سوالات متداول

مدتی است که بعلت رعایت رژیم کاهش وزن ومصرف زیاد سالاد وسبزی دچار سردی مزاج شده ام ، چه کار باید بکنم که این حالات رفع شود؟

در واقع سردی وگرمی غذاها که در علم امروز توضیحات مختلفی برای آن وجود دارد مثلا غذاهای پر کالری را گرم وغذاهای کم کالری را سرد مینامند ویا غذایی که باعث کاهش متابولیسم بدن میشوند را گرم وآنهایی را که باعث کاهش متابولیسم بدن میشوند را سرد مینامند درهر صورت هیچکدام از اینها توضیح کاملی برای اینگونه غذاها نیست.
اما در طب سنتی در واقع به مواد غذایی که پس از مصرف باعث بروز حالات زیر میشوند غذاهای سرد میگویند مثل:
1-ضعف عمومی بدن –سستی –خواب آلودگی- ضعف مفاصل –کندی حرکت- کم حوصلگی –افزایش اضطراب –سرگیجه –سردرد-
2-آبریزش دهان –تهوع –سوزش ونفخ معده – دل پیچه ولینت مزاج ( گاهی اوقات تا حد اسهال) 3-افزایش حجم تکرار ادرار وکاهش میل جنسی همچنین غذاهایی که مصرف آنهاباعث حالات زیر میشود را گرم مینامند:

 1. سریعتر شدن حرکات -پیوستگی گفتار- بی تابی وآشفتگی
 2. بی خوابی – چالاکی –تندی ونیرومندی نبض
 3. سرخی پوست وگاهی اوقات جوش زدن
 4. تلخی دهان وتشنگی –خشک شدن بینی-یبوست
 5. افزایش میل جنسی

باید در نظر داشت که ایجاد این حالات بستگی به مزاج فرد نیز داردبرای مثال در فردی که طبیعت سرد دارد مصرف مواد غذایی سرد باعث تشدید حالات ومصرف غذاهای گرم باعث تعادل در بدن میگردد.ودرافراد گرم مزاج بلعکس. بنابراین در افرادی که دچار حالات سرد مزاجی با مصرف مواد غذایی مثل انواع سالادها وسبزیها میگردند باید توصیه شود که از مواد غذایی گرم استفاده کرد.البته توصیه های زیر را باید در نظر داشت:
1-از مواد غذایی استفاده کرد که کالری اضافه به رژیم اضافه نکند مثلا میتوان از عرق نعناع یا عرق بهار نارنج ویا دم کرده های زیره وهل همراه با چای استفاده کرد ویا در غذا از فلفل ، سیر، ویا زنجبیل استفده کرد.
2-در صورت استفاه از موادغذایی گرم دارای کالری باید با احتساب کالری آنها را جایگزین کربوهیدراتهای ساده رژیم مثل قند یا بیسکویت کرد .برای مثال میتوان از خرما ، مویز، عسل، ویا گردو استفاده کرد.
ودر صورت استفاده از نبات از هر 5 گرم آن بجای دو حبه قند ویایک عدد خرما میتوان استفاده کرد.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

چند ماهی است که رژیم کاهش وزن میگیرم اما بعد از مدتی وزنم ثابت مانده است میتوانم از ال کارنیتین استفاده کنم؟

کارنی تین زمانی سودمند است که شما با یک رژیم غذایی مناسب وورزش وزن تان را کم کرده اید وحالا هر چه تلاش میکنید وزنتان از آن مقدار کمتر نمیشود.همچنین باید مطمئن شد که اضافه وزن باقیمانده سلولیت نباشد در اینصورت با مصرف این مکمل آن هم تحت نظر پزشک ودریک دوره زمانی معین به کاهش وزنتان کمک میکند اما در نظر داشته باشید که این مکمل بیشتر در افرادی که ورزش میکنند معمولا مصرف میگردد بنابراین به ورزش ورژیم خود باید ادامه دهید. -قابل ذکر است که ال کارنی تین از اسیدهای آمینه لیزین ومتیونین ساخته شده وموجب انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری وکمک به سوخت وساز غذا وتبدیل آنها به انرژی میشود به مقدار کم در بدن ساخته میشود ودر غذاهایی مثل گوشت طیور وماهی وتا حدودی در لبنیات موجود میباشد . در مورد این مکمل توصیه های زیر ارائه میشود.

 1. مقدار مصرف روزانه 500-1000 گرم سه بار در روز مصرف میگردد.
 2. در افرادی که کم کاری تیروئید دارند ودر افراد دیالیزی نباید مصرف گردد.
 3. در صورت اوردوز ( مصرف بیش از اندازه 3گرم در روز ) حالاتی مثل بیخوابی – بی اشتهایی –تهوع- اسهال – استفراغ-وسردرد میباشد ودر مواردی باعث بی اشتهای عصبی وسوء تغذیه شدید میگردد.
 4. لازم است که ال کارنیتین در محدوده زمانی معین مصرف گردد وپس از کاهش وزن مناسب با رژیم غذایی مناسب توام با ورزش وزن خود را درحالت نرمال نگهداریم.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
5 (1 vote)

منظور از موارد زیر چیست؟

یک واحد میوه

منظور از یک واحد میوه مقداری از میوه است که حدود 75 کیلو کالری داشته باشد این مقدار میوه برای مثال شامل :

 • یک عدد سیب متوسط ، یک پرتقال متوسط، نصف انار بزرگ ، نصف گریپ فورت ، یک لیموشیرین متوسط ، یک عدد هلو متوسط.
 • دو عدد نارنگی متوسط – دو عدد کیوی متوسط – دو عدد خرمالو – دو عدد سیب گلاب
 • سه عدد انجیر تازه – سه عدد زرد آلو – چهار عدد ازگیل
 • نصف موز بزرگ – نصف پرتقال تامسون –
 • یک لیوان گوجه سبز – یک و یک چهارم لیوان توت فرنگی – 12 عدد گیلاس – یک لیوان آلبالو – یک لیوان ونیم هندوانه خربزه یا طالبی قاچ کرده .
 • ضمنا بهتر است از خود میوه ها به جای آب میوه ها استفاده کرد زیرا هم احساس سیری به انسان می دهد وهم به علت داشتن فیبر بالا از یبوست جلوگیری میکند.
کوکویا کتلت

یک عدد کوکو یا کتلت به اندازه متعارف و معمولی است که ابعادحدود 10*7 سانتی متر داشته وهر کدام از آنها حدود 200 کیلو کالری دارد.

یک لیوان ماکارونی

شامل ماکارانی با مخلفات است که البته از چربی کمی برخوردار باشد ومقدار لیوان آن هم به اندازه یک لیوان معمولی که 240 سی سی حجم دارد میباشد.

یک کفگیرپلو

یک کفگیر پلو شامل 6 قاشق غذا خوری پلو کم چرب است که به صورت کته ای پخته شده ونباید در هنگام سرو به آن روغن اضافه کرد در صورت پختن پلو به صورت آب کشی یک قاشق اضافه بریک کفگیر باید مصرف کرد این مقدار پلو حاوی 250کیلو کالری انرژی می باشد.

30 گرم نان

30 گرم نان معادل یک کف دست ( یک قطعه 9*9 سانتی متری ) از نان سنگگ یا بربری یا معادل دو کف دست نان تافتون ویا چهار برابر آن نان لواش می باشد در مورد نان های باگت به علت تفاوت اندازه آنها بهتر است از روش اندازه گیری (30 گرم ) استفاده کرد این مقدار نان حدود 75 کیلو کالری انرژی دارد .

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
4.04 (26 votes)

در تهیه کوکو ، کتلت ، ماهی ، مرغ میتوانم از روغن استفاده کنم؟

در تهیه انواع کتلت ، کوکو، ….که احتیاج به سرخ کردن این مواد غذایی وجود دارد بهتر است از حداقل روغن ( یک قاشق غذا خوری ) روغن استفاده شود .ولی در صورتیکه که با این مقدارروغن امکان سرخ کردن آنها وجود نداشته واحتیاج به روغن بیشتری می باشد بهتر است پس از سرخ کردن کوکو ها ویا کتلتها را روی یک کاغذ جاذب روغن گذاشته وروی آنها را نیز با یک کاغذ دیگر بپوشانیم وچند دقیقه بگذاریم بماند تا روغن آنها کاملا گرفته شود وسپس میل فرمائید.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
1 (1 vote)

آیا مصرف چای سبز ، آب کرفس ، تخم کتان ، سبوس ، عرق زیره و ……به کاهش وزن کمک میکند؟

برای کاهش وزن حتما لازم است که مقدار کالری در یافتی ( که از طریق غذاها به بدن می رسد ) از مقدار کالری مورد نیاز روزانه ( که شامل انرزی پایه بدن بعلاوه فعالیت های روزانه می باشد) کمتر باشد. در این صورت برای تامین انرژی روزانه چربیهای بدن سوزانده شده تا این نیاز رفع گردد.
در این زمینه خوردن بعضی از مواد غذایی مثل چای سبز ( با اثر بر روی دفع اکسیدان ها از بدن) ، تخم کتان ( بعلت رفع یبوست ) ویا عرق زیره ( بعلت کم کردن اشتها ) می تواند به کاهش وزن کمک کند اما این ها همراه با رژیم کاهش وزن وورزش می تواند باعث کمک به کاهش وزن شود وبتنهایی برای این منظور کافی نیستند.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
2.5 (2 votes)

می خواهم خیلی سریع وزنم را کم کنم چه کنم؟

برای کاهش سریع وزن می توان از رژیمهای خاص ( مثل رژیم پر پروتئین ) استفاده کرد. در این روش به کالری غذاها توجهی نداشته اما مواد قندی ونشاسته ای کاملا حذف میگردد( مواد غذایی مثل شیرینی ، شکلات ، کیک بیسکوئیت، مربا ، عسل ، شربت ، کمپوت ، نوشابه ها وحتی میوه های شیرین ) ودر صد پروتئین غذا افزایش داده می شود وخوردن همه گونه گوشت ، تخم پرندگان وپنیر کاملا آزاد است این رژیم سریع تر از برنامه های معمولی وزن افراد را کم می کند . در مورد این رژیم باید به توصیه های زیر توجه کنید:

 1. این برنامه باید با احتیاط وکاملا زیر نظر پزشک صورت گیرد.
 2. زنان باردار ، افرادی که نارسایی کلیه یا کبد دارند وافراد بالاتر از 60سال به هیچ وجه نباید از این برنامه غذایی تبعیت کنند .
 3. این برنامه بیش از دو هفته نباید ادامه داده شود وبیشتر کسانی مثل بعضی از ورزشکاران یا افرادی که پزشک آنها دستور کاهش وزن سریع داده اند صورت میگیرد.
 4. توجه داشته باشید که اگر در این برنامه کربوهیدرات با برنامه پروتئین مخلوط شود اثر عکس گذاشته منجر به افزایش وزن میشود.
 5. توجه داشته باشید که در صورت ادامه این رزیم ممکن است باعث عوارضی مثل : افزایش کلسترول بد LDL – کاهش کلسترول خوب HDL – بد بویی دهان – یبوست مزمن – ضعف عمومی – کاهش تمرکز فکر – پوکی استخوان – نقرس – افزایش ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش مشکلات قلبی – کمبود ویتامینها وعوارض کلیوی و کبدی
 6. علاوه براین یکی از مشکلات برنامه های پر پروتئین اینست که افراد به زودی از تکراری بودن غذاها خسته می شوند.
 7. ضمنا این راهم در نظر داشته باشید که با کاهش آهسته و تدریجی وزن :
 8. الف) افراد از آثار زیانبخش کاهش سریع وزن مصون می باشند.
 9. ب) با پیروی از اینگونه رژیمها خصوصا اگر همراه با آموزش باشد فرد تا آخر عمر می تواند خود رابیمه کند.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
1 (1 vote)

با وجود کاهش وزن زیادی که داشتم باز هم شکم دارم ، چه کنم ؟

در هنگام رژیمهای کاهش وزن بعلت کاهش وزن 3/2 چربی که در قسمت شکم وجود دارد افتادگی شکم وجود دارد . این حالت با انجام یکسری از توصیه ها ( مثل داخل کشیدن شکم ویا انجام نر مشهای شکم که در جواب سوال 29 آمده تا حدودی زیادی رفع می گردد واما در افراد بالای 40 سال ،؛ اضافه وزنهای بالای 20کیلو وهمچنین در زنانی که بارداریهای متعدد داشته اند . دیواره شکم حالت افتادگی وبزرگی خود را حفظ میکند
تنها راه حل برای این افراد مراجعه به مراکز متخصص زیبایی است که بالیزر در مانی وبرداشتن اضافه های پوست شکم این حالت را درمان می کنند ( روش جراحی لیپوآبدومینوپلاستی).

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
3 (1 vote)

برای جلو گیری از افتادگی شکم چه کنم؟

همانطور که میدانید 3/2 از چربیهای ذخیره شده در بدن در قسمت شکم ذخیره شده است وبنابراین در رژیم های کاهش وزن 3/2 وزن کم شده از ناحیه شکم می باشد .. کاهش این مقدار از وزن در ناحیه شکم باعث شل شدن وافتادگی وچروکیدگی پوست این ناحیه شده ونمای بدی را ایجاد میکند.برای اینکه بتوان این حالت را به حداقل رساند بهتر است توصیه های زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. از شروع تا پایان رژیم غذایی ، هر روز سه بار در حالت ایستاده یا راه رفتن یا هنگام انجام کار های معمولی شکم خود را کاملا داخل کشیده و بمدت 7 دقیقه نگهدارید. این عمل باعث تقویت عضلات شکم وکاهش چروک آن می شود.
 2. بعد از کاهش حدود 5-4 کیلو گرم ابتدایی رژیم علاوه بر ورزشهای هوازی ، از نرمشهای مربوط به شکم وپهلوها ( که در کتاب تصاویر آنها موجود است)روزی دو نوبت وهر نوبت 10 دقیقه انجام دهید.
 3. ناگفته نماند که در افراد بالای 40 سال واضافه وزن بیشتر از 20 کیلوگرم ودر زنانی که حاملگیهای مکرر داشته اند ، بعلت تغییرات برگشت ناپذیر دیواره شکم نباید انتظار معجره داشت وامکان ندارد که شکم آنها کاملا بشکل اولیه باز گردد.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

از چه زمانی می توانم غذاهای داخل لیست را جایگزین کنم؟

غذا های جایگزین غذا هایی هستند که از نظر گرو ههای غذایی ومقدار کالری تقریبا با یکدیگر مساوی هستند وبرای ایجاد تنوع می توان ار آنها استفاده کرد البته قابل ذکر است که رژیم غذایی داده شده دقیق تر از جایگزینهای آن است وبنابراین در جایگزین کردن مواد غذایی بهتر است توصیه های زیر را درنظر داشته باشید.

 • سعی کنید در ماه اول رژیم از جایگزین استفاده نکنید ( بعلت نداشتن اطلاعات کافی در مورد کالریها وجایگزینها)
 • بعد از ماه اول هم اولویت با برنامه رژیم غذایی می باشد و از جایگزینها می توان در مهمانیها وسفرها استفاده کرد.
 • در رعایت اندازه جایگزین ها دقت فرمائید.
 • سعی کنید که مواد غذایی مشابه از نظر خواصی را باهم جایگرین کنید. برای مثال » مواد کربو هیدراتی ( مثل نان ، برنج ، سیب زمینی ، ماکارونی و…..) را باهم ومواد پروتئینی ( مثل گوشت قرمز یا سفید و گوشت ماهی وانواع حبوبات و….) را با هم جایگزین کنید وبرای مثال گوشتها را با مواد غیر گوشتی جایگزین نکنید زیرا فرآورده های گوشتی باعث ایجاد حالت سیری می شود ورژیم موفق رژیمی است که گوشت بیشتر وکربوهیدرات کمتر دارد.
 • در مورد خورشتها سعی شود مقدار گوشت آنها در نظر گرفته شود چون اکثر خورشتها پر چرب هستند وهر 10 قاشق آنها حدود 3 قاشق روغن داشته و360 کالری به برنامه اضافه میکند.
 • در جایگزین کردن غذاهای روزهای مختلف با یکدیگر توجه داشته باشید که اگر مثلا ناهار یک روز را باروز دیگر تعویض میکنید این مسئله در مورد شام آن دو روز نیز باید اتفاق بیفتد تا کالری روزانه ثابت باقی بماند.
 • جدول جایگزینها در کتاب معجزه ای برای چاق ها در فصل مربوطه ذکر گردیده است .
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

شما کدامیک از برنامه های غذایی را توصیه می کنید؟(استاندارد ، دلخواه و یا گیاهی)

برای شروع کاهش وزن بهتر است که در 2 هفته اول از رژیم استاندارد استفاده شود زیرا این رژیم هم دقیق تر است وهم برای تقویت ارداه شما و آشنایی بیشتر با مفاهیم تغذیه ( کالری ، کربو هیدرات، پروتئین ، جایگزینها و…) وقت کافی خواهید داشت . پس از دو هفته اول می توانید از رژیم غذایی دلخواه استفاده کنید. در طول رژیم های طو لانی مدت نیز در صورت توقف کاهش وزن بهتر است دوباره از رژیم استاندارد استفاده کنید که امکان خطای کمتری دارند.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

من دچار دیابت هستم وتنها قرص مصرف میکنم. آیا میتوانم رژیم بگیرم؟

چون اکثر افراد دیابتی نوع 2 افراد چاق هستند، رژیم لاغری کمک زیادی به تنظیم قند خون آنها میکند . در این رژیم باید از کربو هیدارتهای مرکب مثل نانهای کامل و سبوس دار – نان جو – حبوبات – پروتوئینهایی مثل ماهی – سبزیجات – سویا – عدس – تخم مرغ – میوه های تازه – آجیل – استفاده شود. همچنیین ( تعداد وعده های غذایی از سه وعده به 6 وعده ارتقاء پیدا میکند تا از کاهش و افزایش سریع قند خون جلو گیری شود- همچنین در رژیم آنها ویتامین های C- E – B12-B1-بیوتین – ویتامین D – وامگا 3 باید تامین گردد.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

من دچار دیابت هستم وانسولین مصرف می کنم.آیا میتوانم رژیم بگیرم؟

تزریق انسولین بیشتر در دیابت نوع 1 که در سنین کودکی ونوجوانی آغاز می شود انجام میگیرد واین افراد معمولا لاغر هستند .اما گاهی اوقات در دیابت نوع 2 که بیشتر در افراد چاق بروز می نماید احتیاج به تزریق انسولین طبق تجویز پزشک معالج صورت میگیرد. این افراد اگر به توصیه دکتر معالج خود احتیاج به کاهش وزن داشته باشند باید موارد زیر را در نظر بگیرند:
1- ابتدا باید نوع انسولین آنها مشخص شود تا برااساس زمان اثر وپیک اثر ( ساعتی که انسولین به حداکثر اثر خود می رسد) برنامه دقیق تری برای دریافت مواد غذایی تعیین گردد. برای مثال چند نوع انسولین وزمان اثرات آنها در ذیل آورده شده :

نوع زمان جذب اوج اثر
سریع اثر مثل لیپرو ویا آسپارت 15-5 دقیقه 1.5-5/0 ساعت
کوتاه اثر مثل رگولار 60-30 دقیقه 10-4 ساعت
متوسط اثر مثل NPH 4-2 ساعت 10-4 ساعت
طولانی اثر مثل Detemir 4-2 ساعت 14-6 ساعت

امروزه در جامعه ما آنچه که در دسترس است و بیشتر استفاده میگردد.انسولین NPH و رگولار میباشد دانستن اوج اثر انسولینها از این بابت مهم است که در این ساعات کاهش قند خون وبدنبال آن حتی ممکن است شوک هیپوگلیسمیک نیز بوجود آید. بنابراین می توان با دادن مواد کربوهیداراتی مناسب در این ساعات از این مسئله جلوگیری کرد.
2-بهتر است غذاهای رو زمره بمقدار کمتر ودر تعداد وعده های بیشتر مصرف گردد (6 وعده ویا حتی بیشتر)
3-از مصرف قند های ساده مثل قند وشکر ، مربا –عسل – شکلات – شربت – کمپوت – آبمیوه های صنعتی – شیرینی ها – نوشابه ها ( غیر از نوشابه های رژیمی )- بیسکویتها خصوصا از نوع کرمدار جلوگیری شود.
4-بهتر است از نان های سبوس دار مثل بربری ونان جو بجای نان سفید استفاده کرد.
5-بجای قند میتوان از توت خشک یا قندهای مصنوعی بعنوان جایگزین استفاده کرد وبجای هر سه عدد خرما از یک واحد میوه مناسب استفاده کرد.
6-از میوه هایی مثل هندوانه ، خربزه ، طالبی ، موز ، انگور ، انجیر ، کشمش وخرما خشک بهتر است استفاده نشود زیرا باعث بالا رفتن سریع قند خون میگردند.
7- در طول روز آب زیاد بنوشید ( مثلا ساعتی نصف لیوان)
8-مصرف انواع غذاهایی که از نظر کربو هیدرات فقیر هستند برای این افراد آزاد است . ( البته با احتساب کالری آنها که در رژیم کاهش وزن مشخص شده ) مثل ماهی ، تخم مرغ ، سوپ ساده ، آبگوشت ، عدس ، شیر سویا ( درصورتیکه قند به آنها اضافه نشده باشد)
تزریق انسولین بیشتر در دیابت نوع 1 که در سنین کودکی ونوجوانی آغاز می شود انجام میگیرد واین افراد معمولا لاغر هستند .اما گاهی اوقات در دیابت نوع 2 که بیشتر در افراد چاق بروز می نماید احتیاج به تزریق انسولین باید طبق تجویز پزشک معالج اینکار صورت گیرد. این افراد اگر به توصیه دکتر معالج خود احتیاج به کاهش وزن داشته باشند باید موارد زیر را در نظر بگیرند:
1- ابتدا باید نوع انسولین آنها مشخص شود تا برااساس زمان اثر وپیک حداکثر ( ساعتی که انسولین به حداکثر اثر خود می رسد) برنامه دقیق تری برای در یافت مواد غذایی تعیین گرد. برای مثال چند نوع انسولین وزمان اثرات آنها در ذیل آورده شده :

نوع زمان جذب اوج اثر
سریع اثر مثل لیپرویاکسپارت 15-5 دقیقه 1.5-5/0 ساعت
کوتاه اثر مثل رگولار 60-30 دقیقه 10-4 ساعت
متوسط اثر مثل NPH 4-2 ساعت 10-4 ساعت
طولانی اثر مثل Detemi 4-2 ساعت 14-6 ساعت

امروزه در جامعه ما آنچه که در دسترس است بیشتر استفاده میگردد.انسولین NPH میباشد دانستن اوج اثر انسولینها از این بابت مهم است که در این ساعت کاهش قند خون وبدنبال آن حتی ممکن است شوک هیپوگلیسمیک نیز بوجود آید. بنابراین می توان با دادن مواد کربوهیداراتی مناسب در این ساعت از این مسئله جلوگیری کرد.
2-بهتر است غذاهای رو زمره بمقدار کمتر ودر تعداد وعده های بیشتر مصرف گردد (6 وعده ویا حتی بیشتر)
3-از مصرف قند های ساده مثل قند وشکر ، مربا –عسل – شکلات – شربت – کمپوت – آبمیوه های صنعتی – شیرینی ها – نوشابه ها ( غیر از نوشابه های رژیمی )- بیسکویتها خصوصا از نوع کرمدار جلوگیری شود. 4-بهتر است از نان های سبوس دار مثل بربری ونان جو بجای نان سفید استفاده کرد.
5-بجای قند میتوان از توت خشک یا قندهای مصنوعی بعنوان جایگزین استفاده کرد وبجای هر سه عدد خرما از یک واحد میوه
6-از میوه هایی مثل هندوانه ، خربزه ، طالبی ، موز ، انگور ، انجیر ، کشمش وخرما خشک بهتر است استفاده شود زیرا باعث بالا رفتن سریع قند خون میگردند.
7- در طول روز آب زیاد بنوشید ( مثلا ساعتی نصف لیوان)
8-مصرف انواع غذاهایی که از نظر کربو هیدرات فقیر هستند برای این افراد آزاد است . ( البته با احتساب کالری آنها که در رژیم کاهش وزن مشخص شده ) مثل ماهی ، تخم مرغ ، سوپ ساده ، آبگوشت ، عدس ، شیر یا سویا ( درصورتیکه قند به آنها اضافه نشده باشد) ، انواع سبزیجات تازه – قارچ – سیر –پیاز –شلغم- هویج ( نه آب هویج) – گل کلم – بادمجان – کاهو- خیار – شیرین کننده های مصنوعی (سا خارین- آسپارتام ) کدو – سبوس شیرین کننده های طبیعی مجاز ( استویا)
9-ویتامین های مورد لزوم برای این افراد شامل ویتامین -E-C-B1-B12بیوتین – ویتامین D – اینوزیتول – اسیدهای چرب امگا 3 وکارنی تین میباشد که درصورت عدم تامین از طریق مواد غذایی ( بعلت محدودیت ) می توان از مکملهای آنها استفاده کرد.
10-در هر صورت در این افراد بعلت محدودیتهای غذایی وخطر حملات هیپوگلسیمی رژیم کاهش وزن با ضریب پایین تر ( حدود 60-50 درصد ) صورت میگیرد.
11- برای تامین کربو هیدرات بهتر است از کربو هیدرات های پیچیده مثل نان ( خصوصا از نوع سبوس دار) ، برنج ، سیب زمینی – آجیل – بادام- حبوبات ، ماکارانی ، شیر وماست اما بمقدار متعادل استفاده کرد.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

در آینده نزدیک قصد باردار شدن دارم . آیا میتوانم رژیم بگیرم ؟

در مورد خانمها توصیه می شود که دوماه قبل از بارداری ودر هنگام بارداری بهیچ وجه رژیم کاهش وزن نگیرند. اما گاهی اوقات قبل از بارداری طبق دستور پزشک معالج ا فردی که چاقی مفرط دارند یا دچار نازایی یا بیماریهایی نظیرتخمدانها پلی کیستیک هستند لازم است که کاهش وزن دهند. در اینصورت طبق برنامه به آنها رژیم داده میشود . البته لازم است در این مدت حتما از کپسولهای مولتی ویتامین مینرال ویا فر فولیک استفاده کنند.همچنین بهتر است پس از پایان رژیم زمان بارداری خود را2-1 ماه به تعویق بیندازید.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

چرا برنامه غذایی من ویکی از آشنایانم یکسان است. در حالیکه میزان اضافه وزن ما یکی نیست؟

در برنامه های غذایی که به هر فرد داده می شود خصوصیات فردی آن شخص مد نظر قرار داده می شود وبر اساس آن ضریبی تعیین میگردد که این ضریب در واقع میانگین سرعت کاهش فرد را تعیین میکند. در حالت عادی وطبیعی این ضریب حدود 85 میباشد یعنی این شخص بطور طبیعی هفته ای 850 گرم وزن باید کم کند . اما در مواردی خاص این ضریب تغییر میکند. برای مثال افزایش این ضریب ممکن است در مواردی مثل ذیل افزایش یابد:

 • -چاق هایی که وزن آنها خیلی زیاد است.
 • -ورزشکارانی که باید سریع وزن کم کنند.
 • -چاق هایی که طبق نظر پزشک معالجشان باید سریع وزن کم کنند.

