دو سوالی که برای کاهش وزن مجدد باید از خود بپرسید

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » دو سوالی که برای کاهش وزن مجدد باید از خود بپرسید

آیا تا به حال در اهداف تناسب اندام خود شکست خورده اید؟ مطمئن باشید تنها کسی نیستید که چنین تجربه ای دارد. تغییر سخت است، حتی برای سرسخت ترین ها.
اما برایتان یک ترفند شگفت انگیز داریم، دفعه ی بعد که گیر کردید، چرا از خود این سوالات را نپرسید: تصمیم گرفته اید که در روتین سلامت و تناسب اندام خود تغییراتی ایجاد کنید، از شرایط موجود خسته شده اید و می خواهید مقداری پیشرفت ایجاد کنید.
اگر مثل بیشتر ما، معمولا به خود با تصور از تغییراتی که می خواهید به آنها برسید انگیزه می دهید. چنین تصوراتی را در نظر می آورید، پیروزی در یک ماراتن، کنار گذاشتن داروها، احساس اعتماد به نفس بیشتر، بالا بردن وزنه ای سنگین.
این نوع انگیزه بخشیدن ابزار بسیار خوبی است. اما گاهی اوقات، حتی با این نوع تصورات از موفقیت خود باز هم خود را گیر افتاده می یابیم. و این حالت باعث گیجی، دلسردی و نا امیدی می شود.
این حالت طبیعی است بسیاری از افراد درگیر چنین مشکلاتی می شوند. در این زمان وقتش است که دو سوال از خود بپرسید، من به آنها می گویم دو سوال احمقانه.

سعی کنید وقتی گیر کردید این سوالات را از خود بپرسید:

چه چیز خوبی در تغییر نکردن است؟

( به عبارت دیگر، مزایای اینکه همان که هستید بمانید چیست؟ )

چه چیز تغییر کردن بد است؟

( به عبارت دیگر، با تغییر کردن چه چیزی را از دست می دهید؟ )

چرا این دو سوال کار می کند؟ وقتی از آنچه متوقفتان کرده با خبر می شوید، جلو رفتن خیلی ساده تر می شود.
در اینجا یک مثال غیر تناسب اندامی مرتبط برای شما می آوریم:
فرض کنید گاراژتان بهم ریخته و کثیف است، طوری که گذشتن از آن همه خرت و پرت و رسیدن به ماشین برایتان سخت شده. اما به دلیل نا مشخصی نمی توانید به خود انگیزه دهید که تمیزش کنید. در ضمن هر بار به اینکه نمی توانید آنجا را تمیز کنید فکر می کنید حس بدتر و بدتری نسبت به خود پیدا می کنید. حالا زمان پرسیدن آن دو پرسش است.

سوال اول: چه چیز خوبی در تغییر نکردن است؟

تمیز نکردن گاراژ این اجازه را می دهد که مشغول جا به جا کردن وسائلی که آنجا را شلوغ کرده نشوم، با این زمانی که بدست می آورم می توانم به کارهای دیگر ( معمولا تفریح ) برسم، پس تغییر نکردن برایم ساده تر است.

سوال دوم: چه چیز تغییر کردن بد است؟

این کار به خودی خود خسته کننده است، حوصله را سر می برد و وقت گیر هم هست، بعلاوه به گرد و غبار هم حساسیت دارید. شاید هم فکر می کنید با این کار صرفه جو و مراقب هستید، فکر می کنید دور انداختن وسائل باعث می شود اصراف کار و بی مسئولیت نشان دهید.
شاید هم این کار مجبورتان می کند بعضی وسائل را دور بریزید که شما را به یاد گذشته می اندازد، زمانی که جوان بودید، زمانی که فرزندانتان کم سن و سال تر بودند. به همین خاطر باید تصمیم بگیرید که کدام خاطرات ارزش نگهداری دارد و کدامیک را باید دور انداخت.
این کار برایتان دشوار است و در نتیجه آن را برای روزه دیگری می گذارید. دیدید چه اتفاقی افتاد؟ شاید دلیل این گاراژ شلوغ اصلا بهم ریختگی نباشد، شاید فقط نمی خواهید تصمیم دشواری بگیرید. خوشبختانه ایده را گرفته اید، این حالت دقیقا مانند اهداف تناسب اندام می باشد.
بعد از اینکه دلیل اصلی توقف را فهمیدید، می توانید راهی پیدا کنید که یک تغییر جهت کوچک بدهید. و این تغییر کوچک منجر به تغییرات بزرگتر و اساسی تری شود.

برای مثال:

  • آیا می توانید یک چیز در آن گاراژ را دور بیاندازید؟
  • می توانید یک وعده سبزیجات به وعده های روزانه خود اضافه کنید؟
  • می توانید کمی کمتر در مهمانی ها پرخوری کنید؟
  • می توانید ماشین خود را مقداری دورتر پارک کنید و کمی به پیاده روی خود اضافه کنید؟
  • می توانید سری به باشگاه نزدیک خانه بزنید؟
  • می توانید برنامه ریزی کنید تا هفته ی بعد مقداری به ورزش خود اضافه کنید؟

 

بیشتر وقتی به تغییر می اندیشیم، فکر میکنیم همه تغییرات را باید یکجا انجام داد. اما باید آرام پیش برویم و ابتدا کارهایی را انجام دهیم که مطمئنیم می توانیم. به خاطر داشته باشید تغییرات هوشمندانه و ماندگار ایجاد کنید، کاری که باید بکنید این است که یک قدم در جهت درست بردارید، این قدم درست زمینه ساز گام درست بعدی می شود.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*