با نشانه های خطر دیابت نوع ۱ در کودکان آشنا شوید

خانه » رژیم ها » رژیم دیابت » با نشانه های خطر دیابت نوع ۱ در کودکان آشنا شوید
دیابت نوع 1 چیست؟

قبلا به دیابت نوع یک، دیابت نوجوانی می گفتند. این نوع دیابت زمانی گسترش پیدا می کند که پانکراس، دیگر توان تولید انسولین ندارد. والدین باید با نشانه های این بیماری آشنا باشند تا تشخیص دهند که فرزندشان تحت تاثیر این بیماری است یا خیر.

دیابت نوع ۱ چیست؟

همانطور که گفتیم، این نوع دیابت زمانی پدیدار می شود که پانکراس دیگر توانایی تولید انسولین را ندارد، هورمون ضروری که به قند خون ( گلوکز ) اجازه می دهد وارد سلول ها شود تا سلول ها از آن برای دریافت انرژی استفاده کنند. با اینکه دیابت نوع ۱ ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد اما بیشترین موارد تشخیص آن در نخستین دوره های رشد تا اواخر ۳۰ سالگی تخمین زده شده است.

دیابت نوع 1 چیست؟

تشخیص دیابت نوع ۱ به چه شکل است؟

اگر کودکی دارید که تشخیص داده شده به دیابت نوع ۱ مبتلا است، تنها نیستید. والدین زیادی بوده اند که با چنین خبری روبرو شده اند. باید به خاطر فرزندتان قوی باشید. مسلما از خود می پرسید حالا باید چکار کنم؟ گام بعدی چیست؟

تشخیص دیابت نوع 1 به چه شکل است؟
خیلی وحشتناک است که ببینی فرزندت چنین ناراحتی و دردی دارد. بعضی اوقات دیابت نوع یک بدون هیچ نشانه ای پدیدار می شود و شاید والدین، خود را به خاطر چنین اتفاقی ملامت کنند در حالی که واقعا کاری از دستشان بر نمی آمده است. با این حال دانستن نشانه های بیماری دیابت نوع ۱ برای کنترلش ضروری است. علائم ابتلای یک کودک به دیابت نوع ۱ این موارد هستند:

تشنگی بیش از اندازه

همینطور که بدن سعی می کند سطح کافی مایعات را حفظ کند، کودک برای پیشگیری از کم آب شدن بدن به شدت تشنه می شود.

تشنگی بیش از اندازه

تکرّر ادرار

وقتی سطح گلوکز شروع به بالا رفتن می کند، کلیه تلاش می کند با تکرّر و بالا بردن حجم ادرار، گلوکز اضافی را دفع کند. یک کودک شاید مجبور شود مرتب ادرار کند، گاهی هر یک ساعت یکبار. شاید متوجه شوید که کودک، جای خود را خیس می کند در حالی که قبلا چنین اتفاقی نیفتاده است. کلیه ها در طول شب نیز برای از بین بردن گلوکز اضافی در تلاش هستند.

 

تکرّر ادرار

سردرد یا تاری دید

همینطور که سطح قند خون شروع به بالا رفتن می کند و از حد خود خارج می شود، بعضی کودکان سردردهای مکرر یا دوره هایی از تار شدن دید را تجربه می کنند.

سردرد یا تاری دید

افزایش اشتها و گرسنگی

کمبود انسولین باعث می شود گلوکز در خون جمع شود و به سلول ها برای دریافت انرژی منتقل نشود. با وجود غذا خوردن ممکن است فرزندتان باز هم احساس گرسنگی کند و به خوردن ادامه دهد چون سلول ها در تلاشند انرژی مورد نیازشان را برای عملکرد درست دریافت کنند.

افزایش اشتها و گرسنگی

خستگی شدید

باز هم به دلیل اینکه سلول ها نمی توانند به مولکول های قند دسترسی پیدا کنند انرژی مورد نیازشان را دریافت نخواهند کرد و فرزندتان احساس خستگی می کند.

خستگی شدید

کاهش وزن غیرمنتظره

ممکن است بدن برای غذا دادن به سلول های گرسنه خود شروع به شکستن بافت های عضلانی و چربی ها بکند که در نتیجه والدین با کاهش وزن شدید و برنامه ریزی نشده کودکشان مواجه می شوند.

کاهش وزن غیرمنتظره

عفونت قارچی واژن در دخترانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند

با اینکه دلایل زیادی وجود دارد که یک دختر به چنین عفونتی دچار شود، اما والدین باید بدانند که یکی از نشانه های دیابت نوع ۱ می تواند پدید آمدن این عفونت ها باشد.

عفونت قارچی واژن در دخترانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند

تغییر خلق و خو و تحریک پذیری

یک تحقیق در سال ۲۰۰۷ نشان داد بدرفتاری در کودکان زمانی که قند خونشان بالا می رود افزایش می یابد. البته والدین گزارش دادند زمانی هم که قند خون کاهش پیدا می کند نیز فرزندشان بداخلاقی می کند.

تغییر خلق و خو و تحریک پذیری

بعد از اینکه دیابت نوع ۱ تشخیص داده شد چه کاری انجام دهیم؟

از آنجا که علاجی برای دیابت نوع ۱ وجود ندارد، دریافت روزانه انسولین توسط تزریق یا پمپ، محاسبه کربوهیدرات ها، چک کردن مرتب سطح قند خون، سالم غذا خوردن و حفظ وزن سالم از اجزاء حیاتی مدیریت این بیماری مزمن بلندمدت است. اگر فکر می کنید فرزندتان نشانه هایی از دیابت نوع ۱ دارد، لطفا هرچه زودتر او را برای معاینه نزد دکتر ببرید. خوشبختانه این شرایط قابل کنترل است و والدین می توانند با رعایت مواردی که پزشک می گوید فرزندشان را به زندگی عادی باز گردانند. به پزشک خود اعتماد کنید و از سوال پرسیدن نترسید. با معلم فرزند خود صحبت کنید و به او بگویید که هر روز برای بیماریش چه کارهایی باید انجام دهد.

بعد از اینکه دیابت نوع 1 تشخیص داده شد چه کاری انجام دهیم؟

مقادیر ویتامین D در بارداری و کاهش خطر دیابت کودکان

 اهمیت ویتامین D در پیشگیری از پوکی استخوان ثابت شده است. ولی مطالعات اخیر اهمیت دریافت کافی ویتامین D را در دوران بارداری برای ارتقاء سلامتی کودکان تایید می نمایند. مطالعه ی جدیدی که اخیرا درژورنال دیابت به ثبت رسیده است به این امر می پردازد که زنان باردار می بایست از این نکته مطمئن باشند که سطوح ویتامین Dدربدنشان به اندازه کافی باشد زیرا این مهم سبب کاهش خطر دیابت در کودکان آنها خواهد شد.مطالعه اخیر که به صورت کوهورت انجام شد حاکی از این موضوع بود که فرزندان زنان بارداری که بالاترین حد ویتامین D(ازطریق اندازه گیری ۲۵ هیدروکسی ویتامین D) را داشتند نسبت به فرزندان زنانی که درکمترین سطوح میزان این ویتامین بودند تا سن ۱۵سالگی ۱۰۰درصد کمتر احتمال ابتلا به دیابت نوع ۱ را داشتند.

مطالعاتی که پیش از این انجام شده بودند بیانگراین مطلب بودند که دریافت مکمل ویتامین D درطول بارداری یا ابتدای کودکی سبب کاهش خطردیابت نوع ۱ خواهد شد. مطالعه اخیر نیز نشان دهنده این مطلب بود که کمبود ویتامین D در طول بارداری احتمالا سبب افزایش خطر دیابت نوع ۱ در کودکان خواهد شد .

در این بررسی ۲۹۰۷۲ زن انتخاب شدند و مورد بررسی قرا گرفتند و بر اساس تقسیم بندی که در سطوح ویتامین Dصورت گرفته بود مشاهده گردید بالاترین سطح ویتامین Dدر زنان باردار با کمترین میزان ابتلا به دیابت در کودکان در ارتباط است و فرزندان زنانی که در پایین ترین چارک سطوح این ویتامین قرار داشتند نسبت به فرزندان زنانی که در بالاترین چارک بودند ۲ برابر بیشتر احتمال ابتلا به دیابت را از خود نشان دادند.

نکته عملی: پیشنهاد می شود با اندازه گیری سطوح ویتامین D در طول بارداری و توجه به این امر و رفع این کمبود از طریق منابع آن احتمال ابتلا به دیابت را در فرزندانمان کاهش دهیم و گامی در جهت ارتقای سلامت جامعه در آینده برداریم.

 

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

mary ۰۳ آبان ۱۳۹۵

عالی بود ممنون از مطلب مفیدتون

sjd ۰۳ آبان ۱۳۹۵

هیچ راهی برای پیشگیری از دیابت نوع یک برای کودکان وجود نداره؟