ال کارنیتین چیست؟ آیا قرص لاغری الکارنیتین تاثیر گذار است؟

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » ال کارنیتین چیست؟ آیا قرص لاغری الکارنیتین تاثیر گذار است؟
قرص ال کارنتیتن مدتی است که بین ورزشکاران رواج پیدا کرده.

شاید ندانید دقیقا ال کارنیتین چیست و در بدن ما چه کاری انجام می‌دهد. ال‌کارنیتین یک نوع کارنیتین و از مشتقات آمینواسیدهاست. آمینواسیدها برای ساختن پروتئین‌ها ترکیب می‌شوند که بسیاری از وظایف ضروری را در بدن را انجام می‌دهند. کارنیتین به بدن کمک می‌کند تا اسیدهای چرب را بشکند و آن‌ها را برای تامین انرژی سلول‌ها به انرژی تبدیل کند. استفاده از قرص ال کارنتین برای لاغری مدتی است که بین طرفداران تناسب اندام مرسوم شده. در این مقاله می‌خواهیم مفصلا قرص لاغری ال کارنیتین را بررسی کنیم.

قرص ال کارنیتین مدتی است که بین افرادی که میخواهند لاغر شوند طرفدار پیدا کرده است

آیا ال‌کارنیتین برای بدن ضرورت دارد؟ ‍

الکارنیتین یک ماده مغذی ضروری است. به طور کلی بدن می‌تواند به اندازه کافی از آن بسازد؛ اما در برخی موارد، اگر بدن نتواند به اندازه کافی بسازد، به مکمل‌های خوراکی نیاز خواهد بود. در بدن، کبد و کلیه‌ها، ال کارنیتین را از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین تولید می‌کنند. کلیه‌ها نیز می‌توانند ال کارنیتین را برای استفاده بعدی ذخیره کنند و اضافی را از طریق جریان ادرار از بین ببرند.

کارنیتین چند نوع دارد؟

کارنیتین اصطلاح گسترده‌ای است که چند ترکیب مختلف را توصیف می‌کند. الکارنیتین شکل رایج‌تری از کارنیتین است که در بدن و بسیاری از مکمل‌ها وجود دارد. اشکال دیگر کارنیتین عبارت‌اند از:

۱- استیل ال کارنیتین

این نوع از الکارنیتین را گاهی وقت‌ها با نام ALCAR معرفی می‌کنند. این نوع از ال کارنیتین در متابولیسم نقش دارد. خواص محافظت کننده عصبی دارد که ممکن است به محافظت از سیستم عصبی کمک کند.

۲- دی کارنیتین

دی کارنیتین برای بدن سمی است. زیرا ممکن است جذب سایر اشکال کارنیتین را مهار کند.

۳- ال کارنیتین ال تارتارات

مکمل‌هایی که ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند، این ال کارنیتیتن را در خود دارد. تحقیق‌ها نشان می‌دهد برای به حداقل رساندن درد عضلانی و کمک به بهبودی مفید است. این فرم خواص ضد درد و ضد روماتیسمی را نشان می‌دهد و ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد.

پروپیونیل-ال-کارنیتین برای قلب و روماتیسم مفید است

آیا قرص لاغری ال کارنیتین تاثیرگذار است؟

از آنجایی که ال کارنیتین به سوزاندن اسیدهای چرب برای انرژی کمک می‌کند، بسیاری از مردم تصور می‌کنند مصرف بیشتر آن باعث لاغری می‌شود. برای تایید قطعی این فرضیه، به تحقیق‌های بیشتری نیاز است.

البته باید گفت بعضی تحقیق‌ها نشان داده‌اند که این قرص لاغری تاثیرگذار است. با این حال، ال کارنیتین نمی‌تواند جایگزین عادت‌های سالم، مانند رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم شود.

فواید قرص لاغری ال کارنیتین چیست؟

همانطور که گفتیم کارنیتین یک جزء کلیدی در ایجاد انرژی برای سلول‌هاست.کارنیتین به تجزیه اسیدهای چرب، برای استفاده به عنوان انرژی کمک می‌کند. همینطور سلول‌های بدن را نیرومند نگه می‌دارد.این ماده معدنی عملکرد ثانویه دیگری هم دارد. به حذف برخی مواد زائد از سلول‌ها کمک می‌کند تا از تجمع آن‌ها و ایجاد مشکل جلوگیری کند. علاوه بر عملکردهای اصلی، ال کارنیتین ممکن است فایده‌های دیگری نیز برای بدن داشته باشد.

۱- درمان سرطان

گاهی اوقات درمان‌های سرطان، مانند شیمی درمانی، ممکن است باعث شود که فرد دچار کمبود ال کارنیتین شود. در این مواقع، مصرف مکمل‌های ال کارنیتین به کاهش علائمی مانند خستگی و ضعف کمک می‌کنند. محققان در حال حاضر، در حال مطالعه این ترکیب، به عنوان راهی ممکن برای جلوگیری از آسیب بافتی در اثر شیمی درمانی‌اند. اما این تحقیق‌ها در مراحل اولیه است.

۲- بیماری کلیه یا کبد

از آنجایی که کلیه‌ها و کبد به ایجاد و استفاده از ال کارنیتین کمک می‌کنند، بیماری در این اندام‌ها یا نارسایی اندام‌ها ممکن است منجر به کمبود ال کارنیتین شود. در این وقت‌ها، پزشکان مکمل ال-کارنیتین را برای حمایت از عملکرد کلیه‌ها و منبع مطمئن کبد و جلوگیری از کمبود توصیه کنند.

پزشکان در صورت لزوم ال کارنیتین را برای حمایت از عملکرد کبد و کلیه تجویز میکنند

عوارض جانبی قرص الکارنیتین برای لاغری

شما باید برای کاهش وزن با قرص لاغری ال کارنیتین، روزی ۳ گرم از آن را استفاده کنید. مصرف این مقدار از ال کارنیتین عوارض جانبی زیادی برای بدن دارد، از جمله حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلانی و اسهال. مکمل‌های ال کارنیتین به زندگی اجتماعی ضربه می‌زنند. مصرف ۳ گرم ال کارنیتین در روز سبب تولید بوی بد بدن می‌شود.

۱- ضعف عضلانی

افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا اختلال تشنج، باید مواظب مصرف قرص‌های ال کارنیتین برای لاغری یا نوشیدنی‌های انرژی‌زایی باشند که این ماده را دارند. دلیلش این است که ال کارنیتین سبب ضعف عضلانی در این افراد می‌شود.

۲- افزایش خطر بیماری قلبی

یکی از جدی‌ترین مشکل‌ها در اثر مصرف قرص لاغری الکارنیتین، افرایش خطر بیماری قلبی است. تحقیق‌ها نشان داده‌اند این قرص احتمال سفت شدن سرخرگ‌ها (آترواسکلروز) را افزیش می‌دهد. ال کارنیتین به خودی خود مشکل ساز نیست اما با مصرف قرص لاغری آن، باکتری‌های درون روده، ماده‌ای شیمیایی به نام ترتی الیامین تولید می‌کنند. کبد ترتی الیامین را به ترتی الیامین اکسید تبدیل می‌کند که سبب اختلال در رگ‌ها می‌شود.

۳- مشکلات گوارشی

همینطور، ال کارنیتین عوارض جانبی گوارشی دارد. مانند عوارض زیر:

  • شکم درد؛
  • حالت تهوع؛
  • استفراغ؛
  • اسهال.

حالت تهوع و استفراغ از عوارض جانبی ال کارنیتین است

پشیمانی متخصصان برای حمایت از قرص لاغری الکارنیتین

اثبات عوارض ال کارنتین برای بیماران قلبی سبب شد دکتر Oz درباره حمایتش از مصرف ال کارنیتین، ابراز پشیمانی کند. دکتر Oz زمانی ادعا کرده بود که مصرف ال کارنیتین به لاغری کمک می‌کند؛ اما در حال حاضر ایشان به بیمارانش درباره مصرف نکردن ال کارنیتین هشدار می‌دهد.

آیا ورزشکاران می‌توانند از قرص ال کارنتین برای لاغری استفاده کنند؟

برخی از ورزشکاران ال کارنیتین اضافی مصرف می‌کنند و معتقدند که این کار ورزش کردن آن‌ها را نتیجه‌بخش‌تر می‌کند. به نظر می‌رسد مکمل کارنیتین، در طول تمرین به نتیجه‌بخش بودن ورزش، کمک می‌کند. با این حال، مطالعه‌ای اشاره کرد شواهدی برای اثبات ایت فرضیه وجود ندارد. در حالی که بسیاری از ورزشکاران ال کارنیتین مصرف می‌کنند، سال‌ها تحقیق شواهد قطعی برای حمایت از این ادعاها ارائه نمی‌دهد.

در این مقاله گفتیم ال کارنیتین چیست و چرا مقدار مناسب آن برای بدن ضرورت دارد. در افراد سالم، کبد و کلیه‌ها به اندازه کافی این ترکیب را تولید و ذخیره می‌کنند تا جلوی کمبود آن را در بدن بگیرند. پس بدن ما هیچ نیازی به مصرف قرص مکمل این ماده مغذی را ندارد. برای همین است که قرص لاغری الکارنیتین، با بالا بردن میزان این ماده در بدن، عوارض جانبی زیادی را همراه خود خواهد داشت. به جای مصرف قرص الکارنیتین برای لاغری و به خطر انداختن سلامت بدن، بهتر است سراغ برنامه غذایی مناسب بروید.

اراده کنی هر
فروشـگاهی
کمد لباستـه
همین الان ثبت نام کن
kermany

Sending
User Review
3.67 (73 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

شیرین ۰۱ تیر ۱۴۰۰

سلام اگه واقعا برای لاغری تاثیر نداره چرا مربیان باشگاه توصیه میکنن و میفروشن.من الان دارم مصرف میکنم حتی قبلا هم مصرف کردم ولی با مطالبی که اینجا خوندم یه خورده ترسیدم میشه راهنمایی کنید

کارشناس به اندام ۱۲ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز فروش این قرصها جنبه تبلیغاتی داره

شیرین ۰۱ تیر ۱۴۰۰

سلام اگه واقعا برای لاغری تاثیر نداره چرا مربیان باشگاه توصیه میکنن و میفروشن

کارشناس به اندام ۱۲ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اون دیگه جنبه تبلیغاتی داره مثل خیلی چیزای دیگه

الهام ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

سلام دکتر برای دختر ۱۱ساله من ال کارنتین تجویز کرده البته گفته که بعد از مصرف باید فعالیت و ورزش داشته باشه حالا میخوا م بدونم که میتونه صبح ناشتا مصرف کنه چون ما صبح ها میریم پیاده روی؟

کارشناس به اندام ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم در ممورد قرصها ما اونهارو تایید یا تجویز نمیکنیم

زهره ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

دکتر جان من ناشنوا هستم میتونی شمارتو رو بفرس چت کنیم درباره ورزش وهم رژیم وهم قرض مشهورت کنیم

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز با قسمت ورزشی مشاوره داشته باشید https://landing.kermany.com/smartpack/

فائزه وحیدی ۰۲ خرداد ۱۴۰۰

سلام خسته نباشین من الان ال کارنیتین بی اس کی3000گرفتم عوراضی نداره من مصرف کنم لطفاراهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۰۷ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ما قرصها رو تایید یا تجویز نمی کنیم