درمان چاقی به صورت گروهی یا انفرادی؟

خانه » زندگی رژیمی » برنامه ریزی رژیم » درمان چاقی به صورت گروهی یا انفرادی؟

عدم تعادل بين انرژي دريافتي و سوخت و ساز بدن باعث افزايش وزن و چاقي در سراسر جهان شده است و برای درمان چاقی درمان گروهی با توجه به تغییر رفتارهای زندگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.  چاقی یک فرد تنها تحت تاثير عوامل فيزيولوژيك نيست و عوامل محيطي و جنبه هاي رفتاري و اجتماعي نيز در بروز چاقي موثرند.

رژیم غذایی مناسب برای درمان چاقی

علل بروز چاقی

علل زیادی در بروز چاقی نقش دارند که می توان به:

  • عوامل محیطی
  • نداشتن فعالیت کافی
  • فراموش کردن وعده های غذایی
  • حذف وعده های غذایی
  • مصرف غذاهای چرب و فست فود
  • نداشتن کنترل بر حجم مواد غذایی اشاره نمود.

 

درمان چاقی به صورت گروهی یا انفرادی

درمان افراد چاق اغلب به صورت انفرادي صورت مي گيرد. اما درمان گروهي نيز مي تواند يكي از روش هاي درمان چاقی موثر است. واکنش افراد نسبت به درمان چاقی به صورت گروهی بسیار متنوع است. برخی از افراد کاهش وزن بسیار کم و یا هیچ کاهش وزنی و برخی دیگر کاهش وزن قابل مشاهده ای دارند. در کل، انتخاب گروه هاي درماني، دانش كافي نسبت به تكنيك هاي تغيير رفتار و نيز پيگيري بيماران در بهبود نتايج درمان چاقی بسیار موثر مي باشند. همچنين سطح انگيزه و هم دردي در گروه درماني برای درمان چاقی بسیار قوی تر است.

چرا درمان چاقی به صورت گروهی مفيد واقع مي گردد؟

درمان چاقی به صورت گروهی

وقتي افراد وارد يك گروه مي شوند با مشكلات اساسي اي كه همه آنها را برای درمان چاقی به گروه درماني كشيده است، مواجه مي شوند.  تحت راهنمايي هاي درمانگر، جايگزين ها و راهكارهاي مناسبي را براي برطرف نمودن مشكلات خود پيدا مي كنند. چه بسا يكي از افراد گروه روشي را تجربه كرده باشد كه براي بقيه افراد گروه نيز مفید باشد. درمان چاقی به صورت گروهی فرصت هایی را برای برقراری ارتباط با دیگران ایجاد می کند.

در درمان چاقی به صورت گروهی افراد مشاهده كنند كه اشخاص ديگري هم مشكلات مشابه با آنها را دارند يا ممكن است يكي از افراد گروه در گذشته با مشكلي دست و پنجه نرم كرده باشد، که این مشکل هم اكنون يكي ديگر از اعضاي گروه را به شدت آزار مي دهد. بنابراین فردي كه از عهده مشكل بر آمده است مي تواند به شخص مشكل دار كمك و راهنمايي نمايد. در این روش علاوه بر احساس راحتي و صميميت بين افراد، مشکل نیز سریعتر حل می شود.

متخصص هدایتگر گروه درمان چاقی به افراد فرصت می دهد احساساتي كه اغلب بيان كردن آنها در خارج از جلسه براي افراد مشكل است را بازگو كنند. افراد به تدريج حمایت ها و کمک هایی را که نیاز دارند، بیان می کنند. همچنین تشويق مي شوند كه با افراد ديگر به رقابت درون گروهي بپردازند كه انگيزه آنان را براي كاهش وزن بيشتر می کند.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
Sending
User Review
0 (0 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*