ودر مواردی نیزاین ضریب کاهش می یابد مثلا:

 • -افراد زیر 18 سال وبالای 50 سال سن
 • -افراد کمتر از 10 کیلو گرم اضافه وزن
 • – افراد مبتلا به سر دردهای میگرنی ، صرع، بیماریهای قلبی ، آرتروز ، دیسک
 • چاقهایی که کورتون مصرف می کنند.
 • مبتلایان به یبوست مزمن
 • کسانیکه رژیم های تکراری داشته یا در 6 ماه گذشته وزن کم کرده اند.
 • مادران شیرده

بنابراین باتوجه به سن ، جنس ، قد ووزن وشرایط خاص هر فرد رژیم غذایی روزانه تعیین میگردد.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

من دچار ناراحتی قلبی ، سرطان ، ام اس ،هپاتیت ، تالاسمی هستم ، آیا می توانم از برنامه استفاده کنم؟

در اکثر بیماریها کاهش وزن باعث بهبودی وضع جسمانی وروانی این افراد میگردد . اما آنچه که مهم است اینست که در این بیماریها بعلت :
1-کاهش فعالیت بدنی
2-ضعف جسمانی شدید این بیماران
باید رژیم کاهش وزن با شیب ملایم وضریب کمتر ( حدود 60-50 درصد) صورت گیرد یعنی اگر در افرادسالم ما در هر ماه انتظار کاهش وزن حدودا 4 کیلو گرم را داریم ، در این افراد با توجه به شرایط جسمانی آنها حدود 2 کیلو گرم وزن می توانند کم کنند .
این مسئله باعث می شود که از تشدید بیماری آنها بعلت کاهش شدید وزن جلوگیری شود. همچنین در مورد هر بیماری توصیه می شود به قسمت مربوط به هر کدام در کتاب مراجعه واز خوردن مواد غذایی مضر برای آنها خودداری وآنها را با مواد غذایی که برای آنها سودمند است جایگزین کنند.( البته با احتساب کالری مصرفی)

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

در کتاب سس مایونز را جزء غذا های ممنوع نام برده اید در حالیکه در سهمیه می توان این غذا را انتخاب کرد . دلیل این تناقض چیست؟

یک گرم از چربیها دارای9 کیلو کالری انرژی می باشد چه این چربیها جامد یا مایع ، گیاهی ، یا حیوانی باشند بنابراین جزو مواد غذایی پر کالری بحساب می آیند ومصرف بیش از اندازه آنها باعث چاقی می شود.
در رژیم کاهش وزن استاندارد ما روزانه یک قاشق روغن زیتون را ارائه داده ایم که خواص مفیدی مثل جلو گیری از چروک شدن پوست – رفع یبوست ، کاهش LDL ( کلسترول بد خون) …دارد اما در منوی انتخابی این حق انتخاب را به خود افراد داده ایم ( چون از نظر کالری یک قاشق روغن زیتون وسس مایونز به یک اندازه کالری دارند) واین مقدار سس مایونز نباید از مقداری که در رژیم درج گردیده بیشتر باشد .
ولی همچنان توصیه ما بر مصرف روغن زیتون بجای سس مایونز میباشد اما میخواهیم به انتخاب افراد احترام گذاشته وضمنا تنوع غذایی را در برنامه داشته باشیم.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

زمانیکه عصبانی می شوم به شدت ولع به خوردن دارم چگونه این رغبت را سرکوب کنم؟

ا کاهش وزن ( اگر بطور اصولی صورت گیرد ) می توان هم به سلامتی جسم وهم به سلامتی روان رسید افرادیکه عنوان میکنند هنگام رژیم گرفتن دچار حالت عصبانیت شده وروی به خوردن غذا می آورند ممکن است به علت عدم رغبت به ادامه رژیم رو به این بهانه می آورند ویا اینکه کمتر از برنامه رژیم غذا مصرف کرده اند وبعلت کمبود ویتامین ها و مواد معدنی دچار این حالت شده اند برای رفع این مسئله بهتر است به توصیه های زیر عمل کنید:

 • در هنگام عصبانیت بهتر است از مواد غذایی دوری کرده و به کارهای دیگر مثل ورزش ونرمش ویا حتی به مطالعه بپردازید.
 • در این هنگام می توانید از مواد غذایی آزاد وکم کالری مثل خوردن خیار- هویج- کاهوو.. استفاده کنید.
 • سعی کنید کاملا از رژیم تبعیت کرده ومولتی ویتامین مینرال را به موقع مصرف کنید.
 • در رژیم خود از مواد غذایی مثل گوشت گوساله ، تخم آفتاب گردان، تن ماهی و مرغ (با احتساب کالری وبعنوان جایگزین ) استفاده کنید.این مواد غذایی بعلت داشتن تریپتوفان که در بدن تبدیل به سروتونین در مغز می گردد که این ماده شمیمایی در تسکین وآرامش اعصاب نقش مهمی دارد.
 • ودر آخر در صورت عدم رفع این حالات عصبی با تجویز پزشک متخصص می توانید از آرام بخشهای خفیف استفاده کنید.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

آیا تمام مواردی که در سهمیه آورده شده را می توانم بخورم؟

کلیه مواد غذایی که در سهمیه روزانه آمده باید در طول یک روز خورد، اما باید توجه داشت که این مقدار مواد غذایی در یک نوبت خورده نشود، بلکه میتوان آنهارا در فاصله زمانی بین غذاها وهمچنین در ساعاتی از شبانه روز که فرد احساس گرسنگی یا ضعف میکند استفاده کند، یا می توان آنهارا به مواد غذایی دیگر اضافه کرد، مثلا روغن زیتون را با مخلوطی از نصف لیوان از سهمیه ماست به همراه آبلیمو به صورت سس در آورده وبا اضافه نمودن به سالاد میل نمود.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

منظور از سهمیه روزانه اضافه بر رژیم غذایی چیست؟

سهمیه روزانه مقداری از مواد غذایی است که علاوه بر رژیم غذایی که برای وعده های غذایی ( صبحانه ، ناهار، شام ومیان وعده ها) در نظر گرفته شده باید حتما مصرف گردد.معمولا این سهمیه شامل شیر (یا جایگزین های آن)، روغن زیتون ومقدار سهمیه قند ( یا معادل آن خرما) است که در طول روز باید خورده شود.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

شما طب سوزنی را تایید می کنید؟

در طب سوزنی اگر توسط افراد کاملا متخصص انجام شود روش کار به این صورت است که با انجام این کار مبادرت به کم کردن اشتهای بیمار می نمایند ورژیمهای سختی به بیمار میدهندوفرد در حین درمان کاهش وزن قابل توجهی ( مثلا حدودا 15-10 کیلو گرم) در ماه پیدا میکند وبعد از اینکه درمان قطع شود دوباره اشتهای سرکوب شده بیمار بر میگردد وحتی ممکن است از قبل هم چاق تر شود.
در صورتیکه در رژیمهای غذایی به اندام علاوه بر رژیم آموزشهایی که به فرد داده می شود که بعد از پایان رژیم فرد بتواند برای خود مدیریت غذایی انجام دهد تا در وزن ایده آل باقی بماند هر روشی که باعث شود فرد بیش از یک کیلو درهفته وزن کم کند روشی غیر استاندارد است . که باعث از دست رفت آب بدن ، درد های عضلانی ، ودیگر املاح بدن می شود.
که بسیار برا ی سلامتی مضر است .همین از دست دادن آب واملاح بدن متابولیسم را کم کرده ودر دراز مدت باعث چاقی مجدد می شود . گر چه در کوتاه مدت باعث لاغری مقطعی میشود.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

آیا بدن سازی ورزش مناسبی برای افزایش وزن است؟

دنسازی جزو ورزشهای بی هوازی میباشد( خصوصا) در مدت زمان کم بنابراین پس از نجام این ورزشها اگر از مواد پر کربوهیدرات استفاده کنیم می توانیم اضافه وزن خوبی داشته باشیم از مواد غذایی که می توان توصیه کرد شامل :

 • نان وتخم مرغ
 • سیب زمینی وتخم مرغ یا الویه
 • ماکارونی
 • خوردن انواع آبمیوه ها ویا معجونها
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

