با این ۱۰ تغییر خود را از سرطان ایمن کنید

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » با این ۱۰ تغییر خود را از سرطان ایمن کنید

بررسی

به گفته موسسه تحقیقات سرطان آمریکا یک سوم بیشتر سرطان های شایع را می توان با انجام نوع خاصی از سبک زندگی دفع کرد. همچنین پژوهش های دیگر نشان دادند ۹۰ تا ۹۵ درصد از سرطان ها ریشه در برنامه غذایی روزانه و سبک زندگی افراد دارد. موارد زیادی در رابطه با سرطان وجود دارد که در کنترل شما است و می توانید مانع گسترش سرطان شوید. موسسه تحقیقات سرطان آمریکا مواردی را توصیه کرده است تا با استفاده از آنها خطر سرطان را پایین بیاورید. انتخاب غذاهای سرشار از مواد مغذی و گیاهی، هر روز از نظر فیزیکی فعال بودن و قرار گرفتن در وزن سلامت است.

راهنمای پیشگیری از سرطان برای پیشگیری از بیماری عای قلبی عروقی و دیابت نیز به کار می رود. پس این تغییر سالم در سبک زندگی فرد را از بسیاری بیماری های خطرناک که امروزه از اولین عوامل مرگ و میر به حساب می آیند در امان نگه می دارد. در ادامه ۱۰ استراتژی را که از نظر علمی به اثبات رسیدند به شما آموزش می دهیم.


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

۱۰ استراتژی پیشگیری از سرطان

۱- غذای خود را از دل زمین بگیرید

از راه های پیشگیری از سرطان داشتن رژیمی سالم است که در آن به استفاده از سبزیجات تاکید شده باشد. این توصیه تنها شامل سرطان نمی شود استفاده از غذای سالم باعث رسیدن به وزن مناسب نیز می شود. پژوهش ها نشان دادند خوردن غذاهای تازه و غلات کامل به پیشگیری از چندین نوع سرطان کمک می کند. این مواد غذایی دارای ویتامینها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر هستند. در حقیقت میوه ها، سبزیجات و محصولات کشاورزی دارای فیبر نقش غذا و دارو را ایفا می کنند که از انواع سرطان پیشگیری می کند. پس برای کاهش خطر این غذاها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

غذاهای زمینی مانع بروز سرطان

۲- به خواب خود اهمیت دهید

کمبود خواب یا اختلال در خواب سبب تغییر در هورمون ها و فشار روی کل سیستم بدن می شود. نادیده گرفتن خواب مناسب باعث بروز مشکلات هورمونی می شود که با اضافه شدن وزن در ارتباط است. اخیرا پژوهش ها نشان دادند بین اختلال خواب از متوسط تا آپنه خواب شدید و سرطان رابطه وجود دارد. در حقیقت تغییر در ریتم شبانه روزی برای انسان سرطان زا است. پس برای کاهش خطر ابتلا به سرطان باید به خواب نیز اهمیت دهیم. افراد بالغ باید شش تا هفت ساعت بخوابند و اگر مشکل اختلال در خواب دارند حتما باید با پزشک خود این مسئله را مطرح کنند تا درمان شود.

خواب کافی مانع بروز سرطان

۳- وزن سلامت بدن را حفظ کنید

داشتن اضافه وزن یا چاق بودن ممکن است ۲۰ درصد به مرگ و میر ناشی از انواع سرطان کمک کند. اضافه وزن داشتن یا شدیدتر از آن چاقی ( BMI 25 یا بالاتر ) به شدت با برخی از انواع سرطان در ارتباط است، از جمله، سرطان پستان، کلون و رکتوم، کلیه، مری، پانکراس و کیسه صفرا. همچنین روی سرطان های کبد، دهانه رحم، تخمدان، لنفوم غیر هوچکین و میلوم متعدد نیز تاثیر می گذارد. دلیل این تاثیر به احتمال زیاد تاثیر چاقی و اضافه وزن روی سیستم ایمنی و التهاب است. پس توصیه می شود وزن خود را در سطح وزن سلامت نگه دارید فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید. مصرف غذاهای سرشار از کالری مانند فست فودها، غذاهای سرخ شده و شیرینی ها را محدود کنید و مصرف غذاهای تازه و سالم را افزایش دهید.

اضافه وزن نداشتن مانع بروز سرطان

۴- استرس خود را کنترل کنید

در کنار شکل دادن به شاخص های سبک زندگی مانند مصرف مواد مغذی و افزایش فعالیت فیزیکی بررسی ها نشان دادند توجه به حال و کاهش استرس از ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان پیشگیری می کند. در یک پژوهش که روی یک گروه از بیماران انجام شد پژوهشگران بیماران را تحت درمان های کاهش استرس قرار دادند. بعد از چند هفته بهبود چشم گیری در عملکرد سیستم ایمنی آنها دیده شد. همچنین تست خون آنها نشان داد تا اندازه ی زیادی التهاب پایین آمده است. با اینکه هنوز پژوهش ها در رابطه بین استرس و سرطان کامل نشده است. دانشمندان معتقدند افراد در مواقعی که دچار استرس می شوند رفتارهای ناسالمی مانند سیگار کشیدن، پرخوری و استفاده از الکل را انجام می دهند. این موارد می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

ترکیب شیوه های درمانی مانند مشاوره درمانی، مدیتیشن، نفس عمیق و فعالیت فیزیکی به بهبود کیفیت زندگی و مقابله با عوامل استرس زا کمک می کند.

کنترل استرس مانع بروز سرطان

۵- کودک را با شیر خودتان تغذیه کنید

اهمیت این موضوع برای مردان و زنان به طور یکسان مورد اهمیت است. حمایت و افزایش شیر مادر برای تغذیه کودک سبب کاهش خطر سرطان پستان در زنان می شود به خصوص کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند باید این نکته را مورد توجه قرار دهند. در پژوهشی مشخص شد زنانی که از شیر خود به کودکشان می دهند حتی با وجود داشتن سابقه ی خانوادگی کمتر در خطر سرطان پستان هستند. همچنین نتایج این بررسی نشان داد مادرانی که چند فرزند را پشت هم شیر دادند و به عبارت دیگر مدت طولانی تری شیردهی داشتند نتایج فوق العاده بهتری هم کسب کردند. خانمهایی که توانایی شیر دادن به کودک خود را دارند نباید به این مسئله به شکل یک انتخاب نگاه کنند چون این کار برای آینده کودک و به ویژه خودشان بسیار با اهمیت است.

شیر مادر مانع بروز سرطان

۶- الکل مصرف نکنید تا سرطان نگیرید

پژوهش ها نشان دادند کاهش و قطع مصرف الکل تاثیر فوق العاده بالایی در پیشگیری از سرطان دارد. افرادی که الکل مصرف می کنند باید هرچه زودتر آن را کنار بگذارند. مصرف الکل خطر سرطان سر و گردن و همچنین کبد، روده بزرگ، پستان و پانکراس را بسیار بالا می برد. از دلایلی که الکل سبب بروز سرطان می شود استالدهید است که محصول جانبی سوزاندن الکل توسط بدن است.

این ماده به نام سرطان زا یا عامل ایجاد آن شناخته می شود. الکل همچنین غلظت استروژن در بدن را نیز افزایش می دهد. در پژوهشی مشخص شد که ۲۰ درصد سرطان های پستان حاصل نوشیدن یک تا دوبار نوشیدنی الکلی در طول روز است یعنی محدود کردن هم خطر را رفع نمی کند و باید به طور کامل آن را کنار گذاشت تا بتوان از سرطان پیشگیری کرد.

الکل مصرف نکنید تا سرطان نگیرید

۷- فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

با حرکت کردن خطر سرطان هایی از جمله پستان، روده بزرگ، آندومتر، پروستات و پانکراس بسیار کم می شود. توصیه ای که به شما می کنیم این است که هم فعالیت بدنی خود را در طول روز بالا ببرید و هم زمان یکجا نشینی را کم کنید. افراد بالغ باید هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط مانند تند راه رفتن یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت بالا مانند دویدن انجام دهند.

مدت زمان نشستن جلوی تلوزیون، کامپیوتر، موبایل و تبلت و یا نشستن پشت میز را کاهش دهید. همچنین انجام هر فعالیتی مقداری بالا تر از توان معمول تان می تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد. افزایش فعالیت بدنی در طول روز سبب کاهش خطر بیماری های قلبی، دیابت،پوکی استخوان و فشار خون بالا می شود.

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

۸- غلات کامل و حبوبات را وارد برنامه روزانه خود کنید

مانند میوه ها و سبزیجات تازه، غذاهای کمتر تصفیه شده مانند برنج وحشی و جو حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر های ضد سرطانی هستند. این مواد غذایی کالری کمتری نسبت به غذاهای کالا تصفیه شده که به آنها قند و روغن نیز اضافه شده است دارند. پژوهش ها نشان دادند مصرف زیاد گوشت های قرمز فرآوری شده، غلات تصفیه شده، سیب زمینی سرخ کرده، شیرینی ها و دسرهای ناسالم سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان می شود.

توصیه ما این است حبوبات و غلات کامل را به برنامه خود راه دهید. از سوی دیگر غذاهای تصفیه شده، فست فودها و مواد غذایی فرآوری شده را محدود کنید.

غلات کامل و حبوبات را وارد برنامه روزانه خود کنید

۹- به اندازه میوه و سبزیجات میل کنید

محصولات تازه دارای پتانسیل ضد سرطانی از جمله، ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر هستند. توصیه ما این است که هر روز حداقل دو و نیم فنجان میوه و سبزیجات استفاده کنید. برای ساده کردن کار خود روزانه مقداری آب میوه یا سبزیجات میل کنید. استفاده از میوه و سبزیجات کامل بیشتر توصیه می شود چون دارای فیبر بیشتری هستند. استفاده روزانه از محصولات تازه حتی به کاهش وزن و ثابت نگه داشتن وزن سلامت نیز کمک می کند. در هر وعده سعی کنید نیمی از بشقابتان را سبزیجات تشکیل دهد.

به اندازه کافی میوه و سبزیجات میل کنید

۱۰- سیگار را ترک کنید

ترک کردن سیگار از مهمترین عوامل اصلاح است که سبب پیشگیری از سرطان می شود. پژوهشگران پیش بینی کردند با متوقف ساختن مصرف تنباکو و محصولات آن می شود بیش از یک سوم مرگ و میر بر اثر سرطان را کاهش داد. این را به ذهن بسپارید مصرف سیگار و الکل به صورت همزمان خطر ابتلا به سرطان دهان، حنجره، و مری را افزایش می دهد. پس اگر از مصرف کنندگان تنباکو هستید به خود لطفی بکنید و آن را کنار بگذارید.

سیگار را ترک کنید

بعد از ۳۰ سال سیگار کشیدن چه شکلی خواهید شد؟ ( ویدئو )

شما چه فکر می کنید؟ آیا برخی از این توصیه ها برایتان تازگی داشت؟ آیا شما نیز بر این عقیده هستید که می توان با تغییر سبک زندگی از سرطان پیشگیری کرد؟ آیا راه های دیگری برای پیشگیری از سرطان هست که باید به این لیست اضافه شود؟ ما و دیگران را نیز از نظر خود آگاه کنید، می توانید در قسمت پایین این مقاله نظر خود را به اشتراک بگذارید.

Sending
User Review
3.75 (4 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

عباس عماد ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

سلام مدتی هست دارم وزن کم میکنم وزنم از 62 کیلو رسیده به 59 .58 دلیلش را نمیدانم لطفا راهنمائی کنید عماد ازسیرجان

کارشناس به اندام ۰۲ شهریور ۱۳۹۸

سلام. شما حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و با انجام آزمایش های لازم نسبت به علت کاهش وزنتون مطلع بشین. کاهش وزن بی دلیل می تونه علتش بیماری های مثل پرکاری تیروئید باشه.

الهه ۰۹ مرداد ۱۳۹۸

سلام من ۱۵ سالمه یه مدت دچار یبوست شدم بعضی وقتا خون رو در مدفوعم مشاهده میکونم و لاغر شدم زیاد هم میخوابم و خسته ام تحرکم کمه ایا دچار بیماری کرون یا سرطان روده شدم

کارشناس به اندام ۰۹ مرداد ۱۳۹۸

سلام دوست گرامی. افراد مبتلا به یبوست به دلایل زیادی ممکنه در مدفوع خودشون خون ببینند. ممکنه دلیل این خونریزی هموروئید (بواسیر)، شقاق، کولیت یا خیلی از عوامل دیگه باشه. آزمایش مدفوع و فرم شکل گیری خون در مدفوع می تونه نشون بده که مشکل شما چی هست. اول از همه پیشنهاد ما به شما این هست که با تجویز پزشک یک آزمایش انجام بدین و دوم اینکه از غذاهای فیبر دار مثل میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار استفاده کنید و آب زیاد بنوشید، همچنین ورزش کنید تا یبوست شما به حداقل برسه. موفق باشید.

خسین قراگزلو ۰۹ تیر ۱۳۹۷

مهمترین عوامل :استرس_خود خوری _ تنهائی_نداشتن همصحبت_نداشتن دلمشغولی_خواب ناکافی_و غذاهای فست فود میباشد. که در بعضی موارد بیشترین تقصیر با خانواده میباشد. مثلا در بیشتر موارد همسر و فرزندان با داشتن دلمشغولی که برای آنها جذابیت ندارد مخالفت میکنند. یا اینکه با افراد سالخورده صحبت ومشورتی نمی کنند. به همین دلیل در نسلهای گذشته سالمندان از سلامت جسم وروان سلامت بودند چون فرهنگ مشورت با بزرگان خانواده الویت داشت.و در زمانی که سالخوردگان حتی میان سالان وقتی همسر خود را از دست میدهند برای ازدواج مجدد؛ فرزندان که هر کدام به زندگی خود مشغول میباشند مخالفت میکنند . و منطقشون اینه که ما آبرو داریم ؛ مردم چی میگند .از شما دیگه گذشته.در صورتی که تا هر زمانی که آدم زنده است نیاز به همدم داره. هم در فرهنگ دینی و هم فرهنگ کشور ما یک چنین چیزی وجود نداره. و به نظر بنده مهمترین عامل سلامتی روحی وجسمی داشتن همصحبته.

فرزاد ۰۶ تیر ۱۳۹۷

سلام - مطالب خوب و مفیدی منتشر می کنید - امیدوارم برای همه مفید باشه - ممنون از زحمات شما