بهترین روش کاهش وزن با رژیم کالری شماری

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » بهترین روش کاهش وزن با رژیم کالری شماری

بهترین روش کاهش وزن چیست؟ اگر دچار اضافه وزن باشید، این موضوعیست که بارها و بارها در اینترنت سرچ کرده اید. امروزه اکثریت افراد دارای اضافه وزن هستند به همین دلیل دنبال روش هایی سریع برای لاغری می گردند، اما تمام این روش ها درست نیست و آسیب های جبران ناپذیری به بدن وارد می کند. ممکن است فرد با این روش ها به سرعت وزن کم کند اما بعد از مدتی به وزنی بیشتر از قبل باز می گردد چون در یک دوره دچار ضعف و کمبود ویتامین ها می شود و  دیگر غذاها پاسخگوی نیازهای بدن او نیستند. یکی از روش های کاهش وزن کالری شماری است که در ادامه می خواهیم ببینیم که آیا در کاهش وزن تاثیری دارد یا خیر. همچنین اینکه چه نوع و مقداری کالری لازم است.

کالری شماری

هنگامی که سعی در کاهش وزن دارید به سادگی اسیر کالری شماری می شوید. بسیاری معتقدند که کاهش وزن، کالری شماری است. تا حدودی این موضوع درست است مثلا اگر روزانه ۲۵۰۰ کالری دریافت می کردید. سپس این مقدار را به ۱۶۰۰ کالری کاهش دادید به دلیل کمبود آن ۹۰۰ کالری وزن کم خواهد شد. حتی اگر این مقدار را فقط چیپس سیب زمینی بخورید. اما این راه سالمی نخواهد بود و نمی توانید این مقدار وزن کاهش یافته را نگه دارید. هنگام کاهش وزن و حفظ آن، چیزهای مهم تری از کالری دریافتی و مصرفی وجود دارد که شامل دو مورد هستند:

رژیم کالری شماری

 

۱-کیفیت کالری ها

اگر تنها روی کالری شماری تمرکز کنید ممکن است موضوع مهم تری را از دست بدهید. مطمئناً محدود کردن آنچه می خورید منجر به کاهش وزن می شود؛ اما مهم تر از کالری، کیفیت مواد غذایی است که انتخاب می کنید. خوردن وعده غذایی متعادل و سالم تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن تنها این اطمینان را حاصل می کند که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای بهبود وضعیت سلامت را تامین می کند و به کاهش وزنی پایدار می رسید.

بهترین روش برای کاهش وزن چیه؟
کالری‌شماری مدتی هست که بدنام شده، اما هنوز هم به عنوان بهترین راهِ کاهش وزن محسوب می‌شه. تو یه رژیم کالری‌شماری صحیح، شما کالری‌های روزانه‌تون و بر حسب خصوصیات جسمی خودتون و کیفیت کالری غذاها دریافت می‌کنید.
با رژیم دکتر کرمانی به اندام رویاییت برس
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

 

۲- تعادل در مقدار کالری های دریافتی

دریافت مقدار متعادل کالری در کاهش وزن نقش بسیار مهمی دارد چون اگر مقدار کالری دریافتی کم یا زیاد باشد حتما احساس گرسنگی می کنید و بعدها دچار پرخوری می شوید. برای مثال چیپس سیب زمینی، ۱۶۰ کالری دارد اگر چیپس بخورید این مقدار سبب نمی شود برای مدت زیادی سیر بمانید. بعد از یک ساعت باز هم گرسنه خواهید بود و به دنبال ۱۶۰ کالری دیگر و یا شاید دو برابر آن باشید به دلیل اینکه وعده شما دارای پروتئین و فیبر نبوده است. مصرف غذاهای سرشار از فیبر، چربی های سالم و پروتئین مانند تخم مرغ، مرغ گریل شده، میوه و سبزیجات، آجیل ها، دانه ها و روغن زیتون گرسنگی را کنترل و برای طولانی مدت سیر نگه تان می دارد.

اگه دوست دارید کالری غذاهاتونو محاسبه کنید، این ویدئوی دکتر کرمانی رو تا آخر تماشا کنید:

میزان کالری های دریافتی بر اساس نیاز افراد

بدن تمام انرژی های موجود برای انجام نیازهای فوری مثل راه رفتن را از طریق کالری دریافتی از موادغذایی به دست می آورد. در حقیقت مقدار انرژی های بدست آمده به کیفیت غذاها بستگی دارد چون همه کالری ها برابر نیستند. همچنین میزان کالری دریافتی هر فرد به سن، جنس و سطح فعالیت بدنی  او بستگی دارد که عبارتند از:

 • کودکان ۲ تا ۸ سال: ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری
 • دختران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰
 • کالری پسران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰
 • کالری خانم فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۴۰۰ کالری
 • خانم یکجا نشین در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰
 • کالری آقای فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری
 • آقای یکجا نشین در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری
 • خانم و آقای فعال بالای ۳۰ سال: ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری
 • خانم و آقای یکجا نشین بالای ۳۰ سال: ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری

بهترین روش برای کاهش وزن ؛ تغذیه صحیح و ورزش

انجام حرکات ورزشی همراه با رژیم غذایی صحیح و آداب درست غذا خوردن مهم ترین راه حل برای رسیدن به کاهش وزن است. هر کدام از این دو مورد به تنهایی موثر نیستند. یادتان باشد رژیم غذایی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی داشته باشید و از غذاهای سفره خانواده محروم نباشید تا سهم هر گروه غذایی مشخص باشد.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

بهترین روش برای شمارش کالری های دریافتی

اگر علاقه مند به شمارش مقدار کالری های دریافتی تان هستید راه های مختلفی وجود دارد. یکی از آنها استفاده از برنامه‌های کالری شمار است که می توانید تمام کالری های مواد غذایی و فعالیت های لازم برای کالری سوزی را از طریق آن‌ها دریافت کنید. حواستان باشد موثرترین روش را انتخاب کنید. مطمئن باشید که بر اساس بهترین برنامه کالری شماری رژیم را شروع می کنید. هنگام انتخاب مواد غذایی مراقب ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن باشید.

Sending
User Review
3.66 (170 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

نظرات شما

پیام ۰۶ فروردین ۱۳۹۹

سلام تو برنامه زیره قسمت فعالیت ها چیزهایی مثل خوابیدن و فیلم دیدن همیشگیمون هم هست اونا رو هم باید وارد کنیم ؟ یا اینکه اون مقدار کالری ک مشخص کرده با توجه ب همیناس و نباید وارد کنیم

کارشناس به اندام ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

سلام و روزتون بخیر خیر دوست عزیز منظور از فعالیت ها در کالری شمار زیره فعالیت هایی هست که علاوه بر کارهای روزانه انجام می دین مثل ورزش، پیاده روی، شنا و ... بنابراین لازم نیست فعالیت هایی مثل تماشای تلویزیون، فیلم دیدن و خوابیدن رو وارد کنید

اُرکیده ۰۵ اسفند ۱۳۹۸

با سلام من یک ماه هست از کالری شمار زیره استفاده میکنم واز این برنامه کاملا راضی هستم ولی یک چیزی که برای من مبهم هست این هست که آیا کالری های آزاد رو باید بنویسیم تا حساب شود یا نیازی به ثبت کالری های ازاد نیست? ممنون میشم زود جواب بدید.

کارشناس به اندام ۰۶ اسفند ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. خیر کالری های آزاد چون کالری بسیار کمی دارن معمولا جزء شمارش کالری ها به حساب نمی یان

Mehdi ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

سلام من ۱۵ سالمه و تو این سن کم ۸۰ کیلو وزن دارم لطفا راهنمایی کنید باید ورزش خاصی انجام بدم یا رژیم مخصوصی بگیرم

کارشناس به اندام ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

سلام و روزتون بخیر. دوست عزیزم ورزش زمانی می تونه به کاهش وزن کمک کنه که با رژیم همراه باشه. ورزش به تنهایی نمی تونه به لاغر شدن کمک کنه البته ورزش های هوازی یا ایروبیک تاثیر خوبی بر افزایش سوخت و ساز بدن دارن. هر فردی برای کاهش وزن نیاز به رژیمی منحصر به فرد خودش داره، رژیمی که بر اساس سن، وزن، قد، جنسیت، سطح فعالیت و بیماری هاش تعریف شده باشه. خوشبختانه در رژیم دکتر کرمانی این فاکتورها در نظر گرفته شده و رژیمی مختص به هر فرد بهش داده می شه. به علاوه پیگیری پشتیبان ها و دادن انگیزه به افراد در طول رژیم، باعث پایبندی بیشترشون به روند کاهش وزن می شه. برای دریافت رژیم می تونید به این لینک مراجعه کنید.

مژده رحیمی ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید..طبق برنامه زیره..من برای اینکه وزنم ثابت بمونه باید ۱۸۰۰ کالری مصرف کنم..سوالم اینه که من ورزش میکنم روزی حدود ۷۰۰ کالری میسوزونم با ورزش..حالا این مقدار کم بشه میشه ۱۱۰۰..حالا باید ۷۰۰ تا باز مصرف کنم یا ورزشمو ندیده بگیرم؟اگه کالریم با ورزش که شده ۱۱۰۰ کالری..به ۱۸۰۰ نرسه وزنم میاد پایین؟این مورد چجوری در نظر گرفته میشه؟!

کارشناس به اندام ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

دوست عزیز این موضوع بستگی به این داره که در ابتدا چه میزان فعالیتی رو برای خودتون در برنامه ی زیره تعریف کردین. چون ما به طور فرضی فعالیت همه رو متوسط تعریف کردیم، اما اگر شما ورزش رو به صورت حرفه ای انجام می دین باید در ابتدای صفحه از قسمت بالای سمت راست برنامه جایی که سه خط داره و سپس از قسمت پروفایل و فعال کردن فعالیت، سطح فعالیتتون رو تعیین کنید و سپس از قسمت تعیین هدف، تثبیت وزن رو بزنید تا میزان کالری مورد نیاز شما رو بر اساس میزان فعالیت و سطح هدفتون مشخص کنه.

مصطفی ۱۵ بهمن ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید طبق برنامه زیره من ۳۰۱۰ کالری زده بنده ۱۸۱ قد و ۹۷ وزنم هست میخام به ۸۰ کیلو برسم چقدر باید از کالری که در برنامه گفته کمتر کنم؟، تشکر

کارشناس به اندام ۱۷ بهمن ۱۳۹۸

دوست عزیز شما ابتدا باید وزن هدفتون رو در کالری شمار زیره مشخص کنید. برای این کار روی قسمت بالای سمت راست گوشی که سه خط هست رو لمس کنید تا صفحه ی قرمزی براتون باز بشه. در قسمت تعیین هدف شما باید کاهش، افزایش یا تثبیت وزن رو مشخص کنید و عقربه رو به سمت وزنی که دوست دارید بکشید تا کالری مورد نیاز بدن برای کاهش وزن رو به شما نشون بده. این میزان کالری، کالری ای هست که برای کاهش وزن باید مصرف کنید.