ایرانیان لاغرترین افراد در خاورمیانه هستند

ایرانیان لاغرترین افراد در خاورمیانه هستند - - - اخبار
ایرانیان لاغرترین افراد در خاورمیانه هستند - 2 - - اخبار دبیر علمی دومین سمپوزیوم بین‌المللی تغذیه آسیا گفت: ایرانیان لاغرترین و خوش‌اندام‌ترین افراد در منطقه خاورمیانه به شمار می‌روند. به گزارش ايرنا، دکتر رضا نوروزی با بيان اين مطلب افزود: هم اکنون میزان چاقی و اضافه وزن در همه دنیا به ویژه کشورهای غربی از شیوع بالایی برخوردار است.
وی شیوع چاقی در بین افراد بزرگسال ایرانی را حدود 45 درصد عنوان كرد و گفت: این در حالی است که میزان اضافه وزن و چاقی در کشورهای اروپایی 75 درصد است.

دبیر علمی سمپوزیوم تغذیه آسیا گفت: اگرچه اکنون میزان چاقی در بین بزرگسالان ایرانی کمتر از سایر کشورها گزارش شده اما وضعیت به این منوال باقی نمی‌ماند زیرا جمعیت ایران در یک افق 15 ساله با انفجار چاقی در میان بزرگسالان رو به رو خواهد شد. مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه شیوع چاقی در بین بزرگسالان در استان خراسان رضوی را 38 درصد اعلام كرد و گفت: این میزان در بین مشهدی‌ها رقمی بالا حدود 49 درصد گزارش شده است.
دکتر نوروزی افزود: اکنون اضافه وزن در استان‌‌های گیلان، مازندران و تهران به ترتیب بالاترین شیوع را دارد. دبیر سمپوزیوم بین‌المللی تغذیه آسیا در ادامه گفت: از سوی دیگر هم اکنون میزان چاقی در بین کودکان ایرانی به دلایل متعدد از رقم بالایی برخوردار است.
وی افزود: هم اینک 30 درصد کودکان ایرانی مبتلا به چاقی هستند و این در حالی است که برخلاف تصور رایج که این کودکان در بزرگسالی لاغر می‌شوند، بیش از 80 درصد آنان در بزرگسالی نیز اضافه وزن خواهند داشت.
نوروزي، کم‌تحرکی و زندگی ماشینی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از غذاهای پرکالری مانند چیس و فست فودها و بی‌توجهی به ورزش در مدارس را از جمله علل افزایش چاقی در بین کودکان عنوان کرد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*