دلایل قانع کننده برای دویدن

در میان فشار زندگی روزمره، پیدا کردن زمان برای حرکت و ورزش شاید سخت باشد. اما مزایایی فیزیکی و روانی دویدن ارزش این وقت را دارد. اگر برای شروع این کار شک دارید این دلایل قانع کننده را بخوانید. فهرست مطالب (کلیک کنید) دویدن سرتان را سبک میکنددویدن کمک میکند عمری طولانی تر داشته باشیددویدن […]

دلایل قانع کننده برای دویدن - 32 - - عادات غذایی
3 از 5

زمان مطالعه 17 دقیقه

تعداد بازدید 3530

تاریخ انتشار

در میان فشار زندگی روزمره، پیدا کردن زمان برای حرکت و ورزش شاید سخت باشد. اما مزایایی فیزیکی و روانی دویدن ارزش این وقت را دارد. اگر برای شروع این کار شک دارید این دلایل قانع کننده را بخوانید.

دویدن سرتان را سبک میکند

دلایل قانع کننده برای دویدن - 34 - - عادات غذایی

اگر بین مشکلات گیر کرده اید و یا دچار مشکلات روحی هستید، دویدن میتواند کمکتان کند. اشلی کراسمن، مربی دویدن، مربی خصوصی و صاحب کمپانی ( she runs stronge ) میگوید: دویدن بهترین راه برای از بین بردن مه روحی روانی است. تحقیقات اخیر آکادمی نورولوژی آمریکا نشان میدهد کسانی که تمرینات هوازی مرتب دارند عملکرد شناختی بهتری نسبت به دیگران از خود نشان میدهند. کراسمن میگوید: وقتی مشکلات شخصی یا کاری دارم بیرون میرم و شروع به دویدن میکنم، در 95 درصد مواقع با راه حل به خانه برمیگردم.

دویدن کمک میکند عمری طولانی تر داشته باشید

دلایل قانع کننده برای دویدن - 36 - - عادات غذایی

این یک واقعیت است، دویدن به داشتن زندگی طولانی تر و سالم تر کمک میکند. بر اساس تحقیق دانشگاه استنفورد که در سال 2008 انجام گرفت و در مجله طب داخلی منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدند که دویدن مزایای بسیار زیادی برای طول عمر دارد. در این تحقیق محققان زندگی 284 دونده و 156 غیر دونده را مورد بررسی قرار دادند. بعد از 19 سال تنها 15 درصد از دونده ها مرده بودند در حالی که این مقدار در مورد غیر دونده ها 34 درصد بود. همچنین گروه دونده ها علائم پیری کمتری داشتند و آمار ابتلا به دیابت بین آنها بسیار کم بود.

دویدن میتواند مغزتان را نجات دهد

دلایل قانع کننده برای دویدن - 38 - - عادات غذایی

دویدن و پیاده روی ( روی تردمیل یا بیرون ) میتواند با بالا رفتن سن به جلوگیری از مشکلات حافظه ای کمک کند. در سال 2012 تحقیقی در مجله نورولوژی منتشر شد و در آن محققان به این نتیجه رسیده بودند که افراد با فعالیت بالا در طول زمان کمتر دچار فقدان حافظه میشوند. همچنین در این تحقیق مشخص شد فعالیت فیزیکی بیشتر از فعالیت ذهنی و فعالیت های اجتماعی در این زمینه تاثیر گذار است. دفعه ی بعد که خواستید وقت خود را روی حل یک پازل بگذارید به جای آن کفشهایتان را بردارید و برای دویدن بیرون بروید.

دویدن روحیه را تقویت میکند

دلایل قانع کننده برای دویدن - 40 - - عادات غذایی

دویدن میتواند درمانی خوب برای آنهایی که غمگین هستند باشد. اگر حالتان خوش نیست دویدن علاوه بر مزایای فیزیکی که دارد میتواند به بهتر شدنتان کمک کند. طی تحقیقی که در سال 2005 انجام شد و نتایج آن در مجله ی علوم ورزش منتشر شد محققان به این نتیجه رسیدند که 30 دقیقه ورزش شدید میتواند به بهبود خلق و خو و تقویت کلی احساس خوب کمک کند. یک روتین منظم دویدن و ورزش برای خود آماده کنید و طبق برنامه ای که ریخته اید پیش بروید.

