به بهانه شب یلدا

اخبار
شب يلدا بلندترين شب سال است ، از اول دي ماه شب كوتاه تر مي شود و روز بلند تر مي شود مي گويند امشب شروع پيروزي روشنايي وخير بر اهريمن و تاريكي است.
رسم بوده كه صاحب خانه ديوان حافظ را به بزرگ خانواده ميداد و سپس هر يك از مهمانها نيت كرده و آن بزرگ با گفتن اي حافظِ شيرازي، تو محرم هر رازي، بر ما نظر اندازي تفاُلي به ديوان حافظ ميزد.
متاسفانه با پيشرفت علم فال حافظ نيز دگرگون شد و به جاي مراجعه به ديوان او مردم از نرم افزار فالنامه يا سايتهايي كه اين كار را انجام ميدهند استفاده ميكنند البته پيشرفت علم تنها به اين سنت بسنده نكرد و ديد و بازديدهاي ما را نيز تحت تاثير قرار داد به جاي رفتن به ديدار آشنايان تلفن ميزنيم و يا با يك پيامك حال و احوال ميكنيم عيد را تبريك ميگوييم و …بگذريم، در شب يلدا از مواردي مانند انار هندوانه سنجد استفاده ميشود به دليل سرخ رنگ بودن آنها و تداعي رنگ خورشيد. حالا به فوايد وكالري ميوه ها و آجيل هاي شب يلدا ميپردازيم.

شب یلدا

 

هندوانه

يكي از اركان شب يلدا هندوانه است كه ۱۰۰ گرم آن ۲۳ كالري دارد. هندوانه سرشار از ويتامينهاي A ، Bو C ميباشد.

 

ارزش غذايي هندوانه

۹۰ درصد بافت هندوانه از آب تشكيل شده است، هندوانه منبع غني از بتاكاروتن و ليكوپن است كه اين مواد از آنتي اكسيدان هاي طبيعي هستند و همانطور كه اثبات شده است آنتي اكسيدانها تركيباتي هستند كه از بروز انواع سرطان در انسان جلوگيري مي كنند، پس اين باور كه با خوردن هندوانه بيماري كمتر به سراغ ما مي آيد در وجود اين آنتي اكسيدانها نهفته است.

يك اخطار كوچك : مي گويند هندوانه آب است بنظر بنده اين بايد تبديل بشود به (هندونه دنبه است) ، زيرا خوردن دو كيلو هندوانه ميتواند بيش از ۴۰ گرم دنبه بسازد .

 

شب یلدا از زبان دکتر کرمانی:

 

انار

انار ميوه اي است كه از قديم از آن به عنوان ميوه اي خون ساز ياد مي شود. به افرادي كه رنگي مهتابي و از نظر جثه رنجور بودند، توصيه مي شد كه آب انار بنوشند. انار سرشار از ويتامين C است كه سبب تقويت سيستم ايمني بدن و تصفيه كننده خون ميشود همچنين انار سرشار از آهن است.

 

آجيل

داراي فيبر بالاست كه در درمان يبوست، چاقي، انواع سرطان ها از جمله سرطان معده و روده بسيار مؤثر است. آجيل داراي انواع ويتامينهاي گروه E و B، روي، كلسيم، فسفر و پتاسيم، منيزيوم، ويتامين A و پروتئين است كه وجود اين مواد در بدن موجب افزايش تراكم استخوان و جلوگيري از ريزش مو و چين و چروك پوست،افزايش قدرت بينايي و رفع خستگي و گرفتگي عضلات مي شود.
اما بايد توجه كرد با اينكه چربي موجود در آجيل از نوع مفيد است ، اما داراي كالري بالايي است و براي جلوگيري از افزايش وزن در خوردن آن بايد اعتدال رعايت شود.

فراموش نشود كه مهمترين فوايد شب يلدا اين است كه فاميل دور هم جمع مي شوند ، انجام صله رحم، موجب افزايش صميميت و محبت رفع كدورتها در نزد اعضاي خانواده است.

دکتر محمد صادق کرمانی
ن.پ : ۱۸۹۴۴

 

Sending
User Review
3.67 (3 votes)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*