توصیه‌های بهداشتی ویژه حج تمتع

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت خوزستان به زائران حج تمتع توصیه کرد چنانچه در زمان حج به علایم سرماخوردگی و عفونت تنفسی دچار شدند، بلافاصله به پزشک کاروان مراجعه کنند. همایون امیری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به نزدیکی زمان آغاز سفرهای حج تمتع، در صورتی که مرکز مدیریت […]

توصیه‌های بهداشتی ویژه حج تمتع - 4 - - اخبار
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 1736

تاریخ انتشار

توصیه‌های بهداشتی ویژه حج تمتع - 6 - - اخبار مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت خوزستان به زائران حج تمتع توصیه کرد چنانچه در زمان حج به علایم سرماخوردگی و عفونت تنفسی دچار شدند، بلافاصله به پزشک کاروان مراجعه کنند.
همایون امیری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به نزدیکی زمان آغاز سفرهای حج تمتع، در صورتی که مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ورزات بهداشت در خصوص پیشگیری از بیماری‌ها اطلاعیه صادر کند، مراکز بهداشت نیز برای اطلاع‌رسانی به حجاج در آستانه حج اقدام خواهند کرد.
وی با اشاره به توصیه‌های بهداشتی سال گذشته به منظور پیشگیری از ابتلای حجاج به بیماری کرونا ویروس در موسم حج، عنوان کرد: ضروری است موارد عمومی در جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها در سال جاری نیز به زائران توصیه شود.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد: نخستین و مهم‌ترین توصیه برای زائران، استفاده از آب آشامیدنی سالم است. با توجه به اقامت حدود 30 روزه در عربستان، زائران توجه داشته باشند که در توقفگاه‌ها محل‌هایی برای خنک کردن بطری‌های آب وجود دارد که یخ موجود در این اماکن غیربهداشتی است و نباید آن را مصرف کنند.
امیری گفت: اغلب بیماری‌ها از طریق آب ناسالم به فرد منتقل می‌شوند، بنابراین در طول سفر با توجه به هوای گرم عربستان و احتمال مصرف آب فراوان، زائران از بطری‌های آب آشامیدنی سالم و پلمپ‌ شده و همچنین از لیوان شخصی خود استفاده کنند.
وی ادامه داد: موضوع دیگری که در طول سفر برای حفظ سلامتی حجاج حائز اهمیت است، بهداشت مواد غذایی است. زائران توجه داشته باشند که به دلیل گرمای هوا، احتمال فاسد شدن مواد غذایی وجود دارد و ممکن است در صورت همراه بردن غذای فاسدشدنی، دچار مسمومیت غذایی شوند. حجاج تنها از وعده غذایی که سازمان حج و زیارت و مسئولان کاروان‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهند، استفاده کرده و غذا را در همان وعده مصرف کنند و این گونه نباشد که غذا را همراه خود بیرون از هتل برده و پس از چند ساعت به مصرف برسانند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت خوزستان گفت: با توجه به این که زائران در طول روز مدت زیادی را خارج از محل اقامت خود می‌گذرانند، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های روده‌ای و همچنین بیماری‌های تنفسی، شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون بسیار اهمیت دارد.
امیری افزود: یکی از مشکلاتی که ممکن است برای حجاج پیش آید، بروز بیماری‌های تنفسی است؛ با توجه به حضور حجاج در محیط پر تجمع، توصیه می‌شود آداب بهداشتی را هنگام سرفه یا عطسه کردن به جا آورند. در این هنگام با دستمال جلوی بینی و دهان خود را بگیرند و حتما دستمال استفاده‌ شده را در سطل زباله بیندازند. همچنین بدون شست‌وشوی دست‌ها با صابون، از دست زدن به چشم‌ها، دهان و بینی خود پرهیز کنند.
مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت خوزستان گفت: زائران باید از افرادی که دچار علائم سرماخوردگی و عفونت تنفسی هستند، حداقل به میزان 2 متر فاصله داشته باشند و هنگامی که افراد دچار این علائم بیماری شدند، از در آغوش گرفتن، دست دادن و روبوسی جدا خودداری کنند. افراد بیمار نیز تغذیه مناسب داشته باشند و آب و مایعات فراوان مصرف کنند.
امیری افزود: همچنین به حجاج توصیه می‌شود از تماس با حیوانات به خصوص پرندگان و حضور در بازار فروش پرندگان در عربستان خودداری کنند.
وی به زائران توصیه کرد که در صورت بروز علایم بیماری از جمله تب، سرفه و مشکلات تنفسی تا 14 روز پس از بازگشت از سفر حج حتما به پزشک مراجعه کنند.

توصیه‌های بهداشتی ویژه حج تمتع - 8 - - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*