درطول رژیم دچار بی نظمی در عادت ماهانه شده ام ، چه کنم؟

یکی از عوامل تنظیم قاعدگی در زنان وجود ویتامینها در بدن است در رژیمهای کاهش وزن در چند هفته اول بعلت کمبود ویتامین هااختلال در قاعدگی امری طبیعی است که با مصرف کپسولهای مولتی ویتامین مینرال که دربرنامه کامپیوتری گنجانده شده است.به حالت اول برمیگردد وجای هیچ گونه نگرانی نیست .
البته بعضی از خانمها چون درسنین حدود 45 سالگی ودوران یائسگی شروع به کاهش وزن میکنند این اختلال قاعدگی در آنها مربوط به این دوران است.
که باید علاوه برمولتی ویتامین از قرصهای فر فولیک وآمپول B12 وBکمپلکس نیز البته با تجویز پزشک استفاده کند.همچنین در زنان خیلی چاق این اختلال وجود داردکه معمولا با کاهش وزن برطرف می شود.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

می خواهم فقط صورتم چاق شود ؟ چه کنم؟

در رژیمهای افزایش وزن حدودا 1100 کیلو کالری به کالری غذای فرد اضافه شده واین اضافه کالری در بدن فرد به صورت چربی ذخیره میگردد.
هما نطور که میدانیم 3/2 از چربی بدن در قسمت شکمی ذخیره می گردد و3/1 بقیه در سایر اندامها ذخیره می شود بنابراین هیچ دکتر یا متخصصی نمی تواند این قول را به شما بدهد که فقط صورت شما چاق خواهد شد وبقیه بدن لاغر باقی خواهد ماند.
اما می توان توصیه کرد که در هنگام افزایش وزن با انجام یکسری حرکات کششی به روی شکم وپهلوها ( مثلا دو بار در روز وهر بار حدود 10 دقیقه ) از تجمع بیشتر چربی در این مناطق تا حدودی جلو گیری کرد با این شرط که پس از هربار ورزش با خوردن مواد با کالری بالا جبران کاهش کالری سوخته شده را داد. همچنین از مایعات خصوصا آبمیوه ها بیشتر استفاده کنید.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

شما چه ورزشی را برای کاهش وزن توصیه می کنید؟

ورزش یکی از عوامل موثر در سلامتی بدن وشادابی روح است علاوه براین ورزش باعث افزایش مصرف کالری نیز می شود وتوام با رژیم غذایی خیلی در کاهش وزن تاثیر دارد . بطور کلی ورزشها به دو نوع تقسیم می شوند:

 • ورزشهای بی هوازی :
  ورزشهایی هستند که مدت زمان آنها کم وعضلات محدودی در آنها شرکت میکند. در این ورزشها آنزیمهای قند سوز ترشح میشود.وباعث سوختن قند خون میگردند ودر کاهش چربی تاثیر ندارند. مثل کشتی – زیبایی اندام- وزنه برداری….
 • ورزشهای هوازی :
  که مدت زمان آنها طولانی تر وبیشتر عضلات بدن در آن شرکت میکنند. در این ورزشها آنزیمهای چربی سوز ترشح شده وباعث سوختن چربی های بدن میشوند. برای نمونه ورزشهایی مثل پیاده روی تند بمدت طولانی – دو استقامتی – شنا- فوتبال-بسکتبال و………

در رژیمهای لاغری بهتر است در طول مدت رژیم از ورزشهای هوازی مثل پیاده روی تند- شنا-دوچرخه ثابت ومتحرک – تردمیل ، حرکات ایروبیک ، رقص و….. استفاده کرد.

توصیه ها

در مورد انجام ورزشها توصیه های زیر را رعایت کنید:

 • الف- انجام ورزش به تنهایی کافی نیست وباید همراه با رژیم غذایی باشد وپس از انجام ورزش تا یک ساعت غیر از آب ویا غذا های آزاد وبدون کالری از مواد غذایی دیگری استفاده نشود وپس از آن می توان با خوردن یک لیوان شیر یا یک عدد میوه ( از سهمیه رژیم) مواد غذایی لازم را به بدن رساند.
 • ب- نوع ورزش نباید خسته کننده باشد بنابراین بهتر است بجای یکساعت ورزش روزانه دردو نیم ساعت صورت گیرد تا از تنگی نفس ، تپش قلب وبالا رفتن ضربان قلب جلو گیری شود زیرا این عوامل باعث ضعف و گرسنگی شدید پس از ورزش می شود.
 • ج- ورزشها بهتر است منظم ومتعادل باشد برای مثال بجای اینکه هفته ای 2-1 بار با مدت زمان بیشتر صورت گیرد بهتر است هر روز یا یک در میان در مدت زمان کمتر صورت گیرد.
 • د- انتخاب نوع ورزش باید براساس توانایی افراد ودر دسترس بودن آن صورت گیرد . برای مثال ارزانترین وبهترین ورزش برای همه افراد پیاده روی است که حتی در خانه هم میتوان آن را انجام داد. همچنین برای افراد چاق بهتر است از شنا استفاده شود زیرا در آب فشار برروی زانو ، ناحیه کمر وستون فقرات کمتر میباشد . همچنین می شود از دو چرخه ثابت یا متحرک نیز استفاده کرد.
 • ه-پس از کاهش وزن حدود 8تا5 کیلو گرم اولیه از ورزشها ونرمشهای بی هوازی ( مثل حرکات کششی – حرکات زیبایی اندام – استفاده از وزنه ها ) برای جلو گیری از شل شدن عضلات خصوصا در ناحیه شکم وپهلوها – رانها-بازوها و…. استفاده کرد تا تناسب اندام نیز حفظ گردد.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

چه دارویی را برای کاهش وزن توصیه میکنید؟

دارو هایی که برای کاهش وزن مصرف می شوند شامل یکی از گروه های زیر است :

 • دارو های مدر :
  که باعث از دست رفتن آب بدن می شوند وپس از مصرف دوباره آب ومایعات وزن افراد سریعا به حالت اول بر می گردد.
 • دارو های مسهل( ملین ):
  که دفع مزاج را افزایش می دهند وباعث کاهش جذب خیلی از مواد غذایی می شوند ( از جمله ویتامین ها محلول در چربی D E A)وباعث کمبود بعضی از مواد غذایی میشودو استفاده از این روش غیر علمی ومضر است.
 • داروهای ضد اشتها :
  اکثرا اثرات جانبی مثل افزایش ضربان قلب ، فشار خون ، بی خوابی ، افسردگی ، واختلال در نظم کارهای روزانه واعتیاد آور هستند ( بعلت اثری که روی سیستم اعصاب مرکزی) دارند علاوه بر اینکه پس از عدم مصرف آنها دوباره پر خوری وچاقی فرد بر میگردد.
 • دارو های هورمونی :
  استفاده از این داروها بدن را دچار عدم تعادل کرده و بجای چربی ها عضلات را آب می کنند.
 • قابل ذکر است که در مورد دارو های گیاهی نیز همین حالت وجود دارد واکثر آنها مدر یا مسهل هستند ، علاوه بر اینکه خیلی از شرکتها با مخلوط کردن داروهای شیمیایی با گیاهانی مثل زیره ، شوید ، و.. مصرف کننده را فریب داده وبه بازار خود رونق می دهند.
 • در هر صورت غیر از عوارض جانبی این داروها که در بالا ذکر کردیم مسئله مهم اینست که چون فرداطلاعی در مورد غذا ها وکالریها کسب نمیکند وپس از عدم دریافت دارو دوباره به پرخوری رو آورده وچاق میشوند وبنابراین بهترین روش برای لاغر شدن همان رژیم لاغری و ورزش توام با هم می باشد.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
5 (2 votes)

