بهترین زمان برای وزن کشی چه زمانی است؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » بهترین زمان برای وزن کشی چه زمانی است؟
بهترین زمان برای وزن کشی

بعد از سالها کار در زمینه رژیم غذایی و ویزیت تعداد زیادی بیمار این را فهمیدم که بسیاری از مردم به خصوص خانم ها با دیدن ارقام خاصی روی ترازو احساس کنترل بر شرایط را دارند. آنها با دیدن این ارقام جادویی به نوعی احساس با ارزش بودن و خوشحالی می کنند اما اگر این رقم ظاهر نشود، حالشان گرفته می شود. ممکن است از خودشان متنفر شوند و یا قضاوت نادرستی از بدن و حتی زندگی خودشان داشته باشند.

همین اتفاق ممکن است در مورد بعضی آقایان هم صدق کند و در حال تلاش برای عضله سازی و کاهش وزن باشند. برای بعضی وزن کردن روزانه می تواند هیجان انگیز باشد به خصوص کسانی که تازه برنامه غذایی یا برنامه ورزشی را شروع کردند. بر اساس تجربه ای که من کسب کرده ام، وزن کشی روزانه بسیار دلسرد کننده تر از انجام ندادن این کار است.

بسیاری از کسانی که می خواهند وزن کم کنند در آینده زندگی می کنند: ” وقتی به فلان وزن برسم می توانم این لباس را بپوشم ” ” اگر ۱۰ کیلو کم کنم خوشحال تر خواهم بود ” . جملات مشابهی که به خود گفتید در ذهنتان جرقه زد؟ این نوع تفکر باعث می شود متوقف شوید. اگر این اعداد جادویی را روی ترازو نبینید زندگی به پایان می رسد. دلیل مورد حمله قرار گرفتن بیشتر افراد توسط ناامیدی همین گونه افکار غیر واقع گرایانه است.

بهترین زمان برای وزن کشی

 

قسمت دشوار؟ وزن اهمیت دارد

وقتی مطبم را راه اندازی می کردم دائم با این سوال روبرو بودم که آیا باید مراجعینم را در هر بار مراجعه، وزن کنم؟ من باید ناراحتی های شخصی شان را نیز به حساب بیاورم. یک سوم جمعیت جهان اضافه وزن دارند و بسیاری از بیماری های شایع مثل بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، سکته مغزی و چربی بالا به چاقی مربوط می شوند. بنابراین وزن اهمیت دارد. اگر بتوانم با کاهش وزنی که مراجعم سال پیش اضافه کرده، فشار خونش را پایین بیاورم این کار را خواهم کرد.

بیشترین استفاده ای که از وزن در کارم می کنم این است که به مراجعین ناامید با افزایش وزن نشان می دهم تنها یک کیلوگرم به وزنشان اضافه شده است و نباید خود را بابت آن سرزنش کنند. سپس به آنها می گویم بیا ببینیم چگونه می توانیم سبک غذا خوردن و ورزشت را تغییر دهیم تا بتوانی بدنت را التیام ببخشی. با این حال اگر کسی نخواهد وزن کند این کارها را انجام نمی دهیم. اگر هم کسی دچار اختلال وزن باشد او را به صورت کورکورانه وزن نمی کنیم، فقط من وزنش را می بینم بدون اینکه خودش بفهمد.

 

ایجاد مرزهای روشن، کلید استفاده از ترازو به روشی سالم است

اینکه هر کدام از ما چه زمانی باید خود را وزن کند، چه معنایی می تواند داشته باشد؟ اول بسیار مهم است که درک کنید، وزنتان در واقع کشش گرانشی تان روی زمین است. بین چربی، آب، عضله یا بافت های هم بند تمایزی وجود ندارد اما وجود هر کدام از اینها پیامدهای متفاوتی برای بدن دارند. همه به دنبال بافت عضلانی بیشتر و آبرسانی سلولی بهتر به بدن هستیم و بسیاری از افراد به کاهش مقداری چربی نیاز دارند. ناگفته نماند بیشتر بیمارانی که از آنها خواستم خود را وزن کنند، افرادی بودند که باید وزن اضافه می کردند. برای بسیاری از افراد، اضافه کردن وزن و بافت عضلانی کاری بسیار دشوار است و به برنامه غذایی دقیق برای افزایش وزن نیاز دارند.

