دلایل ریزش مو

خانه » زندگی رژیمی » ورزش و زیبایی » دلایل ریزش مو

آیا می دانید ریزش مو و یا داشتن موهای ضعیف و آسیب دیده، می تواند نشانه عدم سلامتی باشد؟ برخی شرایط و داروهای مصرفی، تاثیر مستقیم بر بدن و خصوصاً موها می گذارند. در سایر موارد، تنها مراقبت از موها و پوست سر کافی است. راهنمای تصویری زیر به شناخت عوامل تهدید کننده ی ریزش مو و راههای پیشگیری و درمان آن کمک می کند.

ریزش مو

برخی متخصصان معتقدند هر فرد روزانه ۱۰۰ تار موی خود را از دست می دهد. این بدان معنی نیست که شما به زودی کچل خواهید شد. حدود ۹۰ درصد از صد هزار فولیکول مو، در هر زمانی در حال تولید مو هستند. ۱۰ درصد دیگر در حال استراحت (تلوژن) هستند و پس از دو الی سه ماه می ریزند و موی جدیدی جایگزین موهای ریخته می شود و این چرخه رشد ادامه خواهد داشت.

شوره

شوره یا پوسته های موجود در موهای برخی افراد مسری نیست، پس چگونه به آن مبتلا می شویم؟ دو نظریه در این باره وجود دارد. پوسته های سر به دلیل رشد قارچ در پوست سر بوجود آمده اند. نظریه دیگر احتمال وجود پوسته در پوست سر چرب، استرس، چاقی، سرما، آب و هوای خشک، داشتن اگزما و یا پسوزیاریس، بیشتر می داند. گرچه داشتن شوره زیبا نیست و خاراندن سر نیز مشکلاتی را بوجود می آورد، اما بطورکلی شوره سر مضر نیست.

نکاتی برای درمان شوره سر

برای کاهش تجمع سلول های مرده روی سر، سعی کنید روزانه از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید. بگذارید شامپو برای پنج دقیقه روی سرتان باقی بماند؛ سپس به خوبی آبکشی نمایید. ممکن است برای پیدا کردن شامپوی ضد شوره مناسب مجبور باشید چندین شامپو را امتحان کنید. ممکن است تاثیر یک شامپو پس از مدتی متوقف شود، در این صورت پس از مشورت با دکتر خود شامپوی دیگری را امتحان کنید.

زرد شوره

اگر شوره سر زرد رنگ و چرب باشد، احتمال ابتلا به دراماتیت زیاد است. دراماتیت شوره ای گونه ای التهاب پوستی است که در محل هایی که غدد چربی فراوانی وجود دارند، مانند سر و صورت رخ می دهد. اگرچه ریشه ی دراماتیت شوره ای به هورمون ها و قارچ ها و حتی برخی مشکلات عصبی برمی گردد، اما درمانی مشابه شوره سر دارد. در موارد خفیف استفاده از شامپوهای ضد شوره و در موارد شدیدتر استفاده از داروهای ضد قارچ و استروئید تجویز می شود.

دلایل طولانی شدن جریان تلوژن

از عواملی که باعث طولانی شدن حالت استراحت (تلوژن) می شود می توان به جراحی، زایمان، برخی داروها، رژیم غذایی اشتباه، استرس شدید و مشکلات تیروئید اشاره کرد. این عوامل، پس از دو ماه، ریزش و نازک شدن موها را به همراه خواهند داشت. در برخی موارد موهای جدید به سرعت جایگزین خواهند شد.

کچلی موضعی

در کچلی های موضعی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه با فولیکول های مو به مبارزه می پردازد و نتیجه آن ریزش مو در آن مناطق است. داشتن یک یا دو قسمت کوچک از این کچلی طبیعی است، اما ممکن است برخی افراد به دلیل این مشکل تمام موهای خود را از دست بدهند و یا به دفعات دچار این مشکل شوند. کچلی موضعی مسری نیست و به داروهای تجویزی پاسخ می دهد و حتی ممکن است به خودی خود درمان شود.

ریزش موی مردانه

نود درصد ریزش موی مردان به عامل وراثت بر می گردد. این نوع وراثت بیشتر از خانواده ی مادری به ارث می رسد، پس موهای اجداد مادری خود را در نظر بگیرید و آینده موهای خود را همانگونه تصور کنید! الگوی طاسی مردانه اغلب با خالی شدن شقیقه ها، سپس فرق سر شروع شده و اگر از بالا نگاه کنید، سرانجام موها شبیه به یک نعل اسب در دو طرف سر باقی می مانند. از داروهایی که معمولا برای کاهش سرعت ریزش مو تجویز می شوند می توان به ماینوکسیدیل (minoxidil) و فیناستراید (finasteride) اشاره کرد.

ریزش موی زنانه

معمولا الگوی ریزش موی زنان، نازک شدن تمام موهاست. برخلاف مردان، زنان به ندرت دچار طاسی می شوند و روند ریزش موی زنان بسیار آهسته تر از مردان صورت می گیرد. برخلاف باور عموم، موی بلند دلیل اصلی آسیب دیدن موی زنان نیست بلکه عوامل دیگری در این امر سهیم هستند. شامپوهای ضد ریزش مو تنها به رویش مویی که به تازگی ریخته است کمک می کند و ماینوکسیدیل، گزینه ای مناسب برای کاهش سرعت این نوع ریزش است.

 

چرا موهایم می ریزد؟

دلایل ریزش مو

این درست است که ریزش مو در مردان بیشتر از زنان شایع است، دلیلش هم بیشتر مربوط می شود به الگوی ریزش مو در آقایان. اما نازک شدن مو و ریزش آن در زنان نیز شایع است. دلایل ریزش مو زیاد است از یک دلیل ساده و گذرا مانند کمبود ویتامین گرفته تا دلایل پیچیده مانند یک مشکل اساسی سلامت. در بیشتر موارد راه هایی وجود دارد تا هم زنان هم مردان را درمان کرد. همه چیز به دلیل بستگی دارد. در ادامه دلایل شایع و کمتر شایعی که موجب ریزش مو در شما می شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱- استرس فیزیکی

دلایل ریزش مو

هر نوع زخم فیزیکی – جراحی، تصادف ماشین، یا یک بیماری مزمن، حتی سرماخوردگی – می تواند باعث ریزش مو موقت شود. این موارد می توانند باعث ریزش مویی به نام تلوژن افلوویوم شوند. دکتر مارک گلشوفر، متخصص امراض پوست در نیویورک می گوید مو یک چرخه زندگی برنامه ریزی شده دارد: مرحله رشد، مرحله استراحت، و مرحله ریزش. وقتی یک رویداد فوق العاده استرس زا را سپری می کنید، ممکن است به چرخه ی موها شوک وارد شود، و موها به چرخه ی ریزش کشیده شوند. ریزش مو بعد از ۳ تا ۶ ماه از زخم قابل تشخیص می شود.

چه کار کنیم: خبر خوب این است که مو پس از ریکاوری بدن دوباره رشد می کند.

 

۲- زایمان

دلایل ریزش مو

زایمان یکی از نمونه های استرس فیزیکی است که منجر به ریزش مو می شود ( هورمون ها نیز دخیل هستند ). ریزش مو معمولا بعد از به دنیا آمدن نوزاد اتفاق می افتد تا در دوران بارداری. بخشیدن زندگی به یک کودک سختی های خاص خود را برای مادر دارد.

چه کار کنیم: اگر تجربه ریزش مو را دارید، مطمئن باشید موها پس از چند ماه دوباره رشد خواهد کرد. این اتفاق طبیعی است و به همین شکل هم ترمیم می شود، نیازی به درمان ندارد.

 

۳- ویتامین A بیش از حد

دلایل ریزش مو

بر اساس تحقیقات موسسه امراض پوستی آمریکا،استفاده بیش از حد مکمل ها و داروهای حاوی ویتامین A می تواند باعث تحریک ریزش مو شود. مقدار مصرف روزانه ویتامین A برای افراد بالغ و برای کودکان بزرگتر از ۴ سال ۵۰۰۰ IU است. مکمل ها می توانند حاوی ۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ IU ویتامین A باشند.

چه کار کنیم: این نوع ریزش مو قابل بازگشت است. همین که مقدار ویتامین A اضافی متوقف شود مو به رشد طبیعی خود بازمی گردد.

 

۴- کمبود پروتئین

دلایل ریزش مو

اگر در برنامه غذایی خود به اندازه کافی پروتئین دریافت نکنید، ممکن است بدن با خاموش کردن رشد موها پروتئین را جیره بندی کند. این اتفاق دو تا سه ماه پس از افت مصرف پروتئین اتفاق می افتد.

چه کار کنیم: منابع زیادی وجود دارد که پروتئین را بخوبی تامین کنند، از جمله، ماهی، گوشت، و تخم مرغ. اگر گوشت و محصولات حیوانی مصرف نمی کنید باید به دنبال منابع دیگری از پروتئین باشید تا نیاز بدن را برآورده کنید.

 

۵- الگوی کچلی آقایان

دلایل ریزش مو

حدود دو سوم مردان با رسیدن به ۶۰ سالگی کچلی را تجربه می کنند، و در بیشتر موارد علت الگوی کچلی در مردان است. این نوع ریزش مو، به علت ترکیبی از ژن ها و هورمون های جنسی مردانه اتفاق می افتد. معمولا الگوی کلاسیکی را دنبال می کند به گونه ای که موهای جلوی سر خالی می شود و حالتی M شکل را به جا می گذارد.

چه کار کنیم: کرم های موضعی مانند مینوکسیدیل و داروهای خوراکی مانند فیناستراید وجود دارد که می توانند شدت ریزش مو را کم کنند. حتی باعث رشد نیز بشوند. کاشت مو نیز یکی از گزینه ها است.

 

۶- وراثت

دلایل ریزش مو

به الگوی ریزش مو در خانم ها آلوپسی آندروژنیک یا آندروژنیک می گویند، که اساسا ورژن زنانه ی الگوی کچلی مردان است. اگر از خانواده ای هستید که در آن زنان از سن خاصی شروع به ریزش مو می کنند، بیشتر در معرض این نوع ریزش مو هستید. بر خلاف مردان، خط موی زنان به عقب کشیده نمی شود، در عوض بخشی از موی سر میریزد و گسترش پیدا می کند یا موها به شکل قابل تشخیصی نازک می شوند.

چه کار کنیم: مانند مردان، زنان هم ممکن است از مینوکسیدیل کمک بگیرند تا موهایشان مجدد رشد کند. یا حداقل موهای باقی مانده را ثابت نگه دارند. این دارو بدون نیاز به نسخه در داروخانه ها موجود است.

 

۷- هورمون های زنانه

دلایل ریزش مو

درست مانند زایمان تغییر هورمون نیز می تواند باعث ریزش موها شود. داروهای جلوگیری از بارداری نیز چنین تاثیری دارند. این هورمون ها می توانند باعث تلوژن افلوویوم شوند و اگر سابقه خانوادگی داشته باشید بیشتر در خطرش هستید. دکتر مارک هوماندز، متخصص پوست و مو می گوید تغییر در تعادل هورمون ها که در زمان یائسگی اتفاق می افتد نیز ممکن است همین نتیجه را داشته باشد. آندروژن ( هورمون مردانه ) گیرنده های روی پوست سر فعال می شوند. فولیکول های مو کوچک خواهد شد و سپس شروع به ریزش مو می کنید.

چه کار کنیم: اگر داروی ضد بارداری که استفاده می کنید مشکل ساز است با پزشک صحبت کنید تا نوع دیگری را به شما معرفی کند. توقف استفاده از قرص های ضد بارداری نیز گاهی می تواند باعث ریزش مو شود. اما این مورد به کل موقتی است. مشکلتان را با استفاده از برنامه های غذایی ناسالم بدتر نکنید.

 

۸- استرس عاطفی

دلایل ریزش مو

استرس عاطفی کمتر از استرس فیزیکی باعث ریزش مو می شود، اما ممکن است اتفاق بیفتد. برای مثال در مواردی مانند طلاق، از دست دادن یکی از عزیزان، و یا نگهداری از یک فرد بیمار یا کهنسال. در بیشتر موارد استرس عاطفی به خودی خود باعث ریزش مو نمی شود بلکه مشکلی که از قبل داشتید را بدتر می کند.

چه کار کنیم: همانطور که ریزش مو بر اثر استرس فیزیکی به مرور کم می شود این نوع ریزش نیز موقتی است. برای نجات پیدا کردن از استرس و اضطراب خود باید قدم بردارید. مثلا می توانید ورزش کنید، با یک مشاور صحبت کنید، و یا از حمایت دیگران استفاده کنید.

 

۹- کم خونی

دلایل ریزش مو

از هر ۱۰ خانم ۲۰ تا ۴۹ ساله حداقل یکی به علت فقر آهن ( شایع ترین نوع کم خونی ) از کم خونی رنج می برد، که با سادگی باعث ریزش مو می شود. پزشک ابتدا باید آزمایش بگیرد تا مطمئن شود فرد به این نوع از کم خونی مبتلا است یا خیر.

چه کار کنیم: یک مکمل آهن ساده می تواند مشکل را حل کند. علاوه بر ریزش مو کم خونی علائم دیگری نیز دارد، از جمله، خستگی، سردرد، سرگیجه، پوست رنگ پریده، و دست و پاهای یخ کرده.

 

۱۰- کم کاری تیروئید

دلایل ریزش مو

هیپوتیروئیدی اصطلاح پزشکی است که به معنی داشتن غده ی تیروئید کم کار است. این غده ی کوچک واقع در گردن هورمونی تولید می کند که برای سوخت و ساز و رشد بسیار ضروری است. وقتی به اندازه کافی هورمون بیرون ندهد، می تواند باعث ریزش مو نیز بشود.

چه کار کنیم: داروهای تیروئید می تواند مشکل را حل کند. همین که سطح هورمون به حالت عادی بازگشت رشد موها نیز درست می شود.

 

۱۱- کمبود ویتامین B

دلایل ریزش مو

این مشکل زیاد شایع نیست اما فقر ویتامین B نیز یکی از دلایل ریزش مو است.

چه کار کنیم: درست مانند فقر اهن یک مکمل می تواند مشکل را حل کند. تغییر نوع برنامه غذایی نیز کارساز است. می توانید ویتامین B طبیعی را در ماهی، گوشت، سبزیجات نشاسته ای، و میوه ها غیر مرکبات پیدا کنید. داشتن برنامه ی غذایی حاوی میوه و سبزیجات، پروتئین بدون چربی و چربی های خوب مانند آجیل ها برای سلامت موها و کل بدن بسیار مفید است.

 

۱۲- خود ایمنی منسوب به ریزش مو

دلایل ریزش مو

این مشکل آلوپسی آره آتا نیز نام دارد و اساسا به علت سیستم ایمنی بیش از حد فعال رخ می دهد. بدن گیج می شود، موها را به عنوان دشمن می بیند و به اشتباه هدف قرارشان می دهد.

چه کار کنیم: تزریق استروئید از اولین اقدامات برای درمان برای آلوپسی آره آتا است، که به صورت تکه های خالی از مو در اطراف سر خود را نشان می دهد. دیگر داروها از جمله، روگین نیز مورد استفاده قرار می گیرد. چرخه ی این بیماری غیر قابل پیش بینی است، یعنی مدتی رشد موها باز می گردد اما ممکن است دوباره بریزند.

 

۱۳- لوپوس

دلایل ریزش مو

دیگر مشکلات خود ایمنی مانند لوپوس نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. در این مورد هم مشکل اشتباه گرفتن وجود دارد: سلول های بیش فعال ایمنی به موها حمله می کنند. متاسفانه این نوع ریزش مو وحشتناک است، چون مو دیگر رشد نمی کند.

چه کار کنیم: اگر ریزش مو کم است، بهتر است مدل موی جدیدی را امتحان کنید تا ناحیه آسیب دیده را بپوشانید. برای مثال موهای کوتاه از موهای بلند قوی تر است و می تواند جاهای خالی را بپوشاند.

 

۱۴- کاهش وزن شدید

دلایل ریزش مو

کاهش وزن ناگهانی بر اثر زخم فیزیکی می تواند باعث نازک شدن موها شود. حتی اگر کاهش وزن برایتان خوب نیز باشد باز هم احتمال این اتفاق هست. ممکن است دچار استرس شدن بدن بر اثر کاهش وزن یا درست غذا نخوردن و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باعث این مشکل شوند. ریزش شدید مو همراه با کاهش وزن سریع و قابل مشاهده می تواند نشانه هایی از اختلالات تغذیه از جمله اناروکسی یا بولیمیا باشد.

چه کار کنیم: کاهش وزن ناگهانی باعث شوک به سیستم بدن می شود و ممکن است ۶ ماه ریزش مو را تجربه کنید، بعد از این دوره مشکل خود به خود حل می شود.

 

۱۵- شیمی درمانی

دلایل ریزش مو

برخی داروهای ضد سرطان متاسفانه می توانند باعث ریزش موها نیز بشوند. شیمی درمانی درست مانند بمب اتم است، تقسیم سلول ها را به صورت مداوم از بین می برد. این سلول ها شامل سلول های سرطانی می شود اما سلول های مو نیز در امان نیستند.

چه کار کنیم: همین که شیمی درمانی متوقف شود، موها دوباره رشد خواهند کرد، گرچه اغلب با بافتی متفاوت ( احتمالا اگر قبلا مویی صاف داشتید این بار مویی مجعد خواهید داشت ) و یا رنگی دیگر باز خواهند گشت. محققان در تلاشند داروهایی بسازند که عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

 

۱۶- سندرم تخمدان پلی کیستیک

دلایل ریزش مو

سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS ) دیگر مشکل عدم تعادل در هورمون جنسی زنان و مردان است. آندروژن اضافی می تواند به کیست تخمدان، اضافه شدن وزن، بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت، تغییر در دوره های قاعدگی، نا باروری و همچنین نازک شدن موها منجر شود. ازآنجا که در سندروم تخمدان پلی کیستیک هورمون های مردانه بیش از حد بالا می روند، ممکن است خانم ها موهای بیشتری را در صورت و بدن خود مشاهده کنند.

چه کار کنیم: درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند عدم تعادل هورمون ها را درست کند و مقداری از این تغییرات را برگرداند. درمان ها شامل، رژیم غذایی، ورزش، و به طور بالقوه قرصهای جلوگیری از بارداری، و همچنین درمان های خاص برای جلوگیری از ناباروری و دیابت می شود.

 

۱۷- داروهای ضد افسردگی، رقیق کننده خون و غیره

دلایل ریزش مو

دیگر انواع خاص دارو نیز ممکن است باعث ریزش مو بشوند. داروهایی که بیشتر در این میان شایع اند رقیق کننده های خون و داروهای فشار خون که به بتا بلاکر نیز خوانده می شوند هستند. دیگر داروهایی که ممکن است باعث ریزش مو شوند عبارتند از متوترکسات ( مورد استفاده برای روماتیسم و برخی بیماری های پوستی ) لیتیوم ( برای اختلال دو قطبی استفاده می شود ) داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از جمله ایبوپروفن، و احتمالا داروهای ضد افسردگی.

چه کار کنیم: اگر پزشکتان تشخیص دهد که یک یا چند مورد از داروهایی که مصرف می کنید باعث ریزش مو هستند، با او صحبت کنید تا یا دوز دارو ها را پایین بیاورد و یا تغییرشان بدهد.

 

۱۸- مدل دادن بیش از حد

دلایل ریزش مو

مدل دادن های شدید به مو و یا استفاده زیاد از مواد حالت دهنده و غیره روی موها باعث ریزش آنها می شود. نمونه های مدل دادن شدید عبارتند از سفت بافتن موها، کشیدن موها. حرارت بالا و استفاده از انواع مواد شیمیایی روی موی سر نیز از دیگر عوامل هستند. از آنجا که این موارد می توانند روی ریشه ی مو تاثیر بگذارند ممکن است موی سرتان دیگر هیچ وقت رشد نکند.

چه کار کنیم: توصیه می شود از این مدل موها تا جایی که ممکن است بپرهیزید، از شامپوهای مناسب استفاده کنید. سشوار را دور از موها بگیرید، و از محصولاتی مانند اتو مو یکبار در هفته بیشتر استفاده نکنید.

 

۱۹- تریکوتیلومانیا

دلایل ریزش مو

تریکوتیلومانیا، به عنوان یک اختلال کنترل تکانه شناخته می شود و باعث می شود فرد موهای خود را به طرف بیرون بکشد. این حالت مانند نوعی تیک است و فرد دائم در حال کشیدن و بازی کردن با موهای خود است. متاسفانه این بازی کردن مستمر با موها سر را از حفاظت طبیعی خود خارج می کند. تریکوتیلومانیا قبل از ۱۷ سالگی شروع می شود و در زنان چهار برابر مردان شایع است.

چه کار کنیم: برخی داروهای ضد افسردگی ممکن است تاثیر گذار باشند، درمان اصلاح رفتاری نیز گزینه ای دیگر است.

 

۲۰- بالا رفتن سن

دلایل ریزش مو

مشاهده ریزش مو و نازک شدن مو در خانم هایی که وارد ۵۰ تا ۶۰ سالگی می شوند عجیب نیست. اما متخصصان درست نمی دانند چرا این اتفاق می افتد.

چه کار کنیم: متخصصان می گویند نباید انتظار ترمیم چنین شرایطی را داشت. خانم ها در این سنین می توانند با استفاده از روسری، کلاه گیس و یا مدل موهایی که این نقاط را بپوشاند وضعیت را برای خود بهبود دهند.

 

۲۱- استروئیدهای آنابولیک

دلایل ریزش مو

اگر از استروئیدهای آنابولیک – مورد استفاده برخی ورزشکاران برای افزایش عضله – استفاده می کنید ممکن است موهای خود را از دست بدهید. استروئیدهای آنابولیک می توانند همان تاثیری که تخمدان پلی کیستیک روی بدن دارد را برای فرد داشته باشد.

چه کار کنیم: این حالت پس از مصرف نکردن دارو بهبود پیدا می کند.

 

 

Sending
User Review
5 (2 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب سلامت مو به شما توصیه می کند.
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

علی اصغرحیدرپور ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

آقایان دکتران عزیزاگر بخاطرموادغذایی هست پس چراموی آفریقاییان نمیریزه نه دوستان ریزش مو دوسومش بخاطر استرس وناراحتیهایی که بوجودمیاد هستش الان درژاپن یک خانمی کلاس تمرین گذاشت ضداسترس کسانی که طاس شدنددوباره مو درمیارند

کارشناس به اندام ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

سلام. بله درسته استرس هم یکی از دلایل ریزش مو هست. به طور کلی ریزش مو دلایل بسیاری زیادی داره که یکی از اونها می تونه تغذیه باشه. اما این نکته رو هم در نظر داشته باشید که جنس موها از کراتین هست. کراتین هم یک نوع پروتئین هست. بنابراین مصرف مواد پروتئینی می تونه از ریزش موها جلوگیری کنه