برای جلوگیری از ایجاد چین وچروک در پوست چه کنم؟

پوست انسان خصوصا در ناحیه صورت حالت لاستیکی دارد واین به خاطر وجود کلاژن در زیر پوست می باشد که باهر تغییری در پوست خود را با آن منطبق کرده واز چین و چروک پوست جلوگیری میکند این مسئله خصوصا در زیر سن 30 سالگی بخوبی صورت میگیرد در رژیم های کاهش وزن خصوصا در سنین بالاتر سرعت هماهنگی بین کاهش وزن وتولید کلاژن باعث ایجاد چروک میگردد و این امریست طبیعی واین حالت خصوصا در اطرافیان ایجاد حساسیت بیشتری می کند.
اگر واقعا می خواهید بدانید که صورتتان دچار مشکلی شده یا نه آن را از افراد بیگانه بپرسید که قبلا شمار را ندیده اند. در هر صورت با کمی صبر وتحمل وپس از پایان رژیم غذایی ، پوست کم کم به حالت و شکل قبلی باز می گردد واطرافیان نیز کم کم بحالت ووضعیت جدید عادت میکنند.

توصیه ها

با اینحال برای کاهش این مسئله ورفع حساسیت توصیه های زیر را رعایت فرمائید :

 1. از همه مهمتر اینست که استرسهای ونگرانیهای بی مورد را کنار بگذارید وارداه خود را برای رژیم مصمم کنید وخواب کافی داشته باشید.
 2. از ورزشها وماساژهای صورت می توانید استفاده کنید.
 3. روغن زیتون را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
 4. در طول روز به اندازه کافی آب ومایعات بنوشید وسبزیجات ومیوه جات تازه مصرف کنید.
 5. ازکپسولهای مولتی ویتامین مینرال خصوصا حاوی ویتامین ث استفاده کنید
 6. از ماسکهای صورت که چند نمونه از آنها را در ذیل آورده ایم می توانید استفاده کنید( بهتر است از ماسکهای طبیعی استفاده کنید):
 7. ماسک جوانه گندم با ماست یا ماست به تنهایی
 8. ماسک سفیده تخم مرغ که بعلت داشتن کلاژن تاثیر خوبی دارد
 9. ماسک هلو – موز – خیار- گوجه فرنگی (البته در صورت عدم حساسیت پوست)
 10. ماسک ماست با عسل
 11. نکته: قبل از استفاده از ماسکها به هیچ وجه از کرمها استفاده نکنید وبرای شستشوی ماسکها از روی صورت از آب نسبتا سرد استفاده شود.
 12. میتوانید از کرمهای مرطوب کننده قوی که حاوی کلاژن و ویتامین E هستند استفاده کنید زیرا پوست های خشک شکننده تر از پوست های چرب هستند وزودتر دچار چین وچروک می شوند.
 13. ودر آخر در مورد چین چروکهایی که از قبل از رژیم در صورت بوده خصوصا در افراد مسن تر میتوان پیشنهاد داد از راه هایی مثل استفاده از دستگاههای فوق مدرن لیزری استفاده کنند( البته حتما از افراد متخصص برای این کار استفاده شود).
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

در طول رژیم دچار یبوست شده ام ، لطفا راهنمایی کنید؟

گاهی اوقات در طول رژیم های کاهش وزن حالت یبوست ایجاد می شود که خود این مسئله باعث کندی کاهش وزن میگردد . توصیه های زیر می تواند باعث رفع این حالت گردد.

 • مصرف غذا های آزاد پر حجم وکم کالری ( کاهو ، کرفس ، خیار، هویج ، کلم بروکسل و…..)
 • پیاده روی
 • مصرف غذا های حاوی فیبر ( سبزیجات ، نان سبوس دار، …..)
 • مصرف میوه های ملین مثل انجیر ، آلوچه آلو بخارایی وزرد آلو که بهتر است صبح ناشتا مصرف گردد.
 • مصرف دو لیوان آب موقع برخواستن از خواب
 • دوری از نارحتی های عصبی واسترس
 • مصرف ویتامین
 • استفاده بیشتر از جوانه ها خصوصا همراه با عسل
 • مصرف روغن زیتون

ودر آخر در صورت عدم رفع یبوست می توان از دارو های گیاهی مثل قرص سی لاکس ویا پودر پسیلینوم استفاده کرد وهرگز از داروهای مسهل شیمیایی استفاده نکنید زیرا باعث کم شدن پاسخ طبیعی دفع مدفوع می شود.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

بهترین زمان برای وزن کشی چه موقع است ؟

برای وزن کشی توصیه می شود که هر دوهفته یکبار وزن کشی صورت گیرد که مقدار وزن کاهش داده شده مشخص شود . همچنین توصیه میگردد که وزن کشی حدود 2 ساعت پس از صبحانه یا عصر قبل از مصرف میان وعده عصر صورت گیرد .
لازم است که همیشه از یک ترازو برای وزن کشی استفاده گردد.

تذکر مهم 1 :

در خانمها سه روز قبل از شروع عدت ماهیانه تا سه روز پس از شروع آن وزن کشی صورت نگیرد زیرا بعلت جذب آب در بدن در این زمان وزن مربوطه صحیح نشان داده نمی شود.

تذکر2:

از وزن کردن هر روزه خود بعلت اینکه کاهش وزن در طی یک روز توسط ترازو نشان داده نمی شود واین مسئله باعث ایجاد استرس در فرد میگردد خودداری کنید.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
2.2 (5 votes)

آیا مصرف کورتون در روند کاهش وزن تاثیری میگذارد؟

مصرف داروهای کورتونی در بعضی از بیماریها باعث جمع شدن آب ( احتباس ) و املاح در بدن شده وروند کاهش وزن را کند میکند. البته کاهش وزن در مورد چربی ها صورت میگیرد واین افراد نباید نگران باشند . لازم است که این افراد مصرف مایعات ونمک خود را محدود نمایند.تا باعث کاهش جمع شدن آب در بدن آنها شود.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
1 (1 vote)

در طول رژیم با ریزش مو مواجه شدم . لطفا راهنمایی کنید؟

انسان در حالت معمولی هم روزانه دچار ریزش مو شده ودوباره موهای جدید جایگزین آنها می شود.
در رژیم کاهش وزن پس از کاستن 6-7 کیلو از وزن بدن ممکن است ریزش مو بیشتر شود اما با توجه به تجارب موبوط به کسانیکه کاهش وزنهای زیادی داشتند این اطمینان را می دهیم که این ریزش موها 100 درصد موقتی وبرگشت پذیرند اما کسانیکه می خواهند کمتر دچار این عوارض شوند ونگرانی آنها در این مورد کمتر شود سفارش می کنیم که حتما پس از کاهش 4-5 کیلو گرم از وزن بدن از کپسولهای مولتی ویتامین مینرال استفاده کنند.
البته در مورد کسانیکه که قبلا از رژیم لاغری استفاده می کرده اند ویا قبل از رژیم ریزش مو داشته اند توصیه می شود از همان ابتدای رژیم از این کپسول استفاده کنند ودر صورت ازدیاد ریزش مو هر دو روز یکبار از کپسولهای زینک پلاس ( زینک سولفات) همراه با استفاده موضعی از محلول 2درصد ماینوکسیدل استفاده کنند.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

