رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - - - روانشناسی
مقدمه

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 2 - - روانشناسی ایجاد تعادل بین کار و زندگی شاید برای خیلی از ما افسانه به نظر برسد. اگرچه ممکن است با سخت کوشی بتوانیم به این تعادل برسیم. تعادل بین کار و زندگی یعنی کار تا اندازه ای باشد که مقداری آزادی و زمان برای خود و خانواده نیز داشته باشیم. تحقیقات اخیر نشان داده است تعادل بین کار و زندگی بیشتر از پول و مقام باعث شادی و رضایت از کار میشود. بسته به شغل و شرایط زندگی شاید نتوانید در مدتی کوتاه این تعادل را ایجاد کنید، اما تغییرات کوچک میتواند کمک کند احساسی بهتر در مورد شرایط خود داشته باشید. مواردی را که در ادامه به آنها اشاره میشود را مطالعه کنید تا بتوانید بین کار و زندگی خود بهتر تعادل ایجاد کنید.

از تکنولوژی جدا شوید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 4 - - روانشناسی گوشی، لب تاب و یا تبلت خود را مدتی خاموش کنید، کمی از رگبار پیاپی پیام ها رها شوید. طی تحقیقی که سال 2009 توسط دانشگاه هاروارد انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند افراد اگر حتی یک شب دست از چک کردن ایمیل ها، پیامها و شبکه های اجتماعی دست بردارند نسب به وضعیت کاری خود احساسی مثبت و انگیزه ای بیشتر خواهند داشت. کسانی که تحت این آزمایش بودند گزارش دادند که حتی هنگام کار بیشتر احساس موثر بودن داشته اند. برای خود مشخص کنید چه زمانی از روز برای دوری از ابزار تکنولوژی بهتر است، در آن زمان همه چیز را خاموش کنید و 30 دقیقه را به این صورت بگذرانید. اگر از نتیجه ی این کار خوشتان آمد سعی کنید مقدار زمان آزادی خود را به یک ساعت افزایش دهید.

برنامه های خود را در تقویم یادداشت کنید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 6 - - روانشناسی کار میتواند باعث شود تمام روز خود را صرف کنید و احساس خالی بودن کنید. باید تلاش کنید برای کار خود تعادل ایجاد کنید. باید در تقویم خود مقداری از زمان را به خود اختصاص دهید. فرقی نمیکند این کار را در تقویم های الکترونیکی و یا از راه سنتی که همان ورق و خودکار است انجام میدهید، مقداری زمان در طول هفته را به خود اختصاص دهید و به آن پایبند باشید. حتی اگر این زمان تنها 15 یا 20 دقیقه باشد از آن استفاده کنید و کمی خود را از کار، خانواده و تعهدات اجتماعی آزاد کنید. این زمان میتواند برای شما لذت بخش و با طراوت باشد.

فقط بگویید نه

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 8 - - روانشناسی شاید سرکار نتوانید به خیلی از پروژه ها و کارهایی که از شما میخواهند نه بگویید، اما بر روی دیگر اعمال خارج از محل کار کنترل کامل دارید. وقت آزاد کالایی گرانبهاست. پس کمال استفاده را از آن بکنید— به فعالیت هایی بپردازید که حس میکنید به زندگی روزمره تان انرژی میبخشد و آن را غنی میکند. شاید عادت کرده باشید که همیشه به پشنهاد های گردش جمعی پاسخ بله بدهید در صورتی که شاید اصلا و یا خیلی کم از آن لذت میبرید. و یا شاید ناخواسته خود را درگیر مسئولیتی کنید که میتوانستید آن را قبول نکنید. در زمان های آزادی که دارید راجب به پیشنهاد ها فکر کنید و با خود بگویید آیا از قبول این پیشنهاد راضی هستید یا باید آن را به زمانی دیگر واگذار کنید.

کارهای آخر هفته را پخش کنید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 10 - - روانشناسی اگر در طول هفته برای ساعات طولانی مشغول کار هستید، ممکن است در پایان هفته خود را گرفتار انباشت کارهای روزمره ببینید که باید انجامشان دهید. لیستی از کارهایی که در طول هفته میتوانید انجام دهید تهیه کنید تا به مرور انجامشان دهید و آخر هفته زمان آزاد بیشتری داشته باشید. وقتی بتوانید آخر هفته ای آرامش بخش را سپری کنید احساسات مثبت بر احساسات منفی غلبه میکنند و این باعث میشود در طول هفته نیز پر انرژی تر ظاهر شوید.

کشف گزینه ی انعطاف زمانی

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 12 - - روانشناسی انعطاف زمانی گزینه ای است که در آن کارمند با توافق کارفرما ساعاتی را که میتواند بهتر کار کند را مشخص میکند، این ساعات در بعضی روزها میتواند زیاد باشد و در بعضی روزها کم. بعضی شرکت ها به کارمندان خود این اجازه را میدهند. انعطاف در ساعات کار برای پدر و مادرها نیز بسیار کارآمد است و به آنها این فرصت را میدهد تا با برنامه ریزی بیشتر در کنار فرزندان خود باشند. البته این گزینه بیشتر به روشی که کارفرمای شما در پیش گرفته بازمیگردد. میتوانید گزینه ی انعطاف زمانی را به مدیران خود پیشنهاد دهید و یا اگر خود یک مدیر هستید میتوانید درباره ی اجرای این طرح در محل کار تصمیم گیری کنید.

مدیتیشن

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 14 - - روانشناسی نمیتوانید به روز خود ساعت اضافه کنید تا تمام کارها را انجام دهید. اما میتوانید کاری کنید کارایی ساعات هایی که وقت میگذارید بیشتر شود و با استرس کمتری امور خود را انجام دهید. مدیتیشن برای روح و همچنین برنامه ریزی شما میتواند مفید باشد. محققان دانشگاه واشنگتن در تحقیقی دریافتند مدیتیشن به افراد کمک میکند برای مدتی طولانی بتوانند تمرکز کنند، بتوانند خلاقانه تر کار کنند و استرس کمتری در طول کار تجربه کنند. این کار را امتحان کنید و اگر جواب داد سعی کنید مرتب ادامه دهید حتی در فضای اداره هم میتوانید مدیتیشن انجام دهید.

برون سپاری کارها

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 16 - - روانشناسی گاهی یک مشکل ارزش آن را ندارد که ذهن خود را درگیرش کنیم و بهتر است با پول حلش کنیم. بعضی از کارهایی را که در طول روز یا هفته باید انجام دهید را میتوانید با پرداخت مقداری هزینه از سر خود باز کنید و با این کار برای خود وقت بخرید. این روزها میتوانید همه چیز را سفارش دهید تا برایتان به درب منزل بیاورند مثلا مواد غذایی. شرکت هایی برای تمیز کردن خانه شستن لباسها و دیگر کارها بوجود آمده است که میتوانید گاهی این کارها را به آنها بسپارید. حتی بعضی از این شرکتها پرداخت قبض ها و خورده کاری های شما را نیز انجام میدهند. اگر سرتان واقعا خیلی شلوغ است میتوانید مقداری از کارها را به اینگونه شرکتها بسپارید تنها کافیست هزینه ای را برای این کار کنار بگذارید.

خود را ارزشمند کنید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 18 - - روانشناسی لنی میلر نویسنده ی کتاب ” در جستجوی کار درست ” و صاحب موسسه تحقیقات EA میگوید: در محل کار خود را ضروری کنید، یعنی آنچنان باکیفیت کار کنید که دیگران زندگی بدون شما را متصور نباشند. سپس با آرامش روشن و مستقیم بگویید که برای درست کار کردن و خلاق ماندن به چه چیزهایی احتیاج دارید. میتوانید دلایل خود را برای ساعت کاری که میخواهید داشته باشید و میزان اضافه کاری ارائه دهید. اگر حس میکنید شغلتان با این صحبت ها به خطر می افتد بهتر است به فکر پیدا کردن شغلی جدید باشید تا در آن بتوانید با نشان دادن ارزشهای خود امتیاز بگیرید.

با راه حل های خلاقانه پیش بروید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 20 - - روانشناسی بسته به فرهنگ و وضعیت شغلی، میتوانید با سرپرست یا مدیر خود برنامه ملاقاتی ترتیب دهید تا در آن به بحث در مورد کاهش فرسودگی شغلی و ایجاد برنامه بهتر کاری بپردازید. بهتر است قبل از اینکه به سرپرست یا مدیر خود برای حل مشکل مراجعه کنید خود یک راه حل خلاقانه پیدا کنید. از قبل روزهایی را که میخواهید کمتر کار کنید و یا روزهایی را که میتوانید بیشتر کار کنید را مشخص کنید همچنین دلایل خواسته های خود را نیز بیان کنید.

فعال بمانید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 22 - - روانشناسی پیدا کردن زمان برای ورزش کردن در میان یک زندگی پرکار شاید انتظار خیلی زیادی باشد. اما مزایای داشتن فعالیت فیزیکی و ورزش ارزش گذاشتن وقت را دارد. تحقیقات نشان داده فرادی که ورزش میکنند علاوه بر اینکه استرس خود را پایین می آورند احساس اعتماد به نفس بیشتری برای حل مشکلات خانوادگی و کاری خود دارند. پس ورزش میتواند به ایجاد توازن بین کار و زندگی کمک کند. به باشگاه بروید، از پله ها استفاده کنید، تا محل کار با دوچرخه بروید، کلید کار داشتن تحرک است.

اولویت های خود را دسته بندی کنید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 24 - - روانشناسی ببینید چه چیز خارج از کار برایتان بیشترین اولویت را دارد. چه چیز ارزش وقت گذاشتن را دارد و چه چیز ندارد. فعالیت های خارج از کار خود را به ترتیب ارزش رتبه بندی کنید. اگر خانواده در اولویت است سعی کنید همیشه شام یا ناهار را در کنار آنها باشید و یا چند ساعت مفید را در کنار کودکان خود بگذرانید. شاید ورزش برایتان در اولویت باشد و نتوانید بدون ورزش زندگی کنید پس رفتن به باشگاه و یا انجام ورزشهای دیگر را باید در صدر لیست خود بیاورید. ابتدا تصمیم بگیرید این اوقات را چگونه میخواهید پر کنید و سپس وارد عمل شوید.

کارهای کوچک نباید باعث مشقت شوند

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 26 - - روانشناسی اگر کارهای غیر ضروری بر گردن خود میگذارید خود را بازخواست کنید. اگر مدت زمان زیادی کار میکنید و میخواهید به خانواده، دوستان و اوقات شخصی خود نیز برسید بهتر است برخی کارهای کوچک را کنار بگذارید تا ذهنتان مشغول آنها نشود. گاهی میتوان گرد گیری یا بردن ماشین به کارواش را برای آخر هفته گذاشت. کارتان به اندازه ی کافی وقت و انرژیتان را میگیرد. پس سعی نکنید با فشار آوردن روی خود در خانه کارها را پیش ببرید، با خود مهربان باشید و گه گاهی استراحت کنید.

به خود توجه کنید

رازهایی برای برقراری توازن بین کار و زندگی - 28 - - روانشناسی توجه داشته باشید که چه زمانی از روز کارایی بیشتری دارید و چه زمانی خسته هستید و کاراییتان پایین می آید. میتوانید با یاداشت کردن احساسات خود به صورت ساعت به ساعت طی چند روز متوجه شوید نقاط قوتتان چه زمان هایی است. دانستن اینکه چه موقع از روز پرانرژی تر هستید کمک میکند بتوانید بهتر برای خود برنامه ریزی کنید. این کار شاید باعث نشود که ساعت اضافی پیدا کنید اما میفهمید چه زمانی بی انرژی هستید و نباید کارهای سخت را به آن زمان محول کرد. احساس تعادل میکنید و کاراییتان بالاتر میرود.

کاری از گروه ترجمه به اندام (دکتر کرمانی)

 

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*