راز های پرورش فرزندی سالم

فهرست مطالب (کلیک کنید) بزرگ کردن فرزندانی سالم تربه آنها نگویید بشقابشان را تمام کنندورزش را تبدیل به تفریح کنیداجازه ندهید جلوی تلویزیون چیزی بخورندایجاد محدود زمانی برای تماشای صفحه نمایشآنها را با غذاهای مختلف آشنا کنید، اما صبور باشیدشب ها تلفن همراه را کنار بگذاریدبه آنها میان وعده ای سالم بدهیدهمه چیز به کالری […]

راز های پرورش فرزندی سالم - 13 - - عادات غذایی
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 16 دقیقه

تعداد بازدید 2138

تاریخ انتشار

بزرگ کردن فرزندانی سالم تر

راز های پرورش فرزندی سالم

این را می دانیم متقاعد کردن کودکان به اینکه هله هوله خوردن خوب نیست و یا اینکه زیاد جلوی تلوزیون ننشیند دشوار است. اما به خاطر داشته باشید در راه هدایت فرزندتان به طرف زندگی سالم همیشه لازم نیست پیروز شما باشید. دکتر الکسی تیندال، متخصص تغذیه و رشد کودکان می گوید: بچه ها باید سالم غذا خوردن و فعال بودن را تمرین کنند، و به عنوان والدین ما سرمربی های آنها هستیم.

به آنها نگویید بشقابشان را تمام کنند

راز های پرورش فرزندی سالم

از کودک بخواهید هر وقت سیر شد دست از خوردن بکشد نه اینکه هر وقت بشقابش را تمام کرد. تحقیقات نشان داده کودکانی که به آنها گفته می شود بشقابشان را تمیز کنند زمانی که از خانه دور هستند درخواست وعده های بزرگتری می کنند. دکتر لاورن لوین، متخصص اطفال در نیویورک می گوید: مجبور کردن کودکان به غذا خوردن وقتی گرسنه نیستند عواقب بدی به همراه دارد.
بر اساس تحقیقات، افراد بالغ معمولا هرآنچه برای خود سرو می کنند را می خورند، اما بیشتر کودکان تنها 60 درصد از آنچه برای خود می کشند را می خورند – محققان می گویند این عمل کاملا طبیعی است.

ورزش را تبدیل به تفریح کنید

راز های پرورش فرزندی سالم

به عنوان افراد بالغ ما همیشه ورزش را با باشگاه رفتن برابر می دانیم، اما کودکان؟ آنها باید روزی حداقل یک ساعت حرکت داشته باشند. پس با او توپ بازی کنید، به پیاده روی بروید، و یا آخر هفته ها با هم به گردش بروید.
دکتر آلانا لوین، سخنگوی آکادمی متخصصان اطفال آمریکا می گوید: کلید کار این است که مطمئن شوید لذت می برد، وقتی فعالیت به پایان رسید از او بپرسید در بدنش چه حسی دارد، ( به لطف ترشح اندورفین می گوید احساس خوبی دارد ) با این روش کودک با فعالیت بدنی ارتباط برقرار می کند و درک می کند حالش با این نوع کارها بهتر می شود در نتیجه از نظر بدنی و ذهنی در شرایط سالم پرورش پیدا می کند.

اجازه ندهید جلوی تلویزیون چیزی بخورند

راز های پرورش فرزندی سالم

 

بله اگر وقت پخش کارتون بخواهید او را از خوردن صبحانه جلوی تلوزیون محروم کنید سر و صدایش در می آید. اما اگر کودکان روبروی تلوزیون غذا بخورند نمی توانند درست به احساس سیری که علامت خاتمه دادن به خوردن است توجه کنند، در عوض بدون فکر به خوردن ادامه می دهند. یک تحقیق در سال 2009 نشان داد کودکانی که هنگام تماشای تلوزیون میان وعده می خورند ممکن است شیرینی و نوشیدنی بیشتری استفاده کنند.
دیگر تحقیقات نیز نشان داده تبلیغات مواد غذایی در تلوزیون کودکان را هدف گرفته است و به آنها می باوراند که غذاهای بی ارزشی مانند چیپس و پفک مزه ای عالی دارند، این شیوه تبلیغ حتی روی افراد بالغ نیز تاثیر منفی می گذارد.

ایجاد محدود زمانی برای تماشای صفحه نمایش

راز های پرورش فرزندی سالم

یک حقیقت: کودکان در سنین 8 تا 18 سال روزانه حدود 7.5 ساعت از رسانه ها استفاده می کنند. تماشای صفحه نمایش – چه تلویزیون، کامپیوتر یا گوشی همراه باشد – نیز 4.5 ساعت از روز کودکان را می گیرد. دکتر آلانا لوین می گوید: دوست ندارید کودکتان بی تحرک فقط یکجا بنشیند، اما تمام روز تلویزیون تماشا کردن حتی خلاقیت کودک را که بسیار برای آنها مهم است را کم می کند.
تحقیقات نیز نشان داده چنین کودکانی در درس هایشان دچار مشکل می شوند و به جای ارتباط با دیگران بیشتر به سمت وسیله های دیجیتالی می روند. سعی کنید زمان تماشای صفحه ی نمایش کودکتان به صورت تفریحی بیش از 2 ساعت نشود. انجمن متخصصین اطفال آمریکا استفاده از رسانه های دیجیتال برای کودکان زیر 2 سال را به کلی درست نمی داند و توصیه می کند زمان استفاده ی غیر آموزشی کودکان بزرگتر نیز به 1 تا 2 ساعت محدود شود.

آنها را با غذاهای مختلف آشنا کنید، اما صبور باشید

راز های پرورش فرزندی سالم

اگر برایتان ممکن است این کار را زود شروع کنید، تحقیقات نشان داده ترجیحات غذایی کودکان از سن 2 و 3 سالگی تا 8 سالگی تغییر چندانی نمی کند. اگر می خواهید غذایی مانند بروکلی را به برنامه غذایی کودکتان اضافه کنید، ابتدا آهسته پیش بروید. اگر دفعه اول نخورد به این معنا نیست که دفعه دوم یا سوم هم آن را نخورد. فقط به خاطر داشته باشید کودک را مجبور نکنید تا بروکلی را نخورده سر میز بماند.
اگر این کار را بکنید غذا خوردن تبدیل به شکنجه می شود، به جای این کار به او بگویید مجبور نیست همین حالا آن را بخورد ولی بعدا وقتی گرسنه شد می تواند آن را به عنوان میان وعده میل کند. یک استراتژی دیگر: غذا را به شکلی جالب در بشقاب کودک بچینید. یک تحقیق در زمینه اشتها نشان داد کودکان وقتی میوه ها به سیخ های چوبی کشیده شده باشند دو برابر حد معمول از آن استقبال می کنند.

شب ها تلفن همراه را کنار بگذارید

راز های پرورش فرزندی سالم

گفتنش ساده است اما عملی کردنش سخت، می دانیم. اما حقیقت این است که جوانان و نوجوانانی که هنگام خواب نیز گوشی هوشمند خود را همراه دارند برای به خواب رفتن با مشکل مواجه می شوند.
دلیل این مشکل: نور صفحه های نمایش باعث کاهش سطح ملاتونین در بدن می شود، که در نتیجه ریتم شبانه روزی مان را بهم می زند. بعلاوه وقتی کودکان صدای هشدار پیغام جدید را می شنوند، دچار هیجان می شوند و همین باعث اختلال در خواب می شود. اتاق خواب را به عنوان منطقه ممنوعه گوشی های همراه اعلام کنید و از همه بخواهید قبل از خواب گوشی خود را در محلی مشخص قرار دهند، و باید بگویم که والدین نیز از انجام این کار مستثنا نیستند.

به آنها میان وعده ای سالم بدهید

راز های پرورش فرزندی سالم

مقدار کالری کودکان از میان وعده ها در حال رشد است: یک تحقیق در سال 2010 نشان داد از سال 2000 تا به این سمت مقدار کالری دریافتی کودکان از میان وعده 27 درصد افزایش یافته. میان وعده نباید با هله هوله مترادف شود. کودکان فعال هستند و نیاز دارند در طول روز چندین وعده کوچک استفاده کنند.
به همین دلیل میان وعده هایشان باید از نظر مواد مغذی با وعده های اصلی برابری کند. این وعده ها باید حاوی چربی های سالم، پروتئین، و غلات سالم باشد نه اینکه وعده ای سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده با کوهی از رنگ مصنوعی نارنجی به کودک بدهیم.

همه چیز به کالری ختم نمی شود

راز های پرورش فرزندی سالم

هدف تقویت سلامت کودک است، پس با آنها درباره اینکه چطور بعضی غذاهای خاص به افزایش انرژی کمک می کند و یا چگونه برای بدنش مفید هستند صحبت کنید. روی نکات مثبت تمرکز کنید و از چنین غذاهایی تعریف کنید لازم نیست فقط تلاش کنید او را از غذاهای بد بترسانید. به کودکان بزرگتر بگویید مهم است در بشقابشان غذاهایی با رنگ های مختلف وجود داشته باشد.

به رفتارهای خوب با آبنبات پاداش ندهید

راز های پرورش فرزندی سالم

دلیلش این نیست که به کودک کالری اضافی می دهید، به این دلیل اشتباه است که استفاده از غذاهای شیرین به عنوان پاداش باعث می شود کودک چنین مواردی را خوب فرض کند. برای مثال اگر یک کودک به خاطر پاسخ صحیح به یک سوال آب نبات چوبی جایزه بگیرد، فکر می کند آب نبات با انجام کار خوب برابر است.

همه خانواده را درگیر کنید

راز های پرورش فرزندی سالم

اعداد قدرت عجیبی دارند: اگر همه اعضای خانواده را برای بازی والیبال یا یک گردش خانوادگی جمع کنید بیش از همیشه خوش می گذرد. همین کار برای وعده های غذایی نیز جواب می دهد: به همه اعلام کنید می خواهید غذایی جدید بپزید، تحقیقات نشان داده اگر والدین نسبت به غذاهای سالم از خود هیجان نشان دهند کودکان نیز این رفتار را تقلید می کنند. اگر فرزندتان آنقدر بزرگ شده که در آشپزخانه بتواند کمکتان کند برای پخت غذا از او کمک بخواهید، تحقیقات نشان داده چنین کودکانی بیشتر میوه و سبزیجات می خورند.

زیاد هم سخت گیر نباشید

راز های پرورش فرزندی سالم

در نظریه، هر چیزی متعادلش خوب است، اما مشکل این است که هر کسی اراده اش آنقدر قوی نیست که به یک وعده چیپس سیب زمینی رضایت دهد. سخت گیری بیش از حد خوب نیست، فرزندتان بدون شما به جشن تولد می رود و شما دوست ندارید دور از چشمتان نصف کیک را بخورد. کمی آزمون و خطا دارد اما می توانید یک روند متعادل برای خانواده پیدا کنید، هر چند وقت یکبار مقداری چیپس و شکلات اشکال ندارد، مهم این است که فرزندتان یاد بگیرد چگونه تعادل را حفظ کند.

با مثال پیش بروید

راز های پرورش فرزندی سالم

مهمترین قانون این است که برای فرزندتان الگوی مناسبی باشید. نمی توانید خودتان هنگام ناهار نوشابه بنوشید و انتظار داشته باشید او آب یا شیر بنوشد. همین امر برای فعالیت بدنی ، کنار گذاشتن گوشی هنگام خواب و دیگر کارها نیز صدق می کند. باید به فرزندان خود نشان دهید که این قوانین را به زور نگذاشته اید بلکه به خاطر حفظ سلامتشان است.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*