حل مشکل اضافه وزن

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » حل مشکل اضافه وزن
۴ مشکل شایع که از کاهش وزن جلوگیری میکند و راه حل این مشکلات دشمن مشخص است : چربی های اضافه. اگر به دنبال این هستید که خوش اندام و جذاب شوید یا هدفتان بدست آوردن سلامتی و در امان ماندن از بیماری هایی مانند بیماری قلبی ، سکته ، سرطان و دیابت است باید چربی ها اضافی خود را آب کنید. شاید راههای زیادی رفته باشید قرص ها رژیم ها دستگاه های ورزشی مختلف دی وی دی ها ی ورزشی فراوان را امتحان کرده باشید اما هیچ نتیجه ای هم نسیبتان نشده است. شاید به خاطر این است که ما اسلحه را به طرف خودمان نشان رفتیم نه چربی های شکم!
بیشتر ما رژیم غذایی خود را با برنامه ریزی نادرست تاکتیکهای اشتباه و پیگیری ضعیف نابود میکنیم. راهی که قبلا میرفتید را فراموش کنید و سعی کنید از مشکلاتی که همیشه گریبان گیرتان میشد دوری کنید.

مشکل اول: ورزشی که میکنید درست نیست

یکی از مشکلات سبک ورزش کردن است. بسیاری از ما به قصد ورزش بیرون میرویم اما به هر دلیلی از حرکت می ایستیم. ورزش باید پیوسته در جریان باشد و خیلی هم آهسته نباشد. مشکل دیگر مربوط میشود به بعد از رژیم که بیشتر افراد بعد از رژیم شروع به خوردن میکنند. با این کار هیچ چربی نمیسوزانید.
راه حل: اجازه ندهید چیزی یا کسی جلوی ورزش کردنتان را بگیرد سعی کنید بعد از غذا خوردن به ورزش بروید تا بعد از ورزش مجبور نشوید سریع یک ماده ی غذایی استفاده کنید. اگر میخواهید با ورزش کردن کالری بسوزانید و این کالری سوزی تا بعد از ورزش هم ادامه پیدا کند بهتر است ورزش هوازی و ورزش قدرتی را ترکیب کنید. یعنی بعد از انجام ورزش هوازی مقداری ورزش قدرتی انجام دهید با این کار عضله میسازید عضله ها کالری میسوزانند و باعث میشوند تا مدت زیادی بعد از ورزش هم چربی سوز بمانید.
برای مثال به مدت نیم ساعت ترکیبی ورزش کنید مثلا ۵ دقیقه پیاده روی کنید بعد شروع کنید به اندازه ۵ یا ۱۰ حرکت قدرتی ( مثلا دراز و نشست ) انجام دهید.

مشکل دوم: بدون نقشه ، بدون پیگیری

برای رژیم نگرفتن راه ها و حیله های زیادی هست. اما یکی از شایع ترین آنها این است که شخص رژیم گیرنده میگوید درست مثل برنامه پیش میرود اما اتفاقی نمی افتد. بسیاری از مردم در مورد اینکه چه مقدار غذا استفاده میکنن به خودشان دروغ میگویند. این افراد در بیشتر اوقات روز پایبند هستند اما یک قاشق غذای اضافی یک تکه کیک یا شوکولات که معمولا در حافظه آنها ذخیره نمیشود کار را خراب میکند. در آخر از خود میپرسند چه شد که وزنشان پایین نیامد اصلا

نمیتوانم متوجه شوم چرا؟!

همچین مشکلی در هنگام ورزش نیز بروز میکند.
هیچ کس بدون داشتن نقشه به یک شهر غریب مسافرت نمیکند. بعضی از افرادی که ورزش میکنند دقیقا چنین کاری را انجام میدهند. با خود وعده میکنند که ورزش کنند بدون هیچ برنامه ای ورزش را شروع میکنند بدون مشورت هر حرکتی به ذهنشان برسد را انجام میدهند. و در میانه راه کم می آورند سردرگم میشوند.
راه حل: یک دفترچه یاداشت برای غذایی که میخورید و یک دفترچهه یاداشت برای ورزشی که میکنید تهیه کنید. ورزش خود را با یک برنامه دقیق و متعادل پیش ببرید.
وقتی برای ورزش به باشگاه یا بیرون میروید برای خود یک نقشه داشته باشید حالا این برنامه ورزشی روی نقاط خاصی از بدن باشد یا یک ورزش چرخشی باشد فرقی ندارد مهم این است که چیزی برای انجام دادن دارید و سردرگم نیستید. بعد از انجام ورزش حساب کنید چقدر ورزش کردید چه مقدار کالری سوزاندید. با این کار میتوانید برای بعد برنامه بریزید که چقدر شدت ورزش را بالا ببرید چه میزان وزنه یا دمبل را سنگین تر کنید و یا چه مدت به زمان ورزش خود اضافه کنید. همین کار را میتوانید در باره وضعیت خوردنتان هم انجام دهید.
تحقیقات نشان داده کسانی که از دفترچه برای انجام رژیم و ورزش استفاده میکنند موفق تر هستند. با این کار میتوانید مواقعی را که سر خودتان کلاه گذاشتید را پیدا کنید و در دفعات بعد از این اتفاق جلوگیری کنید.
برای خود یک وبلاگ با موضوع کاهش وزن ایجاد کنید هر روز در وبلاگ خود بنویسید چه احساسی دارید و چه کارهایی کردید. با این کار خود را در برابر میلیونها کاربر اینترنتی قرار دادی برایتان سخت میشود که در برابر این همه انسان شکست بخورید.

مشکل سوم : ورزش کردن سپس دلی از عزا در آوردن

حالا که ورزشم را انجام دارم حق دارم یک دل سیر غذا بخورم درسته؟ اگر هدفتان کم کردن وزن است خیر اگر هدف نگه داشتن وزن بود میشد بعد از ورزش بیشتر غذا خورد. اما وقتی هدف کاهش وزن است این کار بی معناست. راه حل: برای کاهش وزن سعی کنید با استفاده از ورزش و رژیم غذایی در کنار یکدیگر کاری کنید که وزن کم شود.( با تنها ورزش یا تنها رژیم کاری از پیش نمیرود)
کاهش یک کیلو نیاز به سوزاندن ۳۵۰۰ کالری با ورزش و یا کم کردن این مقدار از غذا دارد. با یک رژیم مناسب و متعادل میتوانید هر هفته یک کیلو کم کنید. مثلا روزانه ۲۵۰ کالری از غذایی که میخوردید کم کنید و ۲۵۰ کالری را هم با ورزش بسوزانید.

مشکل چهارم : نخوردن غذا بعد از ورزش

اگر بعد از ورزش غذا نخورید برای بدن ساختن عضله مشکل میشود و در نهایت کالری زیادی نمیسوزانید. ورزش کردن باعث میشود عضلات هم به عنوان سوخت بدن سوزانده شوند. اگر به مدت زیادی بعد از ورزش غذا نخورید بدن برای تامین سوخت دیگر عضلات را هم میسوزاند.
راه حل : سعی کنید مدتی بعد از ورزش حتما با پروتئین و شکر های ساده ( مانند آنچه در میوه ها هست ) خود را تامین کنید.

پروتئین کمک میکند تا عضلات رشد کنند و این به معنای بیشتر سوزاندن کالری هست . همچنین به ریکاوری بدن بعد از ورزش هم کمک میکند. بنابرین در دفعات بعد میتوانید با شدت بیشتری ورزش کنید.

کاری از گروه ترجمه به اندام (دکتر کرمانی)

www.livestrong.com

 

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*