اشتباه کردن، چطور می تونه ارزشمند باشه؟

خانه » صوت » اشتباه کردن، چطور می تونه ارزشمند باشه؟
اشتباه کردن، چطور می تونه ارزشمند باشه؟

اشتباه کردن، چطور می تونه ارزشمند باشه؟

 

دانلود فایل صوتی مقاله

 

یه روز برای یکی از مشتریام، صورت حساب فرستادم. کمی بعد، پیامی از حسابم دریافت کردم و متوجه شدم در واقع، ۱۰۰۰ دلار به حسابش واریز کردم.  لحظه بدی بود. من اون روز صبح واقعا عجله داشتم و به خاطر همین، این اشتباه رو بدون اینکه تا مدت ها بعد، متوجهش بشم انجام دادم.

چنین اشتباهی خوبه؟ مشخصه که نه! پس چه موقع اشتباه کردن می تونه خوب باشه؟

تو زندگی یا پیروز میشید( که خوب است ) و یا چیزی یاد می گیرید( که کمتر خوبه، اما می تونه تو بلندمدت بیشتر به دردتون بخوره ). موفقیت هرگز چیزی به شما یاد نمیده، میده؟ اما اشتباه کردن، به چند دلیل ارزشش رو داره:

۱- اشتباهات،بهترین معلمان ما هستند.

به اون چیزی که تا به حال توی زندگی یاد گرفتید، فکر کنید. چیزی که من یاد گرفتم، بیشتر از اشتباهات بزرگی بوده که انجام دادم. ازدواج، بعد از هشت ماه آشنایی با کسی ( و جدایی بعد از دوسال ). اخراج شدن برای درست انجام ندادن وظایفم. سریع اعتماد کردن به کسی که بعدا حسابی نابودم کرد!

اینا فرد اشتباه، کار اشتباه و دوستی اشتباه برای من بودند. شاید همسر فعلی م، کسب و کار خوبی که الان دارم و دوستان قابل اعتمادی که امروز دارم، بدون اشتباهاتی که در گذشته انجام دادم به دست نمی اومدن. حالا بعد درس گرفتن از اشتباهات گذشته، چیزی که دارم را ۱۰۰ برابر بیشتر باارزش می دانم، شاید اگر همه اینها بدون سختی بدست می آمد، به این شکل برایم با ارزش نبودند.

۲- اشتباهات به معنای انجام دادن کاری هستند.

با اینکه به خطا رفته اید اما اشتباه، یعنی حداقل یک کاری انجام داده اید. اشتباهات نمونه هایی از حرکت رو به جلو هستند. مسلما اگه یه جا بشینید و خوراکی بخورید، نگران اشتباه کردن نیستید، اما روزی می رسه که می بینید تموم این دست روی دست گذاشتنا و حرکت نکردنا از اون اشتباهی که ممکن بود قبلا انجام بدید بدتره. اشتباه کردن ثابت می کنه که زنده ایم. بدون اشتباه زندگی کردن یعنی ما از منطقه امنمون فراتر نرفتیم.

۳- اشتباهات، شما رو باهوش تر می کنه.

این گفته کاملا علمیه! تحقیقات نشون داده افرادی که معتقدن، هوش آدم با تلاش کردن پیشرفت می کنه، اشتباهات رو به چشم فرصتی برای یادگیری و پیشرفت می بینن. اما افرادی که معتقدن، هوش یه ویژگی پایداره، اشتباهاتشون نشون دهنده قابلیت نداشتن اونهاست.
اشتباهات در واقع بزرگ ترین شانس ما برای بهتر و باهوش تر شدن هستن.

۴- اشتباهات تا حدود زیادی بازگشت پذیرن.

اشتباهات از چیزی که فکرش رو می کنیم، ریسک کمتری دارن و ما اونقدرا هم که خودمون فکر می کنیم، آسیب پذیر نیستیم. بیشتر اشتباهاتی که انجام میدیم مثل یه جواب اشتباه یا رفتار غلط، با عذر خواهی و یا گفتگویی صادقانه قابل حل هستن.

اولین اقدام برای رسیدن به چیزی، ممکنه با اشتباه روبرو بشه اما به این معنی نیست که رسیدن به هدف غیرممکنه. پولی که بیجا خرج شده رو میشه دوباره برگردوند و یا با صرفه جویی دوباره جبرانش کرد. وقتی درباره بدترین چیزی که ممکن بود اتفاق بیفته فکر می کنید، می بینید به اون اندازه هم بزرگ نیست!

۵- اشتباهات، شما رو جالب توجه می کنه!

به زندگی خودتون مثل یه بیوگرافی نگاه کنید. آیا به اندازه کافی جالب، شجاعانه یا کامل هست؟ و یا اونقدر بااحتیاط بوده که حوصله تون رو سر می بره؟ اگه زندگی افراد موفق رو مطالعه کنید، می بینید پر از اشتباهاته و همین اشتباهات، اونا رو جالب توجه می کنه. اشتباهاتی که می کنید حتما نباید دراماتیک باشن. بعدها وقتی می خواید از زندگی تون چیزی تعریف کنید، می تونید منبع الهام برای دیگران باشید.

۶- اشتباهات باعث ایجاد شفقت میشن.

همه ما اشتباه می کنیم! اگه یکی از زیردستان، دوست و یا مشتری هاتون اشتباه کرد، اگه خودتون تجربه اشتباه و درس گرفتن از اون رو داشته باشید، رفتاری مهربانانه باهاش خواهید داشت. چون همه ی ما انسانیم و سعی داریم بهترین تلاشمون رو انجام بدیم.

قابل درکه که اشتباهات، بینش های جدیدی به آدم میدن که موفقیت نمی تونه این کارو بکنه. من هم در اون پرداخت مالی اشتباه کردم اما به جای اینکه بشینم و خودمو سرزنش کنم، اونو لغو کردم. از این به بعد می دونم موقع انجام چنین کارایی باید بدون عجله و با حواس کامل پیش برم. شاید کارم کمی احمقانه به نظر برسه اما من همه این مشکلات عمومی رو به عنوان فرصتی می بینم که میگه: تو کسب و کار هم مثل زندگی، اشتباهات رخ میدن! پس دیدتون رو به اشتباه کردن تغییر بدید و از اونا برای پیشرفت استفاده کنید.

نویسنده: سوزی مور

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مصطفی ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

به من این حرفها خیلی کمک کرد