رژیم لاغری دکتر کرمانی، بهترین رژیم در ماه رمضان

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » رژیم لاغری دکتر کرمانی، بهترین رژیم در ماه رمضان
رژیم لاغری دکتر کرمانی در ماه رمضان به شما کمک میکند تا در دوران روزه داری بهترین برنامه غذایی را تدارک ببینید و دچار افزایش وزن نشوید.

با شروع ماه رمضان اولین چیزی در ذهن رژیمی‌ها این است که در این ماه چطور رژیم غذایی خود را رعایت کنند. حتی اگر اضافه وزن هم نداشته باشید، حتما به فکر اضافه وزنی که بعد از پرخوری‌های ماه رمضان به سراغتان می‌آید، افتاده‌اید. نیازی به نگرانی نیست. در این مقاله درباره رژیم لاغری در ماه رمضان صحبت خواهیم کرد. بعد از آن ویژگی‌های نمونه‌ای از رژیم غذایی در ماه رمضان را بررسی و رژیم لاغری دکتر کرمانی در ماه رمضان را معرفی خواهیم کرد.

رژیم لاغری دکتر کرمانی در ماه رمضان به شما کمک میکند تا در دوران روزه داری بهترین برنامه غذایی را تدارک ببینید و دچار افزایش وزن نشوید.

تعداد وعده‌های غذایی در ماه رمضان

تعداد وعده‌های غذایی در ماه رمضان با ماه‌های دیگر سال هیچ تفاوتی ندارد. افراد باید حداقل سه وعده اصلی و سه میان‌وعده مصرف کنند. خوردن افطار، شام و سحری تامین ‌کننده این هدف است.

حذف هیچ‌کدام از این سه وعده برای هیچ گروه سنی و حتی افراد چاق و دارای اضافه ‌وزن توصيه نمی‌شود. وعده افطار را از شام جدا کنید تا تمایلی برای خوردن وعده سنگین نداشته باشید؛ البته به شرطی که افطار سبک و با انرژی پایین انتخاب کنید.
افطار را با سوپ ولرم یا مقداری شیر به همراه مقداری میوه‌‌ی خشک، نظیر خرما، کشمش و برگه آلو شروع کنید. مصرف زولبیا و بامیه به دلیل قند ساده و چربی بالا مضر است. دو ساعت بعد از افطار شام را میل کنید. شام باید از گروه نان و غلات (برنج، نان، سیب زمینی یا ماکارونی)، گروه گوشت و حبوبات (گوشت قرمز، مرغ، ماهی، لوبیا، عدس، نخود)، گروه لبنیات (شیر، ماست، دوغ) و گروه سبزیجات و میوه‌‌ها باشد. در وعده سحر نیز همه گروه‌های فوق توصيه می‌شود. دریافت مایعات و غذاهای حاوی آب مانند شیر، سالاد، سبزی و میوه تا حدودی تشنگی را کاهش می‌دهند.

ازمواد غذایی مانند نمک، ادويه‌جات، غذاهای پرچرب، كله‌پاچه، سیرابی و مصرف بیش از اندازه گوشت و پروتئین حیوانی به دلیل افزایش اوره و تشنگی استفاده نکنید. مصرف غذاهای دارای کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان‌ها، به ویژه سنگک یا بربری كه قند آنها به آهستگی آزاد می‌شود، برای جلوگیری از گرسنگی در طول روز توصيه می‌شود.

دلایل افزایش وزن در ماه مبارک رمضان

۱- حضور زیاد در مهمانی‌‌ها و جمع دوستان

زمانی که در این ماه به مهمانی می‌روید، همانند خانه‌تان غذا بخورید و خیلی سریع سفره را ترک کنید تا در مقابل غذاهای رنگارنگ وسوسه نشوید. غذا را به اندازه مهمان‌ها آماده کنید تا مجبور نشوید تمام غذاهای باقی‌مانده را بخورید. البته ماه رمضان امسال همچنان همراه با ویروس کروناست. برای حفظ سلامت خود و عزیزانتان از شرکت در دورهمی و مهمانی‌ها دوری کنید.

