بهترین روش کاهش وزن با رژیم کالری شماری

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » بهترین روش کاهش وزن با رژیم کالری شماری

بهترین روش کاهش وزن چیست؟ اگر دچار اضافه وزن باشید، این موضوعیست که بارها و بارها در اینترنت سرچ کرده اید. امروزه اکثریت افراد دارای اضافه وزن هستند به همین دلیل دنبال روش هایی سریع برای لاغری می گردند، اما تمام این روش ها درست نیست و آسیب های جبران ناپذیری به بدن وارد می کند. ممکن است فرد با این روش ها به سرعت وزن کم کند اما بعد از مدتی به وزنی بیشتر از قبل باز می گردد چون در یک دوره دچار ضعف و کمبود ویتامین ها می شود و  دیگر غذاها پاسخگوی نیازهای بدن او نیستند. یکی از روش های کاهش وزن کالری شماری است که در ادامه می خواهیم ببینیم که آیا در کاهش وزن تاثیری دارد یا خیر. همچنین اینکه چه نوع و مقداری کالری لازم است.

کالری شماری

هنگامی که سعی در کاهش وزن دارید به سادگی اسیر کالری شماری می شوید. بسیاری معتقدند که کاهش وزن، کالری شماری است. تا حدودی این موضوع درست است مثلا اگر روزانه ۲۵۰۰ کالری دریافت می کردید. سپس این مقدار را به ۱۶۰۰ کالری کاهش دادید به دلیل کمبود آن ۹۰۰ کالری وزن کم خواهد شد. حتی اگر این مقدار را فقط چیپس سیب زمینی بخورید. اما این راه سالمی نخواهد بود و نمی توانید این مقدار وزن کاهش یافته را نگه دارید. هنگام کاهش وزن و حفظ آن، چیزهای مهم تری از کالری دریافتی و مصرفی وجود دارد که شامل دو مورد هستند:

رژیم کالری شماری

 

۱-کیفیت کالری ها

اگر تنها روی کالری شماری تمرکز کنید ممکن است موضوع مهم تری را از دست بدهید. مطمئناً محدود کردن آنچه می خورید منجر به کاهش وزن می شود؛ اما مهم تر از کالری، کیفیت مواد غذایی است که انتخاب می کنید. خوردن وعده غذایی متعادل و سالم تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن تنها این اطمینان را حاصل می کند که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای بهبود وضعیت سلامت را تامین می کند و به کاهش وزنی پایدار می رسید.

بهترین روش برای کاهش وزن چیه؟
کالری‌شماری مدتی هست که بدنام شده، اما هنوز هم به عنوان بهترین راهِ کاهش وزن محسوب می‌شه. تو یه رژیم کالری‌شماری صحیح، شما کالری‌های روزانه‌تون و بر حسب خصوصیات جسمی خودتون و کیفیت کالری غذاها دریافت می‌کنید.
با رژیم دکتر کرمانی به اندام رویاییت برس
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

 

۲- تعادل در مقدار کالری های دریافتی

دریافت مقدار متعادل کالری در کاهش وزن نقش بسیار مهمی دارد چون اگر مقدار کالری دریافتی کم یا زیاد باشد حتما احساس گرسنگی می کنید و بعدها دچار پرخوری می شوید. برای مثال چیپس سیب زمینی، ۱۶۰ کالری دارد اگر چیپس بخورید این مقدار سبب نمی شود برای مدت زیادی سیر بمانید. بعد از یک ساعت باز هم گرسنه خواهید بود و به دنبال ۱۶۰ کالری دیگر و یا شاید دو برابر آن باشید به دلیل اینکه وعده شما دارای پروتئین و فیبر نبوده است. مصرف غذاهای سرشار از فیبر، چربی های سالم و پروتئین مانند تخم مرغ، مرغ گریل شده، میوه و سبزیجات، آجیل ها، دانه ها و روغن زیتون گرسنگی را کنترل و برای طولانی مدت سیر نگه تان می دارد.

اگه دوست دارید کالری غذاهاتونو محاسبه کنید، این ویدئوی دکتر کرمانی رو تا آخر تماشا کنید:

میزان کالری های دریافتی بر اساس نیاز افراد

بدن تمام انرژی های موجود برای انجام نیازهای فوری مثل راه رفتن را از طریق کالری دریافتی از موادغذایی به دست می آورد. در حقیقت مقدار انرژی های بدست آمده به کیفیت غذاها بستگی دارد چون همه کالری ها برابر نیستند. همچنین میزان کالری دریافتی هر فرد به سن، جنس و سطح فعالیت بدنی  او بستگی دارد که عبارتند از:

