راهکارهای مفید برای کم شدن چین و چروک پوست

خانه » زندگی رژیمی » ورزش و زیبایی » راهکارهای مفید برای کم شدن چین و چروک پوست

به پشت بخوابید

خوابیدن در یک وضعیت معین برای چندین شب باعث میشود سبک خواب شما شکل بگیرد. طرز خوابیدن میتواند روی چین و چروکها تاثیر گذار باشد، مثلا اگر به پهلو ها میخوابید ممکن است پوست گونه ها و چانه دچار چین و چروک شود. همچنین خوابیدن روی صورت هم باعث بهم خوردن فرم ابروها میشود. برای جلوگیری از چین و چروکهای جدید به پشت بخوابید.

ماهی هایی مانند سالامون را بیشتر بخورید

ماهی سالامون ( و دیگر ماهی های آب سرد ) منبع خوبی از پروتئین هستند که یکی از پایه های ساختن پوست سالم است. همچنین این نوع ماهی غنی ازاسیدهای چرب امگا است. کارشناسان میگویند اسیدهای چرب برای تغذیه پوست ضروری است و آن را جوان و تازه نگه میدارد.

هنگام مطالعه چشمتان را تنگ نکنید – عینک مطالعه بزنید

انجام دادن دائم یک کار مانند تنگ کردن چشم باعث میشود عضلات صورت بیش از حد کار کنند و در نتیجه باعث شیارهایی در پوست صورت میشود. سرانجام این شیارها تبدیل به چین و چروک میشود. چشمانتان را باز نگه دارید و اگر نیاز است عینک مطالعه بزنید. همچنین در مورد عیک آفتابی هم هوشیار باشید. یک عینک خوب هم پوست دور چشم را از صدمه ی نور آفتاب در امان نگه میدارد هم باعث میشود زیر نور آفتاب چشمانتان را تنگ نکنید.

استفاده از اسیدهای آلفا هیدروکسی

این اسیدهای طبیعی سلولهای مرده ی روی پوست را کنار میزنند، خطوط نازک و چین و چروکها به خصوص چین و چروک دور چشم را کاهش میدهند و از دید پنهان میکنند. استفاده از این اسیدها باعث میشود پوست به نور آفتاب حساس شود پس در طول روز از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنید.

صورت خود را بیش از حد نشورید

شستن زیاد صورت باعث میشود پوست صورت رطوبت و روغنهای طبیعی خود را که مانع ایجاد چین و چروک میشوند از دست بدهد. شستن زود به زود صورت باعث میشود پوست صورت محافظت خود را از دست بدهد. میتوانید از صابونهای مرطوب کننده برای شستن صورت خود استفاده کنید و یا از کرم و ژل های شستشوی صورت استفاده کنید.

ویتامین C استفاده کنید

برخی تحقیقات نشان داده کرمهای دارای ویتامین C تولید کلاژن را افزایش میدهند، از صدمه خوردن پوست توسط اشعه های UAV و UVB جلوگیری میکنند همچنین در کاهش لکه های تیره، تن ناهموار پوست و قرمزی پوست نیز تاثیر گذار هستند. باید از کرمی استفاده کنید که حاوی ویتامین C باشد و همچنین با کیفیت باشد. ویتامین C از بهرین راهکارها برای کاهش چین و چروک پوست است.

سویا برای محافظت از پوست

سویا ظاهر پوستتان را بهبود میبخشد و از آن محافظت نیز میکند. مطالعات نشان داده استفاده از سویا به صورت مستقیم یا به صورت مکمل باعث محافظت از پوست و یا حتی التیام برخی آسیب های ناشی از نور آفتاب به پوست نیز میشود. همچنین سویا باعث بهبود ساختار، ثبات و حتی استحکام پوست نیز میشود.

کاکائو بنوشید

یک نوشیدنی کاهش دهنده ی چین و چروک امتحان کنید. در یک تحقیق مشخص شد کاکائویی که سطح بالای از دو آنتی اکسیدان (epicatechin و catechin) داشته باشد پوست را از نور آفتاب محافظت میکند، جریان خون به سلولهای پوست را بهبود میبخشد و پوست را نرم و صاف میکند.

مبانی مراقبت از پوست را تمرین کنید

اگر واقعا میخواهید از پوست خود مراقبت کنید با ضروریات شروع کنید. شاید این سفارشات را قبلا نیز شنیده باشید اما بسیار مهم هستند:

  • زیر نور شدید خورشید قرار نگیرید
  • از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنید
  • از لباسهایی استفاده کنید که در برابر نور آفتاب محافظتتان کند
  • سیگار نکشید
  • مرطوب کننده استفاده کنید
منابع:
American Academy of Dermatology web site.
Cleveland Clinic: “Understanding the Ingredients in Skin Care Products.”
Ditre, C., et al. Journal of the American Academy of Dermatology. February 1996; vol 34(2 Pt 1): pp 187-95.
Heinrich, U. Journal of Nutrition, June 2006.
Kim, S., et al. Journal of the American College of Nutrition. April 2004; vol 23(2): pp 157-62.
Linus Pauling Institute, Oregon State University: “Flavonoids and Skin Health,” “Vitamin C.”
Nicholas Perricone, MD, dermatologist, Yale University Medical Center, New Haven, Conn.
Skovgaard, G. European Journal of Clinical Nutrition, May 2006.
Stallings, A. et al. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. January 2009; vol 2(1): pp 36-40.
University of Maryland Medical Center web site

 

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*