۲- مصرف زیاد شیرینی‌ها به خصوص زولبیا و بامیه

زولبیا و بامیه دارای حجم کم و کالری زیادی است. همچنین چربی‌های بسیار بالایی دارد و برای بدن مضر است. اما اگر علاقه فراوانی به خوردن آنها دارید، سعی کنید خودتان در منزل با روغن بسیار کم آنها را درست کنید.

۳- تغییر الگوی غذایی

در ماه مبارک رمضان، تنوع غذاها بسیار بالاست و با انواع غذاها روبه رو می‌شویم. بهتر است که الگوی غذایی خود قبل از ماه مبارک را رعایت کنیم و غذای خود را با دیگران شریک شویم.

۴- کاهش کار و تحرک

افراد برای جلوگیری از تشنگی و عرق کردن در طول روزه‌داری فعالیت خود را کم می کنند. همین موضوع موجب می‌شود تا در طول ماه رمضان دچار اضافه وزن شویم. سعی کنید با پیاده‌روی بعد از افطار این کمبود تحرک را جبران کنید.

در ماه رمضان به علت ترس از تشنگی یا گرسنگی و برای ذخیره انرژی بدن، افراد تحرک خود را کاهش می دهند که این عدم تحرک می تواند یکی از عوامل اصلی افزایش وزن در این ماه باشد.

۵- افزایش خواب و استراحت در طول روز

مهم‌ترین علت چاقی در ماه رمضان زیاد شدن خواب و استراحت روزانه است. سعی کنید روزانه ۶ الی ۷ ساعت بخوابید تا ساعت بدنتان را به هم نریزید و احساس ضعف و بی‌حالی نداشته باشید.

آیا رژیم لاغری در ماه رمضان امکان پذیر است؟

بله. زیرا در ماه رمضان نیاز به دریافت غذای بیشتر نسبت به روزهای دیگر نیست. حتی ممکن است فرد نیاز به دریافت غذای کمتری داشته باشد چون میزان استراحت، بیشتر و میزان، فعالیت کمتر می‌‌شود و متابولیسم بدن به خودی خود کاهش می‌یابد. با این حال با رعایت یک برنامه غذایی مناسب در ماه رمضان به هدف اصلی خود خواهید رسید.

همه افراد می‌توانند در ماه رمضان رژیم بگیرند. فقط کافیست از دستور‌ برنامه غذایی خود استفاده و سه وعده اصلی صبحانه، نهار و شام را در ماه رمضان به شکل افطار، شام و سحر نوش جان کنید. میان وعده‌ها نیز باید بین زمان افطار تا سحر پخش شوند.

بعضی از افراد در ماه رمضان فکر می‌کنند چون روزه بوده‌اند و چندین ساعت است که چیزی نخورده‌اند، می‌توانند بعد از افطار پرخوری کنند و بیشتر از سهمیه‌ی خود بخورند، اما همین موضوع باعث می‌شود تا بعد از ماه رمضان علی رغم رژیمی که دارند، وزنشان بالا برود.

در این ماه فضا برای رژیم گرفتن راحت‌تر است، چراکه اطرافیان نیز غذایی نمی‌خورند تا به شکستن رژیم وسوسه شوید. اما باید برای غذا خوردن بعد از افطار برنامه داشته باشید و حواستان باشد که زیاده‌روی نکنید.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

الگوهای رژیم غذایی دکتر کرمانی در ماه رمضان

در ماه مبارک رمضان، نوع رژیم غذایی تغییر نمی‌کند و از نظر کالری دریافتی تفاوتی ندارد. اگر می‌خواهید رژیم خود را به رژیم روزه‌داری تغییر دهید، باید همان سهمیه غذایی خود را (که در رژیم دکتر کرمانی برای شما تعیین شده) از افطار تا سحر پخش کرده و در این بازه‌ی زمانی نوش جان کنید. با یکی از الگوهای زیر می‌توانید رژیم معمولی خود را به رژیم روزه‌داری تبدیل کنید. متناسب با بدن و شرایط خود، یکی از الگوهای زیر در ماه رمضان را انتخاب کنید:

الگوی اول

اگر وعده‌ی اصلی شما افطار است:

وعده فعلیوعده ماه رمضان
صبحانهافطار
ساعت ۱۰ صبحمیان وعده یک
قبل از ناهارقبل از شام
ناهارشام
عصرانهمیان وعده دو
شامسحری

الگوی دوم

اگر وعده‌ی اصلی شما شام است (بعد از افطار، غذای اصلی را میل می‌کنید):

وعده فعلیوعده ماه رمضان
صبحانهشروع افطار
ناهارافطار
ساعت ۱۰ صبحمیان وعده یک
عصرانهمیان وعده دو
قبل از ناهارقبل از سحری
شامسحری

الگوی سوم

اگر وعده اصلی شما سحری است:

وعده فعلیوعده ماه رمضان
صبحانهافطار
ساعت ۱۰ صبحمیان وعده یک
شامشام
عصرانهمیان وعده دو
قبل از ناهارقبل از سحری
ناهارسحری
نحوه‌ی تغییر رژیم معمولی به رژیم روزه‌داری از زبان دکتر کرمانی:

همانطور که خواندید داشتن رژیم لاغری در ماه رمضان امکان‌پذیر است؛ فقط کافیست به دستورالعمل‌های غذایی رژیم خود اطمینان کنید. اگر برنامه غذایی مشخصی ندارید، می‌توانید از نمونه رژیم لاغری دکتر کرمانی که در بالا آورده شد، استفاده کنید. نمونه رژیم غذایی در ماه رمضان که در مقاله آورده شد تقریبا همان رژیم فستینگ یا روزه‌داری به سبک ژاپنی‌هاست. مطمئن باشید نه تنها روزه گرفتن برای شما ضرری ندارد بلکه مفید هم خواهد بود.

سوالات متداول درباره روزه گرفتن و ماه رمضان

۱- آیا کسی که دیابت دارد باید روزه بگیرد؟

کسانی که دیابت خود را با رژیم غذایی یا مصرف قرص تحت کنترل دارند، می‌توانند روزه بگیرند. اما انجام این کار باید با مشورت پزشک همراه باشد. افراد که برای کنترل دیابت خود انسولین مصرف می‌کنند، نباید روزه بگیرند.

۲- اگر غذا نخورم دچار سردرد های شدید میگرنی می‌شوم و با روزه گرفتن این سردردها بدتر هم می‌شود، آیا باید روزه بگیرم؟

کسانی که میگرن کنترل نشدنی دارند، نباید روزه بگیرند. کنترل میگرن با استفاده از داروهای مناسب و تغییرات در سبک زندگی امکان پذیر است. اگر می‌توانید میگرن خود را کنترل کنید، پیش از ماه رمضان با پزشک خود نیز حتما صحبتی داشته باشید.

۳- کسانی که فشار خون بالا یا پایین دارند می‌توانند روزه بگیرند؟

افرادی که می‌توانند به خوبی فشار خون خود را کنترل کنند، می‌توانند روزه بگیرند. پزشکِ این افراد می‌تواند تغییراتی در داروها انجام دهد که بیمار بتواند خارج از ساعات روزه‌داری قرص مصرف کند. کسانی که فشار خون پایین دارند اما سالم هستند می‌توانند روزه بگیرند، این افراد باید به اندازه کافی مایعات و نمک استفاده کنند.

۴- آیا روزه برای خانم‌های باردار یا شیرده ضرر دارد؟
شواهد پزشکی می‌گوید روزه گرفتن زنان باردار اصلا ایده خوبی نیست. اگر خانمی در اوایل دوره‌ی بارداری احساس سلامتی و با انرژی بودن کند ممکن است بتواند روزه بگیرد. اما اگر احساس خوبی نداشته باشد هم اسلام و هم علم پزشکی او را از گرفتن روزه معاف می‌کند.

