بیش از حد ورزش کردن چگونه به روده آسیب می رساند؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » بیش از حد ورزش کردن چگونه به روده آسیب می رساند؟
بیش از حد ورزش کردن چگونه به روده آسیب می رساند؟ ورزش و رژیم لاغری دکتر کرمانی

بیش از حد ورزش کردن چگونه به روده آسیب می رساند؟ ورزش و رژیم لاغری دکتر کرمانی

اگر از افرادی هستید که مرتب ورزش می کنید، مسلما این سوال از ذهنتان گذشته که ورزش با چه شدتی باعث بروز مشکل می شود؟ بیش از حد کار کشیدن از خود می تواند مانع تلاشتان برای ساخت عضله شود، چون به بدنتان اجازه نداده اید که کاملا خود را ریکاوری کند اما چنین حالتی می تواند برای سلامتتان نیز ضرر داشته باشد، سیستم ایمنی تان را ضعیف کند و شما را بیشتر در خطر بیماری قرار دهد. بر اساس تحقیقات جدید، ورزش بیش از حد می تواند به روده نیز آسیب وارد کند.

محققان متوجه شدند افزایش شدت و مدت زمان ورزش، خطر آسیب روده را نیز افزایش می دهد. اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهیم، باید بگوییم ورزش شدید می تواند به سلول های روده آسیب وارد کند و باعث چکه کردن اندوتوکسین شود (که معمولا مشتق در جریان خونتان است) بشود. چنین وضعیتی باعث مشکلات سلامت مزمن یا حاد می شود که مسلما چیزی نیست که یک ورزشکار به دنبال آن است.

دکتر ریچارد کاستا، سرپرست این تحقیقات می گوید کسانی که در طول ورزش دچار اختلالات روده شده اند باید روده را کاملا مورد ارزیابی و آزمایش قرار دهند. با وجود اینکه تایید شده است ورزش بیش از حد، روی درستی و عملکرد روده تاثیر می گذارد اما چند عامل موثر در تشدید را شناسایی کرده ایم که می توان کنترلشان کرد. همچنین چندین استراتژی مدیریت و پیشگیری که می توان با آنها آسیب را کاهش و موقعیت را کنترل کرد، شناسایی کرده ایم. به عبارت دیگر اگر بیش از حد و تا نقطه روده چکنده، خودتان را درگیر ورزش کنید کاملا آسیب نمی بینید.

نویسنده: ایوان سروانتس

منبع:

A review of published studies has found that people who exercise excessively may be prone to acute or chronic gut issues – https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170607085452.htm

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*