روش دکتر کرمانی

دکتر محمدصادق کرمانی از معروف‌ترین و حاذق‌ترین پزشکانی است که در امر تغذیه فعالیت می‌‌کند و برنامه‌های او برای درمان چاقی و لاغری، موثر واقع شده و به همین خاطر مراجعین زیادی را هر روزه پذیرا می‌‌شود. در سالیان اخیر برنامه‌های رژیمی او چنان با استقبال مواجه شد که از برنامه‌هایش به عنوان «رژیم دکتر کرمانی» […]

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 5169

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

میانگین امتیاز 5 از 5

دکتر محمدصادق کرمانی از معروف‌ترین و حاذق‌ترین پزشکانی است که در امر تغذیه فعالیت می‌‌کند و برنامه‌های او برای درمان چاقی و لاغری، موثر واقع شده و به همین خاطر مراجعین زیادی را هر روزه پذیرا می‌‌شود. در سالیان اخیر برنامه‌های رژیمی او چنان با استقبال مواجه شد که از برنامه‌هایش به عنوان «رژیم دکتر کرمانی» یاد می‌‌کنند.

این پزشک موفق ، در طبابت خود مسائل روانشناسی را هم در نظر می‌‌گیرد و فقط به بیمار نمی‌‌گوید این را بخور، آن را نخور، بلکه چنان او را توجیه می‌‌کند، تا خود بیمار تصمیم نهایی را بگیرد. همایش‌های او همیشه با استقبال مواجه می‌‌شود و مطبش همیشه پر از افرادی است که می‌‌خواهند با کمک او یا چاق شوند یا لاغر… دکتر کرمانی تجربیات خود را در اختیار ما و شما قرار می‌‌دهد. به این امید که مورد توجه و استقبال واقع شود.

درک فرد چاق را بالا ببریم!

چاقی چیزی جز اختلال و اشتباه در رفتار تغذیه روزمره نیست و این اختلال رفتاری با تجویز نسخه و دادن لیست غذایی آنگونه که باید، حل نمی‌‌شود زیرا تا فرد به اشتباه خود پی نبرد، نمی‌‌تواند مشکل چاقی را حل کند. از طرفی تغییر رفتار افراد خیلی دقت و حوصله می‌‌خواهد که باید آن را برای بیماران تشریح کرد . ما پزشکان برای این‌که بیمار را کاملا توجیه کنیم،به سوگندنامه ای خوردیم پایبندیم .

 «کراوس» برجسته‌ترین متخصص تغذیه جهان که عنوان "بنیانگذار تغذیه جهانی " را با خود یدک می‌‌کشد، در کتاب باارزش خود که می‌‌توان آن را عظیم‌ترین کتاب تغذیه جهان به حساب آورد، بارها تکرار کرده که آموزش تغذیه صحیح، بهترین راه برای نجات چاق‌ها از چاقی می‌‌باشد. از طرفی «هاریسون» بزرگ‌ترین مغز متفکر طب داخلی جهان، در بحث چاقی هم این مطلب را مطرح کرده است.

می‌‌خواهم بگویم لیست غذایی تنها کافی نیست که پزشکان تغذیه آن را به بیماران خود می‌‌دهند یا به فرد چاق تنها بگویند موز، کالباس و سوسیس، بستنی و چیپس نخور، بلکه باید فرهنگ صحیح تغذیه را به خوبی برای او شرح دهند. به نظر شما آیا بهتر نیست به جای این‌که به فرد بگوییم نخور، از عبارات بهتری استفاده کنیم؟ تنها به این جمله اکتفا نکنیم که بگوییم بستنی نخور بلکه بگوییم یک ظرف بستنی سنتی 150 گرمی معادل 45 حبه قند و یک بستنی کیم، 25 حبه قند است. به نظر شما او با این گفتار بازهم به سراغ بستنی می‌‌رود؟اگر به او بگوییم خوردن یک موز معادل 15 حبه قند است. آیا او در یک مراسم عروسی بازهم سه عدد موز خواهد خورد؟ البته نباید به او بگوییم گرسنه بمان، بلکه می‌‌گوییم خوردن سی عدد خیار معادل یک موز است! به جای این‌که بگوییم چیپس نخور، به او بگوییم بیشتر کارخانه‌های صنایع غذایی و کل کارخانه‌های چیپس‌سازی از روغن نباتی جامد استفاده می‌‌کنند و این روغن خطرناک‌ترین روغن در ایجاد لخته‌های خونی و ایجاد سکته قلبی است.

از طرفی ماندن روغن بیش از سه ساعت روی حرارت منجر به تغییر فرمول آن به مواد سرطان‌زا می‌‌شود. آیا با این گفتار فکر می‌‌کنید فرد بازهم برای فرزندش چیپس می‌‌خرد؟ به جای این‌که بگوییم سوسیس و کالباس نخور، بهتر است بگوییم رنگ این فرآورده‌ها ظرف مدت کوتاهی پس از ساخت، سیاه و فاسد می‌‌شود و برای این‌که این مشکل ایجاد نشود، کارخانه‌های تولیدی مجبورند موادشیمیایی نیترات را به عنوان ماده نگهدارنده به آنها اضافه کنند که این ماده، از مواد شیمیایی سرطان‌زا به حساب می‌‌آید.

می‌‌خواهم بگویم انسان عقل دارد و دوست دارد که دیگران با او با عقل و منطق صحبت کنند. اصولا انسان‌ها مایل نیستند به او فرمان بدهند، این را بخور و آن را نخور. پس بهتر است پزشکان محترم حقایق را به افراد بگویند تا خودشان تصمیم صحیح را بگیرند. به عبارتی درک افراد را بالا ببریم، نه این‌که نظرمان را به آنها تحمیل کنیم.

تندرست و سلامت باشید

منبع : مجله خانواده سبز

روش دکتر کرمانی - 2 - - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*