چگونه ذهن خود را برای سالم غذا خوردن تمرین دهیم؟

چگونه ذهن خود را برای سالم غذا خوردن تمرین دهیم

خوردن و اینکه خوردن چه چیزی برای سلامت مفید است، دو بحث کاملا جدا هستند. بسیاری از افراد می دانند استفاد از رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات که در آن غذاهای فرآوری شده محدود شده اند، از اجزاء مهم یک برنامه غذایی سالم به حساب می آید. با این حال بر اساس گفته های مراکز کنترل بیماری، تنها درصد پایینی از افراد در طول روز به اندازه کافی میوه و سبزیجات می خورند.

از آنجا که چاقی و خطر بیماری ها در دنیا رو به افزایش است، اهمیت خوردن غذای سالم بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

اگر سعی دارید سالم تر غذا بخورید شاید همین حالا هم می دانید باید چکار کنید. اما در واقع قسمت سخت، انجام این کار است.

تحقیقات نشان داده خوردن غذاهای بی ارزش ( بیشتر غذاهای فرآوری شده و فست فودها ) یک نوع اعتیاد است و مانند هر اعتیاد دیگری می توان آن را شکست داد. آنچه می خوریم ممکن است تحت تاثیر هورمون های مغز و مرکز پاداش دهی در آن باشد.

خوشبختانه تمرین دادن مغز برای سالم غذا خوردن شدنی است. فقط به تمرین، زمان و پایبندی نیاز دارد.

غذاها را بر اساس حسی که بعد از خوردنشان دارید بسنجید

هیچکس با بروکلی یا هویج پرخوری نمی کند، در عوض هوس غذاهای پرکالری، قندی، چرب و یا سرشار از سدیم می کنیم. این غذاهای سرشار از انرژی ممکن است به خاطر مسائل احساسی و یا خود درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

هوس های غذایی ما به خاطر طعم غذاها و نقش آنها روی چگونه آزاد شدن دوپامین در مغز است.

چگونه مغز خود را تمرین دهیم که سالم غذا بخوریم و غذای سالم بخواهیم؟

به این فکر کنید که آنچه می خورید چگونه رویتان تاثیر می گذارد، فقط طعم را در نظر نگیرید. به این فکر کنید که بعد از خوردن غذا چه حسی دارید و به جای طعم روی آن تمرکز کنید.

بعد از خوردن فست فود، کیک یا چیپس مسلما حس خوبی نخواهید داشت. این نوع غذاها می توانند روی سطح قند خون، انرژی و گوارش تاثیر منفی بگذارند.

در مقایسه با این غذاها، بعد از خوردن یک غذای سالم احساس می کنید انرژی تان بیشتر است، رضایت دارید و خواب آلود نمی شوید.

اگر نمی دانید غذایی که می خورید چگونه رویتان تاثیر می گذارد، درباره اش تحقیق کنید و یا با یک متخصص تغذیه صحبت کنید. قبل از اینکه چیزی بخورید، ابتدا ببینید آن غذا چه چیزی می خواهد به شما بدهد، سالم است یا خیر.

در یک تحقیق که سال 2011 انجام گرفت به یک گروه از داوطلبان، عکسی از یک غذای ناسالم به همراه عکسی از تاثیر منفی آن روی سلامت نشان داده شد و به گروه دیگر تنها عکس غذای ناسالم نشان داده شد.

محققان متوجه شدند گروهی که عکس غذای ناسالم را به همراه عکس تاثیر منفی آن دیده بودند بیشتر انتخاب غذاهای سالم را در دستور کار خود قرار دادند.

وقتی می خواهید ذهن خود را تمرین دهید که سالم غذا بخورد نیز باید از تاثیر مثبت آن غذا روی بدنتان مطلع باشید و بدانید با این کار در واقع خود را شامل پاداش کرده اید.

قبل از خوردن غذای ناسالم فکر کنید و تشخیص دهید که چگونه می تواند تاثیری منفی بر بدنتان بگذارد. البته قرار نیست این طرز فکر باعث شود هر بار شیرینی خوردید احساس گناه کنید بلکه هدف این است که سالم غذا خوردن برایتان تبدیل به عادت شود و از آن لذت ببرید.

مواد به کار رفته را در نظر بگیرید

تمرین دادن ذهن برای سالم غذا خوردن، می تواند با نگاه به موادی که می خواهید وارد بدنتان کنید شروع شود.

امروزه بیشتر محصولاتی که از فروشگاه ها خریداری می کنید دارای برچسبی هستند که روی آن اطلاعات تغذیه ای یادداشت شده است.

بسیاری از مواد به کار رفته در غذاهای محبوبی مانند چیپس، شیرینی ها، کیک و غذاهای آماده نام های بلندی دارند. این مواد معمولا نگهدارنده ها و شکل تغییر یافته ای از غذاها هستند که در کنار هم قرار داده شده تا بسته غذایی با دوام بالا را تشکیل دهند.

اگر تا قبل از این بدون نگاه کردن به این مواد غذا می خوردید حتی اگر شد موقت مدتی به این مورد توجه کنید و ببینید چه چیزی وارد بدنتان می کنید.

نمی دانید نامی که روی بسته نوشته چیست؟ کافیست نامش را در اینترنت جستجو کنید تا ببینید واقعا چیست و چه تاثیری می تواند روی بدنتان داشته باشد.

در حالت ایده آل باید بیشتر غذایی که در طول روز مصرف می کنید از دسته غذاهای بدون برچسب باشد مانند میوه و سبزیجات.

اگر این کار را در اولویت های خود قرار دهید، به مرور سالم غذا خوردن برایتان تبدیل به چیزی عادی خواهد شد.

غذاها، طعم ها و شکل های مختلف غذایی را امتحان کنید

خوردن غذاهای ناسالم می تواند به صورت جدی حس چشایی و میلتان نسبت به امتحان غذاهای جدید را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع تحقیقاتی که روی موش ها انجام شده نشان داده وقتی موش ها رژیمی سرشار از قند و غذاهای ناسالم مصرف می کنند، دیگر میلی به امتحان کردن غذاهای جدید از خود نشان نمی دهند.

همچنین به صورت کلی پرخوریشان افزایش پیدا می کند. محققان وقتی برنامه غذایی همین موش ها را تبدیل به رژیمی سالم کردند، متوجه شدند مدتی زمان می برد تا مانند یک موش سالم به غذا خوردن عادت کنند.

تمرین دادن ذهن به سالم غذا خوردن، یک شبه حاصل نمی شود پس صبور باشید و به عادت های جدیدتان پایبند بمانید.

تولید کنندگان غذاهای ناسالم ترفندی دارند که در آن محصولی با طعم های گوناگون تولید می کنند بنابراین مشتری مجبور است برای درک بهتر این طعم مبهم، بیشتر و بیشتر بخورد.

تغییر در غذا، رنگ ها و بافت می تواند کمکتان کند بیشتر به غذاهای سالم علاقه مند شوید.

تحقیقات دانشگاه کرنل نشان می دهد، افراد بالغ معمولا دوست دارند بشقاب غذایشان سه رنگ داشته باشد. پس به جای اینکه برای میان وعده به سراغ یک پاکت چیپس بروید، ببینید چگونه می توانید در یک غذای سالم سه رنگ را ترکیب کنید. این کار با میوه و سبزیجات و انواع آجیل ها زیاد مشکل نیست.

4.8/5 - (6 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*