فایل صوتی مقاله

   

  اختلال پرخوری چیست؟

  اختلال در خوردن

  اختلال پرخوری با آنچه پرخوری معمولی می دانیم متفاوت است. بسیاری از مردم ممکن است هر چند وقت یکبار دست به پرخوری بزنند. اما کسانی که این اختلال را دارند مرتب درگیر پرخوری هستند شاید در طول یک دوره سه ماهه یا بیشتر هفته ای یکبار دچار پرخوری شوند.

  احساس پریشانی

  اختلال در خوردن

  کسانی که دچار اختلال پرخوری هستند احساس می کنند نمی توانند کنترل کنند که چه مقدار و یا حتی چه چیزی می خورند. آنها معمولا تنها غذا می خورند، تا زمانی که احساس مریضی می کنند، یا دیگر گرسنگی احساس نکنند. گناه، شرم، انزجار و یا حتی ناراحتی احساس هایی هستند که بعد از پرخوری به سراغشان می آیند. این افراد ممکن است به خاطر این رفتارشان بسیار خجالت زده شوند و به همین دلیل این کارشان را از دوستان و خانواده پنهان می کنند.

  این اختلال با بولیمیا فرق دارد

  اختلال در خوردن

  بولیمیا و اختلال پرخوری یک چیز نیستند، با این حال برخی نشانه ها بین این دو مشترک است. افرادی که بولیمیا دارند نیز دچار پرخوری می شوند، و آنها نیز ممکن است این احساسات منفی از جمله از دست دادن کنترل، شرم و احساس گناه را تجربه کنند. تفاوت کلیدی این دو مشکل آنجاست که در بولیمیا فرد بعد از این احساس غذا را بالا می آورد. آنها ممکن است خود را مجبور به بالا آوردن کنند، از دیورتیک ها یا مسهل ها استفاده کنند، و یا بیش از حد ورزش کنند. تلاش برای از بین بردن آنچه خورده شده قسمتی از اختلال خوردن نیست.

  چه کسی در خطر است؟

  اختلال در خوردن

  صرف نظر از نژاد، جنس، سن، و یا وزن هر کسی ممکن است دچار اختلال پرخوری بشود. بیشترین میزان اختلال پرخوری در آمریکا است و تعداد زنانی که دچار این اختلال می شوند از مردان بیشتر است. بیش از 6 میلیون آمریکایی که 2 درصد آنها را مردان و 3.5 درصد را زنان تشکیل می دهند دچار این اختلال هستند. مردان بیشتر ممکن است در میان سالی دچار اختلال پرخوری شوند. درصدی از جوانان نیز ممکن است دچار این اختلال شوند.

  چطور روی وزن تاثیر می گذارد

  اختلال در خوردن

  بسیاری از کسانی که دچار اختلال پرخوری هستند با وزن خود نیز مشکل دارند. در میان افراد مبتلا به اختلال حدود دو سوم چاق هستند، و یک تحقیق نشان داده که 30 درصد از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند ممکن است از این اختلال رنج ببرند. افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند در خطر ابتلا به بیماری هایی مانند ناراحتی قلبی، فشار خون بالا، و دیابت نوع 2 قرار دارند.

  مربوط به سلامت روان است

  اختلال در خوردن

  بسیاری از کسانی که اختلال پرخوری دارند دیگر مشکلات احساسی و روانی را نیز دارند، مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، و سوء مصرف مواد. آنها ممکن است حتی احساس استرس داشته باشند، با خوابیدن مشکل داشته و یا دچار اعتماد بنفس بسیار پایین یا خجالت از شکل بدنشان نیز باشند.

  چه چیزی باعث اختلال پرخوری می شود؟

  اختلال در خوردن

  متخصصان کاملا مطمئن نیستند که چه چیزی باعث اختلال پرخوری می شود. ترکیبی از عوامل از جمله ژنتیک فرد، روان فرد و پیش زمینه ممکن است مشارکت داشته باشند. برنامه های غذایی نادرست نیز ممکن است با عث بروز این اختلال شوند ولی تا کنون مشخص نشده که چه چیزی به تنهایی باعث این اختلال می شود. برخی ممکن است به نشانه های غذا مانند بو یا تصویر آن حساس شوند. این اختلال در برخی موارد ممکن است حاصل رویداد های پر استرس یا ضرباتی باشد که زندگی به فرد وارد کرده، از جمله مرگ یکی از عزیزان، یا طعنه شنیدن به خاطر وزن.

  بازیابی ممکن است

  اختلال در خوردن

  اگر فکر میکنید دچار اختلال پرخوری هستید این را بدانید که می توانید درمان شوید. اولین گام این است که تشخیص داده شوید، برای این کار یک پزشک یا یک متخصص سلامت از شما تست های فیزیکی می گیرد و سوالاتی در مورد عادات غذایی، زندگی روانی، تصورتان از بدنتان، و احساستان در برابر غذا می پرسد.

  درمان: کمک با افکار، احساسات و غذا

  اختلال در خوردن

  صحبت با یک روان پزشک و یا دیگر مشاوران کلید کار روی مشکل احساسی است. رفتار درمانی شناختی هدفش تغییر الگوهای منفی فکری است که می توانند باعث اختلال پرخوری شوند. درمان بین فردی مشکلات رابطه ای را شناسایی می کند که ممکن است دخیل باشند. همچنین قرار گرفتن زیر نظر یک متخصص تغذیه کمک می کند فرد عادات غذایی درست را بیاموزد.

  دارو هم می تواند کمک کند؟

  اختلال در خوردن

  داروهای خاص مانند، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج خاص که می توانند هوس به غذا خوردن را کنترل کنند و مانع پرخوری شوند. این داروها اگر در کنار مشاوره تجویز شوند تاثیر گذار خواهند بود. لیز دگزامفتامین دارویی که برای درمان بیش فعالی تجویز می شود اولین دارویی است که درمان اختلال پرخوریش تایید شده است. مشخص نیست که چطور این دارو کار می کند، اما تحقیقات نشان داده لیز دگزامفتامین قادر است تعداد روز هایی که فرد دچار پرخوری می شود را کم کند.

  کاهش وزن با اختلال پرخوری

  اختلال در خوردن

  پرخوری می تواند باعث اضافه وزن شود و همچنین کاهش وزن را سخت می کند. افرادی که اختلال پرخوری دارند به عنوان قسمتی از درمانشان نیاز به کاهش وزن دارند. برنامه های غذایی متعادل می توانند به فرد کمک کنند اما بعضی رو به برنامه های بسیار سخت می آورند. از پزشک خود بپرسید که چه نوع برنامه ای برای شما مناسب است.

  پیشگیری

  اختلال در خوردن

  اگر در خطر اختلال پرخوری قرار دارید، می توانید برای پیشگیری از آن کاری کنید. حواستان به احساساتی مانند، گناه، خجالت یا همیشه اطراف غذا بودن یا کمبود اعتماد بنفس باشد. اگر از این نوع مشکلات دارید، و یا اگر اختلال پرخوری در خانواده شایع است، با یک پزشک یا درمانگر صحبت کنید.

  کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

  منابع:

  American Psychiatric Asssociation: “DSM-5.”

  Weight-Control Information Network: “Binge Eating Disorder.”

  Russell Marx, MD, chief science officer, National Eating Disorders Association; associate medical director, Eating Recovery Center, Denver.

  National Institute of Mental Health: “Eating Disorders Among Adults – Binge Eating Disorder.”

  de Zwaan, M., International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders, May 2001.

  Office of Women’s Health: “Binge Eating Disorder Fact Sheet.”

  Duarte, C., Eating Behaviors, September 16 2014.

  Sending
  User Review
  0 (0 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *