راز های سلامت از زبان متخصصان برتر

راز های سلامت از زبان متخصصان برتر - - - عادات غذایی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که متخصصان تغذیه چگونه متناسب میمانند و وزنشان را مدیریت میکنند؟ غذا را برای مزه اش میخورند یا برای مواد مغذی که دارد؟ و از همه مهمتر آیا برای خودشان ترفندی دارند که به ما نیز کمک کند وزن کم کنیم؟ بله آنها برای خودشان ترفند هایی دارند. در ادامه با راز های چند متخصص به نام آشنا خواهید شد.

تعادل مزه را در وعده حفظ کنید

 تعادل مزه را در وعده حفظ کنید

اگر فکر میکنید یکی از رازها متخصصان این است که مزه را فدای مواد مغذی میکنند باید بگویم در اشتباه هستید. یک وعده برای راضی کردنتان تنها نیازمند مواد مغذی نیست بلکه طعم نیز نقشی اساسی دارد. شش طعم عبارتند از شور، ترش، شیرین، تلخ، اومامی (تعریف مزه اومامی دشوار است، ولی چیزی شبیه به مزه گوشت است) و تند. اگر وعده ای شامل تمام این مزه ها – حتی سه یا چهار طعم – باشد بسیار راضی کننده میشود و به این معنا است که بعد از آن وعده کمتر به سراغ غذاهای دیگر میرویم. اگر میخواهید به شکلی سالم از طعم های مختلف در وعده های خود استفاده کنید یخچال و کابینت ها را باید پر کنید از ادویه جات و گیاهان سالم تا به راحتی بتوانید تعادل طعم وعده ها را بدست بگیرید.

از موقعیت های وسوسه انگیز دوری کنید

از موقعیت های وسوسه انگیز دوری کنید

اینکه فروشنده ها شیرینی های خود را در اولین قفسه ها میچینند دلیل دارد، آنها میدانند مردم با دیدن شیرینی مستعد به خرید آن میشوند. دکتر کارولین کافمن، متخصص تغذیه در لس آنجلس میگوید: همیشه مواظبم خود را اسیر چنین شرایطی نکنم، مثلا وقتی به فروشگاه میروم سبد خرید را مستقیم به طرف قفسه های میوه و سبزیجات میبرم. تحقیقات نشان داده افرادی که میتوانند در یک موقعیت جلوی خود را بگیرند شاید در موقعیت های بعدی به این اندازه موفق نباشند، محققان معتقدند قدرت اراده منبعی است که ممکن است خالی شود، یعنی اگر یک روز صبح در برابر کیکی که در اداره دیدید مقاومت کردید ممکن است در موقعیت های بعدی در همان روز مقاومت در برابر وسوسه اینقدرها هم راحت نباشد. پس بهتر است به کلی از موقعیت دوری کرد که مجبور نشویم قدرت اراده را به چالش بکشیم.

بعد از شام آشپزخانه را تعطیل کنید

بعد از شام آشپزخانه را تعطیل کنید

بعد از شام و قبل از خواب دوباره غذا خوردن آسان است، چون خسته ایم و حال فکر کردن نداریم.
دکتر ملیسا هالاس لیانگ، متخصص بین المللی تغذیه میگوید: من سعی میکنم گرسنگی واقعی خود را رفع کنم و نشانه های خارجی را نادیده بگیرم، به خاطر خستگی فکر میکنم هنوز گرسنه ام، از خودم میپرسم گرسنه ای یا خسته؟ ( چون همیشه این دو را با هم اشتباه میگیریم ) سپس یک فنجان جوشانده گیاهی مینوشم و بعد تلاش میکنم که بخوابم. تحقیقات نشان داده پرخوری آخر شب به خصوص در افرادی که کم خوابی دارند، با افزایش وزن در ارتباط است. در یک مطالعه افراد بالغ و سالمی را با هم مقایسه کردند، آنهایی که دیر وقت به رخت خواب میرفتند و کمتر از هشت ساعت میخوابیدند وزن اضافه کردند و بیش از 130 درصد بیشتر از کسانی که بعد از شام غذا نمیخوردند و زود میخوابیدند کالری مصرف میکردند.
به جای اینکه شب ها بدون فکر کردن به دنبال غذا بروید، آشپزخانه را تعطیل کنید و یک روتین جدید را شروع کنید، مثلا برای آرامش گرفتن به حمام بروید، کتاب مطالعه کنید و یا زودتر به رخت خواب بروید.

به همراه وعده ی خود آب بنوشید

به همراه وعده ی خود آب بنوشید

تنها بدن برای عملکرد طبیعی به آب احتیاج ندارد، نوشیدن آب به همراه غذا میتواند نتایجی برای کاهش وزن نیز داشته باشد.
دکتر جیم وایت، متخصص تغذیه و تناسب اندام میگوید: من خودم سعی میکنم با هر وعده حداقل یک لیوان آب بنوشم، نوشیدن آب کاری میکند که احساس رضایت از غذا بالا برود چون حجم بیشتری از معده پر میشود. تحقیقات اخیر نشان داده استفاده از آب قبل یا همراه با غذا میتواند به ثبات وزن یا پیشگیری از افزایش وزن کمک کند. هر وقت خواستید از خانه خارج شوید بطری آب خود را پر کنید تا در ترافیک یا هنگام ورزش تشنه نمانید، گاهی احساس تشنگی را با گرسنگی اشتباه میگیریم.

هوشیاری: همه را حساب کن

هوشیاری: همه را حساب کن

متخصصان تغذیه همیشه توصیه کرده اند که دفترچه یادداشتی از آنچه میخورید تهیه کنید تا بتوانید به وزن مناسب برسید. این شیوه بسیار کارساز است، چون در کاهش وزن کالری های ورودی و کالری های خروجی اصل ماجرا هستند.
دکتر دیوید گروتو نویسنده کتاب ” بهترین چیزهایی که میتوانید بخورید (The Best Things You Can Eat ) میگوید: اگر میزان کالری که باید مصرف کنید را بدانید و دقیق آنچه در روز استفاده میکنید را زیر نظر بگیرید دیگر با رفتن روی ترازو غافلگیر نمیشوید. تحقیقات نشان داده کسانی که کالری هر وعده را میدانند یا مقدار غذا برایشان مشخص شده بیشتر در کاهش وزن موفق بوده اند.

هر ساعت 10 دقیقه حرکت کنید

راز های سلامت از زبان متخصصان برتر - 7 - - عادات غذایی یکی از سخت ترین چیزها درباره فعال شدن این است که وقت پیدا کردن بسیار سخت است. اما برای بهره بردن از مزایای فعال بودن نیاز نیست که یک ساعت کامل وقت بگذارید.
دکتر الیسا زاید، متخصص تغذیه میگوید: وقتی دیدم ساعت ها باید پشت میز بنشینم و کارهایم را انجام دهم ترفندی را استفاده کردم که مطمئن شوم فعال میمانم، ساعت گوشی را طوری تنظیم کردم که هر ساعت زنگ بخورد، وقتی ساعت زنگ میخورد از پشت میز بلند میشدم و 10 دقیقه حرکت میکردم. داشتن یک دوست یا یک برنامه که فعال بودن را یادآوری کند کلید کار است.

حس چشایی خود را به نمک کمتر عادت دهید

حس چشایی خود را به نمک کمتر عادت دهید

چه مقدار نمک میخورید؟ احتمالا بیش از آنچه فکرش را میکند است. در حالی که نمک کالری ندارد، مقدار زیاد آن باعث میشود بدن مایعات را در خود نگه دارد. دکتر لوری زانینی، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی میگوید: من حس چشایی خود را برای موفقیت تنظیم کردم! یعنی مقدار مصرف غذاهای نمکی خود را محدود کردم و هنگام پخت غذا به آن نمک نمیزم، این کار به من کمک کرده کمتر غذا بخورم، دچار نفخ نشوم و طمعم به نمک کمتر شود. جوانه های چشایی هر 10 سال بازسازی میشود. پس باید حس چشایی خود را آموزش دهیم تا وقتی غذایی پر نمک خوردیم توان تشخیصش را داشته باشد. به جای نمک میتوانید طعم های دیگر اضافه کنید. مثلا میتوانید از ادویه جات استفاده کنید.

پروتئین صبحانه را بیشتر کنید

پروتئین صبحانه را بیشتر کنید

به مهمترین وعده غذایی روز اهمیت دهید، یک صبحانه ی سالم میتواند به روند کاهش وزن ، بهبود خلق و خو، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهتر فکر کردن کمک کند. یکی از راه هایی که میتوانید مطمئن شوید صبحانه انرژی پایدار به بدن میدهد این است که مقدار پروتئین را بالا ببرید.
دکتر لیاه مک گرس، متخصص تغذیه میگوید: وقتی صبحانه ای پروتئینی میخورم احساس انرژی بیشتر دارم و معمولا بدون گرسنگی تا ناهار دوام می آورم. تحقیقات نشان داده وقتی افراد از پروتئین در وعده ی صبحانه استفاده میکنند نتایج بهتری در کاهش وزن کسب میکنند. تخم مرغ، انواع لبنیات و آجیل ها میتوانند گزینه های خوبی برای اضافه شدن به صبحانه باشند.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*