سن قلبتان را می دانید؟

خانه » اخبار » سن قلبتان را می دانید؟

سن قلبتان را می دانید؟

سن قلبتان را می دانید؟

بیشتر مردم دنیا قلبی مسن تر از سن خود دارند، که این خطر سکته ی قلبی و مغزی را بالا می برد.
سن قلبتان بر پایه ی مواردی از جمله فشار خون، سابقه سیگار کشیدن، دیابت و BMI تعیین می شود.
دکتر تام فریدن، مدیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می گوید: بسیاری از مردان و زنان قلبی حدود پنج سال پیرتر از سن تقویمی خود دارند. فرایدن می گوید: ایده ی سن قلب به این دلیل ساخته شد که به افراد نشان دهد تا چه حد در خطر مرگ بر اثر سکته قلبی و مغزی هستند و برای پیشگیری از آن چه کارهایی باید انجام دهند.
پزشکان می توانند از شاخص های این ارزیابی برای سنجش میزان خطر در بیماران استفاده کنند تا بتوانند تصمیمات موثری در زمینه درمان آنها اتخاذ کنند.
ممکن است یک خانم ۵۳ ساله متوجه شود به خاطر سیگار کشیدن و کنترل نکردن فشار خونش قلبی ۷۵ ساله دارد. و یا یک مرد ۴۵ ساله ممکن است متوجه شود قلبش ۳۰ سال از خودش بزرگتر است چون فشار خونش را کنترل نکرده، سیگار کشیده و دیابت هم دارد. برای چنین زنان و مردانی مشخص شدن سن قلب نشان میدهد که چه ستمی به سلامت خود کرده اند.

چطور می توانیم قلبمان را جوان نگه داریم؟

جورج فونارو، استاد قلب و عروق در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: تثبیت فشار خون، کلسترول، و وزن بدن در سطح سالم، انجام مرتب فعالیت بدنی، و سیگار نکشیدن می تواند کمکتان کند قلب را جوان نگه دارید و یا سن آن را دوباره به عقب بازگردانید.
افراد می توانند گام های پیشگیرانه ای در جهت کاهش سن قلب، و سالم زندگی کردن فارغ از خطر سکته قلبی و مغزی بردارند.
فریدن می گوید: هیچ وقت دیر نیست، یک فرد سیگاری ۵۰ ساله می تواند با ترک سیگار ۱۴ سال از عمر قلبش را بازگرداند. دولت ها و موسسات مربوط به سلامت نیز باید تلاش کنند فضا را برای افراد مهیا کنند، مثلا محدوده هایی ایجاد کننده که سیگار کشیدن در آن نقاط ممنوع است، فرهنگ خوردن غذای سالم را بیشتر بین افراد ترویج دهند، و فضاهای امن برای پیاده روی مردم ایجاد کنند.
کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

۱/۵ - (۱ امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*