افزایش سوخت و ساز بدن با ۱۱ روش علمی

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » افزایش سوخت و ساز بدن با ۱۱ روش علمی

افزایش سوخت و ساز بدن ؛ متابولیسم چیست؟ شامل تمام تمام واکنش های شیمیایی درون بدن برای حفظ وضعیت زندگی سلول ها و ارگانیزم می شود. این واکنش ها سبب انجام فعالیت های بدن می شود و هر چه بیشتر باشد کاهش وزن سرعت بهتری خواهد داشت.  ممکن است بدن شما سوخت و ساز کند و آهسته را به ارث برده باشد. اما خبر خوب اینکه می توانید این مشکل را حل کنید.

پژوهش ها نشان دادند برای سوزاندن کالری ها از روش های موثرتری استفاده کنید. مخصوصا اگر به باشگاه می روید. تنها چند بار در هفته با انجام حرکات قدرتی. به گفته گری هانتر (پروفسور انسان شناسی) ۵۰ درصد از متابولیسم بدن وابسته به سن افراد است. سوخت و ساز بدنتان را کنترل کنید. در این مقاله با ۱۱ روش افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن آشنا خواهید شد.

 

۱۱ روش برای افزایش سوخت و ساز بدن

۱- زمان فعالیت تان را افزایش دهید

زمانی که می دوید، شنا می کنید یا حتی پیاده روی می روید، زمان خود را ۳۰ ثانیه بیشتر کنید و دوباره به سرعت اولیه برگردید. استفاده از این روش به شما کمک می کند تا اکسیژن بیشتری مصرف کنید و سلول های بدنتان را قوی تر سازید. میتوکندری ها سخت تر فعالیت می کنند تا انرژی بیشتری بسوزانند. از نظر دکتر مارک هیمن روش ساده برای کاهش وزن، افزایش تعداد میتوکندری است پس خواهید دید که در طول یک روز چه مقدار کالری می سوزانید. او توضیح می دهد که با این روش در مدت زمان کوتاهی نتیجه بهتری بگیرید.

برای انجام این فعالیت به مدت ۵ دقیقه  با سرعت ۵ کیلومتر در ساعت بدوید سپس سرعت خود را  به مدت ۶۰ ثانیه با سرعت ۵٫۵ کیلومتر افرایش دهید.  ۹۰ ثانیه با سرعت ۵ کیلومتر . این ترتیب را دو بار در هفته و هر بار ۵ دفعه تکرار کنید. اگر می خواهید کالری بیشتری بسوزانید شیب و سرعت خود را بیشتر کنید.

افزایش سوخت و ساز بدن

 

۲- امگا ۳ را فراموش نکنید

امگا ۳ قند خون را متعادل می کند و التهاب و چربی بدن را کاهش می دهد. به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک و مقاومت بدن را به هورمون لپتین کم می کند. پژوهش ها بر روی موش ها نشان داد موش هایی که دوز بالایی از روغن ماهی خوردند حتی با فعالیت کمتر لاغرتر شدند. دکتر هیمن توصیه می کند در طول روز ۱۰۰۰تا ۲۰۰۰ میلی گرم مکمل های اسید چرب امگا ۳ دریافت کنید.

آیا از بوی ماهی متنفر هستید؟ سعی کنید از روغن دانه کتان ، گردو و یا تخم مرغ غنی شده با امگا ۳ و یا مکمل هایی که دارای علامت استاندارد هستند استفاده کنید که بو و مزه ماهی ندارند.

افزایش سوخت و ساز بدن

 

۳- ۲ بار در هفته ورزش انجام دهید

علاوه بر چربی ها، ماهیچه ها هم سبب افزایش وزن می شوند اما انرژی بیشتری مصرف می کنند. خانمی ۳۰ ساله سوخت و ساز بدنش را به ۱۰۰ کالری در روز افزایش می دهد اگر به مدت ۴ ماه ، دو بار در هفته و هر بار ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ورزش کند. این بدان معناست که شما متابولیسم بدنتان را حتی روزهایی که به باشگاه نمی روید تنظیم کنید.

 

۴- از چای سبز استفاده کنید

ماده فعال کاتچین موجود در چای سبز متابولیسم بدن را افزایش می دهد. پژوهشگران دریافتند افرادی که کمتر از چای سبز استفاده می کنند وزن بیشتری نسبت به افرادی دارند که چای سبز نمی نوشند. علاوه بر این ، ترکیبات موجود در چای ممکن است برای اکسیداسیون چربی مفید باشد و با کمک کردن به هضم غذا برای بدن و قلب انرژی تولید می کند.

شما چقدر چای سبز می نوشید؟ بر اساس یک پژوهش اگر روزی پنج لیوان چای سبز بنوشید، مصرف انرژی خود را تا ۹۰ کالری در روز افزایش می دهید. به نظر می رسد نوشیدن زیاد چای سبز ولی سرد، خیلی مضر نباشد.

افزایش سوخت و ساز بدن

 

۵- میزان کالری را کم نکنید

واقعیت تلخ و ناامید کننده در رژیم غذایی این است که میزان کالری را کم کند تا لاغر شوید. در اینجا روشی وجود دارد که در زمان رژیم متابولیسم شما را افزایش می دهد. کالری به اندازه بخورید و یا حداقل به اندازه نیاز بدن برای متابولیسم. باید به گونه ای حساب کنید که اگر تمام روز را در رختخواب باشید کالری بسوزانید.

 

۶- از سوزاندن کالری ها لذت ببرید

ورزش هدیه ای است که به خودتان بدهید. در یک پدیده شناخته شده به نام EPOC (مصرف اکسیژن اضافی) بدن بعد از یک تمرین سخت سوخت وساز را بهبود می بخشد. در واقع بدن کالری بیشتری نسبت به حالت عادی حتی بعد از تمام شدن ورزش، می سوزاند. هرچه اندام تان مناسب تر باشد سود کمتری خواهید برد زیرا اندام مناسب شما ذخیره انرژی را دوباره تامین می کند. از طریق انجام فعالیت های سخت کالری بیشتری بسوزانید.

افزایش سوخت و ساز بدن

۷- صبحانه بخورید

خوردن یک وعده غذایی سرشار از مواد مغذی در هنگام صبح ( بلغور جو، بادام و انواع توت ها، یا یک املت اسفناج با یک تکه نان تست سبوس دار) بعد از بیدار شدن سبب سوخت وساز بهتر می شود. ۷۸ درصد از کسانی که صبحانه نمی خوردند، در طول روز به دلیل گرسنگی و ضعف از کیک و کلوچه استفاده می کنند که باعث بالا رفتن قند خون می شود و بعد از چند ساعت قند خون کاهش می یابد . برای ثابت ماندن قند خون و جلوگیری از افزایش وزن، بهتر است یک صبحانه کامل و خوب بخورید.

 

افزایش سوخت و ساز بدن

 

۸- ۶ وعده غذایی در روز داشته باشید

کارشناسان معتقدند کم خوردن (ناخنک زدن) در مقابل پرخوری ، روشی مناسب برای سوخت و ساز بهتر از طریق ثابت نگه داشتن سطح قند خون و جلوگیری از افزایش وزن است. سعی کنید در طول روز ۶ وعده غذایی داشته باشید و هر وعده شامل ۳۰۰ کالری باشد.

 

۹- مصرف چربی های اشباع نشده را کاهش دهید

چربی های اشباع نشده به مرور توانایی بدن برای سوزاندن چربی را کاهش می دهند. این چربی ها دارای شکل تغییر یافته چربی هستند و برای سوخت و ساز بدن مضر است. چربی های اشباع نشده سبب جمع شدن چربی ها در کبد می شوند و متابولیسم را کاهش می دهند. خوردن چربی های اشباع نشده منجر به مقاومت انسولین و چاقی می شود که هر دو سوخت و ساز بدن را فلج می کند و باعث افزایش وزن می شود.

 

۱۰- بیشتر از مواد طبیعی استفاده کنید

مواد طبیعی مثل سبزیجات، میوه ها و دانه های پرورش یافته بدون آفت کش، سبب سوخت و ساز صحیح در بدن می شود. به عبارت دیگر، در سوخت و ساز بدن از طریق دخالت در عملکرد تیروئید مشکلی ایجاد نمی شود.

افزایش سوخت و ساز بدن

 

۱۱- در رژیم غذایی از پروتئین ها استفاده کنید

پروتئین نسبت به چربی و کربوهیدرات ها آهسته تر در بدن هضم می شود، بنابراین بیشتر احساس سیری می کنید. در فرایندی به نام تولید حرارت، بدن حدود ۱۰ درصد از کالری مصرفی را برای هضم غذا استفاده می کند. بنابراین زمان بیشتری طول می کشد تا پروتئین ها بسوزد، در نتیجه بدن انرژی بیشتری برای جذب مواد مغذی در یک رژیم با پروتئین بالا مصرف می کند. پژوهشی از دانشگاه پوردو نشان داد که رژیم غذایی با پروتئین بالا ممکن است به حفظ توده بدون چربی کمک کند که بهترین نوع سوزاندن چربی است.

افزایش سوخت و ساز بدن

سخن آخر

افزایش سوخت و ساز بدن به کاهش وزن و تولید انرژی بیشتر کمک می کند پس با تغییر در سبک زندگی با انجام این راهکارها متابولیسم بدن تان را افزایش دهید.

Sending
User Review
4.67 (3 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*