بهترین و سریع ترین روش های درمان کبد چرب + علائم و نشانه های کبد چرب

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » بهترین و سریع ترین روش های درمان کبد چرب + علائم و نشانه های کبد چرب

یکی از بیماری های شایع در جهان بیماری کبد چرب است. كبد چرب از بیماری‌های قرن ۲۱ به شمار می‌آید كه در اثر رسوب و تجمع بیش از حد چربی در بافت كبد ایجاد می‌شود. در نتیجه، اختلالاتی در فعالیت طبیعی كبد به وجود می‌آورد كه باعث نارسایی كبدی می‌شود. به گزارش سایت به اندام به نقل از دکتر کرمانی، ۵٪  تا ۱۰٪ وزن کبد در حالت نرمال از بافت چربی تشکیل می شود.  اگر بافت چربي  بیش از۱۰٪ وزن کبد را تشکیل داد؛ به آن کبد، کبد چرب می گویند.

متاسفانه کبد چرب بسیاری از افراد جامعه را درگیر كرده و روند آن رو به افزایش است و باید بدانید كه درمان دارویی قطعی نیز برای آن وجود ندارد. بیماری کبد چرب مشکلی است که معمولا با مصرف الکل همراه است اما چیزی که در حال حاضر مورد توجه است بیمار کبد چرب غیر الکلی است. همانطور که از نام این بیماری مشخص است، دلیل این نوع کبد چرب مواردی غیر از مصرف الکل است. بسیاری از مردم هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهند و به همین دلیل است که کبد چرب غیر الکلی را بیماری خاموش می نامند. تفریبا از هر ۵ مورد، یکی پیشرفت کرده و حالت التهابی تر بیماری کبد را به خود می گیرد که استاتو هپاتیت غیر الکلی نام دارد. استاتو هپاتیت می تواند تبدیل به سیروز و سرطان کبد شود.

ادعاهایی که درباره کبد چرب غیر الکلی می شود

وقتی درباره کبد چرب در اینترنت جستجو می کنید با ادعاهایی  روبه رو می شوید که هیچ اساس علمی ندارند. از ادعاهای شایع این است که شربت ذرت با فروکتوز بالا، دشمن درجه یک کبد است. شربت ذرت با فروکتوز بالا هرگز به تنهایی عامل اصلی کبد چرب غیر الکلی نیست. پژوهش ها ثابت کردند کاهش مصرف نوشابه و قندهای اضافه به سلامت کبد کمک می کند. از دیگر ادعاها این است که زردچوبه، قهوه سیر، چای سبز، زنجبیل و شکلات تلخ التهاب کبد را کاهش می دهند اما شواهدی که نشان دهد چنین موضوعی حقیقت دارد بسیار ضعیف است.

کبدچرب

كبد چرب چگونه در بدن ایجاد می‌شود؟

كبد چرب به دلیل كم‌تحركی، افزایش وزن و استفاده از غذاهای پركالری، كم‌فیبر و غذاهای آماده با سس فراوان ایجاد می‌شود. همچنین داشتن حداقل فعالیت‌های فیزیكی و اضافه‌وزن متاسفانه سبب افزایش این بیماری شده است.
در حال حاضر ۳۰ تا ۴۰‌درصد بیمارانی كه به متخصصان مراجعه می‌كنند به نحوی كبد چرب در آنها دیده می‌شود. درگیری كبدی از جمله مضرات مصرف مواد غذایی نامناسب و عدم فعالیت فیزیكی با گسترش زندگی ماشینی امروز است و با وزن بیمار ارتباط مستقیم دارد. از مهمترین دلایل کبد چرب مصرف مشروبات الکلی است. از دیگر موارد مهمی که می توان به آن اشاره نمود اضافه شدن چربی های بدن و در نتیجه افزایش وزن است.

عوامل خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی عبارتند از:

 • افراد مبتلا به بیماری دیابت
 • افراد چاق
 • افراد با چربی و فشارخون بالا
 • افراد دارای چربی شکم اضافی

چگونه می توان کبد چرب را تشخیص داد؟

کبد چرب بدون علامت است ولی در بررسی‌هایی با آزمایش خون و بررسی افزایش آنزیم های کبدی مشخص می شود. اگر مورد غیر معمولی مشاهده شود با استفاده از سونوگرافی و ام آر آی چک می کنند که آسیبی وجود دارد یا خیر. علاوه برآن با سونوگرافی، دستگاه های فیبر و اسکن نیز قابل تشخیص است.  اما نمونه برداری از كبد بهترین راه  برای تشخیص دقیق این بیماری توسط تیم متخصصین خواهد بود.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که کبد چرب دارید یا نمی دانید که آمادگی ابتلا به این بیماری را دارید یا خیر شما را به تماشای این ویدئو از دکتر کرمانی دعوت می کنم. پیشگیری بهتر از درمان است. فرصت را از دست ندهید:

علایم كبد چرب در مراحل اولیه شامل چه مواردی است؟

بیماری‌های كبدی مانند هپاتیت و كبد چرب در مراحل اولیه هیچ نشانه‌ای برای تشخیص ندارند. بنابراین، بیماران از شرایط خود بی‌اطلاع هستند تا وقتی كه پس از گذشت زمان و وخیم شدن وضعیت كبد تاثیرات منفی بر عملكرد آن مشخص می‌شود.
وقتی كبد چرب منجر به هپاتیت می‌شود كبد متورم می‌شود و بیمار در ناحیه فوقانی و راست شكم احساس فشار و سنگینی می‌كند به‌خصوص این علایم در مواردی كه كبد چرب سریع ایجاد شده بیشتر بروز می‌كند. كبد چرب ارتباط مستقیمی با فعالیت بدن، وضعیت متابولیسم و افزایش چربی خون دارد. تمامی این موارد زنگ خطرهایی هستند كه فرد را از وضعیت كبد چرب‌شان باخبر می‌كند.

از دیگر علائم کبد چرب به موارد زیر باید اشاره کرد:

 • احساس خستگي
 • بي اشتهایی
 • ضعف عمومی
 • حالت تهوع
 • ضعف قدرت تقکر
 • درد بالای سمت راست شکم
 • بزرگی کبد
 • لکه های قهوه ای روی پوست گردن وزیر بغل

علاوه بر این در اثر تشخیص دیر با گذشت زمان كبد توان کاري خود را از دست می دهد و نارسایی کبدی ایجاد می کند.

كبد چرب چه عوارضی به دنبال دارد؟

باید بدانید كبد فرد مبتلا در برابر رسوب چربی از خود واكنش نشان می‌دهد و در طولانی مدت سبب آسیب كبد می‌شود. ابتلا به هپاتیت از عوارض ناشی از پیشرفت كبد چرب است كه در نهایت به سیروز كبدی تبدیل می‌شود. هپاتیت ناشی از چربی سبب تخریب سلول‌های كبد می شود و عوارض جدی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

آیا آزمایش هایی برای شناسایی كبد چرب وجود دارد؟

توصیه می‌كنیم برای تشخیص كبد چرب افرادی كه بیماری‌های زمینه‌ای و متابولیك مانند دیابت، چربی خون و اضافه‌وزن دارند، برای آنها بررسی كامل آزمایشگاهی كبدی صورت گیرد و از طرفی سونوگرافی از كبد هم انجام شود. بهترین راه برای تشخیص، سونوگرافی است كه در آن تجمع چربی كبد به خوبی نشان داده می‌شود. در بعضی موارد برای اثبات تشخیص شاید لازم باشد نمونه‌برداری از كبد انجام گیرد و مطالعه میكروسكوپی روی بافت كبد صورت گیرد.

درمان بیماری كبد چرب چیست؟

اگر كبد چرب در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل پیشگیری و درمان است. كاهش وزن، فعالیت فیزیكی و ورزش، استفاده از رژیم غذایی مناسب و عدم استفاده از غذاهای چرب و پركالری از روش‌هایی هستند كه در جلوگیری از پیشرفت این بیماری كمك می‌كنند. از آنجایی كه این بیماری در مراحل اولیه قابل برگشت است بنابراین داشتن الگوی غذایی سالم، ورزش و رسیدن به وزنی متعادل و به طور كلی تغییر شیوه زندگی را پیشنهاد می‌كنیم. توجه داشته باشید اگر كبد چرب به سیروز تبدیل شود بافت كبد تخریب می‌شود. در این صورت كار درمان هم سخت‌تر انجام می‌شود.

تا به امروز در خصوص این بیماری خاموش دارویی کشف نشده است و مهم ترین روش درمان آن است که علت ها را برطرف کنند. افرادی که الکل مصرف می کنند و در صورت مصرف زیاد منجر به کبد چرب شده است باید مصرف خود را کاهش و کاملا  آن را قطع کنند. افراد دارای اضافه وزن باید با تغییر در برنامه غذایی و رعایت رژیم غذایی اصولی توسط تیم حرفه ای  و انجام ورزش هایی روزانه وزن خود و چربی هایی را که منجر به این بیماری شده را کاهش دهند. کاهش ۱۰ درصدی وزن از مهمترین کلید رفع مشکل کبدچرب است.  مبتلایان به دیابت یا افزایش چربی خون باید با کنترل  قند و چربی  به کمک پزشک  متخصص در جهت درمان این بیماری قدم بردارند. همچنین مصرف روزانه یک گرم کپسول ماهی به این بیماری کمک خواهد کرد. یادتان باشد از مهم ترین راه های درمان این بیماری تغییر در سبک زندگی یعنی تغییر در رژیم غذایی، فعالیت های جسمانی، پیاده روی و تحرک بدنی است.

بی‌توجهی به کبد چرب شما رو به کام مرگ می‌کشونه!
کبد چرب یکی از بیماری‌هاییه که به طور مستقیم با تغذیه ارتباط داره. اضافه وزن، مصرف غذاهای ناسالم و عادت‌های غذایی غلط باعث ایجاد کبد چرب می‌شه که اگه کنترلش نکنید، کار به جاهای باریک می‌کشه.
بهترین راه برای درمان کبد چرب پیروی از برنامه غذایی صحیحه
برای دریافت رژیم دکتر کرمانی کلیک کن
call-to-action

چه دارویی برای درمان كبد چرب تجویز می‌شود؟

برای بهبود این ناراحتی می‌توان اختلالات زمینه‌ساز آن را كنترل كرد. ورزش روزانه، كاهش وزن و استفاده نکردن از غذاهای چرب و پركالری و مصرف مرتب میوه و سبزیجات تنها راه‌حل‌های اصلی برای درمان كبد چرب هستند كه اثرات مفیدی روی آن می‌گذارند. ویتامین‌های دارای آنتی‌اكسیدان مانند ویتامین‌ E می‌تواند مانند داروی كمكی برای كبد چرب عمل كند ولی نمی‌توان آن را به‌عنوان دارویی كه این بیماری را از بین می‌برد تلقی كرد.

توصیه های دکتر کرمانی برای درمان بیماری کبد چرب چیست؟

افرادی كه به كبد چرب مبتلا هستند باید زیر نظر پزشكان متخصص روند پیشرفت بیماری را محدود و كنترل كنند. توصیه می‌كنیم بیماران و حتی كسانی كه می‌خواهند به این ناراحتی دچار نشوند، رژیم غذایی سالم را انتخاب كنند. برای مثال، مقدار بیشتری آب و مایعات بنوشند و میزان قابل توجهی از مواد غذایی پرفیبر مانند سبزیجات و میوه را در برنامه غذایی‌شان قرار دهند. به علاوه افراد می‌توانند با كاهش چربی‌های مصرفی مخصوصا چربی‌های اشباع‌شده و جایگزینی آنها با چربی‌های غیراشباع مانند روغن‌های گیاهی سلامتی خود را حفظ كنند.

همان‌طور كه گفتیم اضافه‌وزن از مواردی است كه نقش مهمی در وضعیت كبد چرب دارد. به همین دلیل بیماران باید انجام حركات ورزشی و فعالیت‌های فیزیكی را در برنامه روزانه خود قرار دهند تا با كاهش وزن روند بیماری را بهبود ببخشند.
كسانی كه به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت مبتلا هستند باید با مراجعه به پزشك متخصص تحت معاینه و آزمایش‌های كامل قرار گیرند چراكه كنترل دیابت و چربی خون در بیماران مبتلا به كبد چرب نقش كمك‌كننده‌ای در بهبود این بیماری دارد. توجه داشته باشید كه این بیماران می‌توانند با انتخاب رژیم‌های غذایی سالم، ورزش و كاهش وزن، تغییر رویه زندگی و كنترل بیماری زمینه‌ای خود به درمان كبد چرب كمك كنند.

۱- کاهش وزن

برنامه غذایی و ورزش راه حل های مناسبی برای کنترل کبد چرب هستند. کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کلی بدن می تواند التهاب کبد و تجمع چربی اطراف اعضای بدن را کاهش دهد اما کاهش وزن را آرام آرام پیش ببرید، برای مثال هر هفته یک یا نیم کیلوگرم کاهش وزن مناسب است. کاهش وزن ناگهانی و زیاد در کوتاه مدت بیماری را بدتر می کند.

همانطور که تغییر در سبک زندگی از مهم ترین راه های درمان کبد چرب بود، در زیر به نقل از دکتر کرمانی مواردی را برای کاهش چربی های اضافه بیان می کنیم:

۲- پرهیز غذایی

 • تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید ولی با حجم کم. یعنی سه وعده اصلی و سه میان وعده. زیرا حجم بالایی خوراکی در کبد به چربی خون تبدیل می‌شود.
 • کاهش چربی و کربوهیدراته
 • درمان چربی‌های خون
 • درمان کامل دیابت
 • استفاده از امگا ۳ موجود در ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین و تن
 • استفاده از امگا ۳ موجود در منابع گیاهی شامل گردو، بذر کتان، شاهدانه و روغن زیتون، آجیل ها
 • مصرف ویتامین فولیک اسید، VIT/ C /  B1/B2/B6/B12 و منگنز و سلنیوم
 • مصرف روزانه یک گرم مکمل روغن ماهی
 • محدود کردن چربی ها و خودداری از چربی های اشباع شده
 • بهترین پروتئین غذاهای دریایی ومرغ و  گوشت بدون چربی است. البته در نظر داشته باشید که پروتیین گیاهی بهتر از حیوانی است.
 • رژیم غنی از میوه و سبزیجات باشد. مصرف سبزیجات به علت داشتن فیبر زیاد و ویتامین توصیه می شود. میوه‌ها هم فیبر خوبی دارند ولی چون قند ساده دارد باید حداکثر ۳ واحد در روز مصرف شود.
 • مصرف فیبر را با استفاده از غلات کامل، برنج قهوه ای افزایش دهید.
 • از مصرف شیرینی جات آماده خودداری کنید.
 • از خوردن نوشیدنی های قندی خودداری شود.
 • برای پخت و پز از روغن‌های مایع کانولا و زیتون استفاده کنید.

۳- ورزش

بهترين روش درمان کبد چرب از بین بردن عوامل ايجادکننده آن است. یکی از کم ترین کارهایی که برای رفع کبد چرب می توان انجام داد، ورزش است. ورزش خاصی برای برای درمان این بیماری وجود ندارد اما فعالیت مستمر (دست کم ۵ بار در هفته و هر بار ۲۰ دقيقه پياده روي يا دويدن آهسته) بسیار مفید است. پزشکان توصیه می کنند که افراد مبتلا به کبد چرب باید هر روز ۲۰ دقيقه ورزش کنند يا يک روز درميان يک ساعت به انجام فعاليت‌هاي ورزشي بپردازند.

برای تاثیر گذاری بیشتر آن، ورزش بايد جزو برنامه روتین زندگی باشد. در ضمن لازم نيست اين ۲۰ دقيقه يا يک ساعت، به طور مداوم انجام شود، بيمار مي‌تواند ۲ تا ۱۰ دقيقه يا ۴ تا ۱۵ دقيقه ورزش کند. اين توصيه به‏ ویژه براي افرادي مفید است که به دليل مشکلات اسکلتي‌-عضلاني قادر به ورزش طولاني نيستند. برای کاهش وزن و درمان این بیماری به طور همزمان، فرد بايد سريع راه برود يا از سربالايي بالا برود و… تا به بدن فشار بيايد و عرق کند.

آیا شما هم مبتلا به بیماری کبد چرب هستید؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

Sending
User Review
3.13 (38 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

حامد ۱۰ مهر ۱۳۹۹

سلام این روش ها برای درمان هپاتیت هم مفیدند؟

کارشناس به اندام ۰۳ آذر ۱۳۹۹

حامد عزیز، در این مورد بهتره با پزشکتون مشورت کنید.

حسین ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

خیلی عالی بود خدا دکتر کرمانی رو حفظ کنن دم همه گرم

علی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام ایا مصرف ترامادول باعث بیماری کبدی میشه وبیماری کبد ربطی به سر درد هم دارد ممنون

کارشناس به اندام ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

دوست خوبم، اگر ترامادول رو پزشک براتون تجویز کرده باشه و در عین حال خودتون به بیماری های کبدی دچار باشین باید تو مصرفش احتیاط و با پزشکتون مشورت کنید. اگر مصرف شخصی دارید توصیه ما این هست که از مصرفش صرف نظر کنید. شاید به به صورت مستقیم روی کبد اثر نذاره اماخطرات بسیار زیاد دیگری به دنبال داره. سوال دوم هم می تونه مربوط باشه تا حدودی

مری ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام این کپسول رو ازکجا تهیه کنم

کارشناس به اندام ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

دوست عزیز، بهتره مصرف قرص برای درمان کبدچرب، تحت نظر پزشک انجام بشه و خود ایشون برای خرید این قرص شما رو راهنمایی می‌کنند.

خاتمی ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

اطلاعات خوبی دریافت کردم ممنون