من دچار کم خونی هستم ، آیا در برنامه غذاییم تغییری ایجاد میکند؟

در مورد کسانیکه که کم خونی دارند در رژیم کاهش وزن از نظر کالری فرقی با افراد دیگر ندارند اما از همان ابتدا توصیه می شود از مواد غذایی با آهن بالاتر مثل گوشت قرمز، جگر ، اسفناج و….. بعنوان جایگزین استفاده شود وهمچنین از ابتدای رژیم کپسول مولتی ویتامین مینرال یا قرص فر فولیک تجویز می گردد.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

از چه موقع مصرف کپسول مولتی ویتامین مینرال را شروع کنم؟

در رژیمهای کاهش وزن معمولا پس از کم کردن4 تا 5 کیلو از وزن ابتدایی مصرف کپسول مولتی ویتامین مینرال توصیه میگردد. اما در مورد افرادی که کم خونی دارند ، ریزش مو دارند یا در چند ماه گذشته کاهش وزن داشته اند توصیه به مصرف مولتی ویتامین مینرال از همان ابتدای رژیم می شود .
همچنین در مورد کسانیکه در طی مدت رژیم کاهش وزن نداشته اند ( مقاومت به کاهش وزن ) نیز توصیه می شود.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

چرا در دوره دوم ( دوهفته دوم) کاهش وزنم نسبت به دو هفته اول کم شده ؟

در رژیمهای غذایی کاهش وزن افراد چاق به سبب کم خوری احساس تشنگی نمی کنند و آب نمی خورند . به همین دلیل مقدار آب اضافه انباشته شده در بدن آنها کاهش می یابد ( بین 1.5 تا 5 کیلو گرم آب اضافی بدن در بافتها در دو هفته اول کم میشود) واگر دو کیلو گرم چربی هم کم شود طی دو هفته اول بین 3.5 تا 7 کیلو گرم کاهش وزن صورت میگیرد .
اما در هفته های بعد مقدار آب بدن به حد متعادل رسیده وآنچه که بیشتر از بدن کم میشود شامل چربیها می باشند
بنابراین مشاهده می کنیم که در هفته های بعد کاهش وزن کمتر میباشد واین مسئله نباید باعث استرس و نگرانی شما شود.
آنچه که مهم است اینست که شما در هدفتان که کاهش وزن میباشد پایدار واستوار باشید.

در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

آیا خانم های باردار می توانند رژیم بگیرند؟

برای خانمهای باردار رژیم لاغری توصیه نمی شود حتی در مورد زنانی که اضافه وزن دارند اما کنترل وزن اضافه شده در سه ماهه اول ، دوم ، سوم بارداری میتواند از اضافه وزن بیشتر جلوگیری کند.
در زنان باردار توصیه می شود در حدود300 کیلو کالری اضافه در رژیم غذایی آنها گنجانده شود.همچنین رژیم غذایی باید متعادل و شامل گوشت های سالم – میوه ها- سبزیجات ومحصولات لبنی کم چرب باشد. همچنین این افراد بخاطر شرایط جدید شان احتیاج به کلیسیم ، آهن و اسید فولیک بیشتری دارند که میتوانند این مواد را هم از طریق مواد غذایی ویا مکمل ها بدست آورند. که نحوه و مقدار اضافه وزن در خانم ها با چاقیهای مختلف وهمچنین نحوه استفاده از انواع مکمل ها در کتاب آمده.

همچنین از بعضی از مواد غذایی تا حد امکان در این دوران نباید استفاده کرد از جمله:
 • کافئین :
  که بیشتر( در قهوه ، چای پررنگ ، نوشابه ، نوشابه های انرژی زا ) وجود دارد ، خطر سقط جنین را بالا میبرند.
 • پنیرهای غیر پاستوریزه:
  که آلوده به باکتری لیتریا ویا باکتریهای تب مالت هستند.این باکتریهاحتی در پنیرهایی مثل چدار وپارمیزان که در فرآوری کلیه باکتریها یشان کشته نشده نیز ممکن است یافت شود.
 • گوشت:
  از مصرف گوشتهای نیم پخته بعلت داشتن باکتری لیتریا و یا آلودگی توکسوپلاسمایی باشند که باعث مرده به دنیا آمدن جنین میشود خودداری فرمایید.
 • ماهی :
  بعضی ماهیها حاوی جیوه بالایی هستند که برای جنین خطرناک است. اما مصرف ماهیهایی مثل سالمون یا آزاد که حاوی جیوه نیستند ومنبع بسیار خوبی از امگا 3 هستند.همچنین استفاده از کنسروهای ماهی تن نیز توصیه می شود.
 • تخم مرغ :
  تخم مرغ منبع مهمی از پروتئین ، ویتامینها است.اما زنان باردار بهتر است از مصرف تخم مرغ شکسته و آلوده خوداری کنند وتخم مرغ خود رابجای نیمرو یا عسلی بصورت آب پز وکاملا سفت مصرف کنند.
 • الکل :
  خوشبختانه این مورد در دین ما ممنوع شده است ، اما در نظر داشته باشید که مصرف حتی مقدار کم الکل می تواند به سیستم عصبی مرکزی جنین اثر بگذارد.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

نوزاد شیر خوار دارم در طول رژیم با وجود اینکه از سهمیه استفاده میکنم با کمبود شیر مواجه شدم، چه کنم؟

مادران شیرده در طول مدت شیر دهی به حدود 300 تا500 کیلو کالری اضافه احتیاج دارند تا شیر دهی موفقی داشته باشند. ما در رژیم خود این مقدار کالری را از طریق مواد غذایی چون شیر ، خرما ، ومیوه ارائه کرده ایم وبنابراین کمبود شیر در اثر کمبود مواد غذایی نمی تواند باشد. اما میتوان توصیه هایی در این مورد به مادران داد :

توصیه ها
 • از قرصهای فر فولیک ( آهن) یا کپسول مولتی ویتامین مینرال استفاده کنند.
 • در طول روز آب یا نوشیدنی های گرم دیگر مثل چای کمرنگ بنوشید .
 • استرس را از خود دور کنید بیشتر مادران در این دوران در مورد کودک خود نگرانیهای زیادی دارند واین مسئله باعث کم شدن پرولاکتین وسروتونین ودر نتیجه باعث کاهش ترشح شیر می گردد.
 • از سبزیجات ومیوه جات وشیر به اندازه کافی استفاده کنید.
 • قابل ذکر است که حتی در سوء تغذیه های شدید هم معمولا شیر به اندازه کافی در سینه مادر ترشح می شود واین را میتوان در کشور های افریقایی که زنان دچار سوء تغذیه شدید هستند مشاهده کرد که با وجود کمبود انرژی و پروتئین در آنها باز هم آنها کودکان را باسینه خود شیر می دهند.
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)

ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی
در حال ارسال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
0 (0 votes)
-