اضافه وزن چه مشکلاتی در پوشیدن لباس به وجود می آورد؟

صبح برای رفتن سرکار می خواهید آماده شوید یکدفعه متوجه می شوید شلوارتان بیش از حد برایتان تنگ شده یا پیراهن و مانتویی که هر روز می پوشیدید، دیگر به راحتی به تن شما نمی رود. اینجاست که فاجعه شروع می شود و باید به سراغ خرید جدید بروید. شاید کمد شما پر از لباس باشد […]

پوشیدن لباس
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 20 دقیقه

تعداد بازدید 8989

تاریخ انتشار

صبح برای رفتن سرکار می خواهید آماده شوید یکدفعه متوجه می شوید شلوارتان بیش از حد برایتان تنگ شده یا پیراهن و مانتویی که هر روز می پوشیدید، دیگر به راحتی به تن شما نمی رود. اینجاست که فاجعه شروع می شود و باید به سراغ خرید جدید بروید. شاید کمد شما پر از لباس باشد اما به دلیل اضافه وزن مجبورید تنها به یکی دو تا از لباس های گشاد خود بسنده کنید.

به احتمال زیاد مواقعی که به سراغ کمد لباس می روید و یا برای پروِ یک لباس داخل اتاق پرو می شوید بیشتر از زمانیست که به اضافه وزن خود پی می برید و همانجاست که تصمیم به کاهش وزن می گیرید اما این احساس گناه به همین جا ختم می شود و در هنگام غذا خوردن همه تصمیم ها فراموش می شود.

یکی از بزرگترین مشکلات افرادی که دارای اضافه وزن هستند، مشکل در انتخاب و پوشیدن لباس است. آنها دائما با خود درگیرند و نمی دانند چه بپوشند. در ادامه می خواهیم به مشکلاتی که چاقی و اضافه وزن به وجود می آورد اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

پوشیدن لباس

مشکلات اضافه وزن در پوشیدن لباس

1- اعتماد به نفس خود را از دست می دهند

افراد چاق و دارای اضافه وزن اغلب از اعتماد به نفس بسیار پایینی برخوردارند. آنها مدام نگران نگاه ها، صحبت ها و رفتارهای دیگران هستند. کافیست کسی به آنها با طعنه یا شوخی بگوید چقدر چاق شده ای؟ یا شکمت در این لباس کاملا پیداست. بسیاری ازافراد چاق احساس می کنند که بدنشان زشت و قابل سرزنش است و دیگران آنها را با اهانت نگاه می کنند. جالب اینجاست که استعداد، پول و هوش زیاد هم نمی تواند در این دیدگاه تفاوتی ایجاد کند. در واقع او کل دنیا را از دیدگاه وزن خود می بیند.

سفره خانواده جدید

2- مجبورند لباس های تکراری بپوشند

از آنجا که تنوع لباس ها در افراد چاق بسیار کم است و اغلب دیگر نمی توانند لباس های گذشته و دوران لاغری خود را بپوشند، مجبورند تنها به چند لباس بسنده کنند و لباس های تکراری بپوشند مثل خانم فاطمه جوادی که تمام لباس هایش برایش تنگ شده بود اما بعد از رژیم همه چیز تغییر کرده بود.


گفت و گویی با خانم فاطمه جوادی

اگه دوست دارید بدونید علت چاقی تون چیه، این ویدئو دکتر کرمانی رو از دست ندید:

3- مجبورند از رنگ های تیره استفاده کنند

همه ما به خوبی می دانیم که لباس های تیره و مشکی ما را لاغرتر نشان می دهد. بنابراین افرادی که دچار اضافه وزن هستند، اغلب سعی می کنند برای اینکه لاغرتر نشان داده شوند از رنگ های تیره استفاده کنند، هرچند این رنگ مورد پسند آنها نباشد.

4- از شرکت در میهمانی ها و محافل عمومی خودداری می کنند

احساس گناه و خجالت افراد چاق از اینکه نمی توانند وزن خود را کنترل کنند احتمالا زمینه حضور آنها را در بسیاری از میهمانی ها و محافل عمومی با سختی مواجه می کند. بسیاری از آنها گوشه گیر می شوند و علاقه ای به شرکت در جمع های خانوادگی یا حتی دوستان را ندارند. آنها مدام نگرانند که مبادا سر سفره یکی از دوستان به او بگوید، چه خبر است!! چقدر غذا می خوری؟ این موضوع حتی بر روی عزت نفس اثرگذار می گذارد و از آنها فردی ترسو می سازد.

5- از پوشیدن لباس های مورد علاقه خود صرف نظر می کنند

تا به حال چقدر از افراد چاق شنیدید که این لباس را خیلی دوست داشتم اما چون تنگ شده بود نتوانستم بپوشم و یا فلان لباس در فلان مغازه را بسیار پسندیدم چون سایز مرا نداشت نتوانستم آن را بخرم. در کمد شما چه لباس هایی هست، هر بار که به آن سر می زنید حسرت لباس هایی را که نمی توانید بپوشید را می خورید؟

نه فقط لباس ها نیستند – بلکه چگونه پوشیدنشان مهم است. با اینکه همه می دانیم درست غذا خوردن و ورزش کردن عوامل اصلی کاهش وزن هستند اما آنچه اول صبح می پوشید می تواند 4 تا 5 کیلو لاغرتر یا چاق تر نشانتان دهد. پس دیگر وقتش رسیده است که قبول کنید لباس ها به نفعتان کار می کنند نه علیه تان؟

مهم نیست کجای مسیر کاهش وزنتان هستید، راه هایی را نشانتان می دهیم که با لباس پوشیدن لاغرتر نشان دهید. کش ها و گن های کمر را فراموش کنید، این نکات کمکتان می کند با نحوه لباس پوشیدن نه با تحت فشار گذاشتن خود ظاهری بهتر پیدا کنید. گاهی فرصت اینکه ترازو اعداد جادویی را نشان دهد نداریم. البته پشنهاد ما این است که به جای ترفندهایی برای لاغر دیده شدن، به سراغ راهکارهایی برای کاهش وزن بروید تا برای همیشه از شر آن خلاص شوید.

6- دچار افسردگی می شوند

لباس پوشیدن تاثیر زیادی در روانشناختی و هم احساس اطرافیان بر ما می گذارد. لباس‌های که می پوشیم بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، حرف برای گفتن دارند. افراد با مشکل اضافه وزن چون نمی توانند تمام لباس های مورد علاقه خود را بپوشند کم کم دچار افسردگی می شوند و شاید زمان زیادی از روز را به این موضوع فکر می کنند ولی نمی توانند برای درمان آن کاری کنند.

ترفندها و راهکارهایی برای لاغری

1-لباس های کوچک بخرید

بسیار وسوسه کننده است که به خرید بروید و چند لباس بخرید که سایز شان کوچکتر از خودتان باشند. بسیار خوشحالید و می خواهید جشن موفقیت تان را بگیرید اما مراقب خریدتان باشید چون نمی توان گفت چه مدت طول می کشد تا به سایز بعدی برسید. بنابراین پولتان را خرج چیزی می کنید که هنوز نمی توانید از آن لذت ببرید. به خود زمان بدهید، لباس هایی بخرید که اندازه تان باشند. یکی از بهترین راه های کاهش سایز، ورزش است، سایت فیتامین به شما کمک می کند همراه با کارشناسان ورزشی و برنامه حساب شده فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و سایز کم کنید.

خاطره ی رکوردداران کاهش وزن دکتر کرمانی از خرید لباس در دوران چاقی:

2- مسیر خود را در نظر بگیرید

ابتدا نظری به اهدافتان بیندازید. وزن یا سایز نهایی که می خواهید به آن برسید چیست؟ از کجا شروع کردید؟ چه مدت طول کشید؟ آیا تا به حال به مانعی برخوردید؟ اگر به این سوالات صادقانه پاسخ دهید تخمین زمان رسیدن تان به کاهش وزن بسیار آسان می شود. رژیم لاغری به اندام با در نظر گرفتن تمام شرایط شما می تواند روند کاهش وزن تان را به صورت منظم پیش ببرد. لازم نیست بلافاصله بیرون بروید و یک لباس جدید بخرید چون ممکن است در یک مدت کوتاه دوباره سایز لباس هایتان تغییر کند.

3- برای رژیم لاغری بودجه در نظر بگیرید

کسی که وزن کم می کند ممکن است مجبور شود کل کمد لباسش را تغییر دهد. بسیاری از مردم نمی توانند دو یا سه مرتبه در طول برنامه غذایی خود دست به خرید لباس بزنند، بنابراین باید هوشمندانه خرید کنید.

مثلا لباس محل کار در اولویت زیادی است چون باید ظاهر خوبی داشته باشید اما قبل از اینکه به سراغ فروشنده ها بروید ابتدا سری به خیاط بزنید، ببینید آیا لباس هایی که در گذشته داشتید را می تواند کوچک کند طوری که مناسب اندام فعلی تان شوند؟ اگر به خرید می روید لباسی تهیه کنید که بتوان سایزش را تغییر داد و یا فروشنده آن را تعویض کند. با این کار هم پول کمتری خرج کردید و هم لباس های بیشتری برای بیرون رفتن آماده کردید.

4- با الگوها بازی کنید

از الگوها نترسید، بسیاری از کسانی که اضافه وزن دارند همیشه یک نوع الگوی لباس پوشیدن را ادامه می دهند در صورتی که امتحان کردن الگوهای جدید هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. هیچ ایرادی ندارد شلوارهایی که مد است امتحان کنید این کار حتی روی روحیه نیز تاثیر می گذارد. توصیه می شود اگر شلوار های لگی را می خواهید استفاده کنید بیشتر به سمت رنگ های تیره بروید. اگر هم شلواری که استفاده می کنید الگو دارد سعی کنید حداقل پایین شلوار رنگ تیره کار شده باشد.

5- شلوار خود را داخل پیراهن بگذارید

اگر پیراهنی که به تن کردید از دو طرف کمی باز باشد، رو انداختنش باعث می شود بیش از حد چاق نشان دهید. شاید حس کنید پشت یک لباس بزرگتر پنهان شدن بهتر است اما شاید باور نکنید که چقدر تو دادن پیراهن به بهتر شدن ظاهر میان تنه کمک می کند. پیراهن را داخل شلواری کنید که پاچه های آن نه تنگ باشد نه گشاد.

6- جین مناسب خود را پیدا کنید: فاق متوسط یا بلند، تیره و مقداری کش دار

بیشتر ما مقداری وزن اضافه اطراف میان تنه خود داریم، پس جین های فاق کوتاه فقط باعث می شود مثل کیک یزدی شوید! باید با خود رو راست باشیم چه کسی دوست دارد این شکلی شود؟ برای پیشگیری از این مشکل باید جین هایی با فاق متوسط یا بلند انتخاب کنیم. با این کار میان تنه و پاها حالتی متضاد با هم نمی گیرند. اگر شلوارتان کمی کشی هم باشد که چه بهتر، سعی کنید رنگ را نیز تیره انتخاب کنید تا شلوارتان بهتر جلوه کند.

پوشیدن لباس

7- تمرین تناسب را انجام دهید

بهترین راه برای اینکه لاغرتر نشان دهیم این است که بالا و پایین بدنمان با هم در تناسب باشند. برای مثال اگر می خواهید دامن بلند بپوشید، سعی کنید بالای دامن کاملا فیت باشد. اگر مقدار چربی اضافه اطراف میان تنه تان بیشتر است، همانطور که برای بیشتر ما چنین است، به عنوان نمونه یک تاپ گشاد و افتاده ( مانند نمونه بالا ) به همراه یک شلوار که مشخصاتش را قبلا گفتیم می تواند شما را برای یک مهمانی کاملا متناسب جلوه دهد.

8- لایه های رنگ تیره را زیر رنگ های روشن تر بپوشید

لایه بندی هوشمندانه یکی از بهترین روش هایی است که می توانید لاغرتر جلوه کنید و جاهایی از بدن که با آنها مشکل دارید را بپوشانید. پتانسیل لاغر کننده لباس خود را با پوشیدن برای مثال یک زیرپوش زنانه یا پیراهن تیره و سپس یک لایه روشن تر مثلا یک ژاکت صدفی یا صورتی روشن نه تنها گرم نگهتان می دارد بلکه باریک هم نشانتان می دهد. این ترفند را آقایان نیز می توانند استفاده کنید. رنگ تیره که در زیر قرار می گیرد جلوه بیشتری دارد، رنگ رویی که روشن است کمتر دیده می شود به همین دلیل وقتی با این ترکیب دیده می شوید به نظر باریک تر می آیید.

9- کمربند مناسب انتخاب کنید

پیدا کردن کمربند مناسب برای بدنتان می تواند معجزه کند و روی میان تنه تاثیر بگذارد. شاید درست به نظر نیاید اما انتخاب کمربندی پهن به جای کمربندی باریک، می تواند باعث شود میان تنه لاغرتر به نظر بیاید. از یک کمربند پهن با کمی حالت کش دار استفاده کنید تا در میان تنه علاوه بر لاغری احساس راحتی نیز داشته باشید.

10- اگر در انتخاب لباس مجلسی شک دارید به سراغ لباس های یقه V و کمربند دار بروید

بی دلیل نیست که چنین لباس هایی سالیان سال است که فروش خود را ادامه می دهند. چنین مدل یقه ای با کمربند به هر خانمی می آید. در هر وزنی که باشید بدون کمترین زحمت این لباس می تواند باعث درخششتان در یک مهمانی شود.
حالا که این ترفند ها را یاد گرفتید دیگر نیاز نیست پشت لباسهای بادی پنهان شوید. خوش پوشی در روحیه تاثیر می گذارد و وقتی روحیه تان قوی باشد می توانید با قدرت بیشتر به سمت کاهش وزن و سلامت پیش بروید.

اضافه وزن چه مشکلاتی در پوشیدن لباس به وجود می آورد؟ - 8 - پوشیدن لباس - رژیم لاغری

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.2 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*