دلایل چربی شکم – چرا چربی شکم تان آب نمی شود؟!

آب کردن چربی شکم برای بسیاری از ما مهم ترین کار برای رسیدن به تناسب اندام است. به جز چربی شکم، چربی های احشایی نیز با احاطه کردن اندام ها باعث پف کردن و جلو آمدن شکم می شوند که منجر به بروز بیماری های مختلفی می شوند. اگر رژیم غذایی و ورزش کمک زیادی […]

زمان مطالعه 26 دقیقه

تعداد بازدید 140078

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

چربی شکم
میانگین امتیاز 4.4 از 5

آب کردن چربی شکم برای بسیاری از ما مهم ترین کار برای رسیدن به تناسب اندام است. به جز چربی شکم، چربی های احشایی نیز با احاطه کردن اندام ها باعث پف کردن و جلو آمدن شکم می شوند که منجر به بروز بیماری های مختلفی می شوند.

اگر رژیم غذایی و ورزش کمک زیادی به کاهش این چربی ها نکنند، ممکن است هورمون ها، سن و سال و دیگر دلایل ژنتیکی در این موضوع دخیل باشند. در این مقاله چند دلیل احتمالی که باعث می شود چربی شکم آب نشود و سر جای خود بماند، را بررسی می کنیم.

چه چیزی باعث سفتی چربی شکمی می شود؟

از علل سفت شدن شکم تجمع بالای چربی احشایی است که در میان فضای خالی اعضای داخلی قسمت شکم قرار دارند. این چربی ها آنقدر بهم پیوسته شده اند که دیگر جایی برای حرکت نیست، بنابراین شکم سفت می شود. با تجمع کردن این چربی ها در ناحیه شکمی دیواره شکم به طرف بیرون هل داده می شود. با اینکه چربی خود سفت نیست، بافتی که دیواره شکم از آن ساخته شده سفت است. به همین دلیل است که وقتی این ناحیه را لمس می کنید سفت است.

چه چیزی باعث انباشته شدن چربی های احشایی می شود؟ خب دلایل زیادی وجود دارد. برخی از آنها مربوط به ژنتیک است. یک تحقیق در سال ۲۰۱۴ نشان داد سه ژن هستند که روی نسبت میان تنه به ران ها تاثیر دارند که مشخص می کند چه مقدار چربی احشایی دارید.

چربی شکم

نتایج دیگر تحقیقات نشان داد در حالی که خانم ها بیشتر در خطر مشکلات سلامتی مربوط به افزایش چربی شکمی هستند، مردها بیشتر مستعد افزایش چربی هستند و این را می شود در شکل بدنی آنها نیز دید ( خانم ها معمولا گلابی شکل و آقایان سیبی شکل هستند ). برنامه غذایی و سبک زندگی نیز نقش ایفا می کنند. سبک زندگی یکجا نشینی با داشتن چربی احشایی بیشتر در ارتباط است. برنامه غذایی سرشار از چربی های ناسالم نیز درصد خطر را افزایش می دهد.

تفاوت بین چربی شکمی سفت و چربی شکمی نرم چیست؟

دلیل بزرگی و سفت شدن شکم چربی های احشایی هستند اما شکمی که نرم است دلیلش چربی های زیرپوستی است که نزدیک به سطح پوست قرار دارند. اگر چربی زیر پوستی دارید شکمتان به سادگی تکان می خورد و وقتی لمس می کنید نرم است. بر خلاف چربی های احشایی چربی های زیر پوستی را می توان نیشگون گرفت.

حتما بخوانید: روش های آب کردن چربی شکم

مانند چربی های احشایی، دلیل بوجود آمدن چربی های زیر پوستی نیز نداشتن ورزش و برنامه غذایی سرشار از چربی و غذاهای فرآوری شده است. خانم ها بیشتر مستعد ذخیره چربی ها به صورت زیر پوستی هستند تا احشایی. با این حال وقتی به دوران یائسگی می رسند چربی ها را بیشتر به صورت احشایی ذخیره می کنند.

مقایسه خطرهای چربی های زیر پوستی و احشایی

وجود مقداری چربی زیر پوستی خطری ندارد. اما بیشتر افرادی که مقدار زیادی چربی زیر پوستی دارند مقدار زیادی هم چربی احشایی خواهند داشت. این چربی ها خطرات متعددی را از جمله بیماری های قلبی و عروقی و دیابت نوع ۲ برایشان در پی دارد. دلیلش این است که چربی های احشایی مقدار زیادی مولکول ترشح می کنند که با التهاب و مقاومت به انسولین در ارتباط هستند.

خطرات سلامتی مرتبط با چربی شکمی حتی اگر اضافه وزن هم نداشته باشید همچنان وجود دارند. در یک تحقیق که روی تعداد زیادی زن و مرد انجام شد محققان به نتیجه رسیدند که حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید اما درصد چربی شکمی تان بالا باشد همچنان در خطر بیماری های قلبی- عروقی و دیگر مشکلات هستید.

چگونه از چربی های احشایی خلاص شویم؟

کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن باعث می شود ۵۰ تا ۴۰ درصد از چربی های احشایی آب شوند. این یعنی خوردن غلات کامل و حذف غذاهایی که قند بالا دارند و فرآوری شده اند. به صورت مرتب ورزش هوازی انجام دهید که ثابت کرده اند به از بین رفتن چربی های احشایی کمک می کند. اگر شکمی سفت دارید لازم نیست وحشت کنید. فقط این مورد را به عنوان یک نشانه بدانید، نشانه ای که به شما می گوید هرچه زودتر باید سبک زندگی سالمتری پیش بگیرید.

رژیم سایزینو

چرا چربی شکم آب نمی شود؟

۱- زیاد از غذاهای فرآوری شده استفاده می کنید

غلات تصفیه شده مانند نان سفید، چیپس، قندهای تصفیه شده در نوشیدنی های شیرین باعث افزایش التهاب در بدن می شود. چربی شکم با التهاب در ارتباط است، شما با خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده مانع توانایی بدن برای آب کردن چربی شکم می شوید. غذاهای طبیعی مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که خاصیت ضد التهابی نیز دارند و باعث پیشگیری از بروز چربی شکم می شوند.

۲- چربی های اشتباهی را برای خوردن انتخاب می کنید

بدن به تمام چربی ها به یک حالت واکنش نشان نمی دهد. تحقیقات نشان داده است که بین مصرف بالای چربی های اشباع شده ( گوشت و لبنیات ) و افزایش چربی احشایی ارتباطی وجود دارد. از سوی دیگر چربی های اشباع نشده ( برای مثال روغن زیتون ) و انواع خاصی از چربی های دارای حلقه های اشباع نشده ( به طور عمده امگا ۳ موجود در گردو، دانه آفتابگردان و ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ) خاصیت ضد التهابی در بدن دارند.

استفاده ی کافی از این چربی ها تاثیر خوبی روی بدن دارد، اما به یاد داشته باشید خوردن بیش از اندازه از هر نوع چربی باعث بالا رفتن کالری دریافتی و در نهایت اضافه شدن وزن می شود.

حتما بخوانید: چربی حیوانی خوب است یا بد؟

۳- تمریناتی که انجام می دهید، به اندازه کافی چالش برانگیز نیست

برای آب کردن چربی شکم مقاوم باید سطح تمرینات خود را بالا ببرید. در یک مطالعه محققان به نتیجه رسیدند که افرادی که یک برنامه ورزشی با شدت بالا را دنبال می کنند چربی شکم بیشتری نسبت به کسانی که برنامه ی ورزشی سبکی دارند می سوزانند. ( در واقع کسانی که برنامه ورزشی سبکی دارند شاهد تغییر زیادی نیستند).

برای سوزاندن کالری بیشتر، ورزش سنگین تر لازم است، پس تا جایی که باید در تمرینات خود پیشرفت کنید. ورزش با شدت بالا یعنی در کمترین زمان بیشترین کالری را بسوزانید و تمام عضلات بدن را به کار بگیرید.

چربی شکم

۴- خوابتان کم است

اگر جزو آن دسته افراد هستید که شبها کمتر از ۶ ساعت می خوابند، یک راه ساده برای کوچک کردن میان تنه ی خود دارید، بیشتر بخوابید. یک تحقیق ۱۶ ساله که روی تقریبا ۷۰۰۰۰ زن صورت گرفت، نشان داد که کسانی که ۵ ساعت یا کمتر در طول شب می خوابند، نسبت به کسانی که ۷ ساعت در طول شب می خوابند ۳۰% بیشتر در خطر افزایش وزن هستند. موسسه ملی بهداشت به بزرگسالان توصیه می کند، هر شب ۷ تا ۸ ساعت بخوابند.

۵- اندامتان سیبی شکل است

اگر به جای باسن و ران، بیشترین وزنی که اضافه می کنید در میان تنه است، به این معناست که بدنتان سیب شکل است. این استعداد ژنتیکی به آن معناست که کاهش چربی شکم برایتان مشکل خواهد بود اما غیر ممکن نیست.

۶- بیمار هستید

اگر سطح تستوسترون بدنتان بالا است، به دلیل داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک است که کاهش وزن را برایتان سخت می کند. اگر بدنتان سیبی شکل است و اضافه وزن هم دارید بهتر است پزشکتان شما را ببیند، چون ممکن است پیش دیابت و یا دیابت داشته باشید.

۷- انگیزه ی کافی ندارید

آیا به کارهایی که برای کاهش چربی شکم انجام می دهید متعهد هستید؟ کاهش چربی شکم نیاز به داشتن برنامه ای کم کالری، سرشار از فیبر، مقدار کم کربوهیدرات و قند و انجام تمرینات هوازی و قدرتی دارد. اگر به کاری که می کنید اعتقاد داشته باشید و با تمام وجود برنامه را اجرا کنید، از سد موانع ژنتیکی و هورمونی نیز عبور می کنید و به هدف خود می رسید.

حتما بخوانید: ورزش هوازی یا قدرتی

۸. رژیمتان کم چرب است

برای کاهش چربی شکم، بهتر است چربی به خصوص اسید چرب های غیر اشباع مصرف کنید. در پژوهشی متخصصان از خانمهایی که مورد آزمایش بودند خواستن برنامه غذایی را انجام دهند که ۱۶۰۰ کالری داشت و سرشار از اسید چرب های غیر اشباع بود. نتیجه این شد که آنها یک سوم چربی شکمی خود را در طول یک ماه از دست دادند. اسید چرب های غیر اشباع سیر کننده هستند به همین دلیل سبب می شوند کمتر غذاهای بی ارزش استفاده کنید.

شکم آب کن: یک وعده از اسید چرب های غیر اشباع مانند یک مشت آجیل یا یک قاشق غذاخوری روغن زیتون در کنار وعده های دیگر بخورید.

چربی شکم

۹. مدتی غمگین بودید

پژوهش ها نشان دادند زنانی با علائم افسردگی بسیار بیشتر در خطر چربی اضافی شکم قرار دارند به این دلیل که افسردگی با کم تحرکی و عادات بد غذایی همراه است.

شکم آب کن: ورزش! ورزش سبب بهبود سطح مواد شیمیایی مغزی تنظیم کننده متابولیسم چربی می شود. این مواد بر روی روحیه نیز تاثیر دارند. بالا رفتن سطح این مواد سبب افزایش انگیزه برای انجام کارهایی است که به دفع افسردگی کمک می کنند. مانند دیدن دوستان اما اگر به جایی رسیدید که نمی توانید این کارها را انجام دهید وقتش است که از یک درمانگر کمک بخواهید.

۱۰. غذاهایتان از جعبه بیرون می آیند

کربوهیدرات های ساده ( مانند چیپس ) و قند های اضافه شده ( در مواردی مانند نوشیدنی های شیرین ) سبب  بالا رفتن فشار خون و تحریک انسولین است. انسولین هورمونی است که کبد را تشویق می کند تا در میان تنه چربی ذخیره کند.

شکم آب کن: به جای تمرکز روی قطع کردن غذاها، تلاش خود را روی اضافه کردن موارد سالمی مانند یک وعده سبزیجات در کنار هر وعده متمرکز کنید. بهترین کار این است که بدن خود را پر از غذاهای با کیفیت کنید.

۱۱.  مواد معدنی معجزه گر را جا انداختید

منیزیم بیش از ۳۰۰ تابع در بدن را تنظیم می کند. شگفت زده نشوید؟!! پژوهش ها نشان دادند افرادی که مقدار زیادی از این ماده معدنی را مصرف می کنند، قند خون پایین و سطح انسولین متعادلی دارند.

شکم آب کن: حداقل دوبار در روز از غذاهای سرشار از منیزیم مانند سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند، موز و دانه های سویا استفاده کنید.

۱۲- خود را گرفتار نوشابه رژیمی کردید

نتایج بررسی نشان داد مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی درصد بالاتری از چربی شکمی دارند. پژوهشگران معتقدند که مصرف کنندگان این نوشیدنی ها فکر می کنند تا حدود زیادی در مصرف کالری صرف جویی کردند پس آزادانه پرخوری می کنند.

شکم آب کن: بهتر است مصرف چنین نوشیدنی هایی را کم کنید چون با نوشیدن آنها بدن متوجه شیرینی می شود و انسولین تولید می کند. اما هیچ قندی در کار نیست! و بی جهت انسولین خون بالا می رود. این حالت حتی به ذخیره شدن چربی در میان تنه نیز کمک می کند.

چربی شکم

۱۳. عاشق برگر هستید

محققان سوئدی برای هفت هفته به یک گروه از افراد بالغ ۷۵۰ کالری اضافی در طول روز دادند که اساس آن بر چربی اشباع بود و به گروه دیگر به همان اندازه کالری اما بر پایه اسید چرب های دارای حلقه های اشباع نشده دادند. در پایان گروهی که چربی های اشباع مصرف می کردند دو برابر بیشتر چربی های احشایی ذخیره کرده بودند.

شکم آب کن: سعی کنید هفته ای یک بار ماهی قزل آلا مصرف کنید تا دوز مناسبی از اسید چرب های دارای حلقه های غیر اشباع جذب کنید. در باقی روزها مقدار مصرف گوشت قرمز خود را کاهش دهید. از پروتئین هایی با چربی اشباع کم مانند حبوبات و مرغ استفاده کنید.

۱۴- در دوره یائسگی قرار دارید

تغییرات هورمونی مرتبط با یائسگی ( که معمولا از ۴۰ سالگی به بعد شروع می شود ) کاهش چربی شکمی را سخت تر می کند اما انجام حرکات شدید یوگا این اثرات را جبران می کند. پژوهشی در سال ۲۰۱۲ نشان داد زنان یائسه ای که یک ساعت یوگای شدید به مدت سه روز در هفته انجام می دهند بعد از سپری کردن ۱۶ هفته بیش از یک و نیم سانت از دور شکم خود کم کردند.

شکم آب کن: طرفدار آفتاب گرفتن نیستید؟ به مدت یک ساعت کاری انجام دهید که برایتان خوب است چون هورمون های استرس را کنترل می کند.

۱۵- وعده ای که میل می کنید بی رنگ است

میوه و سبزیجات خوش رنگ سرشار از ویتامین C هستند که سبب کاهش کورتیزول می شود. بررسی ها نشان دادند افرادی که مواد مغذی را بیشتر به رنگ های قرمز، نارنجی و زرد میل می کنند میان تنه ای لاغرتر دارند.

شکم آب کن: به بشقاب خود رنگ اضافه کنید از سبزیجات انواع فلفل و میوه ها برای این کار استفاده کنید.

۱۶- در طول ورزش کردن عرق نمی کنید

پژوهش ها نشان دادند انجام ورزش های سریع با شدت بالا و کمترین استراحت بین انجام تمرینات سبب بالا رفتن قابلیت آب شدن شکم می شود. به نظر می رسد اینگونه ورزش ها سطح انسولین، چربی خون و کورتیزول را کاهش می دهند. همچنین در کوتاه مدت کالری بالایی می سوزانند.

شکم آب کن: اگر از دوچرخه سواری یا دویدن لذت می برید به مدت دو دقیقه آنقدر سرعت را بالا ببرید که حتی توانایی صحبت کردن هم نداشته باشید. سپس به مدت یک دقیقه سرعت را کاهش دهید و دوباره تکرار کنید تا وقتی انرژی دارید ادامه دهید. تمرینات مقاومتی را دوست دارید؟ تمریناتی مانند شنا و اسکات را به صورت سریالی و به مدت دو دقیقه انجام دهید و هر بار بینشان یک دقیقه استراحت کنید.

عضله سازی می تواند در سوزاندن چربی شکم کمک کند

در سوزاندن چربی شکمی، عضله نیز بسیار با اهمیت است چون نرخ سوخت و سازتان را بالا نگه می دارد و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد تا از انباشته شدن چربی در میان تنه جلوگیری کند. پژوهشگران دانشگاه هاروارد به نتیجه رسیدند که تمرینات قدرتی بهتر از ورزش های هوازی با چربی های شکم مقابله می کنند. سعی کنید هفته ای سه تا چهار مرتبه ورزش های قدرتی انجام دهید. در حالی که بلند کردن وزنه و در کل تمرینات قدرتی برای چربی های شکم مانند بمب است. این تمرینات را با رژیمی سرشار از پروتئین ترکیب کنید تا بیشترین بهره را ببرید.

پژوهشگران دریافتند خانم هایی که ۳۰ درصد از کالری دریافتی روزانه شان را از پروتئین دریافت می کنند دو برابر زنانی که برنامه غذایی کم پروتئین دارند چربی شکمی آب می کنند. با این ذهنیت سعی کنید در روز با هر وعده حداقل ۲۵ تا ۳۰۰ گرم پروتئین استفاده کنید.

چربی شکم مضر است، حتی برای شمایی که وزن طبیعی دارید

چربی اضافه اطراف میان تنه خطر بیماری های مرگبار را حتی در افرادی که وزنی طبیعی دارند نیز بالا می برد. جالب است بدانید خطر مرگ در افرادی که وزن طبیعی دارند اما چربی شکمشان بالاست بیشتر از افراد دارای اضافه وزن است. دکتر پائول پوئیریرمعتقد است چربی شکم با چربی خون بالا، التهاب، بیماری قلبی، سکته مغزی، ودیابت در ارتباط است. برای مثال اگر چربی دور شکم داشته باشید از همین مقدار چربی در ران خیلی بدتر است. اگر وزنتان نرمال باشد ولی وزن در میان تنه بالا باشد این نشانه بدی است. شکم در مردان بالای ۱۰۱ سانت و در زنان بالای ۸۹ سانت باشد چاقی است حتی اگر ابزار سنجش  وزن بگویند وزن طبیعی است.

مردی با وزن طبیعی که چربی شکمی داشته باشد ۸۷ درصد بیشتر در خطر مرگ نسبت به مردی است که وزن طبیعی دارد و چربی شکمی هم ندارد. خانمی که وزنش طبیعی است اما چربی شکمی دارد ۵۰ درصد بیشتر از خانمی که وزن طبیعی دارد و چربی شکمی ندارد در خطر مرگ زودرس است.

دلایل چربی شکم - چرا چربی شکم تان آب نمی شود؟! - 5 - چربی شکم - رژیم تناسب اندام
مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.4 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1403/03/25

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مهدی خورشیدی

1398/10/23

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سلیمه 1403/04/18

درود ۴۵ سالمه مجردم قدم ۱۴۶ و وزنم ۴۲.۵ اسکلت بندی بدنم ظریف ورزش در کنار رژیم دارم ولی همچنان زیر شکم هم دارم ضمن اینکه فک میکنم لودوز و گودی کمر هم دارم یعنی با اصلاح اینها وضعیتم بهتر میشه به من گفتن وزن ایده آلت ۴۰ کیلو هست ولی نتونستم به اون عدد رویایی برسم

کارشناس به اندام 1403/04/22

عزیزم وزنتون خوبه بله اصلاح گودی کمر و حرکات اصلاحی خیلی روی ظاهر و تناسب اندام اثر داره

- 1403/04/11

سلام دخترم و قدم 160و وزنم ۷۵هست چربی شکم و پهلو هم خیلی دارم حدودو شش ماهم هست میرم باشگاه ولی هنوز هیکلم بدفرمه باید چیکار کنم؟

کارشناس به اندام 1403/04/12

سلام عزیزم چون باید رژیم غذایی درستی هم کنارش باشه ورزش بدون رژیم اثری نداره روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

فاطمه 1403/03/10

سلام وقتتون بخیر ببخشید من دختر هستم ۲۰سالمه تقریبا یک ماهی هست که میرم پیاده روی و سعی کردم نان و چیزای چربی و قند زیاد استفاده نکنم ولی بعداز یک ماه باز خودمو کشیدم اصلا وزن کم نکرده بودم واقعا ناامید شدم

کارشناس به اندام 1403/03/11

سلام عزیزم کم خوری و محدود کردن قند وچربی خوبه ولی این کم خوری باید با برنامه باشه تا نتیجه بده برای رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

1403/03/07

سلام خسته نباشید من دخترم و ۱۳ سالمه ، قدم ۱۶۰ و وزنم ۴۷ با این‌حال خیلی شکم دارم تغذیه‌ام بد نیست نمیدونم چیکار کنم 🥲

کارشناس به اندام 1403/03/08

سلام سلامت باشید عزیزم سه چهار کیلو دیگه وزن میتونه کمتر باشه حتما ورزش وفعالیت بدنی و منظم انجام بده خواب زود و به اندازه نداشتن استرس تغذیه سالم حذف چربی و فست فود همه این موارد کمک میکنه

شبنم- 1403/02/18

سلام من خانم هستم ۲۷ سالمه قدم ۱۶۵ و وزنم ۷۸ کیلو و تنبلی تخمدان شدید دارم ، نزدیک ۱ سال ورزش کردم و کم خوری اما هیچ تغییری نکردم ، خسته شدم واقعا از شرایطم راه حلی دارین برای بهتر شدنم.در ضمن قند مصنوعی رو هم حذف کردم

کارشناس به اندام 1403/02/19

سلام وقت بخیر58 کیلو وزن مناسب شما هست رژیم اصولی باشه قطعا وزن کم میشه برای برنامه میتونین ازطریق این لینک ثبت نام رژیم وانجام بدین

-زهرا 1402/12/29

سلام من ۱۳سالمه قدم ۱۵۷ وزن ۴۹کیلو شکمم نرم بود . ولی الان یه مدتی هست سفت شده و بزرگ شده خیلی هم رو مخمه چیکار باید کنم

کارشناس به اندام 1403/01/01

سلام عزیزم هم چند کیلو وزن کم کنیدهم ورزش وفعالیت بدنی داشته باشید میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

-هدیه 1402/11/23

سلام وقت بخیر دخترم۲۵ سالمه قدم ۱۶۴ وزنم ۵۴ چربی زیر شکم دارم ،اسکیت و دوچرخه اغلب سوار میشم ،ایا تاثیر داره؟ و اینکه بهترین ورزش برای اب کردن زیرشکم چی پیشنهاد میکنید دکتر ؟

کارشناس به اندام 1402/11/24

سلام وقت بخیرعزیزم مقداری چربی بخاطر وجود اندام ها طبیعی هست میتونین 3 4 کیلو وزن من کنید وکنارهوازی تمرین قدرتی انجام بدین

- 1402/11/22

دخترم۱۷سالمه وزن۵۴قد۱۵۷ ورزش هفته ای سه روزه وزن کم میکنم پهلو و چربی هام رفتن بجز زیر شکمم دلیلش؟

کارشناس به اندام 1402/11/23

عزیزم نوع ورزش وتغییر بدین و هنوزم اضافه وزن دارین باید وزن کم بشه

-کتایون 1402/10/28

سلام عالیه

کارشناس به اندام 1402/10/29

سلام ممنون ازشما عزیزم

-فاطمه 1402/10/25

سلام من دخترم ۲۳ سالمه وزنم ۶۱ کیلو قدم ۱۵۵ هستش‌ سه ماهه دارم میرم باشگاه بدنسازی ولی از وقتی ک رفتم به شدت شکمم سفت و بزرگ شده چرا؟چیکار باید بکنم؟

کارشناس به اندام 1402/10/26

سلام بخاطر ورزشه چون رژیم غذایی ندارین وتمرکز روی ورزشه وزن قبلتون چندبوده؟

Athena 1402/10/18

سلام خسته نباشید. قد ۱۷۵، وزن ۵۵ kg و ۱۶ ساله هستم (دختر). چند تا سوال داشتم، اول اینکه من حدود دوساله بسیار منظم ورزش میکنم، باشگاه میرم، کاملا رژیم غذایی رو رعایت میکنم ولی هنوز مقداری زیر شکم دارم. بالای شکم خط افتاده ولی زیر شکم کاملاً صاف نیست. این به چه دلیله؟ دوم اینکه من هنگام کاهش وزن، همه جای بدنم لاغر میشه جز قسمت داخلی ران ها. می خواستم بپرسم راهی برای برطرف کردنش هست؟ و مورد آخر می خواستم بپرسم من چقدر دیگه میتونم کاهش وزن داشته باشم؟

کارشناس به اندام 1402/10/19

سلام سلامت باشید عزیزم این بخاطر اندام هایی هست که دراین ناحیه وجود داره ومیزانی چربی که ازش محافظت میکنه ودربدن همه هم کاملا طبیعیه وزنتون خوبه موضعی که نه نمیشه لاغر شد تمرکز ورزشتون رو بزارید روی این ناحیه ران ها

-ب...نجفی 1402/10/16

سلام خسته نباشید.بی نهایت جالب بود.ممنون.کارم سخته همش تو ماموریت هستم . 48سالمه.92وزن وقد170.هرکاری کردم نشد که نشدبدترهم شدچاقی بیش از اندازه شکمی دارم همه جای بدنم در حد لاغری هستش ولی.... خسته شدم راه آخر جراحی بنظرم رسید ممنون میشم راهنمایی کنید.

کارشناس به اندام 1402/10/17

سلام سلامت باشید عزیزم درسته شرایط وموقعیت اثرگذاره حتی شما بعداز جراحی هم نیازه برنامه رژیمی داشته باشید پس چه بهتر که خود رژیم و به هرشکلی که ممکنه رعایت کنید

فائزه 1402/10/02

میخوام لاغرباشم ولی غذام حفظ نشه فقط هرچی میخوای بگو قرص به هیچ عنوان نمیخورم

کارشناس به اندام 1402/10/03

عزیزم غذا حذف نشه ؟رژیم سفره خانواده رو بگیرید همه نوع غذایی داره قرص اصلا تجویز نمیشه فقط برنامه غذایی که میتونین برای شروع روی لینک بزنید وثبت نام کنید

-هستی 1402/09/24

سلام من ۱۳ شالمه ۵۰ کیلو عم شکمم ۱۵ سانت جلوعه قرص نمخوام فق بگید من چکار کنم همین همینو میخوام🙇

کارشناس به اندام 1402/09/25

سلام عزیزم هیچ دارویی توصیه نمیکنیم برای داشتن تناسب اندام کافیه رژیم کنار ورزش رو داشته باشید برای محاسبه اضافه وزن ودریافت رژیم روی لینک بزنید وثبت نام کنید

khalili 1402/09/16

سلام همسر من شغل رانندگی داره ساعت زیادی رو نشسته و تحرک نداره. باقی ساعات روز هم باید استراحت کنه که خوابش نگیره.قدش۱۷۴ وزنش۸۵ کیلوه. شکم گرد و بزرگی پیدا کرده.غذاهای متدوال ایرانی هارو میخوره در حد متوسط نه زیاد. الکل و دخانیات مصرف نمیکنه. با این شرایط اصلا نمیدونه چیکار کنه که لاغر شه؟فرصت ورزش نداره. بدنش هم فوقالعاده سفته.