۵- کودکان از چه سنی می‌توانند بدون مشکل روزه بگیرند؟

تحمل روزه گرفتن قبل از سن بلوغ دشوار است و برای کودکان زیر هفت تا هشت سال اصلا توصیه نمی‌شود. می‌توانید اجازه دهید کودک برای چند ساعت روزه گرفتن را امتحان کند.

۶- به طور منظم دارو می‌خورم، آیا می‌توانم روزه بگیرم؟

اگر دارویی مصرف می‌کنید که باید حتما در طول زمان روزه‌داری مصرف شود، نمی‌توانید روزه بگیرید. اگر تحت درمان بلند مدت هستید می‌توانید با پزشک معالج خود صحبت کنید تا زمان استفاده از داروها را تغییر دهد. اگر امکان‌پذیر بود ساعت استفاده را به زمانی که روزه نیستید منتقل کنید. اگر با قطع دارو و انتقال آن به زمان دیگر کنترل بیماری از دست می‌رود نباید اصلا روزه بگیرید.

۷- آیا کم آبی شدید بدن می‌تواند باعث شود روزه خود را بشکنیم؟

قبل از روزه گرفتن اگر به اندازه کافی آب ننوشید، ممکن است با مشکل کمبود آب شدید مواجه شوید. کم‌آبی می‌تواند با توجه به شرایط آب و هوایی و فعالیت‌های روزانه مانند رفتن به سرکار یا کارهای خانه بدتر نیز بشود. اگر بدن مقدار بسیار کمی ادرار تولید کند و یا اصلا تولید نکند و احساس گیجی و ضعف ناشی از کم آبی داشته باشید باید روزه‌داری را متوقف کنید و آب یا دیگر مایعات بنوشید.

۸- من دیالیز می‌کنم آیا می‌توانم روزه بگیرم؟

طبق نظر متخصصان، افراد تحت دیالیز نباید روزه بگیرند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

سحر ربیعی ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سلام من یک رژیم غذایی و ورزش فقط برای یک ماه رمضان‌نیاز دارم. امکانش هست؟

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

خیر دوست خوبم رژیم های غذایی ما دوره های سه ماهه هست

ریحانه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

سلام من 12 سالمه و 55 کیلو هستم قدمم 150 هست وزنم خوبه

کارشناس به اندام ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز برای اینکه متوجه وزن مناسبت بشی، مشخصات جسمانیت رو در این لینک وارد کنید

باقرزاده ۲۰ فروردین ۱۴۰۰

سلام خسته نباشی من نمیتونم سحری بخورم وقتی میخورم حالت تهوع میگیرم وبی حال میشم تاظهرهم حالت تهوع دارم وقتی سحری نمیخورم خیلی راحت‌تر وسرحالترم میشه بگین من چطوری میتونم برنامه که ازتون گرفتم رواستفاده کنم چون میخوام پیشوازبرم برای ماه رمضان

کارشناس به اندام ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز میتونید از رژیم فستینگ استفاده کنید برای دریافت رژیم به این لینک مراجعه کنید

Ari ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

سلام ۱۵ سالمه و ۵۰ کیلو ام قدمم ۱۶۵ولی استعداد چاقی دارم و میخوام توی ماه رمضون چربی های اضافه بدم رو بسوزونم میشه راهنمایی کنید؟

کارشناس به اندام ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز با رژیم فستینگ دکتر کرمانی میتونید تو ماه رمضان چربی بیشتری بسوزونید برای این کار به این لینک مراجعه کنید https://landing.kermany.com/ramazan/

مبینا ۰۹ فروردین ۱۴۰۰

سلام من ۱۵ سالمه و ۶۶ کیلو وزن و ۱۶۱قد دارم چقدر باید وزن کم کنم تا به وزن دلخواهم برسم؟؟؟😭🥺

کارشناس به اندام ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم مشخصات جسمانیتون رو در این لینک وارد کنید تا متوجه میزان اضافه وزنتون بشید