 • کودکان ۲ تا ۸ سال: ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری
 • دختران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰
 • کالری پسران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰
 • کالری خانم فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۴۰۰ کالری
 • خانم یکجا نشین در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰
 • کالری آقای فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری
 • آقای یکجا نشین در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری
 • خانم و آقای فعال بالای ۳۰ سال: ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری
 • خانم و آقای یکجا نشین بالای ۳۰ سال: ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری

بهترین روش برای کاهش وزن ؛ تغذیه صحیح و ورزش

انجام حرکات ورزشی همراه با رژیم غذایی صحیح و آداب درست غذا خوردن مهم ترین راه حل برای رسیدن به کاهش وزن است. هر کدام از این دو مورد به تنهایی موثر نیستند. یادتان باشد رژیم غذایی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی داشته باشید و از غذاهای سفره خانواده محروم نباشید تا سهم هر گروه غذایی مشخص باشد.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

بهترین روش برای شمارش کالری های دریافتی

اگر علاقه مند به شمارش مقدار کالری های دریافتی تان هستید راه های مختلفی وجود دارد. یکی از آنها استفاده از برنامه‌های کالری شمار است که می توانید تمام کالری های مواد غذایی و فعالیت های لازم برای کالری سوزی را از طریق آن‌ها دریافت کنید. حواستان باشد موثرترین روش را انتخاب کنید. مطمئن باشید که بر اساس بهترین برنامه کالری شماری رژیم را شروع می کنید. هنگام انتخاب مواد غذایی مراقب ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن باشید.

Sending
User Review
3.46 (212 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

نظرات شما

هستی ۰۱ بهمن ۱۳۹۸

سلام دکتر برای من نوشته شده روزانه ۱۵۰۰کالری مصرف کنم برای لاغری باید از این کمتر بخورم یا این کالری برا زمانیه که رژیم هستم؟

کارشناس به اندام ۰۳ بهمن ۱۳۹۸

سلام روز بخیر. ببخشید توضیحاتتون یه مقدار ناکافی هست. منظوتون از اینکه دکتر براتون این میزان رو تعیین کرده در برنامه ی رژیم غذایی ما هست یا طبق توضیحات موجود در مقاله می فرمایید که روزی باید 1500 کالری مصرف کنید؟ بیشتر برامون توضیح بدین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم.

بهزاد ۱۶ دی ۱۳۹۸

سلام من ۴۳ سالمه طبق برنامه زیره باید ۲۰۰۰ کالری دریافت کنم میشه بگین از این ۲۰۰۰ کالری چند کالری پروتئین و چند کالری کربوهیدرات و چربی باید دریافت کنم ؟ سپاس از سایت خوبتون

کارشناس به اندام ۲۸ دی ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. چون سوخت اصلی بدن ما برای تولید انرژی کربوهیدرات هست، 50 تا 50درصد مواد غذاییتون می تونه کربوهیدرات 15 درصد پروتئین و 30 درصد چربی های سالم باشه.

زهرا خیری پور ۱۶ دی ۱۳۹۸

سلام دخترم 2کیلو اضافه وزن دارد برای مسابقه چه کنم؟

کارشناس به اندام ۱۸ دی ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. دوست عزیز با یک رژیم غذایی ساده و افزایش تحرک می تونید به وزن دلخواهتون برسید.

M.z ۰۹ دی ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه طبق کالری شمار زیره برای کم کردن وزن باید روزی ۱۴۴۰ کالری مصرف کنم سوال من اینه طبق این برنامه بعد از چند وقت ۱۰ کیلو کم میکنم؟

کارشناس به اندام ۱۰ دی ۱۳۹۸

سلام. ممنون از شما دوست عزیز شما به ازای هر 3500 کالری کمتر نیم کیلو وزن کم می کنید.بنابراین خودتون می تونید محاسبه کنید که در طی چند ماه می تونید 10 کیلو کم کنید. شاید چیزی حدود 4 ماه طول بکشه

فهیمه ۰۹ دی ۱۳۹۸

من 14 سال سن دارم من تابستان 77، کیلو بودم ولی الان با رژیم سختی که گرفتم 67 شد درضمن قدم هم 156 هست به نظر شما چیکار کنم تا بیشتر لاغر شم

کارشناس به اندام ۱۱ دی ۱۳۹۸

دوست خوبم اول از همه باید بگم که رژیم سخت گرفتن اصلا به نفع شما نیست چون در دوران رشد به سر می برید و حتما موجب آسیب به بدنتون میشه. علاوه بر اینکه ممکنه دچار کمبود ویتامین ها و سوء تغذیه هم بشید. بهتره یک رژیم متعادل بگیرید و با کمک ورزش وزن بیشتری کم کنید. در صورتی که تمایل دارید یک رژیم سالم و متناسب با سن، قد، جنسیت، وزن و وضعیت جسمیتون بگیرید، برای مشاوره ی رایگان عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن