تخم مرغ بخوریم یا نخوریم؟

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » تخم مرغ بخوریم یا نخوریم؟
نمی دانم چرا وقتی صحبت از کلسترول می شود همه به فکر تخم مرغ می افتند وآن را جزء ممنوع ها یا غذاهای خطرناک می بینند. تخم مرغ یک منبع غنی و اقتصادی پروتئین است. سرشار از آهن وویتامین A است. در ۳۰ سال گذشته نقش تخم مرغ در افزایش کلسترول جدی تلقی می شد، اماامروزه این نظریه رد شده است. در سال ۲۰۰۰ انجمن قلب آمریکا توصیه قبلی خود مبنی بر مصرف ۳ تا ۴ تخم مرغ در هفته را به ۷ عدد تغییر داد .

یک عدد تخم مرغ ۵۵ گرمی دارای  ۲۰۰ میلی گرم کلسترول   و ۱۶۰۰ میلی  گرم چربی اشباع است. فرانسه ، اسپانیا و ژاپن بالاترین آمار مصرف تخم مرغ را در جهان دارند. ولی پایین ترین آمار مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی عروقی دنیا را  به خود اختصاص داده اند. متوسط عمر ژاپنی ها ۸۷ سال است ، در حالی که متوسط سن ما ایرانیان ۶۷ سال است.

 ما نباید بگذاریم فرضیه های مربوط به ۳۰ سال پیش در مورد تخم مرغ امروز بر جهان حاکم باشد. تصویر هولناکی که از تخم مرغ ترسیم شده است. تخم مرغ را به یک هیولای مرگبار تبدیل کرده اند کاملا نادرست و بدون پایه و اساس منطقی است. در تخم مرغ آنتی اکسیدان هایی وجود دارد که در جلوگیری از سکته ها نقش مهمی ایفا می کنند.  تخم مرغ دارای ویتامین و فولات که همه این عوامل از سکته های قلبی جلوگیری می کند و از همه اینها مهمتر این است که کبد انسان ۸۰%  کلسترول خون را می سازد.

تغذیه چه خوب باشد چه بد ، فقط در   ۲۰%  کلسترول خون را تعیین می کند. چیزی که نباید فراموش بشود این است که اگر کبد احساس بکند مقدار دریافت فرد از کلسترول کم شده است. مقدار ساخت خود را از کلسترول افزایش می دهد. در گذشته تصور می شد كه تخم مرغ به دلیل دارا بودن كلسترول بایستی به مقدار كم مصرف شود. اما امروزه ثابت شده، مقدار چربی اشباع موجود در غذاهای مختلف و روغن های نباتی جامد بیشتر از خود كلسترول ، در افزایش كلسترول خون موثر است.

بنابراین تخم مرغ كه مقدار کمی  چربی اشباع دارد ،نقش چندانی در افزایش كلسترول خون ندارد. در سال ۱۹۹۷ ، تحقیق انجام شده بر روی بیش از ۸۰۰۰ نفر نشان داد كه چربی اشباع موجود در مواد غذایی(نه کلسترول) باعث افزایش كلسترول خون در بیشتر افراد می شود. تحقیق تازه نیز نشان داده است كه حتی مصرف روزانه بیش از یك عدد تخم مرغ ، با خطر بروز بیماری قلبی – عروقی ارتباطی  ندارد

دکتر محمد صادق کرمانی
ن.پ ۱۸۹۴۴ 

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

ساحل خنده خوش ۰۳ آذر ۱۳۹۹

من دوباره میخوام چاق بشم

کارشناس به اندام ۰۴ آذر ۱۳۹۹

ساحل عزیز، برای رسیدن به وزن دلخواه باید برنامه ی غذایی اصولی داشته باشین که هم به بدنتون آسیب نزنه و هم بعد از مدتی وزنتون برنگرده. برای اطلاعات بیشتر می تونید به صفحه ثبت نام رژیم افزایش وزن مراجعه کنید.