ثبت نام و دریافت رژیم غذایی راهنمای ثبت نام 32143-025

خواستن، دوست داشتن و پرخوری

پیش از رژیم، تغذیه مناسب، تغییر رفتار و اصلاح عادات غذایی، درمان چاقی، مقالات

پرخوری

محققان دانشگاه میشیگان طی یک آزمایش با موضوع  تاثیرات نشانه های غذایی – مانند دیدن تصویر یک فست فود، بو کردن غذا و یا بودن در فضای یک رستوران – روی عادات غذایی 112 دانشجو متوجه شدند این نشانه ها باعث تحریک گرسنگی و میل به پرخوری می شود در نتیجه افراد غذاهایی را می خواهند که ضرورتا دوست ندارند بخورند. برای هدف این تحقیق، محققان خواستن را به عنوان احساسی که به شدت برانگیخته شده است. دوست داشتن را نتیجه یک لذت دلپذیر تعریف کردند.

دانشجویان یک ساعت قبل از شروع مطالعه یک وعده غذایی خورده بودند. سپس به یک آزمایشگاهی که شبیه به رستوران طراحی شده بود یا جایی که طراحی اش خنثی بود برده شدند. به افراد مورد آزمایش تصاویری از فست فود و یا دیگر چیزها نشان داده شد سپس از آنها خواستند بین ژتون های دریافت فست فود و یا ژتون های شرکت در دیگر فعالیت ها یکی را انتخاب کنند. دانشجویانی که در فضایی شبیه به رستوران مورد آزمایش قرار گرفته بودند در مقایسه با آنهایی که در جوی خنثی بودند بیشتر احساس گرسنگی می کردند، حدود 220 کالری بیشتر دریافت کردند بدون اینکه به دوست داشتن یا نداشتن غذاها دقت کنند. هدف محققان این بود که نشان دهند خواستن یک غذا بیشتر باعث رفتارهای اجباری غذایی می شود تا دوست داشتن مزه آن غذا. آنها نتیجه گیری کردند که نشانه های دیداری مانند رفتن به یک رستوران یا دیدن یک تبلیغ با موضوع غذا باعث افزایش خواستن و گرسنگی می شود. بنابراین فرد بیشتر دچار پرخوری می شود تا اینکه از طعم غذاهای خاص لذت ببرد.

تحقیقات پیشین نشان داده بودوقتی افراد قبل از غذا خوردن چشم شان بسته می شود غذایشان چیزی به نام طعم بصری را از دست می دهد. بنابراین آنها نه تنها خیلی کمتر غذا می خورند بلکه به اندازه خوردن یک وعده بزرگ نیز احساس رضایت و سیری دارند. به عبارت دیگر بدون نشانه های بصری، وعده های کوچک درست به اندازه وعده های بزرگ سیر کننده هستند. اگر نگران نوع غذا و مقدار غذایی که می خورید هستید، مخصوصا درباره غذاهای داخل سوپر مارکت ها و فست فودها.

شاید خوب باشد که بدانید برخی از تبلیغات و طراحی رستوران ها توسط کمپانی ها و مدیران این مکان ها تنها به این دلیل است که: مشتری از نظر بصری تحت تاثیر قرار بگیرد و برای غذاهایی خاص پول خرج کند. آگاهی از نشانه های بصری غذاها کمکتان می کند بتوانید گرسنگی واقعی از غیر واقعی را تشخیص دهید. این مسلما گامی است مثبت به سمت سالم و هوشیارانه غذا خوردن.

 

نویسنده: سوزان مک کوئیلان

منابع:

Joyner MA, Kim S, Gearhardt AN. Investigating Incentive-Sensitization Model of Eating Behavior: Impact of a Simulated Fast-Food Laboratory. Clinical Psychological Science. November 1, 2017;5(6):1014-1026 (Published online August 15, 2017.)

 

http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2167702617718828

 

University of Michigan. (2017, November 21). Tempting your taste buds: Food cues entice consumers to overeat. ScienceDaily. Retrieved December 1, 2017 from www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171121095153.htm

 

Renner B, Sproesser G, Stok FM, Schupp H. Eating in the dark: A dissociation between perceived and actual food consumption. Food Quality and Preference. June 2016; 50:145-151


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*