کارشناس به اندام 1402/09/17

سلام عزیزم وزن نسبتا مناسبه اما تناسب اندام ندارن واین فقط بخاطر یکجا نشینی و تغذیه استرس هست

محمدرضا خوانی 1402/09/14

سلام و عرض ادب.یه سوالی ذهن منو خیلی درگیر کرده بعضیا میگن مگ هرچقدر رژیم میگیرم ورزش میکنم ران پام لاغر نمیشه بعد اینا میرن لیپوساکشن انجام میدن. خواستم بگم مگه میشه آدم رژیم بگیره ورزش هم کنه ولی مثلا ران پاش کوچیک نشه ؟

کارشناس به اندام 1402/09/15

سلام بله عزیزم امکانش هست موضعی تاثیر خاصی رو حتی با ورزش شاهد باشن

lili-par 1402/08/22

سلام خسته نباشید قدم 165 وزنم 58 کیلوگرم بدنسازی کار میکنم 5 روز درهفته تمرین میکنم بدنم کات شده شیرینی غذاهای فست فود نوشابه اصلا مصرف نمیکنم روزانه 4 لیتر آب مصرف میکنم سیفیجات مصرف میکنم پروتئین بالا و کربوهیدرات به اندازه مصرف میکنم نان سفید مصرف نمیکنم سیگار والکل اصلا مصرف نمیکنم آزمایش هورمون دادم مشکی ندارم یخورده شکم دارم شکمم چرا آب نمیشه به شدت عصبیم کرده همه چیز رو رعایت میکنم میشه کمکم کنید ممنون میشم

کارشناس به اندام 1402/08/23

سلام سلامت باشید عزیزم همین استرسی که دارین خودش عامل بزرگ شدن شکم حتی به صورت کاذب هست یخورده شکمی که میگیم طبیعی هست بعد وعده ها وخوردن مایعات این اتفاق میوفته

-kaRma 1402/08/21

سلام من ۲۱ سالمه قدم ۱۸۴ وزنم ۱۱۲ کیلو بود رژیم گرفتم الان وزنم شده ۸۸ ورزشم میکنم هم بدنسازی و هم حرکات شکم و هم هوازی ولی همه جام لاغر شد پهلوهام خیلی کم تغیر کرد اصن پهلوهام هرکاری میکنم تغیر نمیکنه همه اندامم خوب شده چربی دارم همه جا بدنم ولی پهلوهام هنوز کوچیک نشده بزرگه نمیدونم باید چیکار کنم دیگه هرچی رژیم میگیریم عضله سوزی میشه حس میکنم تا پهلوهام بسوزه بیشترم شکم پهلوم سفته تا نرم

کارشناس به اندام 1402/08/22

سلام عزیزم اینکه فرم بدنی افراد در ظاهر وتناسب اندامشون دخیله درسته موضعی که نمیشه لاغر کرد با مربی تمرین کنید روی این قسمت تمرکز کنید به نتیحه نرسید از دستگاه های لاغری با نظر پزشک استفاده کنید

-mahta 1402/08/05

سلام خسته نباشین، دخترم ۱۳ سالمه قدم ۱۷۰ وزنم ۵۲ به طور روزانه هم ورزش میکنم تغذیه مناسبی هم دارم ولی بازم یمقدار شکم دارم در حالت عادی. چقدر دیگه میتونم وزنم رو بیارم پایین؟ کل بدنم عضلانی هست ۴ تا تیکه بالای شکم رو هم دارم ولی زیرشکمم تپله و این تو مخمه

کارشناس به اندام 1402/08/06

سلام سلامت باشید عزیزم این کاملا طبیعیه اندام هایی در این قسمت هستن که حجمی میگیرن ودیگه چربی نیست

rain 1402/07/26

سلام من دخترم 13 سالمه قدم 170 و وزنم 64 هست تقریبا یک سال است ورزش سنگین کار می کنم و پا و دستانم بشدن عضلانی هستند اما شکمم هر کاری می کنم کوچک نمی شود و بزرگتر هم میشود و غذا هایی که می خورم اندازه بچه 6 ساله است و لب به خوراکی و چیپس و پفک نمی زنم.ممنون میشوم کمکم کنید.

کارشناس به اندام 1402/07/27

سلام عزیزم بخاطر ورزشی که دارین میتونه باشه چون حجم عضلات هم بیشتر شده وگرنه با تغذیه مناسب و ورزشی که دارین شکم بزرگ نمیشه درمواقع استرس تغییرات هورمونی وبعد وعده ها هم طبیعی کمی حجم شکم بزرگ تر باشه که بعد تمام شدن دوره به حالت نرمال برمیگرده