سیگاری ها «سه برابر» بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به سرطان پانکراس هستند

خانه » اخبار » سیگاری ها «سه برابر» بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به سرطان پانکراس هستند
دکتر سید محمود اسحاق حسینی فوق تخصص گوارش در گفت و گو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری دانا(داناخبر)، با توجه به شیوع سرطان پانکرانس در افراد سیگاری گفت: سرطان پانکرانس در افراد سیگاری «سه برابر» افراد غیر سیگاری است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: با آتش زدن نوک سیگار حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد حرارت ایجاد می شود که این درجه حرارت بسیار بالا است و مواد موجود در سیگار دچار شکست حرارتی می شوند و ترکیبات مختلف آن تغییر ساختمان می دهند و در مجموع ۴ هزار نوع ماده شیمیایی تولید می شود.
سیگار حاوی ۴۴ نوع ماده سرطانزاست وی در ادامه با اشاره به سیگار و محتویان آن گفت: ۴۴ نوع از این مواد شیمیایی تولید شده سرطان زا هستند. مصرف سیگار در مردان بسیار بیشتر از زنان است و به همین دلیل شیوع سرطان پانکراس در مردان ۳ الی ۵ برابر بیش از جمعیت زنان است.

این فوق تخصص گوارش با توجه به علایم رایج سرطان پانکراس در افراد عنوان کرد: بر اساس اینکه کدام قسمت پانکرانس به سرطان مبتلا شده باشد علایم مختلفی بروز پیدا می کند اما از مهم ترین آنها می توان به زردی پیش رونده، خارش شدید، تغییر رنگ مدفوع و… اشاره کرد. وی در پایان خاطر نشان کرد: به افراد سیگاری و مبتلا به دیابت توصیه می شود سالانه برای معاینه پانکراس خود به پزشک مراجعه کنند و در صورت نیاز سونوگرافی انجام دهند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*