حقایقی که درباره رژیم افراد دیابتی باید بدانید

خانه » رژیم ها » رژیم دیابت » حقایقی که درباره رژیم افراد دیابتی باید بدانید

به دلیل اینکه فقط یک نوع دیابت وجود ندارد و انواعی از قبیل پیش دیابت، دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲، دیابت بارداری دارد پس یک نوع رژیم برای افراد دیابتی کارساز نیست. بسیاری از افراد دیابتی نوع ۲ چاق هستند و نیاز به یک برنامه برای کنترل وزن دارند.

 

با این وجود، اگر فردی ۱۷ ساله و ورزشکار، دیابت نوع ۱ داشته باشد نیاز به یک رژیم پرکالری دارد. قند خون را می توان به روش های مختلفی از جمله رژیم کم کربوهیدرات، رژیم غذایی پر فیبر، رژیم غذایی کم چرب و انواع دیگر رژیم غذایی کنترل کرد.  قبل از هر کاری بسیار مهم است که با پزشک یا متخصص تغذیه ی خود صحبت کنید تا تشخیص داده شود چه نوع برنامه ای برای شما کارساز است.

 

افسانه: افراد دیابتی اجازه ی خوردن هیچ گونه شیرینی را ندارید

خوردن کمی شیرینی برای افراد دیابتی هیچ اشکالی ندارد، به شرطی که یک برنامه ی غذایی متعادل باشد. برنامه غذایی که میزان کربوهیدرات را حساب کرده باشد. با این وجود باید مقدار قند غذاها و نوشیدنی ها را کم کنید. زیرا اگر این میزان بیش از حد شود، دیگر کنترل قند خون و وزن کار ساده ای نخواهد بود.

شیرینی و افراد دیابتی

 

افسانه: افراد دیابتی هرچقدر می خواهند میوه بخورند

میوه خوب است اما مقدار بیش از حد آن، می تواند کنترل دیابت را به هم بزند. در کنار ویتامین ها و مواد معدنی، میوه قند طبیعی نیز دارد که می تواند گلوکز خون را بالا ببرد. میوه ی تازه نسبت به آب میوه یک برتری دارد. آن هم این است که میوه ی تازه حاوی فیبر است و روند افزایش گلوکز را کند می کند. از میوه های تازه لذت ببرید، اما به مقداری که استفاده می کنید دقت کنید.

میوه برای افراد دیابتی

 

افسانه: نمک به حساب نمی آید

نمک روی سطح قند خون تاثیری ندارد، اما مخصوصا در افراد حساس به نمک، با فشار خون در ارتباط است. فشار خون و حساسیت به نمک، در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند بسیار شایع است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ که مشکل کلیه دارند نیز، در خطر فشار خون بالا قرار دارند.

فشار خون بالا از دلایل اصلی افزایش خطر بیماری های قلبی و سکته ی مغزی است. به افراد دیابتی توصیه می شود نمک مصرفی خود را به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز، برسانند.

مصرف نمک و دیابت

 

افسانه: چربی را کنار بگذارید.

از آنجا که چربی در دستگاه گوارش، تخلیه معده را کند می کند. مقداری چربی می تواند جلوی افزایش گلوکز خون بعد از یک وعده ی غذایی را بگیرد و به کنترل قند خون کمک کند. از آنجا که افراد دیابتی بیشتر در خطر بیماری های قلبی هستند، خوردن مقداری چربی سالم می تواند آثار مفیدی روی سلامت داشته باشد.

چربی و نقش آن در دیابت

 

افسانه: بسیاری از غذاها ممنوع است

در واقع هیچ غذایی ممنوع نیست حتی پیتزا!، اگر به میزان پروتئین، مقدار کربوهیدرات، چربی و نمک آن دقت کنید. اگر دیابت دارید، از پروتئین های بدون چربی، غلات کامل، محصولات لبنی کم چربی، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید. کمتر از غذاهای پر چرب و مواد غذایی که حاوی قند متمرکز هستند استفاده کنید.

پیتزا و دیابت

 

افسانه: کربوهیدرات کم، کلید کار است

برنامه های غذایی که کربوهیدرات پایین دارند، می توانند به کنترل دیابت کمک کنند. اما این روش ممکن است برای همه کارساز نباشد. برخی از رژیم های کم کربوهیدرات، میزان بالایی چربی دارند که برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ خوب نیست.

چون این افراد در خطر بیماری های قلبی هستند. به دنبال رژیم کم کربوهیدراتی باشید که بین مواد پروتئینی و چربی سالم، تعادل ایجاد کرده باشد. کنترل کربوهیدرات در برنامه غذایی مهم است، اما شاید یک رژیم کم کربوهیدرات مناسب شما نباشد.

 

 

Sending
User Review
5 (1 vote)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*