تکالیف و بیش فعالی، چگونه کاری کنم فرزند بیش فعالم روی درس هایش تمرکز کند؟

خانه » روانشناسی » تکالیف و بیش فعالی، چگونه کاری کنم فرزند بیش فعالم روی درس هایش تمرکز کند؟

بیش فعالی

سوال:

تکالیف و بیش فعالی، چگونه کاری کنم فرزند بیش فعالم روی درس هایش تمرکز کند؟
پسرم که بیش فعال است امسال به دبیرستان می رود، من وهمسرم معمولا دیر به خانه بازمیگردیم. او دوست دارد مدام بین تکالیف و درس هایش استراحت کند، مشغول کارهای دیگر شود یا با کامپیوترش بازی کند. او می گوید انجام تکالیف کسل کننده است. ما به او گفتیم هر وقت درس ها و تکالیفش را کامل کرد می تواند به کارهای دیگرش بپردازد.
مشکل اینجاست که دوست ندارد ساعت دستش کند به همین خاطر وقتی می خواهد یک لیوان آب بنوشد یا میان وعده بخورد زمان از دستش می رود. توصیه شما چیست؟

پاسخ:

تکالیف و بیش فعالی ، من عاشق تایمرها هستم. آیا فرزندتان تکالیفش را روی میز آشپزخانه انجام می دهد؟
برایش تایمر مایکروفر یا فر را روشن کنید، حتی می تواند از تایمری استفاده کند که آن را با خود به هرجا درس می خواند ببرد. بیشتر بچه ها وقتی از مدرسه به خانه بازمی گردند به مقداری استراحت نیاز دارند، اما وقتی او غرق بازی های کامپیوتری یا دیگر کارهای غیر درسی می شود دیگر متوقف ساختنش آسان نیست، مخصوصا اگر یک فرد بزرگتر در آن زمان حاضر نباشد که او را به مسیر درست هدایت کند.
با فرزند خود صحبت کنید، به او بگویید وقتی از مدرسه به خانه آمد با استفاده از تایمر ۳۰ دقیقه به خود فرصت دهد تا چیزی بخورد و از کارهایی که دوست دارد لذت ببرد، بعد از به پایان رسیدن ۳۰ دقیقه دیگر وقت تکالیف است. بعضی بچه ها نیز با استراحت های کوتاه دوره ای بین انجام تکالیفشان راحت تر هستند.
اگر اینطور است از او بخواهید تایمر را به این شکل برای خود تنظیم کند. همین که تکالیفش را شروع کرد تایمر را دوباره برای ۳۰ دقیقه به جریان بیاندازد و وقتی این ۳۰ دقیقه به پایان رسید می تواند استراحت کوتاه دیگری داشته باشد از او بخواهید برای این استراحت نیز زمان تعیین کند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*