از ماه مبارک رمضان می گویند ولی متاسفانه!!

دکتر کرمانی، عادات غذایی، مقالات

   

  می گویند یکی از فواید ماه مبارک رمضان این است که روزه داران با احساس گرسنگی به یاد فقرا و محرومین و مستمندان می افتند. ولی آن قدر سفره های ماه مبارک رمضان رنگین و متنوع شده است که با حضور پای این سفره ها انسان یاد ثروتمندان و مرفّه های جامعه می افتد و مستضعفان و مستمندان را فراموش می کند. با این رفتار ناسنجیده یکی از مهمترین آرمان های حقیقی ماه مبارک رمضان را از دست دادیم.

  می گویند یکی از فواید روزه این است که درماه مبارک رمضان در اثر روزه گرفتن افراد چاق لاغر می شوند و از شر افزایش وزن نجات می یابند. ولی متاسفانه شاهد هستیم که افراد چاق در ماه مبارک رمضان چاق تر می شوند و افراد لاغر لاغر تر می گردند، زیرا تنوع غذاها بسیار زیاد است و شیرینی هایی که به ندرت در ماه های دیگر مصرف می شوند در ماه رمضان خانه ها را پر می کنند.

  طبیعی است که فربه های روزه دار نمی توانند در مقابل دیدن باقلوا و زولبیا وبامیه مقاومت کنند . می گویند ماه رمضان یک وقت خوب برای تقویت اراده افراد می باشد. در این ماه اراده افراد فربه برای کنترل خود در مقابل وسوسه های غذایی تقویت می شود. ولی متاسفانه از روش افطار خوردن آن ها معلوم است که نه فقط اراده تقویت نشده بلکه اگر امیدی به کاهش وزن بود آن امید در ماه رمضان از دست می رود.

  می گویند ماه رمضان یک نوع صرفه جوی اقتصادی به حساب می آید زیرا بیش از نصف روز، روزه داران در نخوردن به سر می برند و خرید ها کمتر می شود. ولی متاسفانه در بازار خلاف آن را می بینیم. یک ماه قبل از ماه رمضان خواربار و شیرینی فروشی را خلوت مشاهده می کنید ولی چند روز قبل از ماه مبارک خواربارفروشی و شیرینی فروش ها را شلوغ تر از همیشه می بینیم و هزینه زندگی خانوار ها در ماه رمضان بیشتر می شود .

  می گویند در ماه مبارک رمضان میهمانی های زیاد برقرار می شود و فقرا از این گونه سفره ها به فیض می رسند و شکم خود را پر می کنند ولی متاسفانه قبل ازآن که به محل برگزاری بعضی از میهمانی های برسید از نوع ماشین های مدل بالا که اطراف این خانه پارک شده متوجه می شویم که چه بی بضاعت ها و چه گرسنگان و چه مستمندانی امشب سر این گونه سفره ها جمع شده اند!!!

  می گویند در این ماه کلسترول خون پایین می آید و عروق خونی که تنگ شده در این ماه مبارک باز می شود. ولی متاسفانه با یک نگاه به قصابی ها در شب اول ماه رمضان و صف طولانی و بی سابقه مشتریان غذاهای چرب وشیرینی های با کالری خیلی بالا و نداشتن فعالیت بدنی و گذراندن بیشتر روزهای ماه مبارک در خواب می توانید از همین امروز حدس بزنید فاجعه افزایش کلسترول در ماه مبارک رمضان در اثر رفتارهای نسنجیده و کاهش فعالیت روزه داران می باشد .

  می گویند ماه مبارک رمضان ماه عبادت و شب زنده داری و نیایش و دعا و نماز است. ولی متاسفانه بیشتر روزه داران یک وعده چرب و سرشار از کالری افطار می خورند که حتی حالی برای نماز مغرب و عشاء پیدا نمی کنند چه برسد به دعا ونیایش و نماز شب وبیشترآنها با تماشای سریال های تلویزیون سر گرم می شوند ودیگر فرصتی برای نماز شب ودعا نخواهند داشت .

  اما در روز تنها پناه آنان رختخواب است زیرا با سریال ها شب زنده داری کرده اند از طرفی دیگر به روزه دار می گویند خواب روزه دار عبادت است.

  می گویند ماه مبارک رمضان ماه بندگی صبر وبردباری ورفتار با اخلاق حسن است. پیامبر گرامی فرموده :انما بُعثتُ لِأُتمم مکارم الاخلاق : فرستاده شدم که اخلاق خوب را کامل کنم. ولی متاسفانه بیشتر روزه داران با عصبانیت وبد رفتاری با مردم برخورد می کنند ومقصر اصلی را روزه داری می دانند و توجیه می کنند.

   

  شاد ، سالم وسرافراز باشید
  با آرزوی قبولی طاعات
  دکتر کرمانی ن. پ 18944

  Sending
  User Review
  0 (0 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *