استفاده از شبکه های اجتماعی و سلامت روانی نوجوانان

خانه » اخبار » استفاده از شبکه های اجتماعی و سلامت روانی نوجوانان

استفاده از شبکه های اجتماعی و سلامت روانی نوجوانان

تحقیقات اخیر محققان کانادایی نشان داد، نوجوانانی که مرتب از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند بیشتر در خطر مشکلات روانی قرار دارند. مقدار زمانی که نو جوانان در سایت ها و شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام صرف می کنند می تواند مشکل ساز شود.
هوگوئس سامپسا، سرپرست این تحقیقات می گوید: پیدا کردن رابطه بین استفاده از شبکه های اجتماعی و مشکلات سلامت روان دشوار است. با اینکه این تحقیقات رابطه علت و معلولی این تاثیر را نتوانست پیدا کند اما محققان این مطالعه بر این عقیده هستند که شبکه های اجتماعی می تواند باعث ضعف سلامت روان شود و همین ضعف سلامت روان می تواند دلیلی باشد که نوجوانان به سمت اینگونه شبکه ها می روند.
دلیل می تواند همین باشد، نوجوانانی که مشکل سلامت روان دارند به دنبال تعاملاتی هستند که در عین حال جدا و تنها نگهشان دارد. حتی ممکن است مزحمت های سایبری دلیل این مشکلات باشد. برای این تحقیق سلامت ۷۵۰ دانش آموز نوجوان را مورد بررسی و آنالیز قرار دادند. بیش از یک چهارم آنها گفتند روزانه بیش از دو ساعت در شبکه های اجتماعی هستند، یک پنجم این گروه گفتند اصلا استفاده نمی کنند و یا خیلی به ندرت این کار را انجام می دهند.
بیش از نیمی از آنها نیز گفتند در چنین سایت هایی جستجو می کنند اما روزانه تنها دو ساعت یا کمتر. حدود دو سوم آنها سلامت روان خود را عالی و یا خیلی خوب توصیف کردند. یک پنجم آنها گفتند سلامت روانشان خوب است. ۱۷ درصد نیز سلامت روان خود را ضعیف توصیف کردند.
بعلاوه، حدود یک چهارم دانش آموزان گفتند حمایتی که برای سلامت روان نیاز داشتند دریافت نکردند اما باقی آنها گفتند آنچه نیاز بوده دریافت کردند. ۱۳ درصد این دانش آموزان نیز گفتند پیش آمده است که به خودکشی فکر کنند. در نهایت، محققان متوجه شدند دانش آموزانی که سلامت روان خود را ضعیف توصیف کرده بودند بیشتر از کسانی بودند که دو ساعت یا بیشتر روز خود را به شبکه های اجتماعی اختصاص می دادند.
همچنین استفاده بیش از حد شبکه های اجتماعی با پریشانی روانی و فکر کردن به خودکشی در ارتباط است. سامپسا می گوید: بعضی مشکلات در گمنامی و ناشناس بودن افراد در این فضا ها نهفته است که خطر مزاحمت های سایبری را افزایش می دهد. چنین شبکه هایی همچنین افراد را تشویق می کند تا خود را با دیگری مقایسه کند.
سامپسا معتقد است همه چیز به تعادل برمی گردد، استفاده ساده و متعادل از شبکه های اجتماعی نمی تواند تاثیر منفی بگذارد. باید ساعات استفاده نوجوانان از این شبکه ها کنترل شود و به کمتر از دو ساعت در روز تقلیل بیابد.
همچنین والدین باید مراقب تغییر ناگهانی در خلق و خو، عادات غذایی، خواب و رفتارهای غیر عادی باشند. کارشناسان دیگری که این تحقیق را بررسی کردند می گویند نتایج این تحقیق به جای جوا باعث افزایش سوال در ذهن آنها شده.
همچنین آنها معتقد هستند تنها مقدار زمان مهم نیست بلکه نوع استفاده افراد از شبکه های اجتماعی نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*