دویدن هیچ وقت تعطیل نیست

دلایل قانع کننده برای دویدن - 42 - - عادات غذایی

برخلاف باشگاه های ورزشی که در ساعات و روز های خاصی مشغول به کار هستند، دویدن محدودیت ندارد و در هر زمان که دلتان بخواهد میتوانید بدوید. اگر کارتان جوری است که ساعت های غیر معمول سرکار هستید و نمیتوانید خود را با ساعات کار باشگاه ها مطابقت دهید دویدن بهترین انتخاب است چون هرچقدر هم برنامه هایتان بهم ریخته باشد این فعالیت را میتوانید در آن بگنجانید.

دویدن زمانی برای ” منٍ سالم “

دلایل قانع کننده برای دویدن - 44 - - عادات غذایی

بین ملاقات های کاری، بردن بچه ها به مدرسه، هجوم ایمیل ها و پیام های شبکه های اجتماعی و دیگر دل مشغولی ها دویدن میتواند راه فراری برای با خود بودن باشد. کراسمن، مربی ورزشی میگوید: هر وقت میخواهم تنها باشم و کمی فاصله بگیرم از دویدن استفاده میکنم. گاهی در میان خواسته های کاری و خانواده دویدن تنها زمانی است که 100 درصد با خودم هستم. اگر میخواهید از این حالت فشرده خارج شوید و کمی فرار کنید، کفش هایتان را بردارید در یک جاده ی باز شروع به دویدن کنید.

دویدن برطرف کننده ی استرس

دلایل قانع کننده برای دویدن - 46 - - عادات غذایی

اگر مهلتی دارید که به اواخر آن نزدیک میشوید. ورزش کردن میتواند آخرین فعالیتی باشد که برای آن وقت دارید. چون مزایای آن به کاهش استرس کمک میکند و میتوانید موثر تر کار کنید. محققان در دانشگاه میسوری کلمبیا دریافتند، ورزش شدید بهترین راه برای کاهش استرس و اضطراب است. کراسمن میگوید: هیچ چیز مثل یک دویدن خوب نمیتواند کمک کند خشم و استرسی که دارید رها شود.

دویدن درست پشت در است

دلایل قانع کننده برای دویدن - 48 - - عادات غذایی

دویدن یکی از در دسترس ترین ورزش ها است. چون ورزشی است که نیازی به تجهیزات، زمین مخصوص و یا فردی که کمکتان کند ندارد. در واقع ورزشی صاف و ساده است، فقط کافی است هر زمان و هر جا که بودید از در بیرون بروید و شروع به دویدن کنید، تمام چیزی که نیاز دارید یک جفت کفش است. البته استفاده از کفشی مناسب برای دویدن که از آسیب ها جلوگیری کند بسیار مهم است. سعی کنید کفشی که انتخاب میکنید جلوی شوک هایی که به پا وارد میشود را بگیرد و کفی مناسبی داشته باشد.

دویدن یک کالری سوز کارآمد است

دلایل قانع کننده برای دویدن - 50 - - عادات غذایی

دویدن یکی از بهترین ورزشهای چربی سوز است. با توجه به تحقیقات دانشکده پزشکی هاروارد اگر فردی 70 کیلویی به مدت 30 دقیقه با سرعتی متوسط بدود حدود 298 کالری میسوزاند، در مقایسه با این مقدار پیاده روی، یوگا و ایروبیک آبی تنها 149 کالری میسوزانند. همچنین بلند کردن وزنه به همین مدت تنها 112 کالری میسوزاند.

دویدن کمک میکند بهتر بخوانید

دلایل قانع کننده برای دویدن - 52 - - عادات غذایی

بله درست خواندید، اگر کتابی دارید که باید آن را بخوانید، میتوانید آن را هنگامی که میدوید مطالعه کنید. امروزه بسیاری از کتابها به صورت صوتی برای دانلود در دسترس هستند. میتوانید آن را داخل گوشی و یا وسیله های پخش موسیقی که میتوان آنها را حمل کرد بگذارید و از طریق هدفن در حال دویدن به آن گوش دهید. اگر داستان به اندازه کافی جذاب باشد مقدار راهی که میدوید را حس نمیکنید. اگر موسیقی برایتان جذاب تر است یک پلی لیست از آهنگهای مورده علاقه خود درست کنید و در حال دویدن به آنها گوش دهید.

دویدن سیستم ایمنی بدنتان را حمایت میکند

دلایل قانع کننده برای دویدن - 54 - - عادات غذایی

اگر میبینید که مرتب در حال سرما خوردن هستید، دویدن میتواند برخی از این مشکلات آزار دهنده را دفع کند. ورزش منظم باعث ایجاد زندگی سالم، کاهش فشار خون و کنترل وزن میشود. ورزش حتی جریان خون را هم بهبود میبخشد، و به سیستم ایمنی کمک میکند بهتر کار کند. همچنین تحقیقات نشان داده ورزش در وهله اول حساسیت فرد به بیماری را کاهش میدهد.

دویدن مجانی است

دلایل قانع کننده برای دویدن - 56 - - عادات غذایی

دویدن تنها برای بدن و روحیه خوب نیست، برای کیف پولتان هم مفید است. دویدن در پارک، در ساحل، در جاده ی مخصوص دویدن، در کوهستان یا در خیابان، همه اینها مجانی است و مجانی خوب است! وقتی میدوید دیگر پول عضویت در باشگاه ورزشی یا خرید وسائل گران قیمت ورزشی را نمیدهید.

دویدن به جایی که میخواهید میرساندتان

دلایل قانع کننده برای دویدن - 58 - - عادات غذایی

اگر در شهری بزرگ و پر ازدحام زندگی میکنید دویدن میتواند خیلی سریع شما را از نقطه ی A به نقطه B برساند. اگر نمیتوانید ورزش را در برنامه روزانه خود جا دهید میتوانید بعضی فواصل را که برای کار باید طی کنید بدوید. مثلا اگر میخواهید به داروخانه، خانه ی دوستتان و یا سرکار ( البته اگر محل کارتان دوش داشته باشد ) بروید میتوانید از دویدن کمک بگیرید. در فواصلی که میدانید ترافیک بالاست دویدن هم برایتان زمان میخرد هم باعث میشود ورزش کنید.

دویدن کمک میکند با افراد جدید آشنا شوید

دلایل قانع کننده برای دویدن - 60 - - عادات غذایی

دویدن میتواند یک ورزش گروهی هم باشد و فقط انفرادی نیست. گروه های دویدن در هر شهری وجود دارد. حتی میتوانید برای شرکت در مسابقات با این گروه ها تمرین کنید. یک مثل است که میگوید دونده ها قبل از اینکه همدیگر را ببینند با هم دوستند. با ملحق شدن به این گروه ها با افرادی که با شما همفکر هستند آشنا خواهید شد. اشلی کراسمن میگوید: من با افراد بسیاری در حال دویدن آشنا شدم، از جمله همسرم.

دویدن را سریع می آموزید

دلایل قانع کننده برای دویدن - 62 - - عادات غذایی

دویدن یک توانایی ذاتی است. برخلاف دویدن حرفه ای شدن در ورزشهایی مانند تنیس، شنا و دیگر ورزشها نیاز به آموزش بلند مدت دارد. دویدن را از کودکی آغاز کردیم و تا هر سنی نیز میتوانیم آن را انجام دهیم. البته باید مطمئن شوید که در فرم و حالتی مناسب میدوید. برای مثال توصیه میشود گامها کوتاه برداشته شود و پا جلوی زانو به زمین فرود بیاید.

با دویدن به یک توریست تبدیل میشوید

دلایل قانع کننده برای دویدن - 64 - - عادات غذایی

دویدن بهترین را برای کشف مکانهای جدید است. میتوانید در حالی که کالری میسوزانید از جاهایی که قبلا نرفته بودید بازدید کنید. به هر جا که سفر میکنید میتوانید کفشهای دویدن خود را هم با خود بروید و وقتی رسیدید میتوانید با دویدن اطراف آنجا را بگردید. خیلی از کسانی که میدوند میگویند در حال دویدن مغازه ها و رستوران هایی را پیدا کردند که وقتی با ماشین از همان منطقه عبور میکردند نمیدیدند. حتی در شهر خود نیز میتوانید مانند یک توریست عمل کنید. به جای اینکه مسیر همیشگی را بروید یک مسیر تازه انتخاب کنید و به خیابان هایی بروید که قبلا نرفتید مطمئن باشید جاهایی جدید پیدا خواهید کرد که به آنها علاقه مند میشوید. شما چه فکر میکنید؟ دلیلتان برای دویدن چیست؟ آیا دویدن مزایایی هم برایتان داشته که متوجه آن بشوید؟ آیا تا به حال با بی انگیزه بودن برای ورزش مواجه بودید؟ بزرگ ترین مانع برای دویدنتان چیست؟ آیا ایده ای هم برای کنار زدن این مانع دارید؟ نظرات و افکار خود را با ما درمیان بگذارید.

کاری از گروه ترجمه به اندام(دکتر کرمانی)

3 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*