اگر کم بخوابید مغزتان خودش را می خورد!

همه مابا سرگیجه ای که خستگی می تواند به وجود بیاورد آشنا هستیم. حالتی که حتی ساده ترین کارها را به نظر غیرممکن می کند. تحقیقات جدید می گوید این حالت شاید به این خاطر پیش می آید که کم خوابی مزمن باعث می شود مغز خودش را بخورد در نتیجه آسیبی به مغز وارد […]

اگر کم بخوابید مغزتان خودش را می خورد! کمبود خواب رژیم دکتر کرمانی
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 6091

تاریخ انتشار

اگر کم بخوابید مغزتان خودش را می خورد! کمبود خواب رژیم دکتر کرمانی

همه مابا سرگیجه ای که خستگی می تواند به وجود بیاورد آشنا هستیم. حالتی که حتی ساده ترین کارها را به نظر غیرممکن می کند. تحقیقات جدید می گوید این حالت شاید به این خاطر پیش می آید که کم خوابی مزمن باعث می شود مغز خودش را بخورد در نتیجه آسیبی به مغز وارد می شود که بی شباهت به آسیب مغزی افراد آلزایمری نیست.

دانشمندان در دانشگاه Marche Polytechnic ایتالیا با استفاده از نرم افزار اسکنblock-face بررسی کردند که چگونه کمبود خواب روی مغز موش ها تاثیر می گذارد. آنها مشاهده کردند وقتی یک موش به مدت 5 روز بیدار نگه داشته می شود، چگونه برخی سلول های خاص ( به نام سلول های آستروسیت ) واکنش نشان می دهند. این تحقیقات نشان داد چنین حالتی به مرور زمان باعث خوردگی در مغز می شود.

با اینکه چنین حالتی در کوتاه مدت می تواند مفید باشد و باعث از بین رفتن سلول های مضر شود، اما به نظر می رسد کم خوابی مزمن و بلند مدت باعث می شود سلول ها به حالت فرسودگی بروند، در نتیجه سلول های سالم مغز خورده می شوند. مایکل بلیسی مسئول این تحقیقات در صحبت با New Scientist گفت:

” ما برای اولین بار نشان دادیم که پروتئین های سیناپس ( سازه هایی که برای ساخت سیگنال های مغزی کار می کنند ) به معنای واقعی کلمه توسط آستروسیت ها خورده
می شوند و دلیلش هم کم خوابی بود. ”

دکتر بلیسی افزود:

” ما این را می دانیم که فعال سازی میکروگلیا پایدار در آلزایمر و دیگر انواع نورون ها مشاهده شده است. ”

به همین دلیل افرادی که از کمبود خواب طولانی مدت رنج می برند، بیشتر در خطر اختلال های نورونی قرار دارند از جمله زوال عقل. با این حال برای رسیدن به یک جمع بندی درست، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

اگر کم بخوابید مغزتان خودش را می خورد! کمبود خواب رژیم دکتر کرمانی

چگونه بفهمیم کمبود خواب داریم؟

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که دچار کمبود خوابند، مواردی که در ادامه گفته می شود برایتان آشنا خواهد بود.

نمی توانید تمرکز کنید: تحقیقات بسیاری تا به حال نشان داده اند کمبود خواب می تواند روی میزان تمرکز و بهره وری فرد تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که برخی شرکت ها و کمپانی های مدرن برای کارمندان خود فضایی به منظور استراحت در نظر می گیرند.

همیشه برخی چیزها را فراموش می کنید: دانش آموزان مخصوصا به این نکته توجه کنند! تثبیت حافظه، زمانی که مغز یک واقعه را ذخیره می کند تا در آینده دوباره به یادش بیاورد، تنها زمانی رخ می دهد که ما خواب هستیم. بنابراین اگر می خواهید آنچه آموخته اید و یا می خواهید به خاطر بسپارید تثبیت شود خوب بخوابید.

دائما خطا می کنید: به اندازه کافی نخوابیدن همچنین باعث می شود بیشتر در معرض حوادث قرار بگیریم. به گفته National Sleep Foundation وقتی کمتر از 7 ساعت می خوابیم واکنش ها، تعادل و درک عمیق دچار مشکل می شوند و به همین خاطر بیشتر در معرض حوادثی مانند تصادف ماشین قرار می گیریم.

سرحال نیستید: بر کسی پوشیده نیست که خستگی می تواند باعث شود حساس و زودرنج شویم، اما بر اساس تحقیقات کسانی که کمتر می خوابند بیشتر در معرض ناراحتی و افسردگی قرار دارند. حتی میل جنسی در این افراد فروکش می کند.

دائم مریض می شوید: بسیاری از تحقیقات تا به حال کمبود خواب را به کاهش ایمنی بدن ربط داده اند. بنابراین اگر می خواهید تابستان دچار مریضی نشوید پس ارزشش را دارد تا با یک برنامه ریزی درست ساعات خواب خود را تنظیم کنید.

نویسنده: جنی کوک

منابع:

https://www.newscientist.com/article/2132258-the-brain-starts-to-eat-itself-after-chronic-sleep-deprivation/ – The brain starts to eat itself after chronic sleep deprivation

https://www.sleepio.com/articles/insomnia/sleepiness-fatigue-and-impaired-concentration/ – Sleepiness, fatigue and impaired concentration

https://sleepfoundation.org/

https://www.greatbritishsleepsurvey.com/

اگر کم بخوابید مغزتان خودش را می خورد! - 7 - - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-مریم 1403/02/06

سلام من یه مدتها اصلن خواب ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1403/02/07

سلام عزیزم باید برنامه زندگی رو ببینید که چه تغییراتی داشته دیرخوردن شام وسط روز خوابیدن استفاده زیاد از گوشی استرس داروها و...

- 1402/10/06

سلام من مرد هستم هر 6شبانه روز هیچ خوابی ندارم اصلان نه خسته میشم نه سر در میشم با قرص خواب فقط 1ساعت به زور می‌خوابم من معتاد بودم الان مدت 1 سال به دو روزی نصف مصرف میکنم ممنون میشم یک را کاری بهم بدین ممنون میشم

کارشناس به اندام 1402/10/07

سلام عزیزم بیخوابی ادیتتون هم نمیکنه که پیشنهادمشورت با متخصص رو داشته باشیم ولی این حالت نیازبه بررسی دارد