پژوهش ها نشان دادند مرتب وزن کردن خود به صورت روزانه یا هفتگی با کاهش وزن در ارتباط است. من مراجع زیبایی داشتم که همه کارها را درست انجام می داد: مرتب ورزش می کرد، درست غذا می خورد، فوق العاده باهوش و متفکر بود و همچنان با پایین نگه داشتن وزنش مشکل داشت. تنها راهی که می توانست به وسیله آن موفق شود این بود که خود را مرتب وزن کند. وزن بدن ریز اندام او، بلافاصله پس از دریافت کالری اضافی افزایش می یافت. از آنجا که برای این افراد کاهش وزن از افزایش آن بسیار دشوارتر است. او توانست با دریافت مرتب بازخورد، بعد از اضافه کردن ۱ کیلوگرم به جای ۱۰ کیلوگرم روش تغذیه و ورزش خود را تغییر دهد.

بهترین زمان برای وزن کشی

 

بنابراین هر چند وقت باید خود را وزن کنیم؟

من فکر می کنم سالی یک بار برای همه ایده خوبی باشد. اما اگر سعی دارید وزن اضافه کنید یا کم کنید، با عقل جور در می آید که هفته ای یکبار خود را وزن کنید. اما اگر پا گذاشتن روی ترازو برایتان با احساسات بد و تنفر از خود همراه است، بهتر این است که از دیگر روش ها استفاده کنید! برای مثال اندازه گیری دور کمر، راهی مناسب برای دنبال کردن روند کاهش چربی است ( سوزاندن چربی از کاهش وزن مهم تر است! ) یا می توانید خیلی ساده به سایز لباس هایتان دقت کنید.

یادتان باشد که ارزش انسان به روح اوست نه عددی که روی ترازو می آید و یا مقدار پولی که در حساب بانکی اش دارد! من همیشه می گویم هیچ کس نمی تواند وزن کم کند و آن را نگه دارد، چون بیشتر افراد از خودشان متنفرند. کاهش وزنی که به دلیل تنفر از خود تحریک شده باشد در واقع نتیجه ای برعکس خواهد داشت. ما بهبود سلامت و رفتاری مناسب تر را انتخاب کردیم چون خودمان را دوست داریم، چون می دانیم شایسته سالم زندگی کردن هستیم. اگر خود را با چنین ذهنیتی وزن می کنید هیچ ایرادی ندارد، انجامش دهید!

 

بهترین زمان برای وزن کشی چه موقع است؟

برای وزن کشی توصیه می شود که هر دوهفته یکبار وزن کشی صورت گیرد که مقدار وزن کاهش داده شده مشخص شود. همچنین توصیه می گردد که وزن کشی قبل از مصرف صبحانه و بعد از اجابت مزاج یا حدود ۲ ساعت پس از صبحانه و یا عصر قبل از مصرف میان وعده عصر باشد.
لازم است که همیشه از یک ترازو برای وزن کشی استفاده گردد.

  • در خانم ها سه روز قبل از شروع عادت ماهیانه تا سه روز پس از شروع آن صورت نگیرد زیرا جذب آب در بدن در این زمان وزن عدد ترازو را صحیح نشان نمی دهد.
  • از وزن کردن روزانه خود به علت اینکه کاهش وزن در طی یک روز توسط ترازو نشان داده نمی شود و این مسئله باعث ایجاد استرس در فرد می گردد، خودداری کنید.

بهترین زمان برای وزن کشی

 

بهترین زمان وزن کشی از زبان دکتر کرمانی:

 

 

سخن پایانی

اولین چیزی که به مراجعین خود می گویم این است که ترازوی خود را کنار بگذارند و یا جایی بگذارند که هر روز چشمشان به آن نیفتد. وقتی هر روز خود را وزن کنیم سریع دلسرد می شویم و فکر می کنیم هر کاری کردیم بی فایده بوده است. افراد وقتی به این نقطه در ذهن خود می رسند، عادات سالمی که داشتند را رها می کنند و به پرخوری رو می آورند.

این کار باعث می شود سر جای اول باز گردند و یا خیلی ساده تسلیم شوند. کنترل شدن توسط چند شماره اصلا جالب نیست. معمولا وزنمان بر ما حکومت می کند، آنچه می خوریم و نحوه عملکردمان را کنترل می کند. مراجعینی داشتم که اعتراف کردند که به مهمانی نمی روند چون دو یا سه کیلو با وزن هدفشان فاصله داشتند. بعضی نیز گفتند که لباس هایی خریداری می کنند که دو سایز کوچکتر است تا برای وزن کم کردن انگیزه پیدا کنند.

ما از آنچه مهم است جدا شده ایم، واقعی زندگی کنیم. با دیگران ارتباط برقرار کنیم. خود را همینطور که هستیم قبول کنیم. سلامت داخلی خود را حفظ کنیم و تفریح داشته باشیم. سلامت از درون ما شروع و باعث شادی می شود. اگر اجازه دهید یک شماره روی ترازو احساسی که درباره خودتان دارید را کنترل کند، بهتر است نگاهی عمیق تر به آنچه برایتان مهم است کنید. می خواهید زندگی را در انتظار یک شماره روی ترازو سپری کنید یا می خواهید سالم غذا بخورید، ورزش کنید، بخندید، بازی کنید، با دیگران ارتباط برقرار کنید و خوش بگذرانید؟

شما هم خود را هر روز وزن می کنید؟ از اینکه ببینید وزنتان بالا ( یا پایین ) رفته ناراحت می شوید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

Sending
User Review
3.29 (24 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

عرفان ۰۸ دی ۱۳۹۹

سلام من رژیم غذایی حدود ۱ هفته گرفتم یعنی برنج اصلا نمیخورم نان هم ب اندازه کف دست میخورم ولی احساس نمیکنم لاغر شدم هنوزم خودمو وزن نکردم

کارشناس به اندام ۱۴ دی ۱۳۹۹

عرفان عزیزف اگه برنامه غذایی مناسبی رو انتخاب کرده باشین و بهش عمل کردین . مطمئنا نتیجه میبینید.

نجمه ۲۷ مهر ۱۳۹۹

منم علاقه ی زیاد دارم به وزن کشی، منتها معمولا هر سری میبینم اضافه کردم یا ثابتم، کم نمیکنم چیز خاصی، از راهنماییتون ممنون.

کارشناس به اندام ۰۷ آبان ۱۳۹۹

دوست خوبم، ممکنه این عدم تغییر به علت عادت غذایی نادرست، عدم تحرک و حتی اختلالات تیروئیدی باشه. برای اطمینان بهتره آزمایش بدین و در صورتی مشکلی نبود. با یه برنامه غذایی مناسب و ورزش شروع به کاهش وزن کنید. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

ندا.ن.ن ۲۲ تیر ۱۳۹۹

وای منم دقیقا اینطورم خودم رو هر روز میکشم و کلی از خودم بدم میاد و ناامید میشم در صورتی ک هفته ای دو کیلو هم کاهش وزن دارم ولی وزن کشی هر روزه هم اشتباهه هم اصلا کاهش وزن ب چشم نمیاد

بانو ۱۹ تیر ۱۳۹۹

سلام میشه لطف کنید به من کمک کنید من حدود ۱۰ کیلو وزن اضافه کردم و اصلا هم توانایی تحمل گرسنگی ندارم و گاهی چند وقت یکبار احساس اصافه وزن شدید پیدا میکنم

کارشناس به اندام ۲۱ تیر ۱۳۹۹

بانوی عزیز، برای کاهش وزن نکته ی مهم این هست که کالری هایی که می سوزونید از میزان کالری هایی که دریافت می کنید بیشتر باشه. اما این تنها میزان کالری ها نیست که اهمیت داره، بلکه کیفیتشون هم مهمه و حتی اهمیت بیشتری داره مثلا برای وعده ی اصلی مصرف پروتئین هایی مثل ماهی، گوشت و سینه مرغ اصلا برابر با کربوهیدرات هایی مثل ماکارونی، برنج و نان نیست یا برای میان وعده به هیچ وجه آجیل با شیرینی از نظر ارزش غذایی برابری نمی کنه، چون در این مثال ها پروتئین و آجیل ها شما رو خیلی زود سیر می کنه و حتی موجب می شه دیرتر گرسنه بشید. البته این به معنی حذف کربوهیدرات ها نیست، چون بدن ما به همه ی گروه های غذایی نیاز داره بلکه منظور نسبت اونها به هم هست. به این معنا که برای کاهش وزن باید میزان مصرف پروتئین های شما نسبت به کربوهیدرات ها بیشتر باشه. برای کسب اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

طلا ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

سلام من از رژیم های شما استفاده نمیکنم و تا به حال با شما آسنا نبودم من خودم در خانه با رعایت نکات و پرهیز از پر خوری توانستم هفت کیلو در یک ماه با ورزش سنگین روزانه در خانه وزنم رو کاهش بدم واقعا برخی از حرف هاتون امیدوارم کرد من هر روپز عصر خودم رو وزن میکردم و با بالا و پایین شدنش اسیترس میگرفتم اما حرفاتون منو به خودم اورد و فهمیدم نباید خودم رو به خاطر یه عدد روی ترازو آزار بدم ممنون از انگیزه و راهنماییتون😊

کارشناس به اندام ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

طلای عزیز، خیلی خوشحالیم که تونستیم در مسیر شما برای رسیدن به وزن مناسب تاثیرگذاری باشیم. براتون آرزوی موفقیت داریم.