از وعده‌های غذایی نگذرید

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » از وعده‌های غذایی نگذرید

«من فلان وعده اصلی غذا را اصلاً نمی‌خورم با این وجود نمی‌دانم چرا وزنم کم نمی شود»‌. این عبارت را بارها از مراجعین چاق خود شنیده‌ام.تصور اشتباهی که در ذهن اکثر افراد عادی و کسانی که از برنامه‌های خودساخته کاهش وزن استفاده کرده و می‌کنند نقش‌ بسته این است‌ که با حذف وعده‌های اصلی و نخوردن صبحانه، ناهار یا شام می‌توان لاغر شد.
درست است که وعده‌های بزرگ غذایی حاوی انرژی زیادی هستند اما کنار گذاشتن آن‌ها به دو دلیل نمی‌تواند موجب کاهش وزن گردد.

اول : اکثر کسانی که می‌گویند یکی از وعده‌های اصلی را نمی‌خورند این عبارت را هم اضافه می‌کنند که عوضش فلان وعده را کامل می‌خورم مثلاً ناهار نمی‌خورم در عوض صبحانه یا شام را تکمیل می‌خورم یعنی اینکه در عمل درست است که ناهار حذف شده اما حداقل نیمی از کالری آن به وعده‌ای مثل صبحانه یا شام منتقل شده.

دوم : این‌که‌ چنین اشخاصی معمولا برای جبران گرسنگی ناشی از حذف یک وعده غذایی‌، تعداد میان‌وعده‌های خود را‌ افزایش‌ می‌دهند.

گاهی مجموع دو دلیل فوق می‌تواند‌ انرژی‌ای بیش از یک وعده معمول غذایی را به بدن فرد برساند. البته‌ اشخاصی‌ هم هستند که یک وعد‌ه‌ غذایی‌ را‌ حذف می‌کنند و آن‌را با وعده‌ها و‌ میان‌وعده‌های بیشتر جبران نمی‌کنند.‌ این کار‌ نیز اشتباه است و در‌ دراز مدت می‌تواند آسیب‌هایی را‌ متوجه بدن شما بکند. وقتی غذا می‌خورید سیستم گوارشی و سیستم گردش خون و سیستم دفعی و اندام‌هایی مانند کبد و قلب و مغز مجبور هستند فعالیت خود را افزایش دهند.
حجم غذای مصرفی اگر چه تا حدی در میزان فعالیت‌های اندام‌ها و دستگاه‌ها تأثیر گذار است اما این تأثیر زیاد چشمگیر نیست. چنانچه تعداد وعده‌های غذایی‌تان را افزایش دهید ولو اینکه حجم کل غذای مصرفی‌تان و میزان انرژی کسب شده را کاهش ندهید باز هم می‌توانید انتظار داشته باشید مقداری از وزن‌تان از دست برود.
با این حساب به نفع شماست که به جای حذف وعده‌های غذایی حجم غذاهای مصرفی را کاهش و تعداد وعده‌ها را افزایش دهید. مطمئن باشید با‌ انجام‌ این تغییر در‌‌ درازمدت میزان انرژی مصرفی‌تان نیز کاهش‌ می‌یابد. این یک تجربه است.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*