رمضان و فلسفه روزه داری

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » رمضان و فلسفه روزه داری

ماه مبارک رمضان آمد تا تشنگی وگرسنگی روز قیامت را به ما یاد آوری کرده و مسلمین را برای داشتن آخرتی بهتر آماده کند و آنها را نسبت به اطاعت و بندگی و عبودیت خداوند یکتا آزمایش نماید و نیز تقوای مؤمنین را محک زده و بسنجد .( لعلکم تتقون).
رمضان آمد تا ثروتمندان و متمکنین به یاد فقرا و مستمندان باشند و ما در مقابل حکیم دانا و قادر متعال، در اطاعت محض و تسلیم بی چون و چرا باشیم.رمضان آمد تا برای ما سلامتی را به ارمغان بیاورد.
ولی متاسفانه آنطور که باید و شاید اصول بندگی را درک نکرده و این ماه مبارک را نشناختیم. زیرا مشاهده میکنیم که سفره های افطار و سحری این ماه مبارک چنان رنگین شده که گویا ماه، ماه بخور بخور است نه ماه عبادت و بندگی و روزه داری.
متاسفانه مسلمانان روزه دار به جای این که بتوانند هنگام دعوت به سفره های افطاری رنگین به بدبختی فقرا پی ببرند، تازه متوجه می شوند که ثروتمندان و متمولان چگونه زندگی می کنند و نیز به جای این که چاقها بر اثر کم خوری لاغرتر شوند، با حلول عید فطر هر یک از آنان پنج کیلوگرم اضافه وزن می آورند .
و خلاصه ماه مبارک رمضان ماهی است که چاق ها را، چاق تر و لاغرها را لاغرتر می کند.
با نگاهی گذرا به مغازه ها، قصابی ها، خوار بار فروشی ها و… شور دو هفته قبل از ماه مبارک رمضان و مقایسه ی آن با خریدهای مردم در شب اول این ماه، مشاهده می کنیم که در نگاه اول جمعیت چندانی مشغول خرید کالاهای خوراکی نبوده و حالت طبیعی در این بازارها جریان داشته اما در نگاه دوم (شب اول ماه) ازدحام و افزایش چند برابری مشتریان و عرضه فراوان کالاها، ملاحظه گردیده است. این یک واقعیت تلخی است که حکایت از این دارد در این ماه مبارک خرید ها چند برابر شده و این دلیل واضحی است مبنی براین که سفره های ماه رمضان متنوع تر و رنگین تر شده و ما پزشکان آن را به خوبی مشاهده می کنیم. در پایان ماه ملاحظه می کنیم که تعداد مراجعین ناراحتی های دستگاه گوارش و بیماری های قلبی و افزایش وزن بیشتر شده و این پدیده نشانگر این است که مسلمانان از فلسفه و مفهوم روزه کاملا دور شده اند .
روزه از عباداتی است که دارای جنبه روحی و جسمی می باشد و علاوه بر آثار معنوی و تقویت قوای روحی، می تواند سلامت جسمانی روزه دار را نیز تضمین کند به شرط این که به شکل صحیح و کامل ادا شود. ولی متاسفانه هر ساله مردم در پایان ماه مبارک به علت اجرای غیر صحیح این عبادت و بر اثر پر خوری، یا دچار افزایش وزن شده یا به بیماری های گوارشی و قلبی مبتلا می شوند. این عوارض به این علت ایجاد می شوند که ما هنوز اصول صحیح روزه داری را یاد نگرفته ایم …
با توجه به حرفه پزشکی که ما داریم همه ساله قبل از ماه مبارک رمضان و در طول این ماه از ما سؤال می شود که فایده روزه چیست ؟ آیا از نظر علم پزشکی روزه گرفتن مفید و سودمند است؟
با عنایت به اینکه از فواید روزه داری کاملا با خبر هستم اما با کسانی که برای ادای تکالیف مذهبی خود به تفسیر علمی نیاز دارند، مخالف هستم.
زیرا احکام الهی و دستورات دین مبین اسلام بر اساس علم و شریعت خداوند عالم و حکیم و جهت سعادت بشر مقدر گردیده و ثابت است اما علوم بشری متغیر و قابل تبدیل می باشد. (ولن تجد لسنه الله تبدیلا ولن تجد لسنه الله تحویلا)
برای توضیح مطلب فوق مثالی می زنم:
چهل سال پیش وقتی دوران دبیرستان را سپری می کردم مسلمانان روشنفکر پیشکسوت به ما می گفتند علت تحریم گوشت خوک در اسلام این است که گوشت این حیوان خطرناکترین انگل را داشته ( انگل تینیا سولیو ) و در صورت خوردن آن توسط انسان به او منتقل می شود .
سپس در گوشت گاو انگل دیگری به نام ( تینیا ساجیناتا) که خطر آن کمتر از انگل گوشت خوک نیست مشاهده گردید .
سوال میشد که اگر علت تحریم گوشت خوک وجود انگل است پس چرا گوشت گاو حرام نیست ؟ جواب علمی برای آنان نداشتیم .
با پیشرفت علم مشخص شد که بشر می تواند این حیوان را در مکان های بهداشتی طوری پرورش دهد که به هیچ وجه ناقل انگل مزبور نباشد . از ما می پرسیدند اگر علت تحریم وجود انگل است، آیا گوشت خوکی که به طور کامل فاقد آن می باشد حلال است ؟ ما نمی توانستیم از خود دفاع کنیم زیرا با تاکید بر این علت (وجود انگل) برای خود مشکل ایجاد کردیم . نتیجتا حقایق و احکام الهی و قرآنی را نباید با علوم متغیر امروزی تحلیل و تفسیر نمود.
امروزه ثابت شده که در میان گوشت های حیوانات، گوشت خوک بالاترین میزان کلسترول را دارد . حال آیا ما باید آن را علت تحریم بدانیم ؟ مگر نه این است که ما هنگام بیماری حاذقترین پزشک را انتخاب و به او مراجعه کرده و با اعتقاد به صحت تشخیص او، داروهای تجویز شده را تهیه و بدون چون و چرا مصرف می کنیم؟ آری، ولی علیرغم این که بشر جایزالخطاست، از پزشک معالج خود علت تجویز این داروها را نمی پرسیم.
ما انسانها تمامی احکام و قوانین آسمانی و الهی را با اعتقاد کامل به قدرت و عظمت و رحمت و رافت و علم لا یتناهی خداوند یکتا، بدون چون و چرا قبول کرده و اجرا می کنیم. چه فلسفه و حکمت و علت آن احکام و دستورات را بدانیم و یا درک نکنیم.
پس همین که فرمود (اقم الصلاه لدلوک الشمس ..) وظیفه ی ماست که بگوئیم لبیک
و یا فرمود (ولله علی الناس حج البیت) ما باید بگوئیم لبیک
و نیز فرمان داد که (کتب علیک الصیام) باید همچنان بگوئیم لبیک.
ما باید در رابطه با احکام الهی و عبادات مذهبی، اصل را بر عبودیت و بندگی گذاشته و بدون چون و چرا اطاعت کنیم.
اگر چه فواید و تاثیراتی که روزه بر جسم روزه داران می گذارد هدف اصلی نیست، اما به هر صورت در روایات به این نکته تصریح شده که این عبادت علاوه بر آثار معنوی ( صوموا تصحوا )، برای سلامت جسمی روزه داران نیز مؤثر است.
اما باید در نظر داشت روزه دار صرفا در شرایطی می تواند انتظار داشته باشد تا سلامت جسم و روح را به دست آورد که روزه را بر طبق اصول صحیح بگیرد. مثلاً روزه دار می تواند با کاهش وزن بدن خود، موجبات کاهش فشار بر مفاصل استخوانی پا، کمر و سایر اندام های خویش را فراهم نماید. مشروط بر این که در خوردن افطاری و سحری افراط نکند به نحوی که در پایان ماه رمضان دچار اضافه وزن نگردد.
دکتر الکسیس کارل برنده جایزة نوبل در طب و جراحی گفته است که روزه بدن ما را از سموم پاک کرده و بافتهای آن را ترمیم می کند .
همچنین دکتر مک فادون یکی از دانشمندان و علمای بزرگ علم پزشکی آمریکا در کتابی تحت عنوان روزه نوشته است : ( همه ی مردم به روزه احتیاج دارند . حتی اگر مریض باشند . زیرا خوراکی ها و داروهایی را که مصرف می کنیم، سمومی دارند که در بدن ما جمع می شوند. (این سموم پس از پایان ماه مبارک رمضان و کاهش وزن، در بدن تجزیه شده و دفع می گردند .
قرآن مجید در سورة مبارکه بقره فرموده است: (وإن تصوموا خیر لکم : اگر روزه بگیرید برای شما بهتر است). و پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله اسلام فرموده اند : (صوموا تصحّوا: روزه بگیرید و سلامت باشید.)
همچنین روزه بیماری های زیر را کنترل کرده و تاثیرات مثبتی بر درمان و بهبودی بیماران مبتلا به آن ها می گذارد : دیابت نوع دو، کاهش وزن چاق ها، کاهش چربی خون به ویژه بد ال.دی .ال، نقرس، کاهش اسید اوریک خون، بهبود مشکلات کولیت روده بزرگ، رفع سوء هاضمه و ناراحتی های گوارشی، کاهش فشار خون، ناراحتی های کبدی خصوصا از بین بردن چربی کبد، ناراحتی های قلبی و تنگی عروق و تاثیرات مثبت بر آرامش روح و روان روزه دار.

شاد سالم و سرافراز باشید
دکتر کرمانی ن.پ ۱۸۹۴۴

 

۳٫۹/۵ - (۱۷ امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم