ال کارنیتین برای کاهش وزن: واقعیت یا دروغ؟

رژیم لاغری، عادات غذایی، مقالات

  مکمل ها و نوشیدنی های انرژی زایی که دارای الکارنیتین هستند ادعا دارند سوخت و ساز بدن را تقویت می کنند و بر روی کاهش وزن و افزایش عملکرد ورزشی اثر می گذارند. برای اثبات چنین ادعاهایی مدارک کافی علمی وجود ندارد پس به خواندن این مقاله ادامه دهید تا برایتان توضیح دهیم.

   

  یک موضوع گوشتی

  کلمه کارنیتین از کلمه لاتین carnis به معنای گوشت گرفته شده که ریشه کلمه carnivore به معنای گوشتخوار هست. کبد و کلیه الکارنیتین را از دو آمینو اسید ( لیزین و متیونین ) درست می کنند بنابراین در رژیم به آن نیازی نیست. ال کارنیتین در عضلات اسکلتی، مغز و قلب ذخیره می شود و برای مردان نیز در اسپرم ذخیره می شود.

  این ماده نقش بسیار مهمی در بدن دارد و اسید چرب های زنجیره بلند را به میتوکوندری برای تولید انرژی انتقال می دهد. ال کارنیتین محصولات جانبی مسموم از تولید انرژی را از سلول ها خارج می کند تا روی هم انباشته نشوند. موسسه ملی بهداشت آمریکا اعلام کرده است که افراد بالغ و کودکان سالم نیازی به دریافت مکمل ال کارنیتین ندارند مگر در موارد خاص پزشکی یا مشکلات ژنتیکی.

  ال کارنیتین برای کاهش وزن

  تحقیقات چه می گویند؟

  نتایج تحقیقات موسسه ملی بهداشت آمریکا در مورد مصرف ال کارنیتین ثابت کرده است که

  • اگر بیماران سرطانی حدود 250 میلی گرم تا 4 گرم ال کارنیتین در طول روز دریافت کنند احساس ضعف و خستگی کمتری را تجربه می کنند.
  • حساسیت به انسولین و درد عصب ها را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می بخشد.
  • قدرت باروری در مردان را افزایش می دهد.
  • خطر مرگ در افراد مبتلا به حملات قلبی ( انفارکتوس میوکارد ایسکمیک) را کاهش می دهد.
  • اختلال شناختی خفیف در افراد مسن را بهبود می بخشد.

  20 سال تحقیقات هنوز نتوانسته ادعاهای ال کارنیتین برای کاهش وزن و افزایش عملکرد ورزشی را اثبات کنند.

   

  منابع غذایی

  ال کارنیتین در غذاها به خصوص گوشت قرمز وجود دارد. 115 گرم گوشت قرمز دارای 56 تا 162 میلی گرم ال کارنیتین است. گوشت هرچه قرمزتر باشد مقدار ال کارنیتینش بیشتری دارد. یک همبرگر 115 گرمی 87 تا 99 میلی گرم ال کارنیتین دارد. در ماهی، گوشت مرغ و محصولات لبنی نیز مقدار کمی ال کارنیتین وجود دارد.

  یک جای کار ایراد دارد

  مکمل های ال کارنیتین که 3 گرم در روز هستند ممکن است عوارض جانبی مانند حالت تهوع و استفراغ، گرفتگی عضلانی و اسهال داشته باشند. مکمل های ال کارنیتین ممکن است به زندگی اجتماعی ضربه بزنند چون 3 گرم ال کارنیتین در روز سبب تولید بوی بد بدن می شود.

  افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا اختلال تشنج باید مواظب مصرف مکمل های الکارنیتین یا نوشیدنی های انرژی زای دارای این ماده باشند. دلیلش این است که ال کارنیتین سبب ضعف عضلانی در این افراد می شود. برخی تحقیقات نیز نشان دادند که مصرف ال کارنیتین برای کسانی که نوع خاصی از دیالیز را انجام می دهند، مفید است.

  مسدود شدن ال کارنیتین

  یکی از جدی ترین مشکلات در اثر مصرف ال کارنیتین، افرایش خطر بیماری قلبی است. تحقیقات کلینیک کلیولند نشان دادند سوخت و ساز ال کارنیتین احتمال سفت شدن سرخرگ ها (آترواسکلروز) را افزیش می دهد.

  ال کارنیتین به خودی خود مشکل نیست اما با مصرف ال کارنیتین باکتری های درون روده ماده ای شیمیایی به نام ترتی الیامین تولید می کنند. سپس کبد ترتی الیامین را به ترتی الیامین اکسید تبدیل می کند که سبب اختلال در شریان ها می شود.

  دلیل احتمالی برای مصرف نکردن گوشت

  کسانی که گوشت مصرف نمی کنند باکتری های روده متفاوتی دارند و اگر گوشت یا ال کارنیتین استفاده کنند سبب تولید ترتی الیامین اکسید نمی شود. هنوز تحقیقات نشان ندادند که چه نوع باکتری سبب تولید ترتی الیامین اکسید بعد از خوردن گوشت یا مکمل ال کارنیتین می شود.

   

  دکتر Oz و ابراز پشیمانی

  اثبات عوارض ال کارنتین برای بیماران قلبی سبب شد دکتر Oz ( پزشک معروف) درباره حمایتش از مصرف ال کارنیتین ابراز پشیمانی کند. دکتر Oz زمانی ادعا کرده بود که مصرف ال کارنیتین به کاهش وزن کمک می کند اما در حال حاضر ایشان به بیمارانش درباره مصرف نکردن ال کارنیتین هشدار می دهد.

  نیاز به مصرف ال کارنیتین بسیار نادر است

  آیا ممکن است کسی به مکمل های ال کارنیتین نیاز پیدا کند؟

  • ممکن است نوزاد زودرس که به اندازه ال کارنیتین تولید نمی کند به آن نیاز داشته باشد.
  • فرد مبتلا به یک نوع نقص نادر ژنتیکی که در آن  با کمبود کارنیتین روبه رو می شود و باید از این مکمل استفاده کند.
  • کسانی که به دلیل نوروپاتی یا دیابت احساس درد عصب دارند.
  • افراد که اختلال شناختی مغز دارند.
  • کسانی که برای بیماری سرطان تحت مداوا هستند.

  در صورت تشخیص کمبود ال کارنیتین پزشک مکمل آن را تجویز می کند. بنابراین کسانی که چنین مشکلاتی ندارند بهتر است ال کارنیتین مصرف نکنند و اگر نوشیدنی انرژی زایی مصرف می کنید که دارای ال کارنیتین است باید روی میزان استفاده دقت کنید.

   

  Sending
  User Review